Wyzwanie czytelnicze LC

To jest napad! Czyli kawałek nieznanej historii Ameryki

Wydawnictwo: Editio
literatura faktu
Klusinkson

Napady na banki to najbardziej amerykańskie przestępstwo. Od początku istnienia Stanów Zjednoczonych przykuwa ono uwagę Amerykanów i jest odbiciem barwnych dziejów tego kraju. Opowieść o Jessem Jamesie to historia krwawej wojny secesyjnej i głębokich podziałów po jej zakończeniu. Losy wroga publicznego numer jeden Johna Dillingera to opis zawirowań w czasach Wielkiego Kryzysu. Skok na bank w Laguna Niguel to historia, w której przestępstwo miesza się z wielką polityką.

Marek Wałkuski, wieloletni korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie, od lat opowiada na antenie Trójki o rabusiach, którzy zostawiają w bankach dowody osobiste, zapominają zatankować auta przed napadem albo podkopują się pod bank, który został dawno zamknięty. W tej książce oferuje jednak czytelnikom znacznie więcej. Poza opisem dziesiątków zabawnych skoków, przybliża czytelnikowi historię dolara i banków, pracę FBI i policji, system prawny i słynne więzienia, broń i wielkie wynalazki. Opowieść o napadach na banki to opowieść o Ameryce.

Prosimy zachować spokój, usiąść wygodnie i zacząć czytać, a nikomu nic złego się nie stanie ;)

„Od lat na antenie Trójki planujemy z kolega Wałkuskim napad na bank. Najchetniej amerykanski, bo podejrzewam, ze tam maja najwiecej pieniedzy. Kolega ma byc strategiem przedsiewziecia. Biorac pod uwage, czym sie zachwyca, czarno to widze. Podczas napadu mozemy byc zabawniejsi od gangu Olsena. A zdaje sie, ze nie o to chodzi… Mam zatem nadzieje, ze ksiazka bedzie zacheta dla Panstwa do organizacji profesjonalnych napadów. Prosze pamietac o inspiracji! Powiedzmy… dziesiec procent?”
Kuba Strzyczkowski, Program 3 Polskiego Radia

„Marek znowu wałkuje Ameryke. Zdawac by sie mogło, ze to jedynie historie o mniej lub bardziej udanych napadach. W rzeczywistosci to udany portret kraju, który nie przestaje zadziwiac, zachwycac i denerwowac”.
Michał Nogas, Gazeta Wyborcza

„Kolega Wałek jest błyskotliwy. Lubie jego poczucie humoru i dlatego moge słuchac i czytac nawet o napadach. Zwłaszcza tych nieprawdopodobnych”.
Marek Niedzwiecki, Program 3 Polskiego Radia

„Myslałem o tym, by rozmowy o napadach wydac na płycie kompaktowej, ale ksiazka jest jeszcze lepsza! Tylko brac i czytac!”
Piotr Baron, Program 3 Polskiego Radia

źródło opisu: empik.com

źródło okładki: empik.com

Oficjalna recenzja
Silverq21 książek: 622

Gdzie jest łup?

Napad na bank. Trzy słowa, które od razu powodują lawinę skojarzeń. Jednym przypomną sceny sławetnych sekwencji z filmów, innym kultowych rabusiów, a nieliczni odtworzą w głowach sytuację pechowego uczestnictwa w tymże. Jedno jest pewne, skojarzenia jakie by nie były ocierają się o silne emocje, przez strach po fascynację. Nie bez powodu bandyci w wielu kręgach są postaciami kultowymi, które zna każdy. Wystarczy rzucić Bonnie i Clyde lub Jesse James, a większość wie o kogo chodzi.

Uwielbiam podobną tematykę, w związku z czym rzuciłem się na „To jest napad!” niczym żarłoczny wilk. W końcu znajdziemy tu nie tylko bardziej i mniej udane historie ogałacania skarbców, ale też obraz zmian jaki zachodził i zachodzi zarówno w formach przestępczego przywłaszczania gotówki, jak i ochrony przed podobnymi zakusami. Dodajmy do tego słów parę o najwybitniejszych przedstawicielach w tym fachu, a otrzymamy niezwykle łakomy kąsek.

