Io non ho paura

Okładka książki Io non ho paura Niccolo Ammaniti
Okładka książki Io non ho paura
Niccolo Ammaniti Wydawnictwo: Reclams Universal-Bibliothek Ekranizacje: Nie boję się (2003) literatura piękna
Reclams Universal-Bibliothek
2008-01-01
2008-01-01
włoski
9783150197363
Ekranizacje:
Nie boję się (2003)

Dociekliwy 9-latek podczas zabawy z rówieśnikami dokonuje makabrycznego odkrycia. Na swój dziecięcy sposób próbuje poradzić sobie z ukrywaną przez innymi takemnicą a przy tym poznaje brutalną i bezduszną stronę dorosłych. Byłoby świetnie je gdyby nie nieco rozczarowujące zakończenie.

Ciekawa, wciągającą lektura. Początkowo dzieciaki wydawały mi się zgrają niesympatycznych potworów, ale z czasem polubiłem głównego bohatera. Fabuła z rozdziału na rozdział się zagęszczała nie pozwalając oderwać się od książki. Polecam, choć klimatem jest to dość cieżka historia.

Moja ocena: 8 x ⭐️

Moja ocena: 8 x ⭐️

Nie wierze, że ta książka jest tak mało popularna. Styl i prostota języka przypomina mi nieco pióro Jakuba Maleckiego co już samo w sobie było bardzo przyjemne, a do tego fabuła... Książka zaczyna się leniwie, opowiada o chłopcu i jego piątce przyjaciół, którzy spędzają lato jeżdżąc na rowerach. Pewnego dnia, podczas zabawy, Michele odkrywa uwięzionego w dziurze chłopca. Do tego dochodzą tajemnice rodzinne, zupełnie niezrozumiałe dla dziecka, a to z jego perspektywy poznajemy cała historie. Do tego dodam, że samo zakończenie zwaliło mnie z nóg.

Czytałem chyba wszystkie powieści Ammanitiego, które są przetłumaczone na język polski- ale ta jakoś nie zrobiła na mnie wrażenia- owszem interesująca akcja- chce się czytać dalej żeby przekonać się czy dobro czy zło zwyciezy i... finał średni- nie zelektryzował mnie jakosc. Ale książkę polecam- w sam raz na popołudnie

Żar bije z tej niewielkiej książki, tak samo, jak oblewa małą wieś nieustępliwe słońce. Ciepła, ale i dramatyczna powieść, o odwadze, lecz jest to odwaga niewinna, nieświadoma. Mały chłopiec doszukuje się prawdy, pomaga bezinteresownie i postępuje czasem dla czytelnika niezrozumiale, jednak autor idealnie odwzorowuje myślenie dziecka, dla którego walka pomiędzy dobrem i złem to nadal próba przezwyciężenia potworów, jakimi są między innymi Baba-Jaga, a nie bliscy. Nie własny ojciec czy sąsiedzi, nie malutka społeczność, w której dorasta.
Piękna, wakacyjna opowieść. Przepełnia serce gorącymi dniami i dziecięcą wrażliwością, natomiast mrozi błędami dorosłych.

1937

Nie bardzo rozumiem, o co chodzi w tej książce, po co została napisana, co miała wnieść do mojego życia. Może głupia jestem, ale zakończenia to już za cholerę nie rozumiem. To znaczy, domyślam się, o co MOGŁOBY chodzić (nie napiszę, bo byłby spory spojler),ale ni w ząb nie pasuje mi to do reszty.

Jakie tajemnice można odkryć w zapadłej dziurze z czterema domami na krzyż w upalne lato? Dziesięciolatek opowiada historię swojego odkrycia, które zmienia jego spojrzenie na świat. Brutalny świat...

Rewelacyjna opowieść, która stanowi jakoby
wycinek z dzieciństwa włoskiego chłopca. Miałam
skojarzenia z Christensenem, który często pisze
w tym klimacie, choć mimo wszystko u Norwega
więcej jest opisów, a tutaj dialogów. Co nie znaczy,
że książka jest jakaś gorsza. Dosłownie ją połknęłam :).
Narracja pierwszoosobowa sprawia, że czyta się ją
w napięciu i z dziecięcą wręcz ciekawością. Istotnie,
momentami jest to historia dramatyczna. Polecam!

Rewelacyjna opowieść, która stanowi jakoby
wycinek z dzieciństwa włoskiego chłopca. Miałam
skojarzenia z Christensenem, który często pisze
w tym klimacie, choć mimo wszystko u Norwega
więcej jest opisów, a tutaj dialogów. Co nie znaczy,
że książka jest jakaś gorsza. Dosłownie ją połknęłam :).
Narracja pierwszoosobowa sprawia, że czyta się ją
w napięciu i z dziecięcą...

Niccolo Ammaniti (ur.1966),ta z 2001, na LC, po 16 latach, 7,33 (263 ocen i 34 opinii). Jeszcze jedna bolesna konfrontacja dziecka ze zdemoralizowanym światem dorosłych. Czyta się dobrze i szybko, lecz nie bardzo wiem, co nowego chciał nam autor powiedzieć. Nie żałuję czasu poświęconego lekturze, lecz nie wzbogaciła mnie w niczym. I dlatego tylko 6/10

• Literatura włoska
  • Literatura piękna