Profesor Stoner

Wydawnictwo: Sonia Draga
Stoner
literatura piękna
Ag2S

Arcydzieło literatury światowej! Powieść na tyle uniwersalna, że stała się światowym bestsellerem 20 lat po śmierci autora! William Stoner urodził się u schyłku XIX wieku w ubogiej rodzinie z Missouri. Wysłany do stanowego uniwersytetu, by studiować agronomię, miast tego zakochuje się w angielskiej literaturze i wsiąka w akademickie życie, tak odmienne od dotychczasowej jałowości. Jednak to...

William Stoner urodził się u schyłku XIX wieku w ubogiej rodzinie z Missouri. Wysłany do stanowego uniwersytetu, by studiować agronomię, miast tego zakochuje się w angielskiej literaturze i wsiąka w akademickie życie, tak odmienne od dotychczasowej jałowości. Jednak to tylko chwilowy uśmiech losu. Z biegiem lat Stoner doświadcza szeregu rozczarowań: małżeństwo z „odpowiednią” familią odgradza go od własnych rodziców, jego kariera staje się dokuczliwa, żona i córka oddalają się od niego, a doświadczenie ożywczej miłości kończy się groźbą skandalu. Zagłębiający się w sobie profesor Stoner odkrywa stoicki spokój przodków i konfrontuje się z konieczną samotnością.

Błyskotliwa i głęboko poruszająca powieść Johna Williamsa to dzieło znakomitego stanu umysłu. William Stoner wyłania się z niego nie tylko jako archetyp Amerykanina, ale także jako nieprawdopodobnie egzystencjalny bohater.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2014

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

Oficjalna recenzja
Monika książek: 1332

Wyjątkowo zwyczajny człowiek

Każda ciekawa historia zaczyna się od jakichś słów. W tym konkretnym, powieściowym przypadku - od słów kreślonych ręką samego Szekspira: Dlaczego twe serce mocniej kochać łaknie/ Wszystko, czego wkrótce niechybnie zabraknie. William Stoner, główny bohater książki Williamsa, najpierw porzuca rodzinne gospodarstwo, a potem studia na wydziale rolnictwa - właśnie dla literatury. W wieku lat dziewiętnastu ten chłopski syn pakuje swój skromny dobytek, całuje matkę na pożegnanie, ściska prawicę ojca i, ubrany w swój jedyny garnitur, w roku 1910 zapisuje się na Uniwersytet Missouri z zamiarem zgłębiania tajników gleboznawstwa i pokrewnych dziedzin. Jednak zajęcia z literatury angielskiej u ekscentrycznego i charyzmatycznego wykładowcy Archera Sloane tak go fascynują, że młody Stoner, zauroczony szekspirowską frazą, całe swoje zawodowe, ale także poniekąd prywatne, życie wiąże z uczelnią - najpierw jako doktorant, potem już jako profesor.

Egzystencję Stonera można streścić w jednym zdaniu: życie nad wyraz przeciętne, którego kurs wyznacza niespotykane wręcz poczucie moralności. Najpierw szczęśliwe, choć pracowite dzieciństwo spędzone na roli, potem studia pełne wyrzeczeń, ślub z Edith – panną z dobrego domu, narodziny córki Grace, kariera naukowa, romans z doktorantką, konflikt z innym profesorem, w końcu choroba i śmierć. Wszystkie te elementy, wszystkie stadia życia, naznaczone są smutkiem, cierpieniem, ale w żadnym wypadku nie rozczarowaniem. Stoner przyjmuje bowiem wszystko ze stoickim spokojem i zrozumieniem. Małżeństwo okazuje się farsą. Ukochana córka, która w dorosłym życiu nie potrafi poradzić sobie z rzeczywistością, popada w alkoholizm. Praca badawcza Stonera nie jest w żaden sposób odkrywcza i przełomowa. W końcu zakończenie romansu z ukochaną Katherine – cios, który powinien zupełnie załamać bohatera. Jednak Stoner to człowiek, który godzi się na wiele, cierpi, wybacza, rozumie. Takie jest życie. Są sprawy ważniejsze od własnych potrzeb. Jak czytamy w zakończeniu powieści: Marzył o prawości i czystości absolutnej, a znalazł kompromis i obezwładniającą trywialność. Wymarzył sobie mądrość, a po wielu latach znalazł ignorancję.

