Pajęczyna Charlotty

Tłumaczenie: Maria Jaszczurowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Charlotte's Web
LubimyCzytać

Prawie 50 milionów sprzedanych egzemplarzy! Co łączy tak różne stworzenia jak pajęczyca Charlotta i mały prosiaczek Wiluś? Czy przyjaźń pomiędzy nimi jest możliwa? Okazuje się że tak! Wiluś przyszedł na świat jako ostatnia i najsłabsza świnka z miotu i gdyby nie ratunek małej Frani, nie zabawił by na nim zbyt długo. Karmiony butelką przez dziewczynkę rośnie jak na drożdżach i wkrótce zostaje...

Prawie 50 milionów sprzedanych egzemplarzy!

Wiluś przyszedł na świat jako ostatnia i najsłabsza świnka z miotu i gdyby nie ratunek małej Frani, nie zabawił by na nim zbyt długo. Karmiony butelką przez dziewczynkę rośnie jak na drożdżach i wkrótce zostaje sprzedany. Na szczęście trafia do jej wuja, więc Frania może codziennie go odwiedzać. Niestety to nie koniec kłopotów Wilusia- gospodarz chce zrobić z niego szynkę. I tu wkracza do akcji Charlotta..
Ta wzruszająca opowieść to jedna z najpiękniejszych książek o przyjaźni, jakie kiedykolwiek napisano. Od lat zachwyca i wzrusza dzieci, ich rodziców i dziadków, pozostaje niedoścignionym wzorem dla pisarzy literatury dziecięcej

W 2000 roku „Publishers Weekly” ogłosił ją najlepszą powieścią dla dzieci wszech czasów! W plebiscycie BBC na najlepsze książki dla dzieci zajęła pierwsze miejsce!

„Każde dziecko powinno mieć tę książkę”
Daily Mail

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

ontheisland | 2019-05-06
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 05 maja 2019

Wspaniałe opowiadanie o przyjaźni. Prosta i piękna historia nie tylko dla dzieci.

Anettet | 2018-12-17
Przeczytana: 16 grudnia 2018

Bardzo pouczająca opowieść o śwince Wilusiu i jego przyjaciółce Charlotcie. Na końcu bardzo smutna, ale z pozytywnym przesłaniem.

nuna21 | 2018-07-05

"Pajęczyna Charlotty" to zachwycająca książka o niezwykłej przyjażni pomiędzy prosiaczkiem Wilusiem i tytułową pajęczycą.
Wiluś to najsłabszy prosiaczek w miocie, dzięki Frani, udaje się go uratować przed marnym końcem. Ale to nie jedyne kłopoty Wilusia. Nie zdradzjąc zbytnio fabuły dodam tylko, że w ocaleniu Wilusia pomogą pajęczyny.
Wspaniała książka dla dzieci, wzruszająca, mądra. Książka o wielkiej przyjażni, nie tylko między dziewczynką i jej zwierzęciem, ale też pomiędzy różnymi, skrajnie odmiennymi zwierzętami. Uczy czym jest lojalność, miłość, oddanie.

zaczytanaowca | 2017-08-31
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

"Pajęczyna Charlotty" jest przeuroczą opowiastką dla każdego. To historia pięknej przyjaźni zdolnej do największych poświęceń. Z pewnością będę ją czytać swoim dzieciom w przyszłości.

Betoniarka | 2017-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2017

"Pajęczyna Charlotty" nie jest u nas bardzo popularna jako dziecięca lektura, ale obijałam się o ten tytuł w wielu miejscach i w końcu postanowiłam przeczytać. I odetchnęłam z ulgą. Bo w przeciwieństwie do "O czym szumią wierzby", jest to zdecydowanie książka odpowiednia dla dzieci. O przyjaźni i poświęceniu. Bardzo przyjemna lektura. Polecam.

