Kontrapunkt

8306022084
huxley, kontrapunkt, bohema, psychologia
yoana

Inne wydania

"Istotą nowego sposobu patrzenia jest różnorodność. Różnorodność oczu i rozmaitość oglądanych widoków. Jeden człowiek ocenia wypadki z punktu widzenia biskupa, drugi pod kątem widzenia ceny flanelowych kaftaników, inny z punktu widzenia wesołej zabawy. Każdy ze swego punktu widzenia dostrzega inną postać zjawiska - odmienny pokład rzeczywistości. Otóż ja chcę patrzeć równocześnie wszystkimi oczami" - mówi jedna z postaci Kontrapunktu, porte-parole autora, pisarz Filip Quarles. Kontrapunkt, jedna z wielu w XX wieku powieści o artystach, jest realizacją program Quarlesa. Jej bohaterowie - malarze, pisarze, dziennikarze, politycy, filozofowie, uczeni, kabotyni i święci, arystokraci i parweniusze, damy i kokoty, matrony i kobiety wyzwolone - choć są nośnikami autorskich idei (intelektualizm jako model życia, szanse cywilizacji, ludzie jako obiekty przyrodnicze, obowiązki artysty), nie traca wyrazistości psychologicznej i pełni wymiaru.

sensejMichał | 2015-07-24

Kontrapunkt, czyli prowadzenie równoległych działań. W tej książce nie są one niezależne i równoległe, gdyż losy bohaterów są splecione. Podoba mi się forma ksiązki, gdzie co rozdział swoje myśli przedstawia kolejny z bohaterów. Sposób taki ma pewną przewagę na płaszczyźnie empatii. Historia opowiedziana z punktu jednego bohatera ma jeden punkt widzenia. Dzięki ocenie w wielu perspektyw, oceniamy bohaterów nie tylko za to, jak opisują ich inni, lecz także na podstawie rozumowania danej osoby. Pozwala to także na dokładne przedstawienie charakteru. Całkiem naturalne jest mimowolne utożsamianie się z którymś z bohaterów.
Huxley codzienny, Huxley opisujący ludzi.

Najbardziej niesamowite w tej książce nie jest ona sama lecz to, że geniusz, arcymistrz i klasyk w pełnym tego słowa znaczeniu napisał książkę dobrą, nawet bardzo dobrą ale nie genialną. Genialny jest Nowy Wspaniały Świat, który w sposób niebosiężny podbił moje oczekiwania. Teraz inaczej patrzę na Huxleya. Wydaje mi się bardziej ludzki, a nieco mniej tytaniczny. Pamiętajmy jednak, że przy NWŚ zdecydowana większość książek napisanych kiedykolwiek ludzką ręką wydaje co najwyżej tylko dobra lub bardzo dobra. Punkt odniesienia to bardzo ważna kwestia. Tworzy i psuje obiektywizm jednocześnie.

Mateusz | 2014-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2014

Troszkę. drogi Aldous'ie przegadałeś (po angielsku, flegmatycznie) bardzo ważne treści, które niewątpliwie są w tej książce!

Ulotne | 2016-01-20
Na półkach: Fabularne, Posiadam, Przeczytane

Przyziemna fabuła, ale delikatnie faszerowana abstrakcyjnym rozmyślaniem - w tym, trzeba przyznać, Huxley jest dobry. Za pozycją przemawia świetnie ujęta mnogość perspektyw, interesująco zdiagnozowanych profili psychologicznych, które pod koniec nazywane są nawet po imieniu, przedstawione jako urągające człowieczeństwu przeintelektualizowanie instynktów, przemielenie prawdy na zbędne i pyszne pragnienia wyobraźni. Parafrazując: nie mamy skrzydeł, bo stworzeni jesteśmy do chodzenia, na nic nasze próby wniebowstąpienia.

Ale czy to nie doklejanie sobie skrzydeł z piór podług osobistego uznania czyni nas ludźmi? Czy zajęcie to nie jest cechą immanentną dla adamowego plemienia?

Łukasz | 2012-04-13
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 13 kwietnia 2012

Strasznie męczyła mnie ta książka, a limit przetrzymywania z biblioteki uniemożliwił mi doczytanie do końca... Kiedyś zabioręs ię jeszcze raz.

Sylwia | 2016-01-14

Wahałam się miedzy b.d a rewelacyjna. Jednak b.d napisana, ale nie porwała mnie jednym tchem....

Klara | 2016-12-02
Anna | 2016-11-21