Można rzec – pozycja skazana na sukces. Tyle że nawet najlepsze przygotowanie i pieczołowity plan, o czym przekonali się najlepsi złoczyńcy, nie musi skutkować automatycznym zwycięstwem. Podobnie rzecz przedstawia się w książce Marka Wałkuskiego, gdzie wszystkie elementy są przemyślane, ale nie tworzą pociągającej całości. Zamiast wypieków na twarzy i przelatujących stron, pojawiają się coraz silniejsze wyrazy obojętności i znużenia.

Dzieje się tak między innymi dlatego, że autor nie potrafi oddać tego szczególnego dreszczyku emocji, który zapewne towarzyszył niedoszłym przestępcom. Przekazać wrażenia niepokoju, ale i ekscytacji, jaka płynie w żyłach rzezimieszków. Wszystko jest tutaj statyczne i prostolinijne, przypomina trochę kompetentny podręcznik, który choć wykonany pieczołowicie, nie ma w sobie grama magii, jaka zapewniłaby pasjonującą lekturę.

W zastępstwie absorbujących historii dostajemy tu suche sprawozdania, w których brakuje soczystości. Nie ma tu ani trochę adrenaliny czy sugestywności. Relacje są oddane od a do z, ale podczas tej drogi niewiele jest momentów wartych uwagi. Także emploi najsłynniejszych rabusiów nie wciąga w złożone, niewieście charaktery, lecz oferuje encyklopedię w pigułce wyzutą z atrakcyjności. Ostrą amunicję zastępują tu pozbawione wyrazu ślepaki.

Doceniam trud włożony Marka Wałuskiego. Pomysł, by stworzyć coś więcej niż tylko kompendium rabowania banków. Jednak nie mogę wybaczyć tego, że tak wspaniały i oferujący wiele możliwości materiał został zaprzepaszczony. Zabrakło tu twórczego szaleństwa, które potrafiłoby tchnąć w przytaczane historie życie. Autor w przeciwieństwie do swoich bohaterów zapomniał o ważnej rzeczy. Bez ryzyka nie ma zwycięstwa, a zachowawczość wcale nie musi być cnotą.

Patryk Rzemyszkiewicz

Izabela Pycio | 2017-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2017

"Dawniej rabuś bankowy wzbudzał szacunek w świecie przestępczym. Należał on do kryminalnej elity, a napady na banki uważano za przestępstwa z klasą. To już jednak przeszłość." William Sullivan

Książka zapewniająca sympatyczny wieczór, dobre zaczytanie krążące wokół zagadnień napadów na amerykańskie banki, jakie miały miejsce na przestrzeni dwustu lat. Natężenie ich masowego występowania uwarunkowane mniej lub bardziej sprzyjającymi warunkami czy kreatywnością przestępców. Zabawne historie wypełnione przykładami idiotycznych błędów popełnianych przez rabusiów, brakiem przewidywania, nieudolnością, absurdalnym zamysłem czy wyjątkowym pechem. Autor prowadzi narrację w ciekawym i wciągającym stylu, zajmująco przechodzi się przez kolejne rozdziały, wygodnie poznaje niepowtarzalny portret Ameryki z perspektywy statystyk i kolorytu napaści na banki, kultury i sytemu prawnego. Publikacja wzbogacona ilustracjami i zdjęciami.

Z przymrużeniem oka, aby zdobyć miano profesjonalnego rabusia...

Ania | 2018-02-18
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 18 lutego 2018

Naprawdę dobra pozycja. Przeczytałam z przyjemnością i zainteresowaniem, jako przerywnik podczas czytania innych pozycji. Jakoś nie potrafiłam zaczytać się na dłużej. Krótkie historie powodowały u mnie chęć zrobienia sobie przerwy i późniejszego powrotu.
Trochę ciekawostek, garść absurdów i dużo śmiechu. Sympatycznie spędzony czas.

Northman | 2018-02-04
Przeczytana: 01 lutego 2018

Ręce do góry!