A jednak Stoner, tak pogardzany przez wielu, przez wielu wykorzystany, umiera, zdawać by się mogło - szczęśliwy, otoczony książkami. Odchodzi w towarzystwie wiernej i oddanej literatury, która przez wiele lat była dla niego cichą przystanią, towarzyszką życia, źródłem rozważań, ale także pracy i przyjemności.

„Profesor Stoner” to przepiękna i genialna przypowieść o życiu i cierpieniu. O przemijaniu, o ograniczeniach, które sami sobie fundujemy. O kruchości życia. Pozycja jakże potrzebna w czasach, kiedy wydaje nam się, że wszyscy jesteśmy wyjątkowi, a przeciętność jest słowem wręcz obraźliwym. Williams ostrzega: masz jedno życie, nie zmarnuj go. On stara się robić wszystko, żeby pozostać sobie wiernym, choć w oczach innych zdaje się naiwny, wręcz groteskowy. Historia zwykłego/niezwykłego człowieka.

Ta niewielkich rozmiarów książka to bardzo mądra i potrzebna lektura. Moralitet na miarę naszych czasów.

Monika Długa

jerrymarch | 2019-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2019

"Profesor Stoner" to opowieść o życiu tytułowego bohatera, syna ubogich rolników, który przyjeżdża na studia na Uniwersytecie w Columbii nie przeczuwając, jak wielkie piętno odcisną one na jego dalszych losach. Ta egzystencjalna powieść skłania do przemyśleń nad krętymi ścieżkami ludzkiego żywota, jakże często dalekimi od idealizmu młodości oraz snutych u progu dojrzałości planów na szczęśliwe życie rodzinne i zawodowe. To książka o tym ile w życiu można przegrać i jaką cenę trzeba zapłacić za wierność wyznawanym wartościom, a także postępowanie zgodne ze społecznymi normami moralności. Polecam

Mihal | 2019-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2019

Doskonała. Zwykła historia zwykłego profesora - efekt niezwykły - pięknie opowiedziana, spokojna, poruszająca, smutna. Skłania do refleksji. Wybitna literatura.

5000lib | 2019-05-13

Kto ukradł jutro? Nie wiem, ale to, że to zrobił było tak pewne jak to, że właśnie czytasz ten tekst. Trzymam w ręku kubek z cienkiej, białej porcelany z ciepłym czarnym wkładem. W przeszłości. W przeszłym ruchu na osi czasu.
Treść jest niczym aplikowanie kremu do opalania w upalny dzień. Przynosi ulgę powoli się wchłaniając. Pozwala odetchnąć. Nie ma tu nadludzi, albo zwykłych tyle, że dysponujących super mocami, podróży od zera do bohatera, słów przepełnionych kreatywnością, zachwytem,radami – nie chodzi o pierwiastek chemiczny- wyłącznie dobrymi. I takimi, które należy niezwłocznie zastosować. To tak jak przyglądanie się pracom Jean-François Milleta.Książki słucha się niespiesznie, ale mając wrażenie, że podróżuje się właściwym rytmem. Stoner opowiada mi jutro, a może to: wczoraj,tylko które? Te, którego nigdy nie było, dla mnie, a może i dla Ciebie? Zanim nie ugryzłam i nie przeżułam treści nie wiedziałam, że to best seler i inne warzywa, i to najlepsze. Zdziwiło mnie, że o...

sforcia | 2019-05-02
Przeczytana: 02 maja 2019

Już dawno nie czytałam tak ciekawej książki.
Przede wszystkim ta książka była inna niż wszystkie, które do tej pory czytałam, gdyż została napisana w 1965 roku!
Inny styl pisarki, dużo opisów, mało dialogów - ale właśnie dzięki tym opisom byłam w tanie przenieść się praktycznie w czasie i być razem z tymi bohaterami.
Widziałam wszystko jasno i wyraźnie.
Te domy, tych ludzi, Uniwersytet, wszystkie detale.
Książka jest magiczna, inna, intrygująca.
Mimo, że sam żywot Profesora Stonera była nad wyraz nudny, to czytało się to dość dobrze, przyjemnie.

Ciekawa odmiana od tych przebodźcowanych współczesnych książek z szybką akcją.

I jest coś jeszcze na co zwróciłam uwagę.
Maniery, wychowanie ludzi z pierwszej połowy XX wieku, tak odmienne i różne od tego co reprezentują współcześni ludzie.
Często przepaść intelektualna...

