Nie boję się

Wydawnictwo: Muza
Io non ho paura
83-7319-364-2
literatura włoska

Najgorętsze lato stulecia. Mała, biedna osada zagubiona wśród łanów pszenicy. Dorośli chronią się w domach. Sześcioro dzieci przemierza na rowerach rozżarzoną, wymarłą okolicę. Wśród morza kłosów kryje się sekret, który nieodwracalnie zmieni życie jednego z nich. Dziewięcioletni Michele staje niespodziewanie wobec tajemnicy zbyt wielkiej i strasznej, aby mógł ją z kimś podzielić. Żeby stawić jej czoła, szuka siły w swej dziecięcej fantazji, uporze i naiwnej mądrości.

Historia rozgrywa się upalnego lata 1978 roku, na południu Włoch. W tym krajobrazie, zdominowanym kontrastem pomiędzy oślepiającym blaskiem słońca i ciemnością nocy Ammaniti umieszcza opowieść o przyjaźni, zdradzie, dojrzewaniu, poszukiwaniu siebie poprzez podjęcie ryzyka, pokonanie strachu. Powieść staje się pożegnaniem wieku niewinności, zabawy, tej magicznej siły wyobraźni, która pozwala walczyć z potworami.

Anna | 2017-05-13
Przeczytana: 13 maja 2017

"Potwory nie istnieją. Powinieneś bać się ludzi, nie potworów."

W tym cytacie zawiera się cała prawda tej powieści. To ludzie przez całą historię ludzkości czynili zło, niezależnie od pobudek, jakie nimi kierowały.

Włochy, prawdopodobnie połowa lat 70-tych ubiegłego stulecia, mała zapyziała wioska z czterema domami, żar od tygodni leje się z nieba; ludzie unikają słońca i upału, jedynie dzieciaki nie potrafią usiedzieć na miejscu.
Podczas jednej z zabaw w starym walącym się domu z dala od wsi, dziewięcioletni Michele odkrywa ukrytą dziurę, a w niej ... ciało chłopca. Żyje, czy nie, kim jest, skąd się wziął w tej dziurze, czy można mu pomóc, a jeśli tak, to w jaki sposób? Te pytania nie znajdą odpowiedzi z niczyjej strony, bo chłopiec nie powie nikomu o tym odkryciu. Z podsłuchiwanych rozmów i nietypowego zachowania dorosłych mieszkańców wsi Michele powoli zaczyna składać prawdę, która jest dla niego zbyt trudna i niezrozumiała.

Książkę czyta się z niemalejącym zainteresowaniem,...

książek: 1920
Słowianka | 2011-07-23
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 23 lipca 2011

"Dziwny jest ten świat" to pierwsza myśl, która nasuwa się po przeczytaniu książki „Nie boję się”, biorąc pod uwagę fakt, że skończyłam ją czytać w dniu 23.07.2011, w którym dotarły do mnie informacje o dramatycznych wydarzeniach w Oslo i na wyspie Utoya, mogę powiedzieć, że „ja jednak się boję”.
Powieść to przeszywające studium ludzkiej natury, obnażające takie cechy jak chciwość, okrucieństwo, dwulicowość, tym ciekawsze że ukazane z perspektywy dziewięcioletniego chłopca, który dopiero uczy się postrzegać świat dorosłych.
Sielankowy obraz „zapomnianej przez świat” wiejskiej osady, pod nic nie znacząca nazwą Skośnej Wody, ukrywa siedlisko zła.

Secrus | 2015-08-04
Przeczytana: 31 lipca 2015

...Wydawało mi się, że Ammaniti zmierza w stronę pokrzepiającej nostalgii za dzieciństwem, czasu, gdy wzgórze z dala od domu było wielką górą skrywającą sekrety, na której należało zatknąć sztandar i wspominać to wieczorami przy ognisku. Takie powroty są cenne – pozwalają dorosłym nie zapominać o krainie wspomnień, gdzie świat był czysty, niewinny, pełen fantazji. "Nie boję się" rozgrywa się jednak w momencie, gdy owa czystość zostaje splamiona brutalną rzeczywistością, w tym wypadku porwaniem i brakiem zrozumienia dla niewytłumaczalnego okrucieństwa starszych. Ammaniti nie mitologizuje dzieciństwa, młodzi bohaterowie są wiarygodni, niewygładzeni. Mają swoje problemy, konflikty między sobą, nierzadko bezmyślne zachowania biorą górę nad rozsądkiem (...) Z "Nie boję się" jest trochę tak, że podczas lektury byłem zafascynowany mimo dostrzegania prozaiczności wielu wydarzeń i spisywania aspektów, które nie do końca do mnie przemówiły. One milkną w momencie przeczytania ostatnich słów –...

Aleksandra Stromecka | 2011-03-12
Przeczytana: 2008 rok

Książka o przyjaźni i wielu innych ważnych sprawach. Polecam, bo naprawdę warto. Piękna, choć czasami zmuszająca do intensywnego myślenia.

Cynamonka | 2017-02-09
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 09 lutego 2017

Historia luźno skojarzyła mi się z "Chłopcem w pasiastej piżamie". Daje do myślenia.

Monika | 2012-10-22
Przeczytana: 22 października 2012

Jedyna myśl jaka mi się nasuwa po przeczytaniu książki: 'To ludzie ludziom zgotowali ten los'.

kortas10 | 2013-12-17
Przeczytana: 2012 rok

Książka z klimatem, zupełnie inna niż wszystkie jakie dotąd przeczytałam! Można się w niej zatracić; urwać kontakt z otaczającą nas rzeczywistością. Dość cienka, a jak bogate ma wnętrze!

BetiFiore | 2013-01-08

Pierwsza ksiażka Ammanitiego, która kupiłam w oryginale, po obejrzeniu filmu pod tym samym tytułem. Ksiazka cieniutka, niepozorna, ale warta polecenia!

malaga561 | 2014-01-11

Czytałam będąc jeszcze w liceum. Pamiętam jakbym czytała ją wczoraj. Polecam.

Magdalena | 2012-11-10
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 02 listopada 2012

Lektura króciutka, ale ma w sobie więcej niż niejedno tomiszcze.