rozwiń zwiń

Boginie z Žítkovej

Okładka książki Boginie z Žítkovej Kateřina Tučková
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Boginie z Žítkovej
Kateřina Tučková Wydawnictwo: Afera powieść historyczna
448 str. 7 godz. 28 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Tytuł oryginału:
Žítkovské bohyně
Wydawnictwo:
Afera
Data wydania:
2014-10-20
Data 1. wyd. pol.:
2014-10-20
Liczba stron:
448
Czas czytania
7 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788393771134
Tłumacz:
Julia Różewicz
Tagi:
Julia Różewicz

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Praga Noir Markéta Pilátová, Jiří Walker Procházka, Petr Šabach, Petra Soukupová, Kateřina Tučková, Miloš Urban
Ocena 7,3
Praga Noir Markéta Pilátová,&n...
Okładka książki Polska: z czym to się je? Ivan Binar, Radka Denemarková, Petr Hruška, Petr Janyška, Igor Malijevský, Jan Němec, Magdaléna Platzová, Martin Reiner, Jaroslav Rudiš, Karol Sidon, Marek Šindelka, Karel Steigerwald, Kateřina Tučková, Lucie Zakopalová, Petr Zelenka
Ocena 6,0
Polska: z czym... Ivan Binar, Radka D...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Słowiańska pani-bóg



1897 360 182

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
699 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2266
422

Na półkach: , ,

Sprawnie napisana powieść, w której prawda miesza się z fikcją.

Moją sympatię zdobyła Surmenova, prosta, niezależna kobieta, odporna na indoktrynację, ciesząca się autorytetem, kontaktująca się z mnóstwem ludzi, w tym, o zgrozo, nawet z zagranicy. Surmenova była bacznie obserwowana przez czechosłowackie służby bezpieczeństwa od roku 1953 do jej śmierci w 1979, a rodzina celowo rozbita. Bohaterką powieści jest jej siostrzenica Dora, której w okresie lustracji pozwolono przeczytać teczkę ciotki. Raporty są w pewien sposób fascynujące, tragikomiczne (co oczywiście łatwo mi powiedzieć czytając książkę w wygodnym fotelu).
Ten wątek był dla mnie najbardziej interesujący.

Sama książka... Ciekawy temat potraktowany nazbyt efekciarsko. Powieść zaczyna się od mocnego uderzenia, nie tylko w przenośni, bo z użyciem siekiery, a efekt opisany zostaje szczegółowo i w czasie teraźniejszym. Nie wiem, skąd zamiłowanie autorów i autorek (zwłaszcza) do epatowania czytelnika takim "realizmem" (jak ktoś go spragniony, wystarczy sięgnąć po mass-media).

Tytułowe boginie to zielarki, akuszerki, potrafiące nastawiać kości i stawy, odpędzać burzę i wróżyć. U nas nazywały się - chyba - mądrymi babami, te z rejonu Białych Karpat to boginie. W każdym razie świat był ich pełen, może i jeszcze żyją, a jedyne, co je odróżnia między sobą, to nazwy.

Dora, mała dziewczynka, wychowuje się u zielarki, ale przez lata nie wie kompletnie nic o ziołach (nieprawdopodobne) oraz zabija jakiegoś małego węża na podłodze (wątpliwe). Te nielogiczności służą tylko dalszemu uwypukleniu dramatyzmu fabuły: śmierć węża przynosi pecha, dorosła Dora poszukuje korzeni, przeznaczenie poszukuje jej itp.

W poszukiwaniu korzeni Dora odnajduje czarownicę spaloną na stosie w XVII wieku, co wszystko wyjaśnia (krew łączy boginie w tym Dorę, kobiety są prześladowane itp.) Powieść toczy się prawie wyłącznie wśród kobiet. Jedyny wyrazisty mężczyzna to ten z siekierą. Z czasem Dora odrzuca rozczarowania płynące z poznawania mężczyzn w barach i w tajemnicy związuje się z kobietą.

Podsumowując moje wrażenia:
Dobry temat. Powieść też ma dobre strony (ma konstrukcję, w przeciwieństwie do 'bóg królikiem', niektóre rozdziały przekonują).
Podziwiam przeszukiwanie przez autorkę archiwów, do wojennych włącznie. Kilka zdjęć.
Bez wysiłku książka interesowała mnie gdzieś do połowy lub dwóch trzecich, jakkolwiek jednocześnie nie podobała mi się: męczyły mnie różne - w moim odczuciu - "fałszywe tony", efekty, to co "trendy", żeby zostać zauważonym na rynku czytelniczym itp.

PS - 19.6.2016:
Za największą wartość tej książki uważam dokumenty, o czym nie pisałam wcześniej, bo dokumenty zostały przez autorkę stworzone - na podstawie autentycznych dokumentów. Po namyśle uważam jednak, że oddają ducha tych oryginalnych, między innymi dlatego, bo niekoniecznie wysnuwam z nich te wnioski, które wyraża autorka w swoim wywiadzie na LC.
Na przykład co do prześladowania przez kościół w XIX wieku, mamy księdza gbura i prostaka, faktycznie z obsesją na punkcie bogiń, ale nie jest on niebezpieczną osobą - w przeciwieństwie do niektórych "bogiń", amoralnych jędz intencjonalnie szkodzących innym. To szkodzenie można by pozostawić w sferze ich wyobraźni, gdyby udziału w tymże nie miały jeszcze podawane cudzymi rękami ziółka. (Arcyciekawy opis pokazujący mentalność wszystkich zaangażowanych - Magdalena Mlkva). No i kościołowi przez wieki się "nie udało";), tak, natomiast udało się dwudziestowiecznemu systemowi - i zniszczyć boginie, i kościół w Czechosłowacji.
Co do psychiatrii, w Polsce nie słyszało się o takich wypadkach. Nawet przeciwnie: na zjeździe psychiatrów z krajów demokracji ludowej, który odbył się w Moskwie, to polski profesor wystąpił przeciwko potępieniu psychiatrii amerykańskiej (co wcale nie było ani zabawne, ani bez znaczenia). Po przerwie, którą zarządzono w ogólnej konsternacji, poparł go jeszcze ktoś, chyba Węgier.
Także książka jest wartościowa ze względu na szeroką dokumentację i wzbudziła we mnie wiele refleksji, o których za długo by pisać. Polecam.

Sprawnie napisana powieść, w której prawda miesza się z fikcją.

Moją sympatię zdobyła Surmenova, prosta, niezależna kobieta, odporna na indoktrynację, ciesząca się autorytetem, kontaktująca się z mnóstwem ludzi, w tym, o zgrozo, nawet z zagranicy. Surmenova była bacznie obserwowana przez czechosłowackie służby bezpieczeństwa od roku 1953 do jej śmierci w 1979, a rodzina...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 040
  • Przeczytane
    824
  • Posiadam
    222
  • Teraz czytam
    26
  • 2019
    25
  • Ulubione
    19
  • Literatura czeska
    14
  • 2015
    14
  • E-book
    12
  • 2021
    10

Cytaty

Więcej
Kateřina Tučková Boginie z Žítkovej Zobacz więcej
Kateřina Tučková Boginie z Žítkovej Zobacz więcej
Kateřina Tučková Boginie z Žítkovej Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także