Zgłosuj na książki roku 2017

Krawcowa z Madrytu

Wydawnictwo: Świat Książki
El Tiempo entre costuras
Ag2S

Młoda utalentowana krawcowa Sira wyjeżdża z Madrytu w przededniu wojny domowej. Wraz z kochankiem udaje się do Maroka, mając nadzieję na lepsze życie. Tymczasem kochanek znika bez śladu, zostawiając kobietę w dramatycznej sytuacji, samą na obcej ziemi. Po licznych perypetiach Sira wraca do Madrytu i otwiera tam wytworne atelier mody damskiej. Europa stoi u progu II wojny światowej. Odtąd losy Siry splatają się z życiem postaci historycznych: byłego frankistowskiego ministra, jego ekscentrycznej kochanki, szefa brytyjskiego wywiadu. Za ich namową Sira podejmie się ryzykownej misji.
Świetna wartka narracja prowadzi nas do owianych legendą enklaw kolonialnych w Afryce Północnej do promienieckiego Madrytu po zakończeniu wojny domowej i kosmopolitycznej Lizbony, pełnej szpiegów i uciekinierów.
Maria Dueñas jest doktorem filologii angielskiej i wykładowcą. Debiut Krawcowa z Madrytu przyniósł autorce olbrzymi sukces, a prawa do wydania książki kupiło 25 krajów.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2014

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

jjon | 2012-01-19
Na półkach: Przeczytane, Własne, Ulubione, 2012
Przeczytana: 16 stycznia 2012

Krawcowa z Madrytu to niezwykle udany debiut hiszpańskiej autorki Marii Dueñas. Przymiotniki, jakimi mogę z czystym sumieniem opisać tę powieść, to: przemyślana, wciągająca, wzruszająca, niezwykła – krótko mówiąc – genialna.

Tłem dla głównej akcji powieści są historyczne wydarzenia (poparte bogatą bibliografią, co nieczęsto zdarza się w powieściach), przedstawione w sposób bardzo rzeczowy i przystępny, idealnie wkomponowane w tekst, i mimo że nie jest ich mało, nie są w żaden sposób nużące czy niepotrzebne. Sposób, w jaki wszystko zostało poukładane, wydaje mi się bardzo przemyślany i uporządkowany. Główną bohaterką jest młoda dziewczyna, córka krawcowej, wychowana jedynie przez matkę, od dziecka uczona ciężkiej pracy. Maria Dueñas uczyniła jednym z jej marokańskich przyjaciół Feliksa, który dzielił się z Sirą swoją wiedzą. Nie jest to zwyczajna powieść historyczna z wątkiem miłosnym. Najbardziej wartościowe wydało mi się ukazanie procesu przemiany bohaterki z naiwnej,...

BagatElka | 2014-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2014

Znakomita,oszałamiająca historia Siry,która jak Kopciuszek po długich i przykrych doznaniach kończy jako hiszpańska Mata Hari.
Przepych i nędza,blask i ciemność,spiski,szpiedzy,miłosne uniesienia i rozczarowania to iście bajkowy obraz,który jak kolorowa mozaika pozwala wyobraźni czytelnika przenieść się w nieistniejący już świat.
Nie sposób zapomnieć tej niezwykłej opowieści.

| 2014-05-18
Na półkach: Przeczytane, 2014, Niewypały
Przeczytana: 18 maja 2014

Niestety - rozczarowanie,chociaż miałam dużą nadzieję,że będzie inaczej.
Książka napisana sprawnie,lekkim językiem,przewidywalna,wszystkie postacie muśnięte zaledwie,bez głębi,nie wywołały u mnie żadnych większych emocji.Plus za historyczną pracę autorki,ten temat potraktowała dosyć szczegółowo.
Może po prostu wyrosłam już z takich lektur...

Madi | 2017-03-02
Przeczytana: 02 marca 2017

Książka SUPER!
Jest totalną mieszanką wybuchową,kwalifikując ją miałam nie mały problem,bo jest w niej trochę sensacji,romansu,polityki,konspiracji,szpiegostwa,II wojna światowa i świat mody,a do tego wszystkiego akcja rozgrywa się w trzech przepięknych krajach:malowniczej Hiszpanii,orientalnego Maroka i bogatej Portugalii.
Historia młodziutkiej krawcowej Siry wciągnęła mnie już od pierwszych stron,czytając ją byłam zafascynowała postępowaniem tej odważnej kobiety,która z każdą kolejną kartką odkrywała przed nami nowe oblicze i swoją przemianę w coraz to dojrzalszą kobietę.
Ja zostałam mile zaskoczona i pozostaję pod dużym wrażeniem tej powieści.

