W (książkową) podróż. Literatura podróżnicza [KONKURS – wygraj kurs językowy eTutor]

LubimyCzytać
19.05.2020

Jak będą wyglądać zbliżające się wielkimi krokami wakacje? Wybór jest szeroki. Możemy polecieć do Stanów Zjednoczonych, udać się na wyprawę po krajach Europy, zwiedzić Wielką Brytanię, Gruzję lub Oman – wystarczy tylko sięgnąć po odpowiednie publikacje. Oto książki, które zainspirują do podróżowania… oraz nauki języka angielskiego – tym bardziej, że w specjalnym konkursie można wygrać kursy językowe!

W (książkową) podróż. Literatura podróżnicza [KONKURS – wygraj kurs językowy eTutor]
Reklama

Literatura podróżnicza to książkowy worek bez dna, w którym znajdziemy pamiętniki, dzienniki, listy, reportaże oraz różnego rodzaju relacje z wypraw. Tytuły określane tym mianem łączy jedno – oczywiście podróże – rozumiane jednak różnie w zależności od tego, kto bierze w nich udział. Książki pisane przez najlepszych reportażystów (takich jak choćby Ryszard Kapuściński) to literatura najwyższej próby, która przekazuje nam uniwersalną prawdę o świecie; z drugiej strony publikacje stworzone przez dziennikarzy czy też zawodowych podróżników to cenne źródło wiedzy o poszczególnych, odległych od nas krajach.

Jak wyjechać w podróż w 2020 roku?

Choć pierwsze miesiące 2020 roku z wiadomego powodu nie sprzyjały podróżom, to obecnie wiele mówi się o nadchodzącym okresie wakacyjnym, a rządy państw, w których ważną rolę gra turystyka, zaczynają wspominać o otwieraniu granic na turystów. Niezależnie od tego, czy planujemy właśnie naszą podróż życia, czy też najbardziej lubimy podróżować palcem po mapie, siedząc w zaciszu własnego domu, książki mogą zaoferować inspirację do wyjazdu i wiedzę potrzebną do jego zorganizowania. Przedstawią nam również ludzi, których możemy spotkać, będąc już u celu i miejsca, które warto odwiedzić – w tym najważniejsze cuda architektury. Już teraz warto więc zaopatrzyć się w publikacje, które popchną nas w wymarzonym kierunku… a dodatkowo dowiedzieć się, że w konkursie ogłoszonym na końcu poniższego artykułu znajdzie się gratka dla tych, którzy chcą szlifować język angielski – uniwersalny przy okazji niemal każdego wyjazdu poza granice naszego kraju.

Busem przez świat, czyli podróż na czterech kółkach

Kto nie zna Oli i Karola Lewandowskich, ten ma sporo do nadrobienia! Para podróżników od 2009 roku odwiedziła już ponad 60 państw na 5 kontynentach, a swoimi wrażeniami dzielą się w internecie. Ich blog zdobył między innymi nagrodę najlepszego Bloga Roku, a za prowadzenie kanału na YouTube przyznano im tytuł Twórca Wideo Roku. Ola i Karol piszą jednak nie tylko w sieci – są autorami kilku książek, w rzetelny i przystępny sposób opisujących podróżnicze doświadczenia, który na rynku ukazały się nakładem Wydawnictwa SQN. Na koncie mają już takie tytuły, jak: „Busem przez świat. Wyprawa pierwsza”, „Ameryka za 8 dolarów”, „Australia za 8 dolarów”, „Alaska i Kanada”, „Droga 66” – a każda z nich to zachęta do ruszenia z miejsca, nawet jeśli za środek transportu ma posłużyć wysłużone auto, a w kieszeni mamy tylko kilka banknotów. Ostatnia z wymienionych wyżej pozycji to wynik ich 3-miesięcznej przejażdżki po najsłynniejszej drodze świata. Z kolei ich najnowszą publikacją jest poradnik „Jak zorganizować własną podróż do USA”. Dzięki niej każdy może zaplanować wyprawę marzeń, bez frustrującego i czasochłonnego szukania odpowiedzi na wiele pytań. Zawarto tu między innymi sposoby na tanie podróżowanie i noclegi, informacje o wynajmowaniu auta i zestawienie przepisów, jakie trzeba znać na miejscu. Dodatkowo czytelnicy dowiedzą się też wszystkiego na temat ruchu bezwizowego (a kwestie te zostały spisane w we współpracy z Konsulatem USA w Krakowie).

