Szepty i tajemnice. Tom 1

Okładka książki Szepty i tajemnice. Tom 1 Agnieszka Janiszewska
Okładka książki Szepty i tajemnice. Tom 1
Agnieszka Janiszewska Wydawnictwo: Novae Res Cykl: Szepty i tajemnice (tom 1) literatura piękna
Szepty i tajemnice (tom 1)
Novae Res
2015-01-01
2015-01-01
saga rodzinna literatura obyczajowa XX-lecie międzywojenne

Piękne

Piękne

nudy

nudy

Powieść nie jest zła, ale tak potwornie rozwleczona, że ciężko mi było przez nią przebrnąć.
Nie rozumiem o jakiej więzi miedzy bohaterkami pisze się na okładce książki i w zapowiedziach, bo tej więzi miedzy nimi po prostu nie ma. Ani nie mają ze sobą nic wspólnego, ani się nie rozumieją. Płytka ta ich relacja póki co...
Zarówno losy bohaterów, jak i ich charaktery trudno mi oceniać, bo cały czas modliłam się, aby w końcu zdarzyło się coś co poruszy akcję czy wzbudzi emocje. Zaciekawiło mnie ostatnie 50 stron.
Zdecydowanie za bardzo przegadana.

Zarówno losy bohaterów, jak i ich charaktery trudno...

Dwie przyrodnie młodziutkie siostry, kompletnie różne z wyglądu, charakteru, zachowania i stylu życia. Alicja i Barbara. Poznajemy historię ich rodziny od początku XX wieku. One są głównymi bohaterkami, ale tak naprawdę drugoplanowe postaci (który jest sporo!) mają tu swoje historie i są równie ważne. Życie pomiędzy Warszawą, Paryżem i majątkiem w Zaborowie.
Saga rodzinna, ale nic kiczowatego ani banalnego.
Gdzie kończy się lojalność, gdy zaczyna miłość i namiętność? Czy w związku o to chodzi czy może o przyjaźń? Czego oczekujemy od rodziny? A czego ona od nas?
I jak w tytule są tu tajemnice, które długo skrywane same zaczynają szeptać, jak mówi Alicja.
Książka gruba, mały druk, który wieczorem męczył mi oczy, ale warta każdej chwili. Są tu emocje, nagłe zwroty akcji i wielość przeżyć. Bardzo wciąga.
Ta część kończy się wraz z zakończeniem I wojny światowej.
Tak naprawdę to 7,5.
Polecam i zabieram się za ciąg dalszy.

Saga rodzinna,...

Rzadko zdarza mi się dawać 10/10 ale długo myślałam, co mi się w tej książce mogło nie podobać i niczego takiego nie znalazłam. Już dawno żadna książka tak mnie nie urzekła i wzruszyła. Barwne postacie, tak od siebie różne, czasem zabawni, czasem irytujący - jak to ludzie, dla mnie przede wszystkim byli realni. Autorka świetnie odzwierciedliła tło historyczne z gracją wplatając w nie losy bohaterów. Nic w sumie dziwnego - w końcu to nauczycielka historii. Dla mnie była to wspaniała lekcja. Za duży plus poczytam sobie głębokie ujęcie psychologiczne postaci, ich przemyślenia, rozterki. To dzięki temu tak dobrze ich poznałam, stali się tacy ludzcy. Jestem także pod dużym wrażeniem warsztatu pisarskiego, zwłaszcza, że obecnie wiele książek pisanych jest "na kolanie", zdania bez ładu i składu, byleby dać do druku i sprzedać. A ja lubię piękną polszczyznę :)

Urzekająca podróż w początek XX wieku. Pałacowa codzienność miesza się z paryskim światem, w tle kawał przystępnie podanej historii. A tajemnice zaczynają szeptać coraz głośniej.

Bardzo wzruszająca powieść o skomplikowanym i nieprzewidywalnym losie dwóch kobiet i ich rodzin.Cudna saga,która bardzo wzrusza .

Trochę długo się rozkręca ale ogólnie in plus :-)

Trochę długo się rozkręca ale ogólnie in plus :-)

Na początku wydawało mi się, że będzie to tkliwe romansidło. Ale w miarę czytania zmieniłam zdanie; romans jak najbardziej, ale w tle dużo faktów historycznych z epoki, przystępnie podanych. Czyli przyjemne z pożytecznym i wciągające!

Jestem zagorzałą fanką książek tej autorki.Przeczytałam wszystkie."Szepty i tajemnice" (cz.I) opowiada historię dwóch sióstr: Ali (wychowanej w Paryżu,bez rodziców) oraz Basi (mieszkającej w majątku ziemskim w Zaborowie) oraz zawiłych losów ich rodzin.Wszystko dzieje się w latach dwudziestych XX wieku w Zaborowie,Paryżu i Warszawie. Powieść klimatem przypomina mi "Nad Niemnem" i "Noce i Dnie" - i na prawdę trzyma poziom.Jedyne,co mi przeszkadzało,to pod sam koniec książki,zbyt szczegółowe opisy tła historycznego,co mnie troszkę nudziło,ale tak poza tym,to dosyć obszerną przecież lekturę,pochłonęłam jednym tchem i już zabieram się za część drugą

• Przeczytane 2016
  • 2017