Zakochać się

Wydawnictwo: Akurat
How To Fall In Love
Ag2S

Inne wydania

Losy Adama Basila i Christine Rose splatają się pewnej nocy, kiedy na dublińskim moście Christine powstrzymuje Adama przed popełnieniem samobójstwa. Zawierają szaloną umowę: Adam na zawsze zrezygnuje z samobójczych zamiarów, jeśli przed jego trzydziestymi piątymi urodzinami Christine zdoła go przekonać, że jednak warto żyć. Urodziny zbliżają się wielkimi krokami… Rozpoczyna się niezwykły wyścig z czasem, w którym główną nagrodą jest nie tylko życie, lecz także – a może przede wszystkim – miłość.

źródło opisu: Wydawnictwo Akurat, 2014

źródło okładki: http://www.wydawnictwoakurat.pl/

Oficjalna recenzja
Tajemnica książek: 783

W jednej chwili możesz zmienić zdanie, uratować komuś życie albo się zakochać

Cecelię Ahern rozsławiła książka pt. „P.S. Kocham Cię”. Następne powieści tylko udowadniały, że jej warsztat literacki jest po prostu doskonały. Historie opowiadane przez tę autorkę wzruszają i skłaniają do przemyśleń. Nazwisko Ahern stało się, przynajmniej dla mnie, gwarancją doskonałej lektury.

Któż by nie chciał kochać? Wielu kocha, kochało lub będzie kochać. Książek o miłości jest cała masa. Różnie autorzy traktują ten temat. Byłam bardzo ciekawa, w jaki sposób tym razem Cecelia Ahern opowie czytelnikowi o poszukiwaniach zagubionej miłości. Ci, którzy znają twórczość autorki, mogą być pewni, że zrobiła to w mistrzowski sposób, natomiast ci, którym nazwisko Ahern nic nie mówi, niech natychmiast się o tym przekonają.

Christine Rose to młoda kobieta, sympatyczna, aczkolwiek lekko zakręcona. Całe jej życie kręci się wokół poradników. Nie potrafi sama podjąć żadnej decyzji. Ma w swojej biblioteczce poradniki chyba na każdy temat. Pewnej mroźnej nocy na dublińskim moście spotyka młodego mężczyznę, który chce popełnić samobójstwo. Cudem udaje się jej odwieść go od zaplanowanego skoku. Christine nie ma pojęcia, kim jest ów mężczyzna, wie tylko, że musi mu jakoś pomóc. Adam Basil, niedoszły samobójca, po krótkiej rozmowie ze swoją wybawczynią postanawia pójść za nią, zaryzykować i zostawić plan odebrania sobie życia może na inny termin. Christine zawiera z nim szaloną, spontaniczną umowę: Adam zrezygnuje z samobójstwa, jeżeli ona przed jego trzydziestymi piątymi urodzinami udowodni mu, że jednak warto żyć.

Termin urodzin się zbliża. Każdy kolejny dzień ucieka bardzo szybko, tym bardziej, że w życiu Christine jest sporo osób oczekujących pomocy i wsparcia. Poza tym ona sama też wcale nie jest szczęśliwa ….

Drodzy Czytelnicy, książka „Zakochać się” wciąga niesamowicie. Nie pozostawia chwili na oddech, czyta się ją jednym tchem. Kreacja bohaterów jest po prostu doskonała. Przyznać się muszę, że w Adamie Basilu zakochałam się bez pamięci. Z Christiną zaprzyjaźniłam się już po kilku stronach. Bohaterowie drugoplanowi są tak skonstruowani, że wcale nie schodzą na drugi plan. Byłam równie ciekawa ich losów. Cecilia Ahern jest moją mistrzynią. Nikt nie potrafi opowiadać o miłości tak jak ona. Napełnia czytelnika optymizmem i przywraca wiarę w drugiego człowieka. Niektórzy mogą zarzucić autorce, że jej historie są przewidywalne, przez co niczym nie zaskakują. Stanę w jej obronie zawsze, a nawet jeśli trzeba, będę walczyć. Co prawda rzeczywiście fabuła tych opowieści bywa łatwa do przewidzenia, ale w niczym to nie przeszkadza. Mogę zaręczyć, że Ahern potrafi też zaskakiwać czytelnika. Zresztą przekonajcie się sami, że nie można gonić za szczęściem. Radość pojawia się spontanicznie, nie jest żadnym wzorem, który można stosować.