Ameryka w pigułce

Zanim jednak będzie można kupować bilety lotnicze do USA i oddać się w praktyce organizowaniu wyjazdu, warto zadbać także o teorię. Jak żyje się w Stanach? Czym ten kraj może nas, Polaków, zaskoczyć? Amerykanie to życzliwi optymiści czy nietolerancyjni aroganci? Wierzą w ideały i otwartość, a może chcą od wszystkich odgrodzić się murem? „Wałkowanie Ameryki” (2012) i „Ameryka po kaWałku” (2014) to wydane już kilka lat temu książki, które wciąż jednak zachowują aktualność. Ich autor, Marek Wałkuski, wieloletni korespondent Polskiego Radia z Waszyngtonu, łączy przenikliwy dowcip z potrzebą przedstawienia prawdziwej Ameryki – takiej, z jaką styka się podczas swojej pracy oraz codziennego życia.

Doskonałą porcją wiedzy stanowi również książka „Nowy Jork. Od Mannahatty do Ground Zero”. To z jednej strony wyznanie miłości do tego miasta, z drugiej – sumienne przedstawienie jego historii i tożsamości. Po tę publikację Magdaleny Rittenhouse powinien sięgnąć każdy, kto planuje podróż do Wielkiego Jabłka i chce zrozumieć tę jedną z najwspanialszych metropolii na świecie. Wraz z autorką czytelnik przemierza zatłoczone nowojorskie ulice, a wędrując po zakamarkach miasta, jednocześnie udaje się też w jego przeszłość. Wspólnie zachwycamy się wieżowcami i mostami, doceniając potęgę inżynierii i nauki, zaglądamy do domów czynszowych, kryjących wstrząsającą przeszłość, dowiadujemy się o wielkich fortunach i równie wielkiej biedzie. Mozaika obrazów, zapachów i dźwięków, wyłaniająca się z kart książki Rittenhouse zachwyca, niepokoi i wzrusza – tak jak sam Nowy Jork.

Widok na Manhattan, Central Park, NY

Na herbatce u królowej

W książkach powyżej przedstawiono spojrzenie Europejczyków na Stany Zjednoczone. A jak Amerykanie patrzą na nas, mieszkańców kontynentu? Odpowiedzi na to pytanie można szukać choćby w książkach urodzonego w Iowa Billa Brysona. Cechą charakterystyczną tego autora książek popularnonaukowych i podróżniczych (odznaczonego Orderem Imperium Brytyjskiego za dorobek literacki) jest niebywałe poczucie humoru – trudno nie uśmiechać się pod nosem, czytając jego książki. „Ani tu, ani tam. Europa dla początkujących i średnio zaawansowanych” to rodzaj poradnika dla kogoś, kto po raz pierwszy stawia stopę na terenie Europy (jeszcze sprzed czasów Unii Europejskiej!) i styka się z różnego rodzaju dziwactwami Francuzów, Brytyjczyków, Niemców, Włochów… Przy okazji warto podkreślić, że bohater tej książki, czyli sam autor, posługuje się w podróży tylko językiem angielskim, co nierzadko prowadzi do niezwykłych sytuacji, które doprowadzają czytelnika do wybuchu niepohamowanego śmiechu. Bryson napisał również „Herbatkę o piątej”, czyli książkę, którą powinni przeczytać miłośnicy Wielkiej Brytanii. Wcześniej pisarz opisywał swoje wrażenia z pobytu w tym kraju w „Zapiskach z małej wyspy”, by po dwudziestu latach wydać rodzaj kontynuacji – książkę, która prezentując spojrzenie na Anglię po latach, wciąż jest wyrazem miłości do tego kraju. „Na pewno skorzystam z wielu jego rad i opinii podczas zbliżającej się eksploracji Anglii” – pisze użytkownik lubimyczytać.pl Michał, a Monika w swojej opinii dodaje:

„Herbatka o piątej! Więcej zapisków z małej wyspy” to lektura jednocześnie arcyciekawa i przezabawna. Bill Bryson jak zwykle doskonale łączy rzetelność z ciętym dowcipem, dzięki czemu otrzymujemy nietuzinkowy reportaż o współczesnej Anglii, wypełniony po brzegi ciekawymi informacjami, ale podanymi w lekkim, humorystycznym tonie (przy czym jest to humor z górnej półki, brytyjski).

Na pograniczu Azji… i trochę dalej

Miłośnikom dalszych wypraw, niż tych po centrum Europy, warto polecić książkę „Gaumardżos! Opowieści z Gruzji” Anny Dziewit-Meller i Marcina Mellera. To małżeństwo pisarzy i podróżników wspólnie napisało publikację, w której zawarli swoje wrażenia i doświadczenia z wyjazdów do Gruzji – jeszcze sprzed czasów, gdy państwo to trafiło na pierwsze miejsca zestawień krajów, w których wciąż jeszcze nie ma morza turystów. „To spojrzenie trochę rozczula, gdy Mellerowie opowiadają o Gruzji, jak o kimś bliskim, o kimś za kim się tęskni, wzdycha i zawsze z upragnieniem wraca. Od razu czytelnik widzi i czuje tą bliskość, uczucie tęsknoty, dobrej zabawy” – pisze użytkowniczka foolosophy.

