Trzy odbicia w lustrze

Cykl: Trzy odbicia w lustrze (tom 1)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
giovanna

Latem 1939 roku Zosia marzyła o lepszym życiu. O tym, by się na dobre wyrwać z biedy warszawskiego Powiśla, zdobyć wykształcenie i spokojną przyszłość. Prawie się jej udało. Prawie. Ostatecznie jednak wszystko poszło nie tak. I to nie tylko za sprawą wojny, która zastała ją w majątku ziemskim na Wołyniu, do którego wkrótce wtargnęli Sowieci. Przede wszystkim podjęła jedną złą decyzję, która zaważyła na całym jej życiu. Może to skutek klątwy rzuconej na nią jeszcze przed wojną? Zosia przeciwstawia się złu, uzbrojona jedynie w miłość. Do swojej córki, do wypróbowanych przyjaciół i... do tajemniczego mężczyzny o oczach anioła, którego wojna zamieniła w demonicznego mściciela. Czy to wystarczy, by wygrać i rozwiązać zagadkę przeznaczenia? A jeśli tak, to czy można cofnąć fatum? I jaka jest tego cena?

Z tymi pytaniami, w ogniu płonącej Warszawy, w uścisku powojennego terroru, w cieniu rodzinnych tragedii, w gorączce uczuć i labiryntach raczkującego kapitalizmu, zmierzyć się będzie musiała nie tylko Zosia, ale także jej córka, a potem wnuczka. Znalezienie właściwej odpowiedzi zajmie im siedemdziesiąt pięć lat.

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/nowosci%2C-zapowiedzi/trzy-...(?)

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/nowosci%2C-zapowiedzi/trzy-...»

Kiwi_Agnik | 2015-03-16
Przeczytana: 16 marca 2015

"Nic, literalnie nic, nie jest zapisane w gwiazdach. W jednej chwili możesz od wszystkich zbierać kopy na tyłek, a w drugiej być królową balu"

Niesamowita i nadzwyczajna historia trzech pokoleń silnych i odważnych kobiet, które stawiały czoła przewrotnym wydarzeniom adekwatnym do czasów w którym przyszło im żyć, w owej książce na "naszych oczach" zmienia się rzeczywistość.

Opowieść nad wyraz wzruszająca (szczególnie końcówka) i piękna; o poszukiwaniu szczęścia, o odnajdywaniu swojego przeznaczenia, o niepewności jutra, o życiu, o miłości - prawdziwej miłości, w której bezinteresowność aż zawstydza.

"Trzy odbicia w lustrze" to niebanalna, wspaniała i cudowna saga rodzinna, którą czyta się jednym tchem i którą trzeba polecać, każdemu bez wyjątku!

Stokrotka | 2018-01-26
Przeczytana: 25 stycznia 2018

„Trzy odbicia w lustrze” to historia trzech kobiet z rodziny Czeplińskich – Zosi, Wandy i Ani, rozpisanej na lata 1939 – 2014. Losy bohaterek uwikłane są w historię i … rodzinną klątwę.
Lubię sagi rodzinne. Lubię, gdy akcja rozgrywa się w czasie II wojny światowej. Lubię ciekawe historie i nietuzinkowych bohaterów. Wszystko to znalazłam w powieści Zbigniewa Zborowskiego. Nie lubię jednak, gdy autor wplata w fabułę ogrom nieprawdopodobnych zbiegów okoliczności. To również, niestety, zaserwowano w tej książce. Najbardziej podobała mi się część pierwsza, której Zosia była główną bohaterką. Druga odsłona poświęcona Wandzie okazała się równie ciekawa, ale losy Anny jakoś nie bardzo mnie zainteresowały. Sporo w tej powieści udziwnień, ale czyta się ją naprawdę dobrze i szybko.

allison | 2015-04-22
Przeczytana: 21 kwietnia 2015

Czytało mi się tę książkę bardzo dobrze, mimo iż bolał mnie ząb (może dlatego, że dzięki barwnej fabule skupiałam się na lekturze, a nie na dolegliwościach:)).

