Krótka rozprawa

Wydawnictwo: Greg
978-83-7327-250-7
pan, wojt, pleban, dialog
Jakub Rusinek

Krótka rozprawa między trzema osobami, Panem, Wójtem a Plebanem, którzy i swe, i innych ludzi przygody wyczytają. A takież zbytki, i pożytki dzisiejszego świata.
Dialog napisany przez Mikołaja Reja, wydany w Krakowie w roku 1543 pod pseudonimem Ambroży Korczbok Rożek.
Wybitny utwór literacki: doskonała polszczyzna, celna ironia, werwa satyryczna i nieodparty komizm sytuacyjny.

Książkowo_czyta | 2011-12-02
Przeczytana: 1999 rok

Utwór stanowi konfrontację jakiej autor poddał trzy niejako panujące w owych czasach warstwy społeczne tj. szlachtę, chłopstwo oraz duchowieństwo.
Spod pióra Reja wyszedł dialog przedstawicieli tychże warstw, którzy wytykają sobie nawzajem wady, choć własnych zdają się nie dostrzegać.

Danway | 2012-01-08
Przeczytana: 1998 rok

Niezwykle ważna dysputa w historii naszej literatury na dodatek średniowieczna dysputa wydana już w połowie XVI wieku... Ukazuje jak wielkim światopoglądem dysponował Mikołaj Rej...

W utworze umieszcza trzy różne postacie Pana, Wójta i Plebana... Przedstawicieli Szlachty, Chłopstwa i Kościoła... Na początek przemawia przez Pana, oskarżając Kościół, następnie jako Pleban oskarża stan szlachecki... Z wieloma argumentami jednych i drugich zgadza się Wójt, lecz i on do sporu dorzuca swoje trzy grosze, nie zastawiając na nich suchej nitki... Ważnym morałem tej dysputy jest wypowiedź Wójta: "Ksiądz wini Pana, Pan Księdza... A nam biednym zewsząd nędza..."

Utwór do łatwych nie należy, gdyż w całości pisany jest wierszem, w który wtopione są różne przysłowia i związki frazeologiczne z czasów Reja... Lecz mimo to warto przez to przebrnąć, by dosięgnąć głębokość myśli mistrza Reja, który odważył się na tak ostrą krytykę dwóch najważniejszych stanów Rzeczypospolitej XVI wieku... Polecam...

Axsiu | 2015-06-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Klasyka
Przeczytana: 24 czerwca 2015

Mikołaj Rej przedstawia w tym dialogu różnice i stosunki panujące między stanami ówczesnej, XVI-wiecznej, Rzeczypospolitej : szlachtą, duchowieństwem i chłopstwem. Przedstawiciele tych stanów polemizują ze sobą, wytykając sobie nawzajem swe wady (taka to już nasza cecha). Mikołaj Rej odważył się tu skrytykować najbardziej znaczące stany tamtych czasów, tj. szlachtę i duchowieństwo.
Utwór w wielu aspektach jest aktualny po dziś dzień (zwłaszcza końcówka). Dziś ma on również dodatkową wartość - możemy poznać społeczeństwo naszego kraju sprzed ponad 400 lat.
Jedynym, acz niezmiernie uciążliwym minusem tego dialogu, jest bardzo archaiczny język.
Mimo tego taką klasykę naszej literatury trzeba znać.

Bluszczokrzew | 2017-09-10
Przeczytana: 10 września 2017

Ta książka to wyzwanie wymagające skupienia, sporej wiedzy i wyobraźni językowej. Koniecznie trzeba sięgnąć po wydanie z dobrymi przypisami (znacznie lepsze od tego z Siedmioroga jest wydanie Ossolineum).

Chyba dla wszystkich uczniów czytanie fragmentów Reja jest męką. Jeśli jednak kogoś interesuje bogactwo słownictwa, zaginione związki frazeologiczne, stosunki społeczne w dawnej Polsce, czy po prostu historia polskiej literatury, to koniecznie musi do Rozprawy powrócić.

Michał Kulik | 2014-07-02
Przeczytana: 01 lipca 2014

Przeczytałem już trochę utworów z podobnego okresu i bywały dużo lepsze niż ten. Twórczość Reja niespecjalnie mi się spodobała, przez taką formę trochę trudno było mi skupić się na tekście. Kilka fragmentów było wprawdzie całkiem ciekawych i powiedziałbym nawet, że ponadczasowych, ale ogólnie ten utwór mnie nie zachwycił.
Jak ktoś interesuje się historią języka, to jak najbardziej warto. W przeciwnym wypadku nie polecam.

Jakub Rusinek | 2010-09-02
Przeczytana: 02 września 2010

Nie jest to może młody utwór, bo każdy chyba wie, że Rej żył w 16. wieku, a i język utworu daje nam o tym znać, ale trzeba przyznać, że przekaz jest ponadczasowy. Szczególnie wypowiedź Rzeczpospolitej, która "narzekając mówi": "Wszytcy na ten nierząd narzekają, widzą, iż źle coś, gdy nic nie dbają". Dobrze, że przeczytałem ten dramat. Mocno krytykuje ówczesne społeczeństwo, ale nawołuje do pracy na rzecz zmian.

Wabi | 2016-11-24
Przeczytana: 20 listopada 2016

"Ksiądz pana wini, pan księdza
A nam prostym zewsząd nędza."

ChicaDeAyer | 2018-05-01
Przeczytana: 01 maja 2018