Jedyny i Niepowtarzalny Ivan

Magdalena Zielińska
goryl słoń zoo Patricia Castelao Magdalena Zielińska

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Bardziej doceniam niż lubię. Po wspaniałym Drzewie życzeń mialam nadzieję że kolejne dzieło autorki zachwyci mnie równie mocno
Ivan -goryl jest bohaterem z którego perspektywy poznajemy tę historię. Można Go polubić. Nie przekonała mnie jednak lapidarnosc tej opowieści, te krótkie rozdziały, pojedyńcze zdania. Zabrakło mimo wszystko emocji i czegoś wyjątkowego na wyższą ocenę

Cyrk z udziałem zwierząt nie był, nie jest i nie będzie nigdy dobrym miejscem.
Książka idealna dla dzieci, prosty język, nauka, przesłanie, no i ilustracje, wydanie piękne :)

Cyrk z udziałem zwierząt nie był, nie jest i nie będzie nigdy dobrym miejscem.

"Jedyny i niepowtarzalny Ivan" jest jedną z książek, które stoją na mojej półce już dłuższy czas. Usłyszałam o niej dzięki pewnemu programowi w telewizji, który zdecydowanie zachęcił mnie do jej przeczytania. Mimo że jest to powieść z gatunku literatury dziecięcej, uważam, że powinien przeczytać ją każdy — nieważne jak duży lub mały jest.

Czytając książkę Katherine Applegate poznajemy historię goryla o imieniu Ivan. Jak się okazuje nasz główny bohater prawie od samego początku swojego życia, spędził je w niewoli, dodatkowo patrząc na śmierć własnej rodziny. Swój każdy dzień przez dwadzieścia siedem lat spędza w klatce — przepraszam, jak to Ivan uważa, na swoim terenie — w Big Top Centrum Handlowym przy ósmym zjeździe z autostrady. Oczywiście ma tam swoich przyjaciół, codziennie odwiedza go masa ludzi, a mimo to Ivan z dnia na dzień staje się coraz bardziej samotny i nieszczęśliwy. Wszystko zmienia się kiedy do tego małego zoo dołącza słonica o imieniu Ruby. Od tej pory Ivan stara się zrobić wszystko, żeby zapewnić słoniątku bezpieczeństwo, a przede wszystkim wolność.

Książka — co u mnie raczej bardzo rzadko się zdarza — mnie wzruszyła. Jest na swój sposób smutna, ale i radosna. Historia samego Ivana i innych mieszkańców Big Top jest poruszająca. Uważam, że nie jest to historia tylko dla dzieci — wielu dorosłych mogłoby wyciągnąć z niej niejeden przekaz, który może pozwoliłby spojrzeć im na świat z troszkę innej perspektywy. Nie będę również ukrywać, że ciężko było mi się rozstawać z każdym bohaterów — szczególnie jeśli z niektórymi było to nawet pożegnanie na zawsze.

Mimo że historia sama w sobie była krótka — niech nie zmyli was ilość stron. Na stronie czasem znajdują się tylko trzy zdania, czcionka jest duża, a całokształt składa się głównie z dialogów. Mimo to, z pewnością cała historia zostanie w mojej pamięci na długo i jestem pewna, że niejednokrotnie do niej jeszcze wrócę.

Dla ciekawych, wiem również, że powstał film. Ja po przeczytaniu książki zastanawiam się nad obejrzeniem. Dodatkowo, o czym warto wspomnieć — historia Ivana jest prawdziwa, co myślę, że tym bardziej zachęca do zapoznania się z nią.

Czytając książkę Katherine...

Przeraźliwie smutna, ale pełna ciepła opowieść o samotności i tęsknocie, o niemożności bycia sobą w narzuconych przez kogoś innego realiach.
Mądra książka dla czytelników w każdym wieku.

Mądra książka dla czytelników w każdym wieku.

Genialna książka. Pokazuje ona kolejny problem współczesnych lat czyli traktowanie zwierząt dzikich jak zabawka, jak maszyna do zarabiania. Płakałam w momencie śmierci Stelli. Wzruszająca książka opowiadająca o pragnieniach zwierząt w cyrku. Polecam gorąca.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Cudowna książka ma miarę Małego Księcia którą warto przeczytać w każdym wieku

Cudowna książka ma miarę Małego Księcia którą warto przeczytać w każdym wieku

Jest to książka, która spodoba się dziecku, jak i dorosłemu. Naprawdę uroczy bohaterowie, których pokochałam. Nie raz uroniłam łezkę, bo jest to mimo wszystko trudny temat-męczenia zwierząt w cyrku.
Jedna z pierwszych książek przeczytanych przeze mnie po angielsku, także jeśli ktoś zastanawia się co wybrać na pierwszy ogień- bardzo polecam. Czyta się całkiem szybko i zachęca do czytania innych książek w tym języku.

Przepiękna książka z mądrym i życiowym przesłaniem. Polecam każdemu, kto interesuje się losem zwierząt i tym jak możemy działać żeby być w stosunku do nich dobrym i nie krzywdzić ich. Książka zarówno dla młodszych jak i starszych czytelników.

Moje kanaliki łzowe błagają o litość.

Moje kanaliki łzowe błagają o litość.

Na początku mnie zaintrygowała, w połowie strasznie się powstrzymałam od płaczu, a na końcu wybuchłam - nie dałam już rady. Po przeczytaniu siedziałam przez 20 minut i nie mogłam się pozbierać, łzy same ciekły mi po twarzy. Książka jest przepiękna, wzruszająca i zwraca uwagę na ważne, współczesne problemy. Dziękuję, że mogła powstać!