Allegro - kampania grudzień kat. fantastyka

Forta

Cykl: Algorytm wojny (tom 3) | Seria: WarBook
Wydawnictwo: Warbook
Gambit, Punkt Cięcia, Cholewa
aspolski

Trwa wyścig o światy stracone lata temu, gdy nastał Dzień i technologia zwróciła się przeciw ludziom. Kolejna po "Gambicie" i "Punkcie cięcia" powieść Michała Cholewy przenosi czytelnika na skalistą i pogrążoną w ciemności planetę Atropos. Znajdująca się na niej kolonia na wiele lat została odcięta od reszty ludzkości. Teraz wreszcie na pokładzie unijnego krążownika przybywa ekspedycja...

Teraz wreszcie na pokładzie unijnego krążownika przybywa ekspedycja ratunkowa. Odcięci od wsparcia na surowej planecie, żołnierze Unii muszą stawić czoła tajemniczemu wrogowi, by rozwiązać zagadkę z czasów świata, który przeminął.

Kapral Wierzbowski oraz jego oddział wciągnięty w niebezpieczną grę dowiaduje się coraz więcej o planecie, swoim przeciwniku i w obliczu dylematów wymuszonych chłodną kalkulacją... o sobie.

I nie wiadomo, która z tych rzeczy jest najbardziej przerażająca.

źródło opisu: http://warbook.pl/ksiazka/52/forta

źródło okładki: http://warbook.pl/ksiazka/52/forta

veinylover | 2016-04-09
Przeczytana: 11 kwietnia 2016

No dobra, jestem w trakcie czytania, większość absurdów cyklu omówiłem przy okazji recenzowania części poprzednich, czyli „Gambit” i „Punkt cięcia”, zatem trudno się powtarzać.
Historia zaczyna się nawet wartko toczyć, ale autor znowu mnie powalił ciężkim absurdem, jakim jest ratownicza misja statku „Gdynia”. Właśnie dowiaduję się, że alkoholiczny Ukrainiec jest dowódcą i kazał skoczyć w hiperprzestrzeń nieprzygotowanej jednostce, by zaoszczędzić 24 godziny i to wbrew ostrzeżeniom polskiego zastępcy dowódcy, że nieprzygotowany skok źle się skończy. Dowódca uzasadnia, że te 24 godziny, to dla tych ratowanych może być za późno, ale zobaczmy, ginie kilkadziesiąt członków załogi przy tym skoku, a statek przez kilka dni będzie przywracany do bylejakiej sprawności po uszkodzeniach podczas skoku. Czyli gdyby zaczekać 24 godziny, to nikt by nie zginął, a statek mógłby być od razu gotowy do boju, a tak nie tylko zginęli ludzie, to jeszcze przez 2 - 3 dni tak jakby tego statku nie było, jest...

Hanau | 2018-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2018

Forta - no cóż, drugi tom chyba jednak był lepszy - ktoś też już wcześniej zauważył ten dziwaczny manewr z "Gdynią". Mimo wszystko, czytało mi się całkiem nieźle :)

Logrod_D Wakowski | 2018-11-28

Dzikowy całkowicie wyczerpał temat. Chylę czoło, za tak celną i obszerną recenzję. Tom wydaje mi się lepszy, pomimo tych kilku błędów - autor "dojrzewa" z każdą kolejną częścią - i miło było wrócić na "stare śmieci" :)

Jabuilo | 2016-02-08

Trzeci tom na razie jest najlepszy z całej serii :) Widać, że autor się rozwija albo ma lepszego redaktora :) Z przyjemnością sięgam po tom następny - mam uzasadnione nadzieje graniczące z pewnością, że nie będę zawiedziony:))) Szczerze polecam całość cyklu, choć trzeba lubić fantastykę militarną, aby to docenić :)

Robevil | 2015-10-13

Postepująć odrobinę wbrew samemu sobie, rozpoczynam opiniowanie od trzeciego tomu, ale robię to tylko dlatego, że ta ksiązka jest niesamowita.
Przeczytawszy poprzednie części: "Gambit" oraz "Punkt cięcia", tylko nabierałem coraz wiekszej ochoty na ciąg dalszy , a to co otrzymałem-zwaliło mnie z nóg.
Od bardzo długiego czasu czytam fantastykę i nagłe odnalezienie powieści, tak wysokiej klasy pośród zalewu tandety na rynku ksiegarskim było dla mnie jak nagroda za wytrwałość w czytaniu.
Bardzo chciałbym, korzystając z możliwości portalu, zachęcić autora do pisania-stary nie przestawaj, to co piszesz jest zajebiste.
Wracając do książek, wszystkie trzy sa warte przeczytania, aczkolwiek na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, iż "gambit" jest nudnawy to osobiscie uważam, iż autorowi udało się oddać na tyle dobrze atmosferę miejca akcji ,że w trakcie czytania zaczyna ona przenikać do naszego umysłu.
"Punkt cięcia" zachęca nieoczekiwanymi zwrotami akcji i dodatkowym rysem...

Bastete | 2014-07-24
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014, Posiadam
Przeczytana: 24 lipca 2014

Jak "Gambit" był tylko dobry, "Punkt cięcia" bardzo dobry, to "Forta" jest genialna. Idealne połączenie piechociarskich klimatów z operacją specjalną, odrobiną klimatów rodem z aliena i sporą dozą tajemnicy. Do tego trzyma w niepewności do samego końca. Rzadko trafia się książka, w której dość różne elementy zostały wymieszane tak dobrze, że nic nie zgrzyta, tylko wręcz przeciwnie - doskonale się uzupełnia.

Ogromną zaletą książki, obok świetnie opisanej akcji, którą Cholewa popisał się już w poprzednich tomach, są porządnie opisani bohaterowie. Tu naprawdę autor się postarał, poświęcił czas, przysiadł nad postaciami, dzięki czemu są wyraziste, rozbudowane, zapadające w pamięć i bardzo bardzo realne. To spowodowało, że naprawdę przeżywa się ich kłopoty i rozterki. A i jednego i drugiego jest tu cała masa, bo akcja wymusza na bohaterach co i rusz naprawdę paskudne wybory.

A po odwróceniu ostatniej strony człowiek aż zgrzyta zębami, że to koniec i trzeba czekać na kolejny...

Marcus | 2015-12-12

Jedna z najlepszych książek s-f jaką czytałem. Pierwsza połowa książki to głównie space opera. Druga - to military s-f na planecie. O ile na początku czytałem "Fortę" z wielkim zainteresowanie, to ostatnie 200 stron rzuciło mnie na kolana! Świetna fabuła: logiczna, nieprzesadnie zagmatwana i zaskakująca nie tylko na sam koniec powieści. W tle ciekawy wątek polityczny, który nie "morduje" akcji niekończącą się gadaniną. Pomysł na autonomiczną sztuczną inteligencję jest po prostu rewelacyjny! Do wad powieści należą dość słabe dialogi między żołnierzami. Wierzcie mi: drobny minusik. Zaryzykuję stwierdzenie, że Cholewa jest nawet lepszy od Webera. Wielkie odkrycie!

Kasiulek | 2014-09-22
Przeczytana: 22 września 2014

„Trwa wyścig o światy stracone lata temu, gdy nastał Dzień a technologia zwróciła się przeciwko ludziom”

Nie pamiętam czy czytałam książkę, której fabuła dzieje się w przyszłości. Trochę książek w gatunku fantastyki już za mną, ale czy któraś miała określony czas? Dlatego też, gdy nadarzyła się okazja zapoznania się z Fortą Michała Cholewy zrobiłam to z wielką ochotą i zainteresowaniem. Niestety nie wiedziałam, bo za bardzo nie szukałam informacji, że Forta to trzecia część serii Gambit i miałam lekką obawę, czy przypadkiem zrozumiem przesłanie historii, a niewiedza, co też było wcześniej nie zepsuje mi przyjemności z lektury.

Przenosimy się na planetę Antropos w 2212 rok, a dokładniej do kolonii Nijmegen. Kapral Wierzbowski wraz z Cartwright udają się na wyżej wspomnianą planetę, gdyż to na niej zaginął Brisbane i jego żołnierze. Można by powiedzieć, pojechali, poszukali, znaleźli i wrócili. Niestety nie jest tak łatwo, tym bardziej, że w zaginięciu unijnego okrętu „Oslo”...

Robert Stokowiecki | 2017-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2017

Jestem chyba pierwszą osobą, która wystawia negatywną ocenę tej książce, ale cóż, skoro nie ma w niej nic interesującego. Chodzą, strzelają, gadają, chodzą, strzelają, gadają... Pewnie przesadzam. Może moje negatywne odczucia wynikają z nieprzeczytania dwóch wcześniejszych tomów, choć podobno jest to historia niezależna od nich. Głębia postaci na poziomie gry komputerowej. Zupełnie nie wiadomo kto jaki jest. Niezłe dialogi, ale to za mało by się wciągnąć w opowiadaną historię, zwłaszcza że nie wiadomo do czego dążą bohaterowie, a ta "zagadka" nie była ani przez chwilę dla mnie interesująca. Jakieś małe plusiki da się z książki wyciągnąć, ale minusy jednak dominują i dlatego taka ocena.

Paweł Koczan | 2018-05-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, SCI-FI
Przeczytana: marzec 2018

Uh, oceniam w ramach całego cyklu.Przygody Wierzbowskiego i jego zbieraniny to cieżki kawałek przygody.Trochę bagna z początku, potem jest o wiele lepiej. Całość jednak nie porywa.Moge wymienić kilka innych epopei, które czyta się jednym tchem. Tutaj natomiast jest sporo sprzeczności, z fizyką coś nie gra, z technologia coś nie gra.Wyposażenie - marniutkie.Łańcuch dowodzenia, decyzyjność na statkach - bez sensu.Za dużo dialogów nie wnoszących nic, poza wzajemnym dogryzaniem.Ciekawy pomysł na bunt SI, ale niestety zepsuty i nie wykorzystany jakbym tego oczekiwał. Fajnie rozwijające się wątki - utopione na krótko po rozwinięciu.Jednak po wszystkim, wraca się myślami do ekipy sierżanta...także na plus.