Krawcowa z Madrytu

Okładka książki Krawcowa z Madrytu María Dueñas
Okładka książki Krawcowa z Madrytu
María Dueñas Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Sira Quiroga (tom 1) literatura piękna
Sira Quiroga (tom 1)
El Tiempo entre costuras
Świat Książki
2014-08-13
2014-08-13
Dorota Walasek-Elbanowska

Cudowna powieść

Cudowna powieść

Ciekawa historia kobiety, która w pierwszym tomie rozpoczyna podróż przez życie. Trudne czasy nie przynoszą wytchnienia, a liczne wyzwania w różnych częściach kraju. Dobrze się czyta, ze względu na konstrukcje bohaterów, tematykę, a przede wszystkim narrację. Polecam!

Mama obejrzała serial, córka przeczytała książkę. Warto było. Jeśli kogoś interesują intrygi wojenne, zachęcam do przeczytania. I nie jest to romansidło! :-D

Powieść często klasyfikowana jako romans, nie porywa pod tym względem. Ładnie napisana, pozwala wczuć się w śródziemnomorski klimat, lecz daleko jej do porywającego za serce przekazu miłosnego. Zdecydowanie bardziej wpasowuje się w literaturę szpiegowską i zwolennikom tego gatunku książek ją polecam.

Fajnie się czyta, nie mam zastrzeżeń. Mogę nawet polecić. Ale nie to, żeby mnie jakoś porwała

Bardzo dobrze się czyta, mimo małej ilości dialogów. Trochę długi "wstęp" do działaności szpiegowskiej Siri, potem szybko i koniec. Niemniej jednak ciekawa.

Normalność jest tym, co los daje każdego ranka. W Maroku, w Hiszpanii i w Portugalii, w krawieckim atelier i w służbie brytyjskiego wywiadu - wszędzie tam, gdzie poprowadzę ścieg swojego życia, pracowicie wkłuwając igłę, tam będzie i ona, moja normalność. W cieniu pod palmami, na pachnącym miętą placu, w salonach skąpanych blaskiem kryształowych żyrandoli i w burzliwych odmętach wojny. Normalność ma taki kształt, jaki nada jej moja wolna wola, moje poczucie obowiązku i moje słowo.

Maria Dueñas ma w swoim dorobku jedynie cztery książki. Nigdy wcześniej nie słyszałam o twórczości tej hiszpańskiej pisarki i właściwie to przypadek sprawił, że udało się sięgnąć po jej znakomity debiut. „Krawcowa z Madrytu”, bo o niej mowa, ukazała się w 2009 roku i podbiła serca milionów czytelników na całym świecie. Prawa do wydania tej historii kupiło aż dwadzieścia pięć krajów.

Maria Dueñas jest doktorem filologii angielskiej, co ma z pewnością ogromny wpływ na poziom zaprezentowanej przez Nią pracy. Polski przekład, autorstwa Doroty Elbanowskiej, jest nie tylko przyjemny w odbiorze, ale i cudownie dopracowany i elokwentny. Można z przyjemnością stwierdzić, że w jednej książce spotkały się dwa talenty, które łącząc swe siły uzyskały doskonały efekt. Warstwa językowa nie pozostawia cienia wątpliwości, iż mamy kontakt z prozą wysokich lotów, naznaczonej wieloma staraniami i rzetelną wiedzą. Podobne spostrzeżenia można poczynić odnosząc się do samej fabuły. Przyznam, że sam tytuł nie wskazuje na to z jak fascynującą i dobrze skonstruowaną książką będziemy mieć do czynienia przez prawie sześćset stron. Spodziewałam się romantycznej, trochę sztywnej i skupionej na miłosnych uniesieniach historii, tymczasem otrzymałam wielobarwną, zaskakującą opowieść toczącą się na przełomie lat trzydziestych i czterdziestych ubiegłego stulecia nie tylko w Hiszpanii, ale i Afryce. Rozpoczynając lekturę sądzimy, że opowieść skoncentruje się na niefortunnym wyborze miłosnym młodej dziewczyny, która całe dotychczasowe życie spędziła w renomowanym zakładzie krawieckim, tymczasem jest to jedynie wstęp do zasadniczej części tej powieści. Można by się pokusić o stwierdzenie, że postać głównej bohaterki - Siry powstała po to, by móc swobodnie naszkicować losy hiszpańskiej wojny domowej, a także stworzyć kontekst do kolejnych wydarzeń polityczno-społecznych na świecie. Co ciekawe, autorka zręcznie wplotła w fabułę sylwetki ludzi istniejących w rzeczywistości i mających znaczący wpływ na losy tego obszaru geograficznego, a nawet świata. Pojawiają się między innymi: Francisco Franco, czyli premier rządu i naczelny dowódca sił zbrojnych, jego szwagier - Ramón Serrano-Súner, szef wywiadu - kapitan Alan Hillgarth oraz genialnie odmalowany wysoki komisarz Protektoratu Juan Luis Beigbeder wraz z ukochaną Rosalindą Fox. Na kartach tej książki przeszłość ożywa z tak wielką mocą, że niezwykle trudno oderwać się od lektury, a fikcja literacka doskonale przenika fakty historyczne tworząc wiarygodną i spójną całość.