edit3008 | 2012-05-13
Przeczytana: 15 stycznia 2012

Podobała mi się ta książka.Czasami tak mnie pochłonęła, że nie mogłam się od niej oderwać, choć były i takie rozdziały które trochę wolniej się czytało( może to przez fakt, że opisuje rzeczywiste postacie z historii Hiszpanii i z ciekawości sprawdzasz czy aby tak było). Ogólnie bardzo dobrze się czyta choć jest to książka "grubszych" gabarytów.
Opowieść o miłości z historią Hiszpanii w tle. Polecam warto przeczytać :)

korcia | 2013-07-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013, Wojna
Przeczytana: 28 lipca 2013

Mamy początek dwudziestego wieku. Sira Quiroga mieszka w Madrycie ze swoją matką, obie są krawcowymi, obie też tracą pracę z powodu napięć, które zaczynają ogarniać Hiszpanię. Wbrew przeciwnościom losu Sira planuje ślub z Ignacio Montesem, młodym mężczyzną, ambitnym i sympatycznym. Ignacio po wielu nieudanych próbach w końcu dostaje posadę urzędnika, która ma zapewnić mu i jego przyszłej rodzinie w miarę stabilne życie. Namawia też Sirę, by spróbowała swoich sił w tym zawodzie. W tym celu musi nauczyć się pisania na maszynie, której niestety młodzi nie posiadają. Trzeba więc zebrać wszystkie oszczędności, pożyczyć brakującą kwotę i zakupić maszynę do pisania. Po długich poszukiwaniach narzeczeni trafiają do sklepu firmy Hispano-Olivetti, gdzie znajdują odpowiedni model. Ramiro Arribas, kierownik sklepu, zwraca uwagę na piękną Sirę, kilkoma gestami burzy jej cały dotychczasowy świat. Sira bez pamięci zakochuje się w młodym, przedsiębiorczym mężczyźnie, nie potrafi sobie poradzić z...

Sylwka | 2014-08-08

Bardzo zaintrygował mnie tytuł książki, lubię opowiadania wojenne więc sięgnęłam po nią z ogromnymi oczekiwaniami. Bardzo się cieszę, że się nie zawiodłam.
Choć w całości jest bardzo mało opisów wojny, nie ma w niej brutalności, a cała akcja dzieje się po drugiej stronie muru czyli osób bogatych i wpływowych.

Sira młoda dziewczyna z ubogiego domu, która pomaga dla mamy w zakładzie krawieckim. Na początku jest tylko zwykłą pomocnicą, ale z zaczem uczy się fachu i wychodzi jej to coraz lepiej. Poznaje Ignacia, w którym się od razu zakochuje i planują ślub, prawdopodobnie temu, aby wyrwać się z domu, uciec od biedoty. On natomiast namawia ją, aby nauczyła się pisać na maszynie i została pracownikiem biurowym. W tym właśnie celu wybrali się do sklepu, aby kupić maszynę, jedno spojrzenie Siry na Ramia wystarczyło, aby wywrócić jej świat do góry nogami. Było to uczucie szalone, pełne luksusu, nie myślenia. Nie myśląc o niczym wyjechała z nim do Maroka, zostawiając matkę w Madrycie. Od...

boziaczek | 2017-09-22

"Krawcowa z Madrytu" to był dobry pomysł na książkę, no właśnie był... Książka jest po prostu nudna. Mimo, że pomysł na fabułę był naprawdę dobry, Maria Duenas nie wykorzystała jej potencjału. Akcja książki nie powala, ani nie wciąga; bohaterowie "płascy", bez polotu.
Nie polecam!

sabrina | 2018-01-06

Książkę tą określę mianem słabej. Jedynie wątki krawieckie i modowe trochę ratują ten utwór( i to w przypadku, gdy trafi ta pozycja w łapki kogoś, kto pasjonuje się tymi zagadnieniami).Intryga szpiegowska krotochwilnie słaba a zakończenie banalne.

Renax | 2017-08-21
Przeczytana: 18 sierpnia 2017

Kolejne polskie wydanie tej książki ukazało się 14 czerwca 2017 roku w wydawnictwie Muza.
O autorce wydawnictwo Muza pisze tak:
María Dueñas – hiszpańska profesor literatury i filologii angielskiej na Uniwersytecie w Murcji, autorka wielu publikacji naukowych. Wydana w 2009 r. „Krawcowa z Madrytu” została przetłumaczona na ponad dwadzieścia pięć języków i przyniosła autorce międzynarodową sławę. Pisarka przez niektórych nazywana jest Carlosem Zafonem w spódnicy. Jej książki sprzedały się w ponad 5 milionach egzemplarzy na całym świecie. W wydawnictwie Muza ukazały się jeszcze 2 powieści: „Olvido znaczy zapomnienie i „Templanza znaczy umiar”. Autorka obecnie mieszka w Cartagenie.
Do sięgnięcia po tę powieść skłoniły mnie dwa słowa: historia i krawcowa. Lubię czytać romanse historyczne, a Hiszpania Franco to synonim dobrej lektury.Tym razem historia była w książce jedynie tłem do opowiedzenia historii Siry, najpierw naiwnej dziewczyny, a potem świadomej celów w życiu kobiety, która...