Absurdy PRL-u

Wydawnictwo Naukowe PWN
2014-10-30
2014-10-30
historia Polska PRL

Okładka książki Afryka. Opowieści podróżne Anna Alboth, Anna Arno, Artur Gutowski, Szymon Hołownia, Wojciech Jagielski, Marcin Jamkowski, Iza Klementowska, Marcin Kydryński, Piotr Lipiński, Mateusz Marczewski, Arun Milcarz, Marek Pernal, Bartek Sabela, Krzysztof Środa, Paulina Wilk
Afryka. Opowie... Anna Alboth, Anna A...
Okładka książki Niepowtarzalny urok likwidacji. Reportaże z Polski lat 90. Piotr Lipiński, Michał Matys
Niepowtarzalny... Piotr Lipiński, Mic...

Czytajac te ksiazke, mozna pomyslec, ze to prawie komedia. Niestety, to byla nasza mala polska rzeczywistosc. Dobrze, ze to juz tylko przeszlosc...

1977

Z jednej strony nic nowego, to wszystko już było, i jakoś tam funkcjonuje w naszej świadomości. Ale ładnie zebrane, ładnie wydane. Myślę,. że wiele osób poczyta z sentymentem.

Dla tych co żyli w PRL to powrót do przeszłości i przypomnienie jak stało się w kolejkach po cukier. Szarzyzna, brud, brak wszystkiego no i PEWEXY.
Dżinsy kosztowały miesięczną pensję ale relacje cen i wynagrodzeń były inne.
A dla tych co nie pamiętają, nie było ich na świecie niech przeczytają, jak to socjalizm potrafi urządzić ludziom życie.
Czy ktoś tęskni za tymi czasami?
Psychiatra bez kolejki.

Dżinsy kosztowały miesięczną pensję ale relacje cen i wynagrodzeń były inne.
Czy ktoś tęskni za tymi...

Tym razem nie jest to o PRL-u na wesoło. Bałagan nie do okiełznania, atmosfera terroru, budzenie wzajemnej zawiści, nagonki i wszechobecna propaganda i w tę czasoprzestrzeń wrzucony, niczym worek, przysłowiowy Kowalski. Siłą wepchany na tory, których nijak odpuścić nie mógł. Takie odczucie powstało u mnie,osoby, której PRL we znaki się nie wdał. Śmiem twierdzić, że u wcześniejszych pokoleń, które tych trudów zaznało na własnej skórze, książka ta wywoła wiele negatywnych wspomnień,choć zawarte w niej fakty to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Prześladowania, kradzież tożsamości, powolne rujnowanie za sprawą obarczenia obowiązkowymi kontyngentami - to dotyczyło wielu rodzin. Z rozrzewnieniem to tę książkę mogą sobie poczytać i powspominać czasy "kiedy nic nie było,a wszyscy wszystko mieli" tylko ci co pływali na wierzchu,niczym śmietanka na mleczku.

Najbardziej intrygujący jest opis złodzieja.
Bardzo wysoki mógł mieć nawet 180 cm wzrostu

Najbardziej intrygujący jest opis złodzieja.
Bardzo wysoki mógł mieć nawet 180 cm wzrostu

Ciekawa publikacja, jedyne co mi przeszkadzało to wstęp rozdziałów w postaci dowcipów, nawet kiedy rozdział był poświęcony karze śmierci lub morderstwu. Może jednak takie połączenie makabry z dowcipem było celowym zabiegiem.

Doceniam wkład w napisanie tej książki. Sporo wyjaśnia i obrazuje jak żyło się za czasów PRL.

Czasy PRLu minęły, aczkolwiek obserwując poczynania i decyzje obecnie rządzących Polską polityków nie można oprzeć się wrażeniu, że chcieliby tę epokę wskrzesić. Książka daje pewien wgląd w okres od zakończenia II wojny światowej do 1989 roku, a nawet dopowiada co działo się z bohaterami poszczególnych rozdziałów po 1989. Nie jest to może "Czarna Wołga" Przemysława Semczuka, ale dla szukających wiedzy o historii Polski po 1945 to powinna być ciekawa pozycja, tym bardziej, że historia nauczana w szkole przeważnie kończy się na końcu drugiej wojny światowej i powstaniu Polski Ludowej, a WOS czy inny podobny szkolny przedmiot raczej nigdy nie wracał do tego okresu. Tę lukę trzeba uzupełnić samemu sięgając między innymi po tę książkę. Próbuje ona w sposób i śmieszny i smutny oddać realia tamtych czasów. Najsilniej jest to widoczne w rozdziale o aferze mięsnej, gdzie podrozdziały otwiera anegdota lub dowcip z okresu PRLu, by dalej opisać tragiczne losy Pana Wawrzeckiego. Tak jak to wspomniano w kilku wcześniejszych opiniach książka nie jest równa. Obok dobrze i rzetelnie opisanych historii są takie, gdzie ma się wrażenie, że są niepełne, niedopowiedziane, być może niektórzy uznają je nawet za powierzchowne. Ponadto nieco ponad 200 stron "Absurdów PRLu" jak dla mnie to trochę mało jak na okres blisko 50 lat trwania tego ustroju. Niedosyt pozostaje.

Sięgając po ten tytuł nie spodziewałam się takiego podejścia do tematu. Było lekko, z humorem, chociaż często sprawy poruszane były poważne. Począwszy od braków w papierze toaletowym, po życie codzienne i Pewexy. Osobiście żyłam już w wolnej Polsce, przez co czasów PRL nie uświadczyłam, ale ta książka dała mi wiarygodny i miło podany obraz, który w połączeniu ze wspomnieniami rodziców, pokazuje mi realia tamtych czasów. Jest ciekawie, konkretnie, a w dodatku napisane w przyjemny sposób.

Hmmm jak ocenić tą książkę? Kilka ciekawych rozdziałów, które poruszają mniej znane fakty z PRL. Kilka, które, mam wrażenie, zostały rozpisane na wielu stronach, na siłę.
Troszkę humoru, troszkę nostalgii, troszkę dramatu i smutku. Część z tego co opisali autorzy pamiętam i miałem krótką wycieczkę w czasy dzieciństwa.
Temat na pewno ciekawy, ujęty w popularyzatorki styl, ale po przeczytaniu czuję niedosyt, gdyż wiele jeszcze absurdów PRL nie zostało tu ujętych.

Temat na pewno ciekawy, ujęty w popularyzatorki styl,...

• 2015
  • E-booki