Profesor Stoner (CD)

Wydawnictwo: Sonia Draga
8,71 (7 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
10
3
9
1
8
1
7
2
6
0
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
ISBN
9788379991501
kategoria
Literatura piękna
język
polski
dodał
LubimyCzytać

Audiobook CD mp3. Czyta: Janusz ZaduraCzas trwania: 11 godzin 45 minutArcydzieło literatury światowej! Powieść na tyle uniwersalna, że stała się światowym bestsellerem 20 lat po śmierci autora!„Ta książka zasługuje na miano klasyki”. The GuardianWilliam Stoner urodził się u schyłku XIX wieku w ubogiej rodzinie z Missouri. Wysłany do stanowego uniwersytetu, by studiować agronomię, miast tego...

Audiobook CD mp3. Czyta: Janusz ZaduraCzas trwania: 11 godzin 45 minutArcydzieło literatury światowej! Powieść na tyle uniwersalna, że stała się światowym bestsellerem 20 lat po śmierci autora!„Ta książka zasługuje na miano klasyki”. The GuardianWilliam Stoner urodził się u schyłku XIX wieku w ubogiej rodzinie z Missouri. Wysłany do stanowego uniwersytetu, by studiować agronomię, miast tego zakochuje się w angielskiej literaturze i wsiąka w akademickie życie, tak odmienne od dotychczasowej jałowości. Jednak to tylko chwilowy uśmiech losu. Z biegiem lat Stoner doświadcza szeregu rozczarowań: małżeństwo z „odpowiednią” familią odgradza go od własnych rodziców, jego kariera staje się dokuczliwa, żona i córka oddalają się od niego, a doświadczenie ożywczej miłości kończy się groźbą skandalu. Zagłębiający się w sobie profesor Stoner odkrywa stoicki spokój przodków i konfrontuje się z konieczną samotnością.Błyskotliwa i głęboko poruszająca powieść Johna Williamsa to dzieło znakomitego stanu umysłu. William Stoner wyłania się z niego nie tylko jako archetyp Amerykanina, ale także jako nieprawdopodobnie egzystencjalny bohater.

 

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
    Obecnie jeszcze nie ma dyskusji powiązanych z tą książką.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1875)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1357

Spokoju, poczucia stabilizacji, emocjonalnego bezpieczeństwa, szczęścia, miłości, przyjaźni, pokrewieństwa dusz, jakichś sukcesów, satysfakcjonujących osiągnięć..., tych rzeczy i wiele innych, których lista ciągnie się w nieskończoność, poszukujemy przez całe życie...
W projekcjach przyszłości widzimy siebie w określony sposób, lecz nie wiemy jak wiele z tych obrazów plątających nam się w głowie, staną się rzeczywiste...
Każdy jest do czegoś powołany, każdy ma dar, pewnego rodzaju diament w sobie, ale nie zawsze zostanie on odkryty..., czasami tonie w swej marności nie potrafiąc zabłyszczeń, olśnić świat swym blaskiem. Nie zawsze jest to wina samego człowieka. Czasami los plącze szyki, ignorując w człowieku, to coś, co w sobie nosi, co może uczynić go kimś wyjątkowym.
No właśnie, ten nasz los, nasze przeznaczenie...
Bywa, że stawia na nasze drodze ludzi, z którymi wiążemy swoją przyszłość, a którzy na nas zupełnie nie zasługują. Nie ma w tych więziach wzajemności w uczuciach i...

książek: 1488
joaśka | 2014-11-02
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 02 listopada 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Smutniejszej książki dawno nie czytałam. Wprawdzie sam autor pisze (cytowany w przedmowie), że mimo takiej właśnie opinii czytelników, on swojej książki nie uznaje za smutną. "Panie Williams, komedia to na pewno nie jest" - chciałoby się powiedzieć.
Dla mnie to właśnie smutna i gorzka opowieść o życiu człowieka, którego naznaczyło niespełnienie i straszna samotność. Samotny jako dziecko, samotny jako student, samotny jako mąż i samotny jako pracownik. Człowiek, który nie chciał dać sobie szansy na bycie szczęśliwym.
Irytowała mnie ta jego dobroduszność ; to, że nie wysłał wielkim kopem swej niezrównoważonej psychicznie, pustej i okrutnej żony w niebyt ; to, że nie umiał zawalczyć o miłość swojej córki i to, że tak biernie poddawał się wyrokom losu. Williams we wspomnianej przedmowie tłumaczy,że profesor Stoner miał dobre życie, lepsze nawet od tego które ma większość ludzi, bo robił co chciał i dawał świadectwo wartościom. Dobrze, zatem dlaczego w trakcie...

