Michał Cholewa i Magdalena Salik laureatami Nagrody im. Janusza A. Zajdla za rok 2021

Anna Sierant Anna Sierant
15.11.2022

Nagroda im. Janusza A. Zajdla od 1985 roku wręczana jest przez samych miłośników fantastyki autorom i autorkom najlepszych ich zdaniem utworów literackich właśnie z tego gatunku. Wyróżnienie przyznawane jest w dwóch kategoriach: powieść i opowiadanie. Nagrodę im. Janusza Zajdla za rok 2021 otrzymali: Magdalena Salik za powieść „Płomień” i Michał Cholewa za opowiadanie „Ucieczka”.

Michał Cholewa i Magdalena Salik laureatami Nagrody im. Janusza A. Zajdla za rok 2021 Nagroda Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla / https://www.facebook.com/Nagroda.Zajdla

Nagrodę im. Janusza Zajdla (a właściwie wtedy jeszcze nagrodę fandomu nazywającą się Sfinks) przyznano w roku 1984… Januszowi Zajdlowi za powieść „Paradyzja”. Niestety autor zmarł jeszcze przed wręczeniem wyróżnienia, które odebrała jego żona, Jadwiga. Po śmierci pisarza postanowiono zwołać obrady Komitetu Organizacyjnego Polconu, a w ich efekcie zmieniono nazwę nagrody właśnie na imienia Janusza A. Zajdla – honorowy patronat objęła nad nią wdowa po autorze. Do tej pory jej laureatami byli m.in. Andrzej Sapkowski, Jacek Dukaj, Anna Brzezińska. Wyróżnienie za rok 2021 wręczono podczas Polconu-Imladrisu: Krakowskiego Weekendu z Fantastyką. Nagrodę Polskiego Fandomu zdobyli: Magdalena Salik oraz Michał Cholewa.

„Płomień” i „Ucieczka” z Nagrodą Zajdla za rok 2021

Powieść Magdaleny Salik, nominowana także w Plebiscycie Książka Roku 2021 w kategorii Fantasy, opowiada o największej misji, do której szykuje się ludzkość: w pobliżu Ziemi („w pobliżu”, biorąc pod uwagę kosmiczne odległości) odkryto… Nową Ziemię, pokrytą lodem. Osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie misji „Płomień” jest astrofizyk i inżynier technologii kosmicznych. Wraz z nim w przygotowaniu projektu bierze udział psycholożka moralności, której zadaniem jest zadbanie o moralne aspekty kosmicznej wyprawy. Dwoje ekspertów stanie więc nie tylko przed ważnym wyzwaniem dla całej ludzkości, ale i koniecznością poradzenia sobie z własnymi uczuciami. W swojej powieści autorka prezentuje trzy odrębne historie, niektóre wątki pojawiają się nagle, wydaje się, że nie mają nic wspólnego z poprzednimi, a jednak w końcu prowadzą do zaskakującego zakończenia.

Jak napisała o tej książce użytkowniczka zaczytASY:

„Płomień” jest powieścią wymagającą, zmuszającą do skupienia i refleksji, ale też jedną z oryginalniejszych powieści science fiction, jakie ukazały się na rodzimym rynku wydawniczym. Zachwyciła mnie strukturą, tematyką i zakończeniem, które zwala z nóg. To powieść na miarę najlepszych autorów, którzy wykorzystywali literaturę tego gatunku do stawiania ważnych pytań o ludzkość.

Magdalena Salik, absolwentka międzynarodowych stosunków politycznych na SGH, jak sama zaznacza, całe zawodowe życie robi wszystko, by nie mieć nic wspólnego z ekonomią. Jest redaktorką i dziennikarką naukową, szczególnie zainteresowaną badaniami nad sztuczną inteligencją, nanotechnologią, rzeczywistościami wirtualnymi. Poza „Płomieniem” autorka napisała m.in. cykl „Doliny Mroku” oraz powieść „Mniejszy cud”.

Michał Cholewa, wyróżniony Nagrodą im. Janusza A. Zajdla za opowiadanie „Ucieczka”, już wcześniej raz ją otrzymał – w roku 2015 za „Fortę”, trzecią powieść z cyklu „Algorytm wojny”. Autor jest z wykształcenia matematykiem, doktorat uzyskał w Instytucie Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN. Jako pisarz Michał Cholewa zadebiutował w roku 2008 – w antologii „Epidemie i zarazy”. Pierwszą powieść, rozpoczynającą cykl „Algorytm wojny”, czyli „Gambit”, wydał natomiast w roku 2012.

Nagrodzone w tym roku opowiadanie „Ucieczka” ukazało się w serwisie fahrenheit.net.pl. Jego akcja rozgrywa się w uniwersum znanym czytelnikom właśnie z „Algorytmu wojny” i opowiada o społeczeństwie, w którym uprzywilejowana grupa społeczna mieszkająca w miastach prowadzi zupełnie inny żywot niż ci, którzy mieszkają w Kompleksach i wydobywają morloki. Z czasem dochodzi jednak do buntu w tym drugim miejscu, a czytelnicy obserwują kolejne wydarzenia oczami pewnego chłopca.

Czytaliście któryś z nagrodzonych utworów? Często sięgacie po utwory wyróżnione Nagrodą im. Janusza A. Zajdla?


komentarze [4]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Krathor  - awatar
Krathor 16.11.2022 14:14
Czytelnik

Powieści Pani Salik nie czytałem, ale opowiadanie Cholewy jest tak prymitywne i łopatologiczne, że wstyd mi za ten wynik. Banalne, oczywiste i żenująco prostackie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Remigiusz Koziński - awatar
Remigiusz Koziński 15.11.2022 22:59
Redaktor

Książki samego Zajdla w moich licealnych, ponurych dość czasach, mimo, że wpychały głębiej w depresyjne odmęty, jakoś tłumaczyły totalitaryzm. Były nowocześniejsze od Orwella. Nie wiem, czy po Radku Raku ktoś znajdzie jakąś nową, świeżą ścieżkę... Póki co, wszyscy jakoś utknęli w swoich "uniwersach", kontynuacjach... Znów -  "Agla" Raka jest wyjątkiem od dość przeciętnej...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Batalia  - awatar
Batalia 15.11.2022 18:23
Czytelniczka

Umarłam z nudów czytając "Płomień". Ale prawda też, że w tym roku nie było z czego wybierać. Udało mi się przeczytać większość nominowanych powieści i gdybym musiała głosować, miałabym duży problem.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 15.11.2022 15:30
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post