Pora na życie

Wydawnictwo: Świat Książki
The Time of My Life
literatura piękna
Ag2S

Poruszająca, ciepła i zabawna powieść o tym, co się dzieje, gdy przestajesz zwracać uwagę na własne życie. Lucy Silchester mieszka ze swoim kotem w wynajętej kawalerce, wykonuje niesatysfakcjonującą pracę, coraz bardziej oddala się od swoich bliskich i nieustannie kłamie, wstydząc się nagłych i niekorzystnych zmian w swoim życiu. Życie Lucy nie jest tym, czym się wydaje. Podobnie jak niektóre z dokonanych przez nią wyborów i opowiedzianych historii. Od chwili, kiedy poznaje mężczyznę, który przedstawia się jako jej Życie, uparcie powtarzanym półprawdom grozi kompromitacja – chyba że Lucy nauczy się mówić całą prawdę o tym, co dla niej naprawdę istotne.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2014

źródło okładki: http://wwhttp://wydawnictwoswiatksiazki.pl

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5615

Za zasłoną kłamstw czai się prawda

Cecelia Ahern to dość młoda pisarka, która zyskała swoimi powieściami sporą sławę. Jej książkami zachwycają się czytelnicy w wielu krajach. Wiele z jej publikacji zyskało miano księgarskich hitów. Osobiście mam w swojej biblioteczce już jakiś czas książkę „P.S. Kocham Cię”, ale jakoś do niej jeszcze nie sięgnęłam. „Pora na życie” to pierwsza z lektur tej pisarki, którą przeczytałam. I która bardzo mnie zaskoczyła. Liczyłam na dobre (bo tak wiele sprzedanych książek na koncie autorki) babskie czytadło, pogodne, lekkie i przyjemne w odbiorze. Okazało się, że ta książka ma jednak zdecydowanie inne oblicze. Nie ma bowiem opcji, by po lekturze i w jej czasie nie zastanowić się nad swoim losem, na tym jak przeżywamy każdy dzień, jak gospodarujemy tym, co los daje nam w darze.

Główna bohaterka to kobieta, która nazywa się Lucy Silchester. Jej życie w momencie, gdy ją poznajemy nie jest zbyt ekscytujące. Mieszka w dość przeciętnej wynajętej kawalerce wraz ze znalezionym na śmietniku kotem. Praca nie daje jej satysfakcji, a Lucy nie wspina się po zawodowej drabinie sukcesu. Dziewczyna jest singielką, ale nie z wyboru. Jest sama po tym jak po dłuższym związku porzucił ją chłopak. Nasza bohaterka wiązała z nim plany na całe życie, ale związek nie wypalił. Strącona w otchłań porażek i smutku kobieta nie radzi sobie z prawdziwą, realną aczkolwiek bolesną rzeczywistością i ucieka w kłamstwa. Chroni się za ich zasłoną przed całym światem i najbliższymi. Staje się wręcz notoryczną kłamczuchą. Swoje zachowanie tłumaczy przed sobą wstydem. Pewnego dnia czeka ją niezwykłe spotkanie. Lucy spotyka się z Życiem...

Cecelia Ahern ma niewiele ponad trzydzieści lat. Jej proza jest niezwykle dojrzała, mądra, pełna ciekawych sentencji. Kryje w sobie wiele życiowych prawd. Każdy z nas chyba kiedyś w życiu zaczął postępować jak główna bohaterka. Jakże łatwo przychodzi to pierwsze, często niewinnie brzmiące kłamstwo! A potem zaczyna się już lawina. Zaczynamy żyć w fikcji, iluzji, w świecie wyrzeźbionym w naszej głowie. Tracimy kontakt z rzeczywistością. Tak nie można. W życiu Lucy pojawia się Życie. Ale nie każdy z nas będzie miał tyle szczęścia.

Książka nie ma moim zdaniem pięknej i zachwycającej okładki, ale za to niezwykły tytuł. Pora na życie jest chyba zawsze, gdy oddychamy, gdy bije nam serce. Owszem w naszej egzystencji to naturalne, że będą zdarzać się przykre zdarzenia, smutne niespodzianki. Będą boleć. To nie znaczy jednak, że wolno nam popadać w skrajną rozpacz i się poddawać. W życiu trzeba czasem zmierzyć się i z bolesną prawdą. Nie można wtedy chować się w mysią dziurę, ale trzeba odważnie podnieść głowę. Stawić czoła problemom. To hartuje i czyni nas odporniejszym na ciosy.

Postać głównej bohaterki jest ciekawie wykreowana. Nie brak jej wad, kompleksów, co czyni ją taką zwyczajną. Lucy wzbudziła we mnie różne uczucia. I współczułam jej i byłam na nią wściekła. Miałam jej za złe, że tak szybko się poddaje, tak szybko rezygnuje. Popada w coś na kształt paranoi. Widzi wady innych, wszyscy poza nią są winni. Tak nie można. Grozi to otuleniem się całunem czarnego humoru i zgorzknieniem. Czy warto tak marnować swoje życie? To pytanie na które łatwo i trudno odpowiedzieć. Lekiem wydaje się pogoda ducha i dystans. I pewna sentencja mówiąca, że gdy zamykają się jedne drzwi otwierają się drugie.

„Pora na życie” to książka, której lektura może wywołać w nas sporo refleksji nie tylko nad życiem Lucy, ale i własnym. Mnie jej przeczytanie uświadomiło cenność każdej chwili.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Soledad | 2019-09-09
Przeczytana: 09 września 2019

Miłe czytadełko nastrajające pogodnie, z pewną dozą refleksji. Taka wakacyjno-odprężająca lektura:0

Kinga Kulig | 2019-04-30
Przeczytana: 09 kwietnia 2019

Absolutnie nie mogę powiedzieć, że doświadczyłam ciepła bijącego od treści powieści. Podobnie, sama lektura mnie nie poruszyła, a właściwie lekko znużyła i zirytowała.

I nie uważam, że koniecznie było kluczenie wokół fraz, nadbudowywanie treści i kluczenie między słowami.
Po prostu, kiedy człowiek pozwoli sobie na jedno kłamstwo, następne przychodzi już łatwiej. W końcu, przychodzi moment, kiedy tak trudno jest rozróżnić prawdę od stworzonej pieczołowicie fikcji, ale w imię czego? Poszukiwania uznania w oczach innych, chęci zaimponowania a może z racji niemożności zaakaceptowania kolei losu i stawienia im odważnie czoła?

Bebe | 2019-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2019

Historia Lucy wzbudza refleksje- jak wygląda moje życie? I o to chodzi. Plus dla autorki, bo Książka jest zabawna, ciekawa i pozytywna.

Nefrectinie | 2018-08-05
Przeczytana: 03 sierpnia 2018

Żałuję, że tak późno sięgnęłam po tę książkę. Stała się jedną z moich ulubionych.
Cecelia Ