rozwiń zwiń

Nagrodzone książki w 2015

LubimyCzytać LubimyCzytać
30.12.2015

Kolejny rok zbliża się do końca, najwyższy czas zrobić jakieś małe podsumowanie. Dzisiaj przypomnimy wam książki-laureatki najważniejszych polskich nagród literackich. We wszystkich wywiadach autorzy zawsze podkreślają, że nagroda literacka, czy to przyznana przez zawodowe jury czy przez grono czytelników, to dla nich wyróżnienie i bardzo przyjemna rzecz.

Nagrodzone książki w 2015

Nagroda Literacka m. st. Warszawy

Pod koniec kwietnia w Bibliotece Narodowej przyznano po raz 8. Nagrody Literackie m. st. Warszawy. W kategorii „proza” nagrodę dostał poszukiwacz wyrazistości bytów Andrzej Stasiuk, został wyróżniony za książkę Wschód wydaną przez wydawnictwo Czarne.

Nagroda Literacka m.st. Warszawy to prestiżowe wyróżnienie, którego historia sięga czasów przedwojennych. Konkurs jest kontynuacją tradycji nagrody o tej samej nazwie, przyznawanej w latach 1926-38, a przerwanej przez wybuch II wojny światowej. Pierwszym jej laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza - Władysław, ostatnim zaś przed wojną - Leopold Staff. Nagrodą tą wyróżniono także twórców takich jak: Wacław Berent (1929), Tadeusz Boy-Żeleński (1933), Pola Gojawiczyńska (1935), Maria Kuncewiczowa (1937).

Nagroda Literacka m. st. Warszawy w obecnej formie przyznawana jest od 2008 roku , kiedy to Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyjęła uchwałę reaktywującą to wyróżnienie. 

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego

W połowie maja przyznano, pierwszy raz w historii, dwie nagrody ex aequo im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Tegorocznymi laureatami zostali: Swietłana Aleksijewicz, białoruska pisarka, autorka Czasów secondhand oraz Michał Olszewski, autor książki Najlepsze buty na świecie. Maciej Zaremba-Bielawski, przewodniczący jury w uzasadnieniu wyboru zwrócił uwagę na talent białoruskiej pisarki, która umie słuchać ludzi i nie oceniać ich. Swietłana Aleksijewicz w swojej książce przedstawiła tragizm człowieka sowieckiego. Opisane w reportażach historie ludzi, którzy wierzą w komunizm mimo tragicznych historii rodzinnych związanych z tym reżimem, autorka zbierała ponad 20 lat. Michał Olszewski, nagrodzony został za reportaże prasowe najwyższej próby, opowiadające o miejscach, w których fałszuje się historię. Sam autor przyznał, że nie wie, czy to on wybrał temat, czy też temat wybrał jego. Dziennikarz jest pierwszym polskim laureatem tej nagrody.

Książka „Najlepsze buty na świecie” ukazała się pod patronatem serwisu lubimyczytać.pl.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego jest formą wyróżnienia i promocji najwartościowszych książek reporterskich, które podejmują ważne problemy współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. Jej celem jest uhonorowanie Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza, publicysty i poety, najczęściej - obok Stanisława Lema - tłumaczonego polskiego autora. Zwycięzca otrzymuje 50 tysięcy złotych, dla nagrodzonego tłumacza przeznaczono sumę 15 tys. zł. Organizatorami nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki są miasto st. Warszawa i „Gazeta Wyborcza”.

Nagroda Wielkiego Kalibru

Na zakończenie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału nagrodę Wielkiego Kalibru odebrał Wojciech Chmielarz za książkę Przejęcie, która ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne. Przewodnicząca Jury Janina Paradowska w laudacji powiedziała, że Jury z pełnym przekonaniem, determinacją i poczuciem odpowiedzialności postanowiło nie czekać na siódmą, ósmą, dziewiątą powieść Chmielarza. Postanowili iść na całość i przyznać nagrodę już po trzeciej. Chmielarz odebrał statuetkę oraz Nagrodę (25 tys. złotych) z rąk Prezydenta Miasta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.

Po raz kolejny swoją nagrodę przyznali czytelnicy. Nagroda Czytelników Wielkiego Kalibru powędrowała do rąk Katarzyny Bondy za powieść Pochłaniacz. Nagrodę wręczyła mecenas Barbara Józefowicz-Olczyk z Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu.

Książka „Pochłaniacz” ukazała się pod patronatem serwisu lubimyczytać.pl.

