Jedyny i Niepowtarzalny Ivan

Tłumaczenie: Magdalena Zielińska
Wydawnictwo: CzyTam
The One and Only Ivan
Joanna Janowicz

Zainspirowana prawdziwą historią opowieść o gorylu, który spędził niemal trzy dekady w mini zoo mieszczącym się przy centrum handlowym, nie widząc żadnego przedstawiciela własnego gatunku. Kiedy poznaje Ruby, malutką słonicę odebraną rodzinie, Ivan zaczyna postrzegać miejsce swojego zamieszkania z zupełnie innej perspektywy. I tylko od niego będzie zależeć czy uda mu się coś w życiu Ruby...

Kiedy poznaje Ruby, malutką słonicę odebraną rodzinie, Ivan zaczyna postrzegać miejsce swojego zamieszkania z zupełnie innej perspektywy. I tylko od niego będzie zależeć czy uda mu się coś w życiu Ruby zmienić. Trzymając kciuki za Ivana, trzymamy je tak naprawdę za nasze własne człowieczeństwo i nasze możliwości.

Wzruszająca, pięknie napisana i inteligentna historia, która zmienia punkt widzenia na zwierzęcą wrażliwość.

Katherine Applegate miesza humor i smutek, by stworzyć niezapomnianą pierwszoosobową opowieść o przyjaźni i nadziei.

Nagrody i nominacje:

– Newbery Medal 2013 – nagroda za wybitny wkład w literaturę dla dzieci
– School Library Journal Best of Children’s Books 2012
– Kirkus Reviews Best of Children’s Books 2012
– Chicago Public Library Best of the Best 2012
– New York Public Library 100 Books for Reading and Sharing, 2012
– Cybils shortlist 2012 middle grade fantasy (Children’s and Young Adult – Bloggers’ Literary Awards)
– Texas Bluebonnet Award, 2013-14 Master List
– Nerdies Book Award 2012 middle grade fiction

ilustracje: Patricia Castelao

źródło opisu: Wydawnictwo CzyTam

źródło okładki: Wydawnictwo CzyTam

szaraczek | 2018-04-08
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 08 kwietnia 2018

Książkę polecił mi przedstawiciel wydawnictwa na Falkonie w 2017 roku.

Zasadniczo przeznaczona jest ona dla dzieci, raczej w młodszym wieku. Co prawda sama nie mam jeszcze potomstwa, jednak czasem lubię sobie zrobić przerwę od lektur „dla dorosłych” i przeczytać coś innego. By znów poczuć tą dziecięcą beztroskę. Zawiodłam się. Jednak zacznijmy od początku.

Ivan jest, srebrnogrzbietym którego los wepchną do klatki w przydrożnym centrum handlowym. Jego życie upływa na oglądaniu odwiedzających go ludzi przez szybę, która oddziela go od reszty galerii.
Jego przyjacielem jest piesek Bob i słonica Stella. Nigdy nawet nie myślał, że nowa słoniczka Ruby zmieni całe jego życie.

Nie spodziewałam się tak przejmującej i smutnej historii, która bez skrupułów prezentuje okrucieństwo ludzi wobec zwierząt (oczywiście bez okrutnych i dramatycznych opisów). Nie jestem przez to w stanie określić, dla jakiej grupy wiekowej jest ta książka. Każdego może ona czegoś nauczyć. Zarówno wrażliwości...

Zakładka | 2015-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2015

Książka genialnie pokazuje brutalność ludzi i ich chciwość. Poprzez działania właścicieli centrum widzimy pazerność i brak empatii. Tak, jest to straszny obraz na rodzaj ludzki, jednak motywuje do zmian. Młodsi czytelnicy z pewnością znajdą w niej wiele ważnych wartości, jak i emocji związanych z wydarzeniami. Każdy bohater jest inny, ma własna historię i sposób postrzegania świata. Tytułowy Ivan jest przeuroczą postacią i bardzo podobały mi się jego przemyślenia dotyczące najprostszych spraw, zdarzeń, przedmiotów. Sama powieść jest ogromnie humorystyczna, a przez co bardzo magiczna i warta spędzonego z nią czasu. Szczerze polecam ją każdemu bez względu na wiek.

Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 29 marca 2018

Nie bez powodu Ivan został wyróżniony nagrodą Newbery oraz przez pewien czas znajdował się na pierwszym miejscu bestsellerów New York Timesa. Ta historia ma w sobie coś, co potrafi poruszyć do głębi oraz sprawić, że my również poczujemy się jak główny bohater, samotny i niedoceniony, nie potrafiący przypomnieć sobie nawet swoich początków. To niesamowite ile można dowiedzieć się od cyrkowego goryla.

Ivan już od samego początku musiał pogodzić się z życiem w klatce. Jeszcze jako mały goryl został oddzielony od rodziny, której po 9855 dniach niewoli nie potrafi sobie nawet przypomnieć; aby następnie stać się gwiazdą cyrku. Wspominany na licznych bilbordach jako "Jedyny i niepowtarzalny Ivan" stał się główną atrakcją przedstawienia.

Mimo iż przez wielu przedstawiany był jako groźny i dziki, uwielbiał swoich opiekunów, jednak jego szczególną sympatię zdobyła dziewczynka Julia, która dała początek jego pasji. Za każdym razem z uwagą przyglądał się jej cudownym obrazkom, aż w końcu...

Książkomania | 2016-05-30
Przeczytana: 10 maja 2016

Srebnogrzbiety Mocarz.

Zwierzęta w zoo, zwierzęta w klatkach… dla mnie to kontrowersyjny temat. Jestem przeciwna zwierzętom więzionym w zoo. No bo trzeba przyznać, że są one więzione, wbrew swojej woli, dla zysku ludzi. Owszem, fajnie jest iść pooglądać egzotyczne zwierzaki, ale czy ktoś się zastanawiał co one mogą czuć? Katherine Applegate poprzez swoją książkę „Jedyny i Niepowtarzalny Ivan” pokazała, jak może czuć się goryl uwięziony w ciasnej klatce. Książka jest o tyle kontrowersyjna, że taki goryl istniał naprawdę – mieszkał w małej klatce w Galerii Handlowej. Powieść o gorylu artyście powinien przeczytać każdy.

„Ludzie marnują słowa. Rzucają je jak skórki z bananów i pozwalają, by zgniły.”

Fabuła skupia się na gorylu Ivanie i jego przyjaciołach, którzy zamieszkują Galerię Handlową. Są rozrywką dla ludzi w małym cyrku, który mieści się w tejże galerii. Wszystko się zmienia, gdy zwierzętami zaczynają się interesować ludzie przeciwni więzieniom zwierząt.

„Wspomnienia są...

książek: 2086
Iga | 2015-10-04
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2015
Przeczytana: 02 października 2015

Historia Ivana została wydana w formie tradycyjnej książki, ale spotkało mnie zaskoczenie, gdy zajrzałam do środka. Na jednej stronie znajduje się kilka, do kilkunastu linijek tekstu, więc spokojnie można ją czytać dziecku. Powiem więcej, to idealna książka do pierwszej, samodzielnej lektury dla nieco większego dziecka. W środku znajdują się też obrazki, które na pewno urozmaicą czytanie.
Mogłabym powiedzieć, że polecam tę opowieść wszystkim młodszym czytelnikom, ale za bardzo mi się spodobała, żebym to zrobiła. Oczywiście dzieci będą nią zachwycone, bo to ładna historia opowiedziana przez goryla, ale jest zbyt mądra, żeby przeznaczyć ją jedynie dla dzieci. Polecam do przeczytania wszystkim – chociaż to opowieść o zwierzętach, może nas nauczyć wiele o nas samych.
cała recenzja: http://naszksiazkowir.blogspot.nl/2015/10/katherine-applegate-jedyny-i.html#more

Chausette | 2016-01-30
Przeczytana: 29 stycznia 2016

To jedna z tych książek, po których ktoś taki jak ja nie wie co ze sobą zrobić. Mimo, że skończyłam ją dość późno, nie myślałam o spaniu ani po prostu o odłożeniu ją na półkę. Bardziej myślałam o dalszych losach Ivana i Ruby i o tym, co by było gdyby... Szczerze powiedziawszy spodziewałam się innego zakończenia, które wymusi na mnie łzy smutku. Niestety - a może stety - pod koniec czytałam ją z uśmiechem a nie żalem. Choć żeby nic nie zdradzać, nie rozwinę tej myśli.

Uważam, że wszyscy powinni przeczytać Jedynego i Niepowtarzalnego Ivana, bo to książka, która może wnieść coś do ludzkiego życia. Poruszyć serca w stronę uczuć zwierząt. Może i nie jest fenomenalna, ale czyta ją się bardzo, ale to bardzo sprawnie i szybko. Moim zdaniem to książka i dla dzieci, młodzieży i dorosłych czy starszych, bez różnicy ile masz lat, nic nie stoi na przeszkodzie w przeczytaniu książki o niesamowitym gorylu, który niekiedy wykazuje więcej uczuć niż ktokolwiek z Nas.

"Ludzie marnują słowa....

PolishPopkulturę | 2018-09-28
Przeczytana: 28 września 2018

Słodko-gorzka, inspirowana prawdziwą historią opowieść o gorylu zamkniętym w mikrozoo w jednej z amerykańskich galerii handlowych. Dramat Ivana polega na tym, że jest za bardzo ludzki, żeby być gorylem, a jednocześnie - zbyt goryli, aby być człowiekiem. W dużej mierze jest to książka właśnie o tym, że nasza powierzchowność bywa myląca. I nic nie jest tu do końca tym, czym się wydaje. Niby to książka o dzikiej bestii, a jednak prawdziwymi zwierzętami okazują się tutaj ludzie. Niby to książka dla dzieci, ale chyba bardziej docenią ją dorośli. Polecam bardzo, bo mądra to rzecz, która starszych wzruszy, a młodszych uwrażliwi. Ja jestem zachwycony.

instagram.com/polishpopkulture

Patryk | 2017-05-04
Przeczytana: 02 maja 2017

Niby jak dla dziecka, ale zawartość tej książki mnie tak mocno zaskoczyła, że do tej pory nie mogę się nadziwić.

Po prostu musicie to przeczytać, książka ma dokładnie trzysta dziesięć stron ale jest mnóstwo wolnego miejsca od tekstu oraz obrazków. Ivan, jest cudownym gorylkiem ;) Styl autorki, cudowne postacie, po prostu cudowna książka. Oby takich więcej!

Świetny prezent dla młodszego czytelnika jak i starszego.

"Jedyny i Niepowtarzalny Ivan" - opowieść wymyślona, inspiracją stała się prawdziwa historia.

Matylda Saresta | 2017-12-29

Jeszcze bardziej nienawidzę ludzi po przeczytaniu tej opowieści...

Piękne rysunki!

Polecam!`

cześć
Mam na imię Ivan. Jestem gorylem.
To nie takie proste, jak może się wydawać.

Na stronę tego wydawnictwa trafiłam całkowicie przypadkiem. Byłam wręcz w szoku, że nie wiedziałam o jego istnieniu. Książki, które tam są wydawane przeznaczone są bardziej dla młodszych, wręcz dla dzieci. Mimo to patrząc na dwie wydane przez nich powieści po prostu się zakochałam. Nie mogłam doczekać się chwili, gdy do mnie dotrą i w końcu będę mogła poznać te historie - niby dla młodszych, jednak na pewno z głębszym przesłaniem. Nie myliłam się ani trochę.

Ivan jest gorylem, który prawie całe swoje życie spędził zamknięty w klatce w Centrum Handlowym. Został kupiony przez Macka, który wychowywał go wraz z żoną jak swojego syna. Z czasem jednak Ivan rósł i stał się niemożliwy do opanowania. Wylądował więc w klatce tylko po to, by jego właściciel, którego zostawiła żona, mógł zbijać na nim pieniądze. Karmili go, dbali o niego - czego chcieć więcej? Goryl jednak czuł się samotny. Odwiedzał go Bob,...