Życie czasami zaskakuje, sprawia niespodzianki i podobnie jest z książkami. „Zakochać się” warto przeczytać i warto zapamiętać. To jedna z tych książek, po których człowiek zaczyna się uśmiechać i marzyć.

Iwona Migowska

geena | 2014-07-20
Przeczytana: 16 lipca 2014

Tak, tak, tak! To moja Ahern w pełni swoich możliwości! Był dziarski akapit, była nietuzinkowa postać i aż sączyło się od dygresji z ironią na czele. Uwielbiam tę pisarkę i będę jej wierna - teraz i na zawsze. Ale przejdźmy do szczegółów ;) Oczywiście jak przystało na Cecelię - i w tym przypadku możemy spodziewać się dopracowania stylistycznego, mocnej konstrukcji postaci (szczególnie Adam - którego uwielbiam za ten dystans do otoczenia i skłonność do (auto)ironii) i warsztatu pisarskiego, który aż chce się chłonąć. Pomysły Ahern wciąż nie przestają mnie zaskakiwać, ale tę autorkę ujmuję już poza wszelkimi kategoriami - jak dla mnie lepszej przygody z literaturą nie ma i nie będzie. "Zakochać się" jest uzależniające i ogrzewające serce, a przy tym unikalne i pięknie, co więcej - posiada też ukryte znaczenie, które wyłania się gdzieś z kart niepostrzeżenie i pozostaje z Tobą nawet po zamknięciu okładki. To afirmacja życia - sztuka cieszenia się z codzienności.

Cecelia w niezwykle...

awiola | 2014-09-28
Przeczytana: 28 września 2014

"W jednej chwili możesz zmienić zdanie, uratować komuś życie albo zakochać się".

Wielu z nas korzysta z wszelakiej maści poradników, mających w zamyśle ułatwić nam życie. Złote rady, bardzo często zaczynające się od słowa "Jak…" to jednak w większości jedynie teoria i warto mieć ten aspekt na uwadze. Często bowiem żadne wskazówki zawarte nawet w najlepszych poradnikach nie zastąpią nam własnego myślenia. A już na pewno nie w przypadku miłości.

Cecelia Ahern – któż nie zna tej irlandzkiej pisarki, która zadebiutowała w 2004 r. powieścią pt. "PS. Kocham Cię", na podstawie której w 2007 r. powstał kasowy film z Hilary Swank i Gerardem Butlerem w rolach głównych. Książka została wydana w czterdziestu krajach świata, stając się międzynarodowym bestsellerem. Autorka jest także producentką serialu komediowego telewizji ABC – "Samantha Who?". Jest szczęśliwą mamą dwójki dzieci.

Christine Rose jest doradcą zawodowym, kochającą pomagać innym, uzależnioną od różnego rodzaju poradników,...

Martoonia | 2014-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2014

Dwa słowa wstępu: wciągnęła mnie ;) Ona i on, spotykają się w niecodziennych okolicznościach, on próbuje zakończyć swój żywot, ona za wszelką cenę chce go uratować. Główna bohaterka Christine jest typową kobietą opierającą się na schematach, swoje działania opiera na radach zawartych w setkach poradników, które ukierunkowują jej dążenia do założonego celu. Jednakże poradnik swoje, a życie swoje, czasem pojawia się jakiś czynnik, który zmienia sytuację, wtedy rady poradnikowe zupełnie tracą na znaczeniu. Z kolei Adam stanowi tą zagubioną duszę, człowieka spętanego przez wymogi otoczenia, przez oczekiwania, powinności i obowiązki. A przy tym wszystkim jeszcze zdrada, zawód miłośny i mamy gotową receptę na tragedię. Ona chce ratować jego za wszelką cenę, a on pozwala być ratowanym. Zawierają układ, ale chyba żadne z nich nie spodziewa się co może z tego wyniknąć. Jak dla mnie znakomita, czytałam z zainteresowaniem, pomysł fajny i nieźle zrealizowany. Z całą pewnością mogę polecić ;)

orchideaidea | 2016-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2016

Czy naprawdę nic dwa razy się nie zdarza?! Może okoliczności nie są za każdym razem identyczne, ale jednak Christine Rose mogłaby zaprzeczyć temu powiedzeniu, bo czy bycie w krótkim czasie świadkiem dwóch prób popełnienia samobójstwa przypadkowo spotkanych osób, to tylko zbieg okoliczności!?

Christine Rose po rozstaniu z mężem zdaje się na rady obsesyjnie czytanych poradników. Postanawia wrócić do miejsc, które swego czasu w przeszłości pozytywnie jej się kojarzyły i wiązały z miłymi wspomnieniami, jednak zamiast skupić się na swoich problemach, dziewczyna staje się w przypadku pierwszego nieoczekiwanego spotkania częścią tragedii, z kolei przy drugim starciu z niedoszłym samobójcą, zawiera z nim umowę, że do dnia jego urodzin pomoże mu stanąć na nogi i odwieść od kolejnej próby targnięcia się na swoje życie.
Akcja książki jak dla mnie nieco się dłużyła. Pomysły Christine na pokazanie w ciągu dwóch tygodni Adamowi jaki to ten świat jest piękny, są trochę mało przekonujące, by...

Mollinka_90 | 2017-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2017

Po "Stu imionach" kolejna powieść pani Ahern, którą czytało mi się wspaniale. Napisana lekkim, wręcz dowcipnym momentami językiem, ale traktująca o bardzo poważnych życiowych sprawach. Losy Christine i Adama splatają się ze sobą na pewnym dublińskim moście, gdzie mężczyzna podejmuje próbę samobójczą. Christine zamierza ją udaremnić. Przekonuje Adama do swojej racji, ale on wymusza na niej zawarcie umowy. Jeśli nie nauczy go cieszyć się życiem do daty jego urodzin, która przypada za dwa tygodnie, Adam spełni swe zamiary. Christine nie ma ani chwili do stracenia. Choć jej własne życie właśnie znajduje się w kryzysie, poświęca nowemu znajomemu coraz więcej uwagi, by odkryć, że zaczyna darzyć go uczuciem. Na drodze do szczęścia staje jednak była dziewczyna Adama, od której zaczęły się wszystkie jego problemy i do której wydaje się bohater chciałby wrócić. Czy poradniki, w których Christine poszukuje porad na każdą życiową sytuację, przygotują ją na konfrontację z własnymi uczuciami do...

Pokrecona | 2014-07-09
Przeczytana: 08 lipca 2014

Najnowsza książka "Zakochać się" jest magiczna.
Zawładnęła mną niesamowicie od pierwszej strony.
Końca można było się spodziewać już na początku ale historie bohaterów interesują na tyle, by czytać z zainteresowaniem.
Humor zawarty w opowieści sprawiał, że na mojej twarzy gościł uśmiech, ba nawet śmiałam się w głos...
Miłość, lekkość oraz problemy samobójcze i optymizm walczący z pesymizmem to główne walory tej książki.
Magia i moc pani Ahern polega na tym, że ukazuje nam to, co mamy przed nosem, czasami na wyciągnięcie ręki a czego często nie dostrzegamy...
Polecam!!

ivv | 2016-07-14

Okładka i opis z tyłu bardzo zachęcające. Historia mocno przewidywalna, aczkolwiek sympatyczna.
Niestety początek mocno mnie znużył.
Najbardziej wkurzało mnie przerzucanie się tytułami poradników i pierwsze rozmowy Adama i Christine. Bohaterka wydawała mi się wtedy bardzo nijaka, bez własnego pomysłu na życie.
Książka rozkręciła się dopiero w połowie i dopiero wtedy przestałam żałować, że po nią sięgnęłam ;)

Gabriela P | 2014-07-24
Na półkach: Romans, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 24 lipca 2014

„Zakochać się” Cecelii Ahern to z pewnością pozycja wciągająca. Gdybym nie zaczęła czytać tak późno, z pewnością skończyłabym ją już wczoraj.