Nagroda Wielkiego Kalibru to nagroda literacka, przyznawana od 2004 r. przez Stowarzyszenie Miłośników Kryminału i Sensacji „Trup w szafie” oraz Instytut Książki za najlepszą polskojęzyczną powieść kryminalną lub sensacyjną. Nominowane do nagrody na dany rok mogą być powieści, które ukazały się drukiem w roku minionym.

Gryfia Ogólnopolska Nagroda Literacka dla Autorki

21 czerwca Ewa Winnicka podczas uroczystej gali w Starej Rzeźni otrzymała Gryfię, Ogólnopolską Nagrodę Literacką dla Autorki, oraz czek na 50 tysięcy złotych ufundowany przez „Kurier Szczeciński”. Ewa Winnicka została nagrodzona za reporterską książkę Angole. Joanna Laprus-Mikulska, przewodnicząca jury Gryfii, powiedziała o tej książce tak: Angole” Ewy Winnickiej to reportaż szczególny. Wielowymiarowy i przewrotny. Pozornie jest to kontynuacja wydanych wcześniej „Londyńczyków”, opowieść o polskiej emigracji na Wyspy, emigracji która przekształciła się w inwazję. Winnicka w książce „Angole” pyta jak najeźdźcy widzą tubylców, by tak naprawdę odpowiedzieć na pytanie jak najeźdźcy widzą samych siebie.

Książka „Angole” ukazała się pod patronatem serwisu lubimyczytać.pl.

Nagrodę Literacką dla Autorki Gryfia przyznaje „Kurier Szczeciński”. Wynosi ona 50 tysięcy złotych. Laureatkę wybiera jury powołane przez „Kurier Szczeciński” na dwuletnią kadencję. Gryfia jest przyznawana polskiej pisarce za najlepszą książkę wydaną w roku ubiegłym.

Śląski Wawrzyn Literacki

Książka Beksińscy. Portret podwójny Magdaleny Grzebałkowskiej zwyciężyła w plebiscycie czytelników Biblioteki Śląskiej w Katowicach na Książkę Roku 2014. Głosowanie trwało przez cały lipiec, autorka odebrała nagrodę (dyplom i statuetkę dłuta Zygmunta Brachmańskiego) pod koniec września w Bibliotece Śląskiej. Książka Grzebałkowskiej – jak poinformowała rzeczniczka książnicy Aneta Satława – otrzymała blisko połowę wszystkich oddanych głosów (49,56 %).

Śląski Wawrzyn Literacki to nagroda literacka przyznawana przez czytelników Biblioteki Śląskiej w Katowicach od 1999 za najlepszą książkę poprzedniego roku kalendarzowego.

Nagroda Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla

24 sierpnia, podczas jubileuszowego XXX Konwentu Polcon przyznano Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla. W tym roku, w kategorii powieść zwyciężyła książka Michała Cholewy „Forta” wydawnictwa Warbook.

Nagroda im. Janusza A. Zajdla jest coroczną nagrodą w dziedzinie fantastyki, przyznawaną przez miłośników fantastyki autorom najlepszych polskich utworów literackich. Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: powieści i opowiadania. Od roku 1990 nagroda przyznawana jest drogą głosowania wszystkich uczestników Polconu w danym roku (przedtem w wyniku głosowania klubów), zaś nominacje wyłaniane są w ogólnopolskim plebiscycie.

Literacka Nagroda im. Jerzego Żuławskiego

W sobotę, 19 września na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu podczas Festiwalu Fantastyki i Gier „Copernicon” odbyła się gala wręczenia Literackiej Nagrody im. Jerzego Żuławskiego. Spośród sześciu nominowanych powieści jury wybrało jedną, która otrzymała Nagrodę Główną - jest to książka Pawła Majki Pokój światów oraz dwa wyróżnienia Złote i Srebrne, które otrzymali odpowiednio Paweł Paliński za powieść Polaroidy z zagłady oraz Michał Cholewa za powieść Forta.

Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego przyznawana jest od 2008 roku za wybitne dzieła utrzymane w konwencji fantastyki. Nominacje wyłaniane są w wyniku głosowania imiennie zaproszonych opiniotwórczych recenzentów, krytyków i koneserów literatury, a laureatów wskazuje jury złożone z literaturoznawców zajmujących się badaniem literatury fantastycznej.