książek: 1896
Basia | 2017-03-04
Na półkach: Przeczytane, ❤ ~ Ulubione

"Profesor Stoner" to pięknie opowiedziana historia o nauczycielu akademickim, który wiódł spokojne, czasem nudne życie. Książka porusza, daje do myślenia. Napisana jest pięknym językiem, trudno się od niej oderwać.
Serdecznie polecam !

książek: 543
Jeżynka | 2018-09-26
Przeczytana: 26 września 2018

Literatura amerykańska nigdy nie cieszyła się moją szczególną atencją. Zdecydowanie bliżej mi do literatury europejskiej, która idealnie współgra z moją czytelniczą duszą. Im bardziej na wschód tym ta muzyka jest czystsza i bardziej harmonijna.

Zachęcona waszymi entuzjastycznymi opiniami postanowiłam sięgnąć jednak po książkę która została okrzyknięta przez krytyków arcydziełem literatury światowej. To wydany w 1965 roku "Profesor Stoner" autorstwa amerykańskiego pisarza Johna Williamsa. Książka która opowiada o życiu akademickiego wykładowcy literatury angielskiej od momentu rozpoczęcia przez niego studiów po schyłek życia.
William Stoner to człowiek którego określa jedno słowo: przeciętność. Naucza ale nie marzą mu się awanse i osiąganie kolejnych szczebli w karierze naukowej.
Ma żonę jednak jego małżeństwo trudno nazwać szczęśliwym. Lepiej pasuje tu słowo "poprawne" bo Edith nigdy nie darzyła męża gorącym uczuciem. Z upływem lat jej obojętność wobec męża zastąpiła niechęć i...

książek: 905
Wioletta | 2016-03-22
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, P. L -> W
Przeczytana: 22 marca 2016

Porażająco wspaniała. Perfekcyjnie surowa.
Napisana prostolinijnie i z jaką pasją, co najmniej z taką z jaką profesor nauczał swoich studentów. Można bez ubarwień? A jakże, można i do tego jak inteligentnie i o inteligentnym człowieku. Ekscytująca walka między naszym bohaterem, a Lomaxem.
O samotności, bólu, stoickim spokoju, o wartościach.
"...o miłości, o wielu formach, które miłość przybiera, oraz o siłach, które jej przeciwdziałają."
Czytałam przez pół nocy, z uczuciem radości, teraz mam piasek w oczach, ale było warto.
„Nie było ci w życiu łatwo, prawda? Pomyślał przez chwilę, zanim odpowiedział. –Nie. Ale chyba nie chciałem, żeby było.”

książek: 0
| 2015-02-26
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 26 lutego 2015

Historia profesora literatury Williama Stonera uzmysławia, że całościowa ocena życia, które oglądane z boku wydawałoby się trudne i pełne porażek, zależy od wagi i stałości życiowych priorytetów. Wyznawana przez tytułowego bohatera hierarchia wartości, na którą w dużym stopniu miało wpływ jego pochodzenie, sprawia, że pojmuje on swoje życie jako wypełnianie obowiązków, a w tym pojęciu zawiera się również nieuchronność bolesnych wyborów i wyrzeczeń. Jego życiu towarzyszą jednak dwie pozytywne wartości: praca wykładowcy, stanowiąca pasję i źródło satysfakcji oraz zawarta w studenckich czasach trwała przyjaźń. Te wartości łagodzą ból emocjonalnych i ambicjonalnych porażek.

Atakowany i manipulowany przez osoby z najbliższego otoczenia Stoner stara się znaleźć dla siebie azyl, którym staje się praca, i chronić córkę – niestety bezskutecznie. Przez całe życie dokonuje jednak wyborów starając się nie oddawać ciosów, chociaż prawość charakteru i wierność dokonanym wyborom wielokrotnie...

książek: 175
Magdalena | 2017-04-05
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 05 kwietnia 2017

Jedna z najlepszych powieści jakie przeczytałam. Niby nic szczególnego: opis życia jednego człowieka ale jak napisane! Pochwała stoicyzmu, przyjęcia tego co jest, jako oczywiste i poniekąd dobre. Przypomina stosunek do życia tytułowego bohatera filmu "Edi", który potrafi podsumować swój tragiczny los słowami: "To moje życie, innego nie będę miał" i wyciągnąć z niego to, co najlepsze.
Wiele osób uzna taką postawę za brak walki o szczęście, nieudolność w jego zdobywaniu etc. Mnie bliższe jest podejście Stonera - próby akceptacji tego, co jest dostępne i radości oraz wdzięczności za to, co dobre. W końcu takie właśnie jest ludzkie życie - czasami jedynie daje nam chwile szczęścia.