„Krawcowa z Madrytu” bywa powieścią zaskakującą, nie boi się nagłych zwrotów akcji i tematów, które innym wydają się niewyobrażalnie błahe i miałkie w kontekście sześćdziesięciu milionów ludzi, których pochłonęła najkrwawsza z wojen. A przecież moda mimo wszystko toczyła się swym własnym rytmem i żony niemieckich przywódców oraz wysokiej rangi wojskowych zlecały uszycie kolejnych strojów, tak jakby nic złego się w tym czasie nie działo. W modowym atelier Siry odbywały się zatem mimowolne rozmowy, które wprawne ucho mogło nie tylko wychwycić, ale i właściwie wykorzystać. Takim sposobem przenosimy się na kolejny szczebel tej opowieści.

Ta książka wymyka się wszelkim klasycznym podziałom, ale z pewnością można zaliczyć ją do kręgu literatury pięknej. Znajdziemy tu elementy powieści historycznej, obyczajowej, szpiegowskiej, a nawet romansu. Bibliografia jest naprawdę imponująca , więc żegnając się z „Krawcową z Madrytu” miałam poczucie dobrze spędzonego czasu.

Dobra książka, napisana lekkim, swobodnym stylem, przyjemnie się ją czyta. Osadzona w ciekawym tle historycznym, o którym w Polsce niewiele się mówi - wojna domowa w Hiszpanii i stosunek tego kraju do II wojny światowej w Europie. W książce przewijają się ważne dla tych wydarzeń postaci historyczne. Na przestrzeni całej powieści główna bohaterka dokonuje przemiany z biednej i naiwnej dziewczyny z ubogiej dzielnicy Madrytu w cwaną agentkę wywiadu, która dąży do samodzielności i emancypacji. "In minus" można zaliczyć zbyt powierzchowne potraktowanie przez autorkę niektórych kluczowych zwrotów akcji, czasem trzeba się domyślać, co się właściwie wydarzyło. Jednak mimo tego czyta się książkę dobrze i sprawnie. Nie jest to dzieło wybitne, ale jeśli ktoś szuka wciągającej lektury na urlop albo do pociągu - to jak znalazł ;-)

Na półkach: , , , , , ,

Aż do lektury tej książki niewiele wiedziałam na temat hiszpańskiej wojny domowej, a o jej losach w czasie II wojny światowej w zasadzie nic. Nie miałam też pojęcia, że na terenie Hiszpanii działała całkiem prężnie siatka zarówno angielskich, jak i niemieckich szpiegów.
Ale do momentu, w którym Sira Quiroga zostaje agentką w służbie brytyjskiego wywiadu docieramy dopiero w drugiej części książki, co mocno mnie zaskoczyło, bo wyczekiwałam go niemal od pierwszych stron książki. Stąd też pierwsza część nie wydała mi się ani szczególnie ciekawa, ani wciągająca. Akcja rozkręca się dopiero w drugiej połowie, gdy Sira, za namową bliskich, zgadza się zostać szpiegiem Brytyjczyków w Madrycie. I choć nie przechodzi żadnego formalnego szkolenia, w zadziwiający wręcz sposób potrafi wyjść cało z tarapatów. Skłania to jej przełożonych do powierzenia jej kolejnej, bardziej ryzykownej misji...
Pierwsze strony nie zachęcają do lektury - przyznam szczerze, że sama ledwo je zmęczyłam, rozczarowana naiwnością i bezmyślnością głównej bohaterki - ale za to, gdy w drugiej części akcja nabrała tempa i z każdą kolejną stroną coraz bardziej przyspieszała, wprost nie mogłam się oderwać od lektury! Warto było sięgnąć po tę pozycję choćby tylko dla tych ostatnich kilkunastu rozdziałów. Czuję jednak pewien niedosyt i żałuję, że losom głównej bohaterki jako tajnej agentki nie poświęcono więcej miejsca. Pozostaje mi tylko sięgnąć po inne powieści o podobnej tematyce.

