Zakochany duch

2008-01-01
2008-01-01
Jacek Wietecki
miłość śmierć duchy

Zabrakło mi Carrolla w Carrollu. Czytałam bez problemu, ale również bez entuzjazmu. A zdarzało mi się czytać Carrolla z wypiekami na twarzy. Nie jest to "rozedrgany świat" i "przyprawiająca o zawrót głowy przygoda", jak sugeruje wydawca. Niestety, bo Carrolla bardzo lubię.

Szanowni Państwo. Kto czytał utwory Jonathana Carrolla (albo innego pisarza),ten ma własną opinię na temat twórczości literackiej tego człowieka.
Dla tych, którzy nie czytali ,,Zakochanego Ducha" - bez zdradzania tajemnic fabularnych, piszę: Pan Carroll, potrafi (z mojego punktu widzenia) pisać książki, które zawierają w sobie bardzo wyrazisty i schludnie wykorzystany wątek obyczajowy, który autor znakomicie, z polotem i elegancją, wplata w fantastyczną oprawę.
,,Zakochany Duch" to książka, którą z pewnością docenią sympatycy twórczości Carrolla. Natomiast ludzie, dla których to będzie pierwsze zetknięcie z jego książkami, a szukają sycącej serce, wzruszającej, lecz nie tandetnej opowieści o ludzkiej miłości, z pewnością docenią wiele elementów składowych utworu, jak na przykład bohaterów zachowujących się jak ludzie (a nie wyidealizowane persony),czy wykorzystanie przez autora naturalnych zjawisk i sytuacji zachodzących pomiędzy dwojgiem zakochany ludzi, aby przedstawić, cóż, mistyczny (żeby nie napisać ,,magiczny”) wymiar ludzkiego życia.
Polecam tą książkę każdemu człowiekowi, który ceni romantyczność, naturalizm, fantazję i dramatyzm połączone w rozsądnych proporcjach, a przede wszystkim to ostatnie, bo Carroll jak mało który twórca literatury potrafi spleść w jednej książce rzeczy baśniowe z realizm.

Świetna! Po prostu świetna!

Świetna! Po prostu świetna!

Nikt nie opisuje tak subtelnie, a jednocześnie mocno stanu zakochania, jak J.C., duchowej bliskości. Warto !!

Książka ciężka do przebrnięcia, zupełnie o wszystkim i niczym, z urwanym zakończeniem. Nie podobała mi się.

Książkę czytałam 2 razy i za każdym razem nie mogłam się od niej oderwać.

Książkę czytałam 2 razy i za każdym razem nie mogłam się od niej oderwać.

Bardzo się męczyłam aby ją dokończyć... Wcale mnie nie porwała

Bardzo się męczyłam aby ją dokończyć... Wcale mnie nie porwała

Zakochany duch jest, moim zdaniem, najsłabszą książką Carrolla.
Przebrnęłam przez tę książkę w wielkich bólach, i nie zrozumiałam jej za bardzo, była płytka i pokręcona. Chaos w budowaniu akcji był taki, że momentami gubiłam się w wątkach. Oczywiście były wszystkie te carrollowskie elementy – ale jakieś takie niespójne, niekonsekwentne, bez polotu. Wielka szkoda- ale i tak pozostanę mu wierna i dotrę do każdej następnej książki mojego pisarskiego ulubieńca.

Zakochany duch jest, moim zdaniem, najsłabszą książką Carrolla.

" Zakochany duch" Na sam początek w książce zaciekawił mnie tytuł oraz okładka.
Duchy to po prostu moja bajka, a co do okładki no zakochałam się w niej. Jednak aby ją zrozumieć trzeba przeczytać książkę.
Z początku można mieć trudności ze zrozumieniem tego co autor chcę nam przekazać. Przede wszystkim już od samego początku dużo się dzieje i wszystko jest poplątane, jednak z czasem wszystko się wyjaśnia. Jajecznica z ofi oraz niezwykły gadający pies mogą okazać się dość dziwne. Miałam zamiar odłożyć książkę jednak jestem uparta i czytałam dalej..... nie żałuje :) W dalszej części autor pięknie kreuje swój kawałek literackiego świata. Problemy głównych bohaterów są zupełnie zwyczajne: miłość, kupno mieszkania i zerwanie, jednak z drugiej strony mamy do czynienia z podróżami w czasie, spotykaniem swojego starszego i młodszego ja, błędem w niebie który sprawił że ludzie zamiast umierać wciąż żyją oraz magią. Po raz pierwszy spotkałam się z autorem który pisał by tak w cudowny i nietypowy sposób.

" Zakochany duch" Na sam początek w książce zaciekawił mnie tytuł oraz okładka.

Co się dzieje, gdy człowiek oszuka śmierć i miast umrzeć wraca do świata żywych? Na to pytanie poznaje odpowiedź Ben Gould, główny bohater powieści pana Carrolla. I jak zwykle u tego autora na każdej karcie czytelnik odnajduje nieskończone pokłady magii, absurdu i irracjonalnych wyjaśnień. Autor uświadamia nam jak silny potrafi byc człowiek i jak wiele potrafi przetrwać dzięki wsparciu osób bliskich.Niesamowite postaci, ciągłe zwroty akcji i intrygująca fabuła tworzą z tej powieści czytelniczy rarytas, który doceni każdy fan autora. Tak więc polecam gorąco.

• Jonathan Carroll