Nagroda Literacka NIKE

4 października Olga Tokarczuk odebrała za powieść Księgi Jakubowe statuetkę Nike i tym samym stała się pierwszą kobietą, która została dwukrotnie uhonorowana tą prestiżową nagrodą literacką. Dzień wcześniej otrzymała też za tę samą książkę nagrodę publiczności. Po odebraniu statuetki Tokarczuk powiedziała: Po siedmiu latach od 2008 r., gdy dostałam Nike za powieść Bieguni, wracam na tę scenę z książką, która w jakimś sensie jest do tamtej podobna. Opowiada o innych biegunach szukających swojego miejsca w świecie wrogim, pełnym przemocy. Akcja dzieje się 250 lat temu, ale opowiada o współczesnym świecie. Mimo że pisałam tę książkę od siedmiu lat, teraz stała się wyjątkowo aktualna. Można ją czytać jako metaforę tego, co dzieje się dziś u bram Europy. Przypomina nam, jak trudny jest proces asymilacji, przegryzania się. Ale też mówi, że nie ma społeczeństw czystych etnicznie, nie ma narodów o oddzielnych genach, a to, co łączy, to kultura, wspólnota i solidarność

NIKE jest nagrodą za książkę roku. Przyznawana jest corocznie w październiku za najlepszą książkę roku poprzedniego. Celem nagrody jest promocja literatury polskiej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na powieść. W konkursie startować mogą wszystkie gatunki literackie (w tym autobiografie, eseje, pamiętniki itp.) i humanistyka o wybitnych wartościach literackich. Konkurs dotyczy wyłącznie autorów żyjących.

Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus

17 października ukraiński pisarz Serhji Żadan, autor Mezopotamii i jego tłumacze Michał Petryk i Adam Pomorski zostali laureatami dziesiątej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2015. Książka ukazała się w październiku 2014 nakładem Wydawnictwa Czarnego pod patronatem serwisu lubimyczytać.pl.

Angelus to nagroda przyznawana corocznie za najlepszą książkę prozatorską opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim i przeznaczona dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy w swoich pracach podejmują tematy najistotniejsze dla współczesności i pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. Do nagrody wydawcy mogą zgłaszać dzieła autorów żyjących, pochodzących z następujących krajów: Albania, Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Niemcy, Polska, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry

Nagroda Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego

W sobotę 17 października podczas KFASON Festiwalu Amatorów Strachu, Obrzydzenia i Niepokoju w Krakowie przyznano Nagrody Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego za rok 2014.Kapituła przyznała nagrodę Magdalenie Kałużyńskiej, za książkę Alvethor. Białe miejsce, a czytelnicy nagrodzili Stefana Dardę za Opowiem ci mroczną historię.

Nagroda im. Stefana Grabińskiego została przyznana po raz drugi przez Polskie Stowarzyszenie Miłośników Literatury Grozy. Celem nagrody jest rozwój i popularyzacja szeroko pojętej literatury grozy w Polsce. Nagroda przyznawana jest najlepszym utworom polskich autorów w kategoriach Opowiadanie i Książka, opublikowanych w wersji tradycyjnej (papierowej) na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w roku poprzedzającym przyznanie Nagrody

Nagroda „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej

Pod koniec listopada „Newsweek wręczył swoje nagrody im. Teresy Torańskiej za najlepszą książkę reporterską, najlepszy materiał dziennikarski, dla młodego talentu dziennikarskiego oraz za działalność publiczną. Nagrodę w kategorii najlepsza książka wręczyła Artur Domosławski, który jest członkiem kapituły nagrody. Wygrała książka 1945. Wojna i pokój Magdaleny Grzebałkowskiej. - To wybitny reportaż historyczny o latach wychodzenia z wojennej traumy, ale także o czasie nadziei - mówił Artur Domosławski podczas uroczystej gali w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Nagroda Newsweeka im. Teresy Torańskiej to polska nagroda przyznawana corocznie przez związaną z tygodnikiem „Newsweek” Fundację im. Teresy Torańskiej. Wyróżnia się nią „najlepszych autorów, uczestników życia społecznego, gospodarczego i politycznego oraz wybitnie uzdolnioną młodzież”. Pierwsza edycja nagrody odbyła się w roku 2013.

Nagroda polskiej sekcji IBBY „Książka roku”

Polska sekcja IBBY – Międzynarodowej Izby ds. Książek dla Młodych – przyznała nagrody w konkursie „Książka roku 2015”. Uroczyste rozstrzygnięcie odbyło się 9 grudnia w Warszawie. W kategorii literackiej Nagrodę główną i tytuł „Książka roku 2015” zdobyły Agnieszka Suchowiecka za książkę Mat i świat wydaną przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej oraz Małgorzata Warda za książkę dla młodzieży 5 sekund do Io.

IBBY (International Board on Books for Young People) – jest międzynarodową organizacją non-profit, zajmującą się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej. Została założona w Zurychu w 1953. Obecnie składa się z 70 sekcji działających w różnych państwach na świecie. Polska sekcja istnieje od 1974 roku.

Nagroda polskiej sekcji IBBY „Książka roku” - celem konkursu, zgodnie ze statutem międzynarodowego stowarzyszenia IBBY, jest promocja wartościowej literacko i artystycznie książki dla dzieci. Konkurs realizowany jest co roku. Nagradzani są współcześnie żyjący rodzimi twórcy. Polska edycja konkursu to odpowiednik podobnych, realizowanych przez narodowe sekcje IBBY. Konkurs nie dotyczy podręczników oraz literatury popularno-naukowej. Odnosi się wyłącznie do książek opublikowanych w Polsce.

---

Kierujecie się przy wyborze lektur przyznanymi wyróżnieniami? A może Was one zniechęcają?


komentarze [11]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Capricorn 31.12.2015 14:34
Czytelniczka

Lubię takie zestawienia - nie po wszystkie nagradzana / nominowane książki sięgam, ale zdecydowanie mniej przegapiam. Bonda już czeka na półce. Księgi Jakubowe oraz Swietłanę dostanę w kwietniu. Szkoda, że zestawienie nie uwzględnia poezji - Jacek Podsiadło otrzymał w tym roku dwie ważne nagrody literackie. Obydwie w pełni zasłużone, wypracowane przez lata (choć zakładam,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Hear_Me_Roar 31.12.2015 11:34
Czytelnik

W zestawieniu widzę tylko nagrody wyróżniające w szczególności prozę. Być może umknął mi zamysł Waszego bilansu wyróżnień i miał on właśnie dotyczyć tylko prozy bez zwracania uwagi na konkursy wyłaniające najlepsze liryki.
Zastanawiam się czy to celowy zabieg czy zwykle niedopatrzenie.
Zdaje sobie sprawę, że proza jest bardziej powszechna, ale może było by też warto...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Katarzyna Rohleder 31.12.2015 10:06
Czytelniczka

Przepraszam, ale ktoś zapomniał o nagrodzie w ogólnopolskim konkursie edytorskim na Najlepszą Książkę Roku - Pióro Fredry. W tym roku 3 grudnia została ona przyznana książce „Kucając” Andrzeja Stasiuka.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas 31.12.2015 09:03
Czytelnik

Brawo dla Dardy.Czytałem i jestem pod wrażeniem.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Poppapraniec 31.12.2015 10:46
Czytelnik

Rzeczywiście, tą antologią wzbił się ponad dotychczasowy poziom :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Rosolowe_Opium 30.12.2015 21:26
Czytelniczka

Nie lubię tracić czasu na słabe książki, chyba że potrzebuję czegoś odprężającego, przy czym niespecjalnie trzeba myśleć. I w jakiś sposób ufam rekomendacjom ludzi, którzy w życiu przeczytali więcej książek niż ja, i nieco lepiej także się na nich znają.
Czy patrzę na nagrody? Tak.
NIKE, Paszporty Polityki oraz książki wyróżnione przez Michała Nogasia w "Z najwyższej...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Delur 30.12.2015 21:19
Bibliotekarz

Jeżeli uzupełnicie ten artykuł o sugestie CultureMatters to będzie najprzydatniejszym tekstem opublikowanym na LC w 2015 :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Uleczkaa38 30.12.2015 18:19
Czytelniczka

"Forta" - nareszcie dobry wybór Nagrody Zajdla :)!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
CultureMatters 30.12.2015 17:36
Czytelnik

Serio, wymieniacie - wśród, jak sami piszecie, najważniejszych - nagrodę przyznawaną na festiwalu KFASON oraz Gryfię, a nie pamiętacie o nagrodzie literackiej GDYNIA? O Transatlantyku? O nagrodzie Moczarskiego? O Silesiusie? Wstyd trochę.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Izabela 30.12.2015 15:11
Czytelniczka

Co do końcowego pytania - biorąc pod uwagę fakt, że nie przeczytałam żadnej z powyższych książek można wywnioskować, iż nie kieruję się przyznanymi wyróżnieniami przy wyborze lektury. Może i popełniam błąd ale chyba jestem za młoda żeby dostrzec "to coś" w książkach wyżej wymienionych.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 29.12.2015 14:09
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post