'Krawcowa z Madrytu' to hiszpański bestseller sprzed ponad 10 lat, na podstawie którego szybko powstał kilkunastoodcinkowy serial.

Wtedy, ominęła mnie owa popularność tego tytułu. Jednak, gdy w tym roku, w sezonie wakacyjnym, TVP retransmitowało serial, zainteresowałam się tematem. I choć oglądnęłam zaledwie kilka odcinków na siedemnaście, fabuła na tyle mnie zaintrygowała, że postanowiłam przeczytać książkę.
Co prawda, nie sądziłam, że tak szybko po nią sięgnę, jednak stało się i oto oceniam.

'Krawcowa z Madrytu' jest lekturą z pogranicza dwóch gatunków.
Z jednej strony, czytelnik ma do czynienia z romansem - i choć fabule nie można odmówić opisów emocji i uczuć, nie brak miłosnych uniesień; to jednak ma się wrażenie że całość powinna być przepełniona namiętnością, afektem, czego brakuje z racji wprowadzenia wątków kryminalnych.
Z drugiej zaś strony, czytelnik ma do czynienia z powieścią sensacyjną - jednak całość jest zbyt mało tajemnicza; brak rozciągniętego na całą fabułę napięcia nie daje możliwości by stała się porządnym thrillerem/kryminałem.
Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.
Osobiście, mnie się podobało, aczkolwiek nie jestem gatunkowym purystą.

Warto wspomnieć, iż treść książki została przedstawiona opisowo.
Bardzo dużo przemyśleń bohaterki, mnóstwo szczegółów, charakterystyk - dialogów mniej niż więcej, a nawet i one potrafiły zmieniać się w konkretną opowieść, niemal monolog.
Co prawda, raczej nie można się znudzić, to jednak całość fabuły mogła być ciekawsza, płynniejsza i bardziej żwawa.

Uważam, że największą frajdę z czytania mogą mieć osoby związane z krawiectwem.
Lektura przepełniona jest krawieckim słownictwem, których autorka niestety nie tłumaczy. Zatem, jeśli samemu się nie sprawdzi wszelkich definicji, czytelnikowi ciężko się odnaleźć w świecie atelier głównej bohaterki.
Osobiście, machnęłam ręką, bo aż tak bardzo mi nie zależało, by szczegółowo wyobrazić sobie tworzone kreacje. No ale mimo wszystko, czasami to było męczące - zwłaszcza, gdy opis powstania jakiejś kreacji rozciągał się na kilka stron.

Ogromnym plusem, dzięki któremu książka zdobyła u mnie dodatkowy punkt, to osadzenie fabuły w konkretnym kontekście historycznym.
Wiadomo, że całość to fikcja, jednak wykorzystując czy to wydarzenia historyczne, czy realne postacie - całość nabrała charakteru, a czytelnik rzeczywiście mógł się przenieść do opisywanych czasów.

Przyznam szczerze, że po oglądnięciu tych kilku odcinków serialu, spodziewałam się czegoś lepszego, bardziej intrygującego. Być może dlatego, że jednak fabuła serialu nieznacznie się różni od tej książkowej, stąd moje lekkie rozczarowanie.
Jednocześnie 'Krawcowa z Madrytu' trzyma odpowiedni, dobry poziom i całkowicie rozumiem, że są czytelnicy zauroczeni tą pozycją i dają jej najwyższe noty.
Warto dać szansę, raczej nikt nie powinien żałować czasu poświęconemu tej lekturze.