Ale czy tak dobra jak o niej mówią? Osobiście mam mieszane uczucia.

Tak samo jak w przypadku „Hopeless” C. Hoover, szybkość akcji nie pozwoliła mi uwierzyć w historię czy samych bohaterów. Dwa tygodnie i niemal po wszystkim? Dla mnie to po prostu nierealne.

To cudowne romansidło; dobrze napisane, wciągające i ciekawe, ale jak dla mnie przypisuje się tej książce nazbyt wiele ochów i achów. Niemniej jednak to wciąż pozycja, którą polecam wszystkim, którzy nie poszukują zbyt wiele realizmu w tego typu książkach.

----

kwiatusia | 2014-07-16
Przeczytana: 14 lipca 2014

W życiu człowieka zdarzają się takie chwile w których wszystko zaczyna się sypać. Jedno nieszczęście goni kolejne. Tym samym nie możemy realizować własnych planów. Z każdą nową złą wiadomością nastrój nam się coraz bardziej pogarsza... Pojawia się pytanie: ile jesteśmy w stanie znieść? Dobrze, gdy mamy przy sobie ukochaną, bliską osobę przy boku która nas wspiera i zawsze nas wysłucha. Sama jej obecność nam pomaga, nie pozwala się nam załamać. A co się stanie, jeśli w tym bardzo trudnym dla nas momencie ta osoba nas zdradzi i odchodzi z naszym najlepszym przyjacielem?
Wtedy nasz świat może się całkowicie zawalić...

W takiej właśnie sytuacji znalazł się Adam Basil bohater najnowszej książki Ceceli Ahern. Mężczyzna stoi na moście i chce z niego skoczyć... Depresja oraz przykre wiadomości, które usłyszał doprowadzają do tego, że nie widzi żadnego innego wyjścia jak samobójstwo....

W tym samym miejscu i o tej samej porze pojawia się Christine Rose, jedyna kobieta w grupie gapiów,...

Olsza | 2014-08-04
Na półkach: Przeczytane, 2014

Jest to moja pierwsza powieść tej autorki i nie żałuję, że po nią sięgnęłam. Przyznam szczerze, że nie wiedziałam, że to ona napisała „P.S. Kocham Cię” i myślę, że wyszło mi to na dobre, bo często odpychają mnie znane tytuły.

Historia jest dość przewidywalna, nietrudno się domyślić jak się skończy. Mimo tego nie odczuwa się znużenia w trakcie czytania. Być może dlatego, że fabuła nie jest taka pospolita jak się na początku wydawało. Główną bohaterką jest Christine, która lubi pomagać innym, czyta bardzo dużo poradników i można powiedzieć, że ma niespotykany dar przyciągania samobójców. W taki sposób poznaje Adama, który zamierza ze sobą skończyć. Nie jest to jej pierwszy przypadek, ale nie będę zdradzać szczegółów. Zawierają między sobą „umowę”, że jeśli kobieta nie przekona go, że warto żyć, zabije się w dniu swoich urodzin. Od tego czasu akcja nabiera tempa i staje się znacznie ciekawsza.

Styl pisania autorki jest lekki i przyjemny jak na ten gatunek przystało. Nie było tak...

Milion sposobów na to, jak zakochać się w życiu

Cecelia Ahern, irlandzka pisarka, którą pokochały czytelniczki na całym świecie, wydaje w Polsce nową książkę. Nam opowiada o swoich inspiracjach, mierzeniu się z trudnymi tematami oraz o tym, co najpiękniejsze w jej zawodzie.