Kiedyś byliśmy braćmi

2014-11-19
2014-11-19
Jan Kraśko
Jan Kraśko

Czy brat może stać się największym wrogiem?

"Jest wiele powodów, aby poznawać Holocaust i o nim nauczać, ale chyba najważniejszym jest niedopuszczenie do tego, żeby się powtórzył"

"Kiedyś byliśmy braćmi" to debiut literacki autora, który na co dzień jest adwokatem w Chicago. I chociaż nie jest Polakiem to wbrew innym negatywnym opiniom uważam, że powieść jest bardzo realistyczna. O holokauście przeczytałam już w swoim życiu wiele, jednak za każdym razem dramaty tych ludzi przeżywam tak samo. Fabuła książki biegnie dwutorowo, mamy tu wątek współczesny i wspomnienia z czasów wojny. Chicago, rok 2004. Ocalały z holocaustu Żyd, Ben Solomon grozi bronią i oskarża znanego na cały stan 80-letniego milionera i filantropa Elliota Rosenzweiga o to, że w przeszłości nosił nazwisko Otto Piatek i był oficerem SS, zwanym Rzeźnikiem z Zamościa. Być może sprawę udałoby się zatuszować, gdyby nie fakt, że wszystko odbywa się na przyjęciu charytatywnym, na którym jest mnóstwo znanych osób i telewizyjnych kamer. Solomon prosi prawniczkę Catherine Lockhart o poprowadzenie jego sprawy i udowodnienie winy niemieckiego zbrodniarza przed sądem. Kobieta pracuje w jednej z renomowanych kancelarii prawniczych i obawiając się sprzeciwu współpracowników początkowo mu odmawia. Jednak z biegiem czasu, kiedy historia staruszka wciąga ją bez reszty i wydaje się być prawdopodobna, decyduje się na prowadzenie jego sprawy. Oskarża milionera o ludobójstwa na polskich Żydach, a przeciwko sobie ma najpotężniejszych adwokatów w stanie, wynajętych przez Rosenzweiga. Solomon zdaje sobie sprawę, że wielu zbrodniarzom udało się zniknąć po II Wojnie Światowej i zbudować sobie nową tożsamość. Dlatego za wszelką cenę chce zdemaskować jednego z nich. Mężczyzna pochodzi z zamożnej żydowskiej rodziny i jest pewny, że Rosenzweig to Otto, niemiecki sierota, którego jego rodzice przygarnęli i wychowali jak własnego syna. Kiedyś byli jak bracia, ale wybuch wojny wszystko zmienił. Otto zdradził rodzinę Solomona i okradł ich z całego majątku. Czy Ben oskarżył właściwego człowieka i czy ma szansę aby dowieść prawdy? Ja już to wiem, a Was zachęcam do przeczytania tej historii. Była to niesamowicie wzruszająca i wstrząsająca powieść o wojnie i holokauście. Ale też o przyjaźni, miłości, bólu i cierpieniu oraz nadziei na zadośćuczynienie. Autor pokazuje nam jak rodzi się zło, a przyjaźń zmienia się w nienawiść i do czego zdolny jest człowiek. Książka należy do tych, które wciągają od pierwszych stron i trzymają w napięciu do ostatniego słowa. Gorąco polecam i dziwię się, że dopiero na nią trafiłam ponieważ została wydana w 2014 roku.

Rewelacyjna

Rewelacyjna

Jedna z lepszych książek o tematyce wojennej. Naprawdę wciągająca i bardzo poruszająca powieść! Jej plusem jest to, że ciągnie paralelnie dwa wątki: historię przyjaźni dwóch młodych mężczyzn (Żyda i Niemca, tytułowych "braci") w późnych latach 30-tych i podczas wojny i jednocześnie współczesny wątek przygotowania rozprawy sądowej. Książka trzyma w napięciu do samego końca (bo nie wiadomo co się tak naprawdę wydarzyło podczas wojny i nie wiadomo, czy oskarżony faktycznie był zbrodniarzem hitlerowskim czy nie). Finał jest poruszający, emocjonalny, odczuwa się coś na kształt katharsis.
Minusem jest trochę suchy reporterski styl pisania.

Winszuję autorowi za to, że podjął i zgłębił temat trudnej historii Polski (okrutne czasy zbrodni nazistowskich na Polakach i Żydach) bowiem wywiązał się z tego znakomicie. Choć jest to fikcja z tłem historycznym, a wątek współczesny zdaje się być trochę naiwny to dla mnie jest to pozycja z wyższej półki. Historia smutna, ale nie ckliwa, przedstawiona w sposób wiarygodny i bez niestrawnych przejaskrawień. Nie brakowało mi w niej niczego, absolutnie polecam.

Jedna z lepszych historii wojennych. Oczywiście sporo fikcji, mało faktów. Fabuła osadzona w tamtych trudnych czasach dodaje adrenaliny powieści. Mimo ogromu stron czytało mi się szybciej, niż nie jedną książkę 200 stronicową. Polecam gorąco :)

Naprawdę cudowna książka. Nie mogłam się oderwać. Książka w niektórych momentach doprowadza do uśmiechu a czasami nawet do łez. Opowiada o miłości, rodzinie i zdradzie. Przedstawia bardzo złe traktowanie żydów podczas 2 wojny światowej. Książka naprawdę przypadła mi do gustu. Poleciłam ją znajomym, którzy także, po przeczytaniu nie ośmielili się powiedzieć o niej złego słowa. Uważam, że autor wykonał świetną robotę!

Dawno nie czytałam książki z takim zaangażowaniem i niecierpliwością.

Dawno nie czytałam książki z takim zaangażowaniem i niecierpliwością.

Świetnie się czyta. Piękne opisy kraju i przerażające przeżycia rodziny żydowskiej. Podziw dla pióra autora. Skończyłam czytać 2 dni temu, ale ciągle przeżywam opisaną historię. Polecam

Amerykański milioner, filantrop, ceniony w swoim środowisku i darzony szacunkiem zostaje posądzony o to, że w czasie wojny był hitlerowskim zbrodniarzem w Zamościu. Zaczyna się walka o udowodnienie winy, a oskarżony wszelkimi sposobami chce dowieść, że nastąp;iła pomyłka i to nie on był nazistą. Wydarzenia zawarte w książce są fikcją, ale pokazują problem zbrodniarzy wojennych, którzy zmieniwszy nazwiska, zbudowali nowe tożsamości i uciekają w ten sposób od odpowiedzialności. Szacuje się, że po wojnie około 10000 nzaistów w ten sposób ukryło się w USA, a tylko bardzo nielicznych udało się zdemaskować. Autor odwiedził miejsca opisywane w książce, dobrze oddaje charakter miejscowości i stosunków międzyludzkich. Akcja jest wartka, szybka, ciekawie prowadzona opowieść i dobrze zarysowane charaktery. Polecam.

Książka pełna emocji, miłości i zdrady. Należy ona do książek, które wciągają od pierwszych stron. Przeczytałam ją całą prawie od razu, ponieważ nie da się jej odłożyć na dłuższą chwilę. Czytając "Kiedyś byliśmy braćmi" bardzo zżyłam się z bohaterami, a także "przeniosłam" się w czasy, w których to wszystko miało miejsce. Odczuwałam te same emocje co bohaterowie i zmieniłam moje spojrzenie na historie ludzi żyjących w krwawym czasie wojny. Moim zdaniem jest warto przeczytać tą książkę, ponieważ można przez moment przenieść się w czasie, przeżyć to co Ben Solomon i poczuć jak to było w Polsce 80 lat temu.

• II wojna światowa
  • Z wojną w tle