Jestem zafascynowana tą książką :)

ursz_ul | 2019-04-07
Przeczytana: 31 marca 2019

Niezwykła, fantastyczna i poruszająca.
Niby nie ma w niej nic szczególnego, zwyczajne życie zwyczajnego człowieka osadzone w lekko problematycznych czasach.
Napisana pięknym językiem, skromna w dialogi za to bogata w przebiegi myślowe pozwala czytelnikowi zespolić się z bohaterem, poznać go dogłębnie i sprawić, że sercem jesteśmy po jego stronie.
Od pierwszego akapitu wiemy, że to nie będzie słodka i rzewna historia z happy endem, toczy się pomału nieuchronni zmierzając do smutnego końca.
Płakałam na ostatnich stronach.

Book-erka | 2019-03-30
Przeczytana: 29 marca 2019

„Kiedy czyścił papierem ściernym stare deski i widział, jak znika zewnętrzna szorstkość, a spod suchej szarej warstwy wyłania się drewno, które w końcu odkrywa bogactwo słojów i faktury, kiedy naprawiał i ustawiał swoje meble, kształtował powoli własne ja, w pewnym sensie porządkując samego siebie, czyniąc siebie możliwym.”

To uczucie onieśmielenia perfekcją dzieła; uczucie niedowierzania w tak wielką błyskotliwość myśli; uczucie doświadczania czegoś niesamowicie pięknego, należącego do sfery ducha, czegoś z pozoru nieuchwytnego, migoczącego słabym światłem zza zasuniętej kotary.

Nauka jaka z owego dzieła wypływa, jest iście przygnębiająca. Bo w życiu Profesora Stonera nie ma miejsca na spektakularność, na długi sznur kwiecistych zdarzeń. Widzimy zupełnie przeciętnego człowieka, otoczonego przeciętnymi ludźmi; widzimy dni podobne do siebie, złożone z prozaicznych chwil. W tej powieści, wszelkie radości bohaterów są jakby ocenzurowane – czytelnik nie ma do nich dostępu, może się...

Annam | 2019-02-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam ebook
Przeczytana: 17 lutego 2019

Wspaniała powieść -głęboko zapadła mi serce. Wniknęłam poprzez słowa w głąb czyjegoś życia, jakby byl mi najbliższym przyjacielem, mentorem... nie umiem jeszcze posumować tej lektury, gdyż nie do końca przebrzmiała we mnie. Polecam zdecydowanie.

Mateusz | 2019-02-13
Przeczytana: 06 lutego 2019

Okazuje się, że jednostajny z pozoru, nużący i mało wyróżniający się życiorys pewnego akademickiego profesora może posłużyć za kanwę niesamowicie wciągającej powieści. Świetna, niebanalna, refleksyjna proza.

Ciacho | 2019-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2019

William Stoner to dziewiętnastolatek z Missouri, który mieszka na farmie rodziców i pomaga im w prowadzeniu gospodarstwa. Pewnego dnia ojciec postanawia wysłać go do Columbii na Wydział Rolnictwa, żeby zdobył wykształcenie i wrócił pomagając im w rozwoju farmy. Jednak William po jakimś czasie stwierdza, że wcale nie chce zajmować się rolnictwem, bo kocha literaturę angielską i życie akademickie. Po ukończeniu studiów licencjackich informuje rodziców o swoich planach i kontynuuje naukę. W kolejnych latach zostaje nauczycielem, zdobywa tytuł doktora i zakochuje się od pierwszego wejrzenia w dziewczynie o imieniu Edith. Szybko się oświadcza, a ślub odbywa się niedługo po zaręczynach. Wszystko wskazuje na to, że życie Williama idzie w dobrą stronę, ale z szybko przekonuje się, że tak nie jest. Oddala się od rodziców, małżeństwo z Edith zaczyna się psuć, a kariera nauczycielska często bywa uciążliwa. Stoner coraz częściej dostrzega, że największy spokój osiąga w samotności....

Jarosław GrubyPerez | 2018-12-28
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 09 czerwca 2018

"Jakże porządni i przyzwoici wydajemy się samym sobie, dopóki nie mamy okazji ani powodu, żeby się zachować nieprzyzwoicie! Potrzeba dopiero miłości, żebyśmy mogli czegoś się dowiedzieć o sobie samych."
John Williams (z książki Profesor Stoner)

Surowa i mocno niedzisiejsza - a jednak wciągająca.Sam bohater wiodący życie jakby na uboczu- ale z własnego wyboru.Nie wiem, czy to arcydzieło światowej literatury.Mnie czytało się się dobrze i zapadło w pamięć .