Świetna, barwna, wciągająca bez reszty książka! :) Marek Wałkuski wciąż potrafi czarować Ameryką widzianą swoimi oczami, a że spojrzenie to jest barwne, ciekawe i pełne świetnie dopełniających całość detali - co do tego nikt chyba nie ma wątpliwości :)

Tym razem treścią kolejnej książki dziennikarza radiowej Trójki jest coś, co z Ameryką kojarzy się tak nierozłącznie jak to tylko możliwe - napady na banki! :) Jesse James, John Dillinger - czy ktoś o nich nie słyszał? ;) Rabowanie banków jest tak amerykańskie, że nie sposób się na myśl o tej "amerykańskości" nie uśmiechnąć ;) Zuchwałe napady, kradzieże, ucieczki przed stróżami prawa, pościgi, przestępcze popisy... ;) O tak, to coś o czym czyta się ŚWIETNIE!

Wałkuski nie pisze jednak tylko o przestępczych legendach o głośnych nazwiskach. Prócz historii owianych legendą mamy tu jeszcze... nieudane podkopy pod nieczynne banki, niezatankowane samochody przeznaczone do ucieczki ;) , a także... słów kilka o rzemiośle tak...

astaldohil | 2018-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2018

Z powodu miłości do literatury i kina opiewających czasy i legendy Dzikiego Zachodu i upodobania względem kina gangsterskiego - ze szczególnym wskazaniem na filmy gatunku z "heist" (czyli, "bandycko-napadalskie", że tak je nazwę z braku lepszego określenia w języku polskim), pierwszą wybraną przeze mnie książką Marka Wałkuskiego - specjalisty od opisywania "cudów i dziwów", oraz realiów życia w Stanach Zjednoczonych - jest właśnie "To jest napad!".

Nie zawiodłem się. Marek Wałkuski opisuje burzliwe i - często - tragiczne losy największych "idoli" amerykańskiego świata przestępczego, wokół większości których narosły legendy i mity (autor mity demitologizuje a legendy odbrązawia), czasem mocno przejaskrawiające ich prawdziwe pobudki i dokonania. Wśród nich nie mogło, oczywiście, zabraknąć Jessego Jamesa, Butcha Cassidy'ego i Sundance Kida, Johna Dillingera, pary "kochanków z piekła rodem", czyli Bonnie Parker i Clyde'a Barrowa, i wielu, wielu innych, których dokonania wpisały się na...

księgozbiór | 2017-12-23
Przeczytana: 22 grudnia 2017

Napad na bank – chyba nie ma przestępstwa, które tak jednoznacznie kojarzy się z Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej. Kto nie widział przynajmniej kilku produkcji filmowych na ten temat, tzw. „heist movie”, jak kultowe już „Gorączka”, „Plan doskonały” czy „Pieskie popołudnie” lub nie słyszał o takich sławach z tej branży jak Bonnie i Clyde czy Jessie James (których życiorysy swoją drogą też doczekały się ekranizacji). Banki w USA były rabowane od samego początku ich istnienia i jest tak po dzień dzisiejszy. Dlaczego tak jest? Co się zmieniło w tej dziedzinie na przestrzeni lat? Które skoki i rabusie przeszli do historii, a które napady okazały się być niewypałem? Jakie były najśmieszniejsze i najbardziej absurdalne? Jak przeprowadzić napad zakończony sukcesem? Odpowiedź na te i inne pytania poznamy w bardzo interesującym reportażu Marka Wałkuskiego „To jest napad!”.
Jeśli jesteście słuchaczami radiowej trójki istnieje duża szansa, że już poznaliście autora tej książki. W...

żabot | 2019-01-06
Przeczytana: 05 stycznia 2019

Fajna, rozrywkowa książka zawierająca sporo ciekawostek. Odsłuchałem z audiobooka, co poczytuję za plus, o czym za chwilę. Minusem audio jest to, że słuchacz pozbawiony jest całkiem sporego materiału ilustracyjnego. Z tego powodu, pod koniec lektury udałem się do księgarni i na spokojnie obejrzałem sobie zdjęcia. I tu wyszły na jaw liczne minusy wydania papierowego. Poniżej moja bardzo subiektywna lista owych minusów.

Od paru lat dostrzegam niepokojącą tendencję wśród wydawców. Coraz większy przerost formy. Nie twierdzę, że treść nie jest warta dobrej oprawy, ale bez przesady. Sięgając po książkę miałem wrażenie, że biorę do ręki sporą bombonierkę w której i owszem, są przepyszne czekoladki, ale jest ich zaskakująco mało. Książka ma solidną, twardą okładkę, spory format raczej nie ułatwiający czytania a już na pewno nie jest to tom, który łatwo da się włożyć do torby. Nie mówiąc o wyjęciu w autobusie czy pociągu. Po raz kolejny jestem zmuszony chwalić istnienie audiobooków. Po...

rudarecenzuje | 2017-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2017

Uwielbiam oglądać filmy, których akcja skupia się wokół napadów na bank. Towarzyszące temu emocje, intrygujące plany, niespodziewane zwroty akcji- te elementy mocno oddziałują na moją wyobraźnię. Nigdy jednak nie pomyślałam, że o napadach mogłabym poczytać. Aż do momentu, kiedy otrzymałam możliwość poznania książki „To jest napad!”.

Zabierając się za lekturę tej powieści nie do końca zdawałam sobie sprawę na co się piszę. Bo chyba tak naprawdę nie mogłam być świadoma, że w moje ręce trafi powieść tak dopracowana i przemyślana, w której każdy element ma swoje miejsce, a każdy rozdział składa się na intrygującą i fascynującą całość. Tymczasem Wałkuski zrobił na mnie naprawdę duże wrażenie.

Lojalnie uprzedzę, że tej powieści nie czyta się szybko, a przynajmniej tak było w moim przypadku. Mnogość szczegółów, wątki historyczne, tematy „uzupełniające”- to wszystko sprawia, że przeczytanie książki zajęło mi więcej czasu niż przewidywałam. Nie znaczy to bynajmniej, że czyta się źle albo...

ania91 | 2018-03-10
Na półkach: Przeczytane, E-book
Przeczytana: 18 lutego 2018

uwielbiam piątkowe wizyty pana Marka na antenie Trójki, ta książka to solidna dawka śmiesznych anegdot pokazujących pomysłowość ludzką względem napadów na bank. W książce znaleźć można również informacje na temat rozwoju tego typu przestępstw w USA. Polecam

dobrerecenzje | 2017-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2017

W historii Stanów Zjednoczonych dokonano setek tysięcy napadów na banki. Nie ma drugiego narodu na świecie, który pod tym względem mógłby równać się z Amerykanami.
Jeden z największych dziewiętnastowiecznych napadów na bank miał miejsce w Nowym Yorku, a dokonał go 36-letni imigrant z Anglii, niejaki William Murray.
Najmłodszym rabusiem został 19-latek, a najstarszym 90-letni mieszkaniec Teksasu.
Książka, która trafiła w Państwa ręce dotyczy częściowo skoków na banki.
Dotyczy także drogi dolara z Czech do Ameryki, chaosie finansowym jaki panował w pierwszych dekadach istnienia kraju, ale to także alarmy, wybuchające farby, pułapki na przestępców, czy systemy GPS oraz o technologii i pomysłowości.
Na liście rabusiów poszukiwanych przez FBI znajduje się bardzo wiele kobiet.
Ale napadanie na banki zawsze było i pozostanie męskim zajęciem.
Obecnie większości napadów na banki dokonuje się po amatorsku i bez przygotowania.
W historii napadów było jednak wielu rabusiów, którzy opracowywali...

magdalena | 2018-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2018

Uwielbiam pana Marka i jego rozmowy w piątkowe popołudnia, idealny wstęp do weekendu. Z uwagą śledzę wszystkie "napady", i uważam, że to genialny element audycji. Po książkę sięgnęłam z dużymi oczekiwaniami. Owszem, jest ciekawa, ale brakuje mi w niej luzu Pana Marka. Ta książka momentami jest zbyt sucha, za powtarzalna i cóż, brakuje mi dreszczyku emocji. Ale mimo wszystko dla fanów audycji, pozycja obowiązkowa.