książek: 489
skiatos | 2015-01-27
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 27 stycznia 2015

Arcydzieło! Książka napisana z pasją charakterystyczną dla najwybitniejszych dzieł literatury pięknej, tonowaną rzeczowością i klarownością języka dysertacji naukowej. Delikatność i niewiarygodna już dziś kultura słowa Johna Williamsa sprawia, że lektura powieści należy do największych przyjemności jakie stają się udziałem prawdziwych miłośników literatury. W czasie lektury zwraca uwagę również kongenialny przekład Pawła Cichawy.

"Profesor Stoner" ukazał się w Polsce wiele lat po swej premierze w USA. Trochę szkoda, że na tak wybitne powieści musimy czekać tyle czasu. Dobrze jednak, że ostatecznie ukazują się, ponieważ nie wyobrażam sobie mojego literackiego świata bez "Profesora Stonera".

książek: 2077
Wojciech Gołębiewski | 2017-05-20
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 20 maja 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

John Williams (1922 – 1994) - amerykański pisarz, wykładowca i wydawca. Laureat National Book Award za powieść "Augustus” (1972). Doktoryzował się z literatury angielskiej w 1954 roku. Ta, wydana w 1965, jest najpopularniejszą i na LC ma notowania: 7,63 (425 ocen i 91 opinii).

Całą przyjemność lektury zabiera wstęp napisany przez irlandzkiego pisarza Johna McGohern (1934 – 2006), który należy ominąć, a w najlepszym przypadku przeczytać jako posłowie tzn po książce. Niestety nikt mnie nie ostrzegł, o co mam pretensję do polskiego wydawcy.

Niestety, nie potrafię podzielić zachwytów innych recenzentów, bo przypomina mnie się:
„.... jakiś płaz w skorupie. Sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem....."

Stoner odchodzi od własnych korzeni, od własnej rodziny, lecz nie potrafi zdobyć teściów, a co do jedynych dwóch przyjaciół też można mieć wątpliwości. Żenujący związek małżeński, w którym ...

książek: 1402
almos | 2015-05-14
Przeczytana: 13 maja 2015

Historia życia zwykłego człowieka opisana w konwencji XIX-wiecznej powieści realistycznej. To proza wysokiego lotu z wysmakowanym stylem, ale wymowa książki bardzo jest pesymistyczna: jesteśmy pyłkiem na tej ziemi, przychodzimy i odchodzimy w bólu i znoju a w międzyczasie cierpimy. Musiałem sobie robić przerwy w słuchaniu/czytaniu, żeby nie wpaść w przygnębienie.

W zupełnie niepotrzebnym wstępie (to winno być posłowie!) John McGahern dokonuje streszczenia powieści, jak gdyby przygotowując amerykańskiego czytelnika do jej posępnej treści. Lepiej pominąć ów wstęp na początku lektury i przeczytać go na końcu.

To historia życia milczącego, introwertycznego, wrażliwego człowieka pochodzącego z farmerskiej rodziny, przyzwyczajonego do ciężkiej pracy i do minimalnej ilości słów. Dostaje posadę na uniwersytecie, zakochuje się w kobiecie oziębłej, tworzą razem smutne i nieszczęśliwe małżeństwo. Stoner kompletnie poddaje się apodyktycznej i pustej żonie, która kompletnie nie rozumie...

zobacz kolejne z 1865 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Man Booker International Prize 2016 – shortlista

Znamy już nazwiska autorów, którzy znaleźli się na shortliście do prestiżowej nagrody Man Booker International Prize 2016. Są wśród nich pisarze nominowani po raz pierwszy – aż pięciu – i autorzy pochodzący z krajów, które również debiutują w tym zestawieniu: Angola, Austria, Południowa Korea i Turcja.


więcej
Man Booker International Prize 2016 – nominacje

Ogłoszona została lista książek nominowanych do prestiżowej nagrody Man Booker International Prize 2016. Obejmuje trzynaście tytułów – powieści autorów z całego świata, uznane przez jurorów za najlepsze spośród wydanych po raz pierwszy w języku angielskim w 2015 roku.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd