Okładka książki Święta bez chemii. Zdrowe przepisy na tradycyjne potrawy na Boże Narodzenie i inne święta. Julita Bator
Julita Bator Wydawnictwo: Znak kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Znak
2015-11-04
2015-11-04

Uwielbiam! Książka niepozorna albo bardzo ładnie wydana. Duża ilość prostych przepisów sprawia, że gotowanie staje się przyjemnością. w książce znajdziemy specjały na różne świąteczne okazje. Zasada jest prosta - gotuj bez chemii i sztucznych dodatków.

Autorka opracował kilka publikacji, starając się w każdej tak skomponować przepis, by był oparte wyłącznie na naturalnych składnikach. Dzięki temu jest smacznie i zdrowo. Warto mieć taką pozycję w swoim księgozbiorze oraz warto podarować ją komuś bliskiemu. Polecam

„Święta bez chemii” z pewnością pomogą nam w przygotowaniu świątecznych potraw bez sztucznych dodatków. Być może niektórym otworzą oczy na problem jakości żywności, którą możemy znaleźć w sklepie, a która reklamuje się pięknymi kolorowymi opakowaniami, a tak naprawdę nie przedstawia sobą żadnej wartości. Sama sporą część z tych przepisów zamierzam wypróbować i liczę na niepowtarzalne doznania kulinarne. W momencie, kiedy zaczynamy świadomie wybierać produkty z półek sklepowych, prawdziwym jedzeniem zastępujemy to sztuczne, to po krótkim czasie okazuje się, że bylejakość jesteśmy w stanie wyczuć z daleka. Do dobrego, prawdziwego smaku łatwo jest się przyzwyczaić.

Uwielbiam książki z serii "Zamień chemię na jedzenie". Autorka w rzeczowy i przekonujący sposób informuje czytelników, ile co najmniej niezdrowych składników jest w ich codziennej diecie. Co więcej, z książek można dowiedzieć się, jak szkodliwe produkty wyeliminować, zastąpić lub wyprodukować samodzielnie zdrowe zamienniki. W książce "Święta bez chemii" znajdziemy przepisy na tradycyjne, ale i zdrowe, dania wigilijne i wielkanocne oraz przeznaczone na inne okazje. Jeśli ktoś poznał dwie poprzednie książki autorki, to w tej nie znajdzie wielu nowych informacji, jednak zgromadzenie przepisów świątecznych w jednym miejscu jest wygodne. Poza tym należy zwrócić uwagę na bardzo ważne i konkretne informacje na temat tego, jak wybierać nabiał, mięso, ryby i inne produkty, znajdujące się na końcu książki. Znakomicie systematyzuje to wiedzę.

Wszystkie trzy książki z serii stoją na specjalnej półce w moim domu, są całe w zakładkach i nikomu ich nie pożyczam - to książki, które każdy powinien mieć swoje i móc do nich w każdej chwili zajrzeć.

Przepisy w tej książce są podstawowe i nie jest ich jakoś specjalnie dużo ale są bardzo proste, zdrowe i tanie. Szczerze mówiąc nie spodziewałam się aż tak dobrych i prostych przepisów.
Co mi się w tej książce podoba najbardziej to przepisy na wykonanie zakwasu do żurku i kwasu z buraków do barszczu.
Szczerze polecam książkę Pani Bator! :)

Szczerze polecam książkę Pani Bator! :)

Zdrowie na święta i na cały rok!

Kiedy pisałam o Zamień chemię na jedzenie, wspominałam też o własnych przygodach związanych z niezdrowymi produktami, powodującymi wysypki i nawet – pokrzywkę. Dziś już wszystko wygląda inaczej. Unikamy bogatych w chemiczne składniki etykiet, znajdujących się na opakowaniach. Jak przekonuje Julita Bator, chemia w jedzeniu nie jest fikcją. Jeśli więc zależy ci na zdrowym odżywianiu, sięgnij po Święta bez chemii, by każde spotkanie rodzinne nie kończyło się kłopotliwymi dolegliwościami trawiennymi.

