Spowiedź Fryzjera

Wydawnictwo: Wątek
978-83-933178-9-9
literatura faktu
Mini

Ryszard Forbrich vel Fryzjer to najbardziej kontrowersyjna i zarazem tajemnicza postać związana z polskim futbolem. To człowiek znający najgłębiej skrywane tajemnice otaczające korupcję jaka trawiła - i trawi nadal - to środowisko. Po wielu latach milczenia zdecydował się na szczerą rozmowę z cenionym w środowisku piłkarskim dziennikarzem Adamem Godlewskim. W efekcie tej rozmowy powstała książka "Spowiedź fryzjera" odsłaniająca meandry afery badanej od lat przez polskie organy ścigania. Jest to opowieść o ludziach znanych z pierwszych stron gazet związanych zarówno ze sportem, biznesem jak i polityką. Bohater w dziesięciu rozdziałach przedstawia nieznane dotąd szokujące fakty, które zostały dokładnie zweryfikowane i potwierdzone przez wielu świadków. Rozmiary procederu korupcyjnego wprawiły w zdumienie nawet samego autora, który tematyką futbolu zajmuje się od wielu lat. Czytelnik po lekturze tej książki dowie się jak wielką fikcją były rozgrywki organizowane przez PZPN i jak niewiele miały wspólnego z duchem sportu. Pozna nazwiska wielu działaczy, sędziów, piłkarzy, trenerów i sponsorów uwikłanych w aferę korupcyjną.

źródło opisu: Wydawnictwo Wątek, 2011

Damian | 2013-05-21
Przeczytana: 10 września 2011

Mocna książka odkrywająca kulisy korupcji w piłce nożnej. Niekiedy ze zdziwienia przecierałem oczy ze zdumienia.

Paweł | 2015-12-15

Brak pokory. Kompletny... Typowy baron minionych czasów

Krzysztof Młodawski | 2015-05-10
Przeczytana: 09 maja 2015

Ciężko ocenić książkę opierającą się na opowieści człowieka oskarżonego o zbudowanie całej siatki korupcyjnej w polskiej piłce.
"Fryzjer" przedstawia w niej swoją wersję wydarzeń, która w pewnym stopniu różni się od tego, co przedstawiła nam prokuratora. Która wersja jest bliższa prawdy? Wydaje mi się, że niestety wersja R.F. Dlaczego niestety? Ponieważ pokazuje, że nie robił on w sumie nic, czego nie robili by inni. Że po prostu grał w tę samą grę co każdy, od dziesiątek lat. I nie jest to tylko jego opinia, co potwierdził chociażby Dariusz Wdowczyk. I myślę, że potwierdzi to każdy kibic, przynajmniej tych niższych lig.
Z drugiej strony, ta "masowość" ustawiania meczów opisana przez "Fryzjera" ma też swoją pozytywną stronę. Jaką? Otóż w sporej liczbie przypadków (może nawet większości) mecz ustawiały obie strony, więc sędziemu pozostawało ... sędziować normalnie. I tak zarobił swoje.
Przy okazji "Fryzjer" pokazuje, znane nam już dosyć dobrze, działanie prokuratury z czasów tzw...

Łukasz | 2015-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2015

Totalna satyra polskiego futbolu. Wspomnienia persona non grata polskiej piłki z czasów gdy każdy mecz można było kupić za odpowiednią ilość pieniędzy. Książka podana w przystępnej formie, dobrze zredagowana przez Adama Godlewskiego. Można mieć wiele wątpliwości co do prawdziwości zawartych w niej informacji, nie mniej dla osób które interesują się polską piłką to pozycja obowiązkowa. Potrafi wywołać uśmiech na twarzy a niekiedy przyprawić o niekontrolowany atak śmiechu. Pokazuje jak szeroki zakres miał proceder korupcyjny w futbolu. Szkoda, że nie dotyka spraw związanych z ustawianiem meczy po wprowadzeniu ustawy antykorupcyjnej.

ArekDao | 2016-09-03
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

Daję dychę ze względu na rozmach, z jakim przeprowadzona została ta "spowiedź". Wiadomo, że Forbrich tylko ujawnił to co chciał ujawnić, ale i tak szokuje lekkość z jaką opowiada o kulisach swojej działalności. Dla kogoś, kto piłką nożną interesował się w latach 90. będzie to prawdziwy przegląd nazwisk i meczów, o których niekoniecznie myśleliśmy jako podejrzanych. Szkoda, że książka jest tak trudno dostępna.

Kamil Złoch | 2013-12-03

Rzuca nowe światło na całą sprawę korupcji i Fryzjera, zupełnie odmienne od tego, co przekazano w mediach.

Istna kopalnia wiedzy na temat grzechów polskiej piłki na progu nowego tysiąclecia. Po lekturze na wszystko patrzę z podwójną podejrzliwością. Polecam każdemu, kto czasami jeszcze wierzy w polską piłkę.

eskaone | 2013-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2013

Spodziewałem się więcej Szczególnie iż w zapowiedzi pisał że w korupcję zamieszani są politycy, a tutaj zonk:-( Jakoś tupolew mi tutaj żadnym tłumaczeniem nie jest.
P.S. Trzeba być mocnym znawca ówczesnych reali futbolowych aby ogarnąć wszystkie te nazwiska które pojawiają się w książce.
Smutno mi jako kibic gdy dowiedziałem się, że wszystko w latach 90tych było kręcone...

kubbu | 2016-12-01
harlejowiec | 2016-05-07