Znajdująca się na pograniczu Europy i Azji Gruzja to doskonały start w jeszcze dalsze podróże. Choćby na południe, w dół Półwyspu Arabskiego, aż do Omanu. Ten nieznany szerzej w Polsce kraj przybliża czytelnikom w swoim reporterskim debiucie Agata Romaniuk. „Z miłości? To współczuję. Opowieści z Omanu” to spojrzenie przede wszystkim na społeczeństwo tego państwa i miejsce, jakie zajmuje w nim kobieta. Zderzenie naszego światopoglądu z zasadami, jakie rządzą życiem w Omanie może być szokujące, jednak z każdym kolejnym rozdziałem, w którym bohaterem jest inna osoba, coraz lepiej rozumiemy, że niekiedy warto zmienić perspektywę.

Ci, którzy już nie mogą doczekać się wyjazdów (tych bliższych i dalszych), już teraz mogą udać się w podróż dzięki pięknie ilustrowanej publikacji Aleksandry i Daniela Mizielińskich. „Mapy” oczywiście nie są typowym przykładem literatury podróżniczej, lecz stanowią doskonały przykład publikacji, która rozbudza ciekawość świata już w najmłodszych czytelnikach (a i starsi spędzają z nią długie, przyjemne godziny!). Głód przygód, chęć poznania innych ludzi, zachwyt nad dziełami architektury, apetyt na smaki świata – wszystko to znajdziemy na bogato ilustrowanych kartach książki, która zabierze nas w bajeczną podróż dookoła świata.

Reklama

Szlifuj angielski!

Jeśli po lekturze powyższego artykułu zapragnęliście przypomnieć sobie swój angielski, nic trudnego – specjalnie dla użytkowników lubimyczytać.pl serwis eTutor przygotował lekcję specjalną, idealną na taką okazję – „Cuda architektury”. Wykonajcie też specjalny quiz, w którym sprawdzicie swoją znajomość słówek i ciekawostek związanych z architekturą.

Konkurs – wygraj kursy językowe eTutor

Dokąd chcielibyście wybrać się w wymarzoną podróż? Czy będzie to ty Nowy Jork, tygiel kultur? A może spokojny, elegancki Oxford? Pragniecie zwiedzić gęste lasy Ameryki lub Kanady czy raczej spędzać długie godziny na biesiadowaniu przy bogato zastawionym, gruzińskim stole? A może pragniecie znaleźć się zupełnie gdzie indziej?

Puścicie wodze wyobraźni i napiszcie nam, jaka jest wasza podróż marzeń. Weźcie udział w konkursie i w komentarzu pod tą aktualnością opiszcie nam swój wymarzony kierunek podróży!

Specjalnie dla was wraz z firmą eTutor przygotowaliśmy konkurs. Dziesięć osób, które w najciekawszy sposób opiszą nam swój wymarzony kierunek podróży, wygra kursy językowe, dzięki którym komunikacja zagranicą będzie łatwiejsza. Nagrody to 10 pakietów kursów eTutor angielski i eTutor Travel English wraz z miesięcznym abonamentem.

Konkurs trwa do 26 maja 2020. Pełen regulamin dostępny jest tutaj.

Więcej informacji o kursach eTutor można znaleźć tutaj.

[ec]

Reklama

komentarze [91]

Sortuj:
Dodaj wypowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

65
4
20.05.2020 10:02

Od lat marzę o jakiejś dłuższej podróży za granicę. Do kraju, który jest położony daleko, ale jednak wciąż w Europie. Niestety, przeszkadza mi w realizacji tego celu, mój nieodparty, lecz nieuzasadniony lęk przed wszystkim, co odrywa mnie od bezpiecznego lądu, np. lot samolotem. W sumie, boję się wszystkiego, czego nie znam, również pociągów. No ale...
Gdybym jednak kiedyś...

więcej

40
19
23.05.2020 20:46

im częściej stawiasz czoła nowym wyzwaniom, tym łatwiej przychodzi ci podejmowanie kolejnych. rezygnując z wyzwań boisz się coraz bardziej nowych rzeczy i zamykasz się w swojej skorupie zbudowanej z lęków. może zacznij od małych rzeczy. zamiast "nie" mów "tak". a potem przejdziesz do większych :-)


40
19
23.05.2020 20:50

możesz sobie postanowić, że raz w miesiącu zrobisz coś, czego nie robiłaś nigdy wcześniej. np. zagadasz nieznajomą osobę, pójdziesz na rozmowę kwalifikacyjną tak dla sprawdzenia samej siebie, ruszysz w podróż do miasta odległego o 50 km, do którego nie jeździsz bez potrzeby i spędzisz tam cały dzień na zwiedzaniu, spróbujesz nowej potrawy itd.


Dodaj odpowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

93
15
20.05.2020 10:05

Amerykański sen czyli podróż po USA. Jest to ogromny kraj w którym istnieją prawdziwe skarby podróżnika. Kto by nie chciał usiąść za kierownicą typowego Amerykańskiego Trucka i bez pośpiechu odkrywać wszystkie zakątki stanów. próbować lokalnego jedzenia. Podążać śladem filmowych aktorów, którzy to rozpalali naszą wyobraźnie od małego. Nie był bym sobą gdybym nie wspomniał o...

więcej

1404
195
20.05.2020 11:56

Od wielu lat moim wymarzonym, upragnionym miejscem jest "raj na ziemi", czyli archipelag Malediwy. Poczynając od lazurowej wody, całego oceanicznego świata, poprzez krajobrazy wszystkich 26 atoli koralowych. Chciałabym zwiedzić i poznać całe wyspiarskie państwo. Poznać mieszkańców i ich zwyczaje, wykąpać się w ciepłym oceanie, a także zanurkować do pięknych raf koralowych....

więcej

63
33
20.05.2020 12:42

Moje marzenie podróżnicze ukształtowało się w dzieciństwie. Kiedy dalekie podróże były jeszcze odległą wizją, a zagranicę jeździło się jedynie do Czech albo na Słowację i to raczej w celach handlowych niż turystycznych, zaczytywałam się w książkach pani Beaty Pawlikowskiej. Moją młodzieńczą wyobraźnię rozpalały opisy krajów latynoamerykańskich i z każdą książką mój apetyt...

więcej

68
2
20.05.2020 12:54

Moje marzenie jest proste, dlatego nie będę się rozpisywać. Najbardziej na świecie chciałabym zwiedzić Śródziemie, a że niestety nie mogę się przenieść do powieści Tolkiena, chciałabym zobaczyć choć miejsce, które "grało" mój wymarzony świat, czyli Nową Zelandię!


684
220
20.05.2020 12:54

Młodość ma to do siebie, że ciężko nad nią zapanować, dziwne pomysły rodzą się naturalnie, a człowiek czuje nieustanną chęć mierzenia się z rzeczywistością. Hawana to zaś miasto wyzwań! Dałam popłynąć wyobraźni i gdybym tam pojechała, takie oto zadania bym realizowała:
- poszukałabym fiata 126p, aby się nim przejechać po jednej z ulic stolicy Kuby, ponieważ to może być...

więcej

150
84
20.05.2020 13:39

Bardzo chciałabym zwiedzić Rosję.To niby bliska nam kultura, ale jednocześnie jest bardzo wiele różnic. W tej chwili nie jest ona nam tak "podana na talerzu" jak kilka dekad temu, dlatego może jest dla mnie fascynująca. Uwielbiam te klimaty. Książki związane z Rosją też mi się bardzo podobają i nie ma to znaczenia, czy jest są to czasy Anny Karenina czy bardziej nam...

więcej

0
0
20.05.2020 13:41

Ja kocham pociągi - wymyślam trasy - układam je ale czasami życie przynosi nam korektę naszych planów. W każdym bądź razie ja potrafię podróżować ekstremalnie bez pieniędzy lub z małą ich ilością i wcale nie jeżdżę autostopem. Niemniej zawsze bez względu na wielkość mam odpowiednio spakowany bagaż i potrafię gdy tego wymaga sytuacja - tak jak było ostatnio w Kolnie...

więcej

249
21
20.05.2020 14:35

Wymarzoną podróż: USA, Meksyk, Australia, Japonia/Korea płd, Armenia/Gruzja.
USA - kraj wielkich możliwości ;), wielu kontrastow, ma dużo do zaoferowania: roznorodny NY, gorące LA, "miasto grzechu" czyli Las Vegas,Dolinę Śmierci, Wodospad Niagara i wiele innych.
Meksyk - plaże Acapulco, świątynie Azteków, Tula - dawna stolica Tolteków.
Australia - kraj i kontynent, rzadko...

więcej

20
0
20.05.2020 14:52

Pół roku temu, kiedy rozmawiałam z moją przebojową babcią o podróżach, powiedziała: "Jak tylko zdasz egzamin na prawo jazdy, pakujemy walizki i ruszamy, gdzie nas tylko drogi poprowadzą!". Mimo że słowa te zostały rzucone półżartem, to z czasem naprawdę zaczęłyśmy planować tę wyprawę. Cel podróży był oczywisty - wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, z resztą od zawsze bardzo...

więcej

zgłoś błąd