Maura | 2017-03-29
Przeczytana: 29 marca 2017

Przeurocza, ale i piękna. Niby dla dzieci, ale i nam dorosłym pokazuję, że trzeba czasem się zatrzymać i popatrzeć. Nawet na pająka snującego sieć w stodole.

malaskierka | 2017-03-29
Przeczytana: 19 marca 2017

"Pajęczyna Charlotty" to kolejna książka z tegorocznego wyzwania. Dlaczego akurat ta? Ponieważ zapadła mi w pamięć od dzieciństwa i tak została. Może się robię zbyt sentymentalna? Nie wiem... ale chciałam sobie przypomnieć czemu akurat Charlotta.

"Pajęczyna Charlotty" to opowieść o pewnym prosiaczku, który dostał szanse. Jako najsłabszy z miotu, z góry skazany na śmierć. Jednak córka gospodarza nie pozwoliła na to i zaopiekowała się nim. Prosiaczek dostał dumne imię Wilbur oraz duuużo miłości, a dzięki temu rósł jak na drożdżach. Niebawem stał się zbyt duży na zwierzątko domowe i trafił na farmę nieopodal gdzie zaprzyjaźnił się z pajęczycą Charlottą. Dopiero wtedy zaczęły się przygody Wilbura.

Chcąc wrócić do sielskich, dziecinnych lat sięgnęłam po Pajęczynę Chalotty. Nie pamiętałam z niej już nic poza wrażeniem jakie na mnie zrobiła, tak wiele lat temu. Bazując na tych odczuciach zanużyłam sie w lekturze i... z rozpędu po godzinie już skończyłam. Ojj... oj... jak mogłam sobie...

AnnaSikorska | 2017-01-01

Mała cherlawa świnka to tylko problem. Takie zwierzęta są eliminowane, ponieważ zabierają za dużo czasu, energii oraz za dużo kosztują, a do tego same często bardzo szybko umierają i to nie z powodu niedokarmienia, ale wychłodzenia. Prosiaczki znajdujące się pod opieką maciory mogą liczyć nie tylko na regularne dostawy odpowiednego pokarmu, ale i ogrzanie w chłodniejsze wiosenne dni.
Opowieść Elwyna Brooksa White’a jest piękną historią dla dzieci niemającą nic wspólnego z faktami. Tytułowa świnka w książkowych realiach nie miałaby szans przeżycia bez całodobowego dostarczania ciepła w ciągu pierwszego miesiąca życia. Nie ma się jednak, co oburzać na fantazję pisarza, w którego książce pająk potrafi pisać. To właśnie te niezwykłe wydarzenia sprawiają, że jest to interesującą historią wielkiej mocy miłości, przyjaźni oraz znaczeniu przyrzeczeń.
Frania ratuje słabego i małego prosiaczka przed zabiciem. Jej podopieczny zyskuje imię (co w przypadku świń nawet w książce jest czymś...

Monika | 2016-10-17
Przeczytana: 25 sierpnia 2016

Książeczka dla dzieci. Podobno klasyka gatunku, choć mi nieznana. A skoro tak, to trzeba było jak najszybciej nadrobić zaległości. Fajnie napisana książeczka o przyjaźni, dzieciństwie, dorastaniu ale także śmierci i nadziei. Jest niesłychanie bogata w warstwie emocjonalnej, a jednocześnie prosta w środkach wyrazu. Tak prosta, że aż trudno zrozumieć w jaki sposób udało się autorowi zmieścić tak dużo, w tak prostej historii.

Autor oparł fabułę wokół życia świnki i innych zwierząt dzięki czemu historia jest bardzo uniwersalna. Każde dziecko na kuli ziemskiej zrozumie sens tej opowieści. Czas również nie zdezaktualizuje jej treści.

Iwona_C_ | 2016-10-07

Pajęczyna Charlotty to przede wszystkim piękna opowieść o przyjaźni, godności i szacunku do życia dla każdej istoty. W książce poruszane są tematy ważkie, ale przedstawione w przystępny dla dzieci sposób. Autor zadbał też o to, aby obok poważnych tematów pojawiły się też i zabawne sceny, które urozmaicają całą historię. Ciekawie przedstawione zostało tu życie na farmie, zarówno to ludzkie, jak i zwierzęce. Autor zadbał też o ciekawe rozwiązanie różnych problemów, które na swojej drodze spotykają bohaterowie.