Wartka akcja i dynamiczne postacie to na pewno najważniejsze atuty powieści. Poza tym autor bardzo dobrze wkomponował losy postaci w historię Polski - od roku 1939 po czasy nam współczesne. Mamy tu wojenne dramaty mieszkańców Kresów, a także kraju pozostającego cały czas pod okupacją niemiecką (duże wrażenie robią obrazy z Powstania Warszawskiego). Jest wędrówka na tzw. Ziemie Odzyskane i walka o przetrwanie w powojennych latach, gdy jeden terror został zastąpiony przez inny. Są też czasy robotniczych strajków i ustrojowych zmian po 1989 roku.

Na tym tle rozgrywają się osobiste dramaty bohaterek: matki, córki i wnuczki. Są one ściśle powiązane z sytuacją polityczną, która nieraz sprawia, że kobiety te poddawane są ciężkim życiowym próbom.
Mimo poważnej tematyki panu Zborowskiemu udało się wpleść do fabuły elementy...

talia44 | 2014-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2014

Powieść"Trzy odbicia w lustrze"Zbigniewa Zborowskiego to pasjonująca saga rodzinna od której trudno się oderwać.
Autor przedstawia w niej losy trzech kobiet Zofii,Wandy i Ani na przełomie siedemdziesięciu pięciu lat.Najważniejszą z bohaterek jest najstarsza Zofia.To od niej wszystko się zaczęło i jej losy są najciekawsze.
Mężczyzni pojawiają się w powieści tylko na krótko,przelotnie i szybko znikają lub stoją obok kobiet nie odgrywając istotnej roli.
Książka prowadzi czytelnika przez czas wojny,okupacji,powojenne czasy PRL-u aż do czasów współczesnych.Oprócz pasjonującej akcji mamy tutaj kawał historii oraz przemiany społeczne i ustrojowe ostatnich lat.
"Trzy odbicia w lustrze" to świetnie napisana powieść ze wspaniale wykreowanymi postaciami kobiecymi i aż trudno uwierzyć,że napisał ją mężczyzna.

Ela | 2014-12-26
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 26 grudnia 2014

I co ja poradzę na to, że po prostu kocham takie książki? Sagi o losach kobiet, rodzinne tajemnice, mroczne fatum, a wszystko to mocno osadzone w konkretnym okruchu historii. A jak jeszcze opowieść jest tak fascynująca, że trudno się od niej oderwać... Zdecydowanie jest to literatura, którą tygryski lubią najbardziej :).

Po tę powieść sięgnęłam zachęcona opiniami na LC i muszę przyznać, że nie żałuję ani minuty poświęconej na jej lekturę. Autor zaserwował czytelnikom fascynującą, przepełnioną emocjami historię trzech kobiet – matki, córki i wnuczki – rozpoczynając opowieść w sierpniu 1939 roku, a kończąc niemalże kilka dni temu. Autor zadbał o bardzo szczegółowe oddanie realiów dworku szlacheckiego na Kresach, dramatów wojny i powstania, doświadczeń czasów stalinowskich oraz budzącego się w Polsce kapitalizmu. Styl powieści wydaje się być prosty, oszczędny, ale każdy wątek, każda scena, a nawet każde zdanie są tu starannie przemyślane i – w kontekście dalszych wydarzeń – okazują...

kajsa | 2015-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2015

Klątwa, przekleństwo rzucone w szale złości kładzie się się mrocznym cieniem na życiu trzech kobiet: Zosi, która śmiała odrzucić uczucie syna Grubej Saby, jej córki Wandy oraz wnuczki Ani.
Historia bohaterek rozpoczyna się w sierpniu 1939 roku, kończy współcześnie w 2014.Mamy więc okazję wraz z losami pań Czeplińskich śledzić ważne wydarzenia i uwarunkowania polityczne naszego kraju.
Pierwsza historia, początkowo wyglądająca na bardzo naiwną i sentymentalną,szybko przeradza się we wstrząsający opis czasu wojny.
Autor niezwykle sugestywnie przedstawił losy Zosi i jej córki w czasie powstania warszawskiego.Wielkie wrażenie zrobiła na mnie jej przeprawa przez kanały.
Część poświęcona Wandzie bardzo przygnębia.Ukazuje,jaki wpływ na ludzką psychikę i zachowania mają traumatyczne przeżycia z dzieciństwa, niedobre relacje z matką,ślepa wiara w ideologię.
Trzecia część,skupiona wokół Ani,troszeczkę, ale tylko troszeczkę ociera się o niezbyt skomplikowaną historyjkę miłosną.
Muszę...