Uroczystości rodzinne kojarzą się nam z obżarstwem. Ileż razy w ciągu tegorocznego Bożego Narodzenia usłyszycie od babci, cioci lub mamy: Zjedz jeszcze trochę. Może kawałeczek ciasta? Tego jeszcze nie próbowałeś? Trudno walczyć z takimi nawykami, podobnie jak z ociekającymi tłuszczem potrawami gotowanymi przez lata przez najbliższych. Widzę tylko jedno rozwiązanie. Musisz zrobić kilka dań z książki Święta bez chemii i zabrać je ze sobą lub zaprosić wszystkich na Wigilię do swojego domu. W ten sposób pokażesz innym, jak można gotować smacznie, zdrowo i lekko.

(...)

Magdalena Żerek, www.czytamto.pl

Zdrowie na święta i na cały rok!

1970

Kwas buraczany mnie zainspirował i wypróbuję, bo poprzedni przepis nie sprawdził się. Wykorzystam do wigilijnego barszczu. Orientalna sałatka śledziowa, samodzielnie wykonana przyprawa do piernika, piernik, pierniczki też zostaną wypróbowane. Pozostałe, albo znam w zbliżonych wersjach, albo pozostanę przy swoich wypróbowanych.
Całość - ciekawy pomysł na prezent.

Całość - ciekawy pomysł na prezent.

Zupełnie ne rozumiem tych ochów i achów nad najnowszą książką, a właściwie książeczką p. Bator. Wizualnie może faktycznie jest dopieszczona, ale widzę, że autorka z uporem maniaka brnie w przerost formy nad treścią. Biorąc do ręki jej najnowsze "dzieło", miałam wrażenie, że sięgam, po ilustrowaną książeczkę dla dzieci, które dopiero zaczynają czytać i bardziej będą się interesowały pustymi stronami, które można zamalować.

Jej pierwsza książka to do tej pory moja "biblia" żywieniowa, druga - bardzo mnie rozczarowała, a trzecia - już sama nie wiem, co miałabym napisać. Zaledwie dwadzieścia kilka przepisów, mnóstwo pustych stron, to, biorąc pod uwagę objętość tej publikacji (całość ma ok. 100 stron) stanowczo za mało. Stosunek jakości do ceny jest koszmarny. I choć pewnie wg wielu "Zamień chemię na jedzenie" była za mało ładna - szary papier, brak zdjęć, czułam, że mam w ręku coś naprawdę wartościowego.

Tutaj, cóż z tego, że książka jest ładna i nowocześnie wydana? To tylko pusta oprawa, a w środku, owszem, kilka wartościowych informacji, ale spokojnie zmieściłyby się one na 50 stronach, wliczając zdjęcia.

Wg mnie, można o wiele lepiej wydać te pieniądze - ja na prezent dla najbliższych wybrałam "Smak Świąt" Agnieszki Maciąg - piękną książkę, w której obok prześlicznej oprawy wizualnej, mamy jednak bardzo dużo treści i to ona wygrywa, a mnogość zdrowych świątecznych przepisów przyprawia o zawrót głowy.

Książki p. Julity raczej nie polecam i ubolewam nad tym, że wydawca decyduje się promować takie tytuły bez treści. Szkoda, bo autorka tak świetnie zaczęła, a teraz chyba tylko odcina kupony od sukcesu pierwszej książki...

Nie znałam dotąd książek Julity Bator i dopiero ,,Święta bez Chemii” zainteresowały mnie na tyle, żeby kupić książkę. Okazało się, że jest to najnowsza książka autorki, a później dowiedziałam się, że pani Julita już od dawna krzewi w ludziach szacunek do jedzenia, do nas samych i do naszego zdrowia, skupia się na tym co jemy i przyjemnie o tym opowiada. Nie ukrywam że po ,,Święta bez Chemii” sięgnęłam głównie dlatego że spodobał mi się tytuł, zaintrygował mnie. Ale też jak zaczęłam czytać co i pani Julita ma do powiedzenia w swojej książce, okazało się, że utożsamiam się z jej wspomnieniami z dzieciństwa na temat świąt. Uważam że to dobra książka kucharska z prostymi przepisami na potrawy bez chemii, co jest w dzisiejszych czasach bardzo trudne do dokonania.

Przeglądnęłam u koleżanki na półce tę książkę i zamówiłam sobie ją już pod choinkę;p
Cenię sobie ksiażki Bator, bo pokazują co i jak kryje się w jedzeniu, bez straszenia, ale racjonalnie pokazując wyjścia z tej sytuacji.

Smacznie, zdrowo, co chcieć więcej? :) Czasem zmianę warto zacząć z rozbiegu, z impetem, może przy okazji świąt?

• Kuchnia
  • Kulinaria