miki24gr | 2014-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2014

Przepiękna i porywająca, bardzo polska powieść; podczas czytania przestawałam reagować na zewnętrzne bodźce, cała znikałam w książce;))
Dzieje trzech pokoleń kobiet wplecione są tu w wojenną i powojenną historię Polski. Razem z bohaterami przeżywamy więc początek II wojny światowej, Powstanie Warszawskie, przesiedlamy się na Ziemie Odzyskane, obserwujemy przemiany ustrojowe. Na tym tle życie kobiet jest przepełnione miłością, bólem, cierpieniem, zdradą, mnóstwem gorących emocji. Akcja książki toczy się niesłychanie wartko, dużo jest zaskakujących zwrotów. Książkę czyta się bardzo szybko...za szybko, bo na końcu pozostaje żal, chciałoby się jeszcze...
Polecam gorąco, tej powieści nie można przegapić!!!

Zatraciłam się całkowicie w tej książce. Nie docierały do mnie rozmowy domowników, byłam w swoim świecie. Książka bardzo mnie wzruszyła. Pewne momenty wstrząsnęły mną do głębi, miałam łzy w oczach, co rzadko mi się zdarza czytając. „Oddechy” pomiędzy rozdziałami, szczególnie w pierwszej części były konieczne... tak byłam przejęta losami Zosi.

Trzy odbicia w lustrze to trzy takie same pytania każdej z bohaterek : „Kim jestem?”. Pierwszej Zosi – ciężkie lata drugiej wojny światowej (polski Wołyń 1939 r.-1944 r., walki w Warszawie 1944 r, Wrocław 1945 r.), drugiej Wandzi, córki Zosi, żyjącej w czasach powojennej, komunistycznej indoktrynacji w Polsce jako żona funkcjonariusza SB (tu: Wrocław następnie Warszawa), trzeciej, Anny, córki Wandy, od latach osiemdziesiątych aż do czasów współczesnych (roku 2014).

Dzięki tej książce bliżej zainteresowałam się Wołyniem i naszymi Kresami Wschodnimi. Dziękuję za to jej autorowi. Polecam serdecznie niezdecydowanym!

Liliowy_bez | 2017-11-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 11 listopada 2017

Fascynująca, przepiękna, niesamowita opowieść o kobietach i ich życiu.

Zbigniew Zborowski to, do tej pory, autor zupełnie mi nie znany, więc zabierając się za "Trzy odbicia w lustrze" nie spodziewałam się, że książka tak bardzo mnie zauroczy, dostarczy mnóstwa emocji i wzruszeń.

Trzy kobiety, trzy życia, trzy losy.... tak do siebie podobne a jednocześnie tak różne. Trzy niezwykłe historie kobiet silnych, odważnych i zdecydowanych, których los nie oszczędzał a każda z nich została mocno przez życie doświadczona.
Dzieje naszych bohaterek są przewrotne i skomplikowane, zmienne jak busola - wzloty i upadki, szczęście i groza, mądrość i głupota, miłość i nienawiść. Samo życie. Ich losy są ściśle związane z sytuacją polityczną kraju a decyzje przez nie podejmowane są na miarę czasów w których przyszło im żyć.
Bardzo podobało mi się to, że bohaterki to kobiety prawdziwe, bardzo realistyczne, z krwi i kości, z normalnymi życiowymi problemami, z wadami, popełniające błędy, bez zbędnego...

andzia12 | 2014-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2014

Świetna książka! Czyta się ją z zapartym tchem.
Historia trzech kobiet, nad którymi wisiała klątwa. A losy Zosi, Wandy i Ani są ukazane na tle historii nszego kraju od roku 1939, aż do czasów wspoółczesnych. I dzieki temu przeplatana się rzeczywistość niemalże ponad półwiecza historii Polski.
Autor skonstruował genialnie ta powieść. Każda z trzech kobiet doświadczyła nieszczęść i cierpienia w życiu w związku z miłościa. A wszystko kończy się dla Ani i Zosi...to już każdy sam się przekona, jak przeczyta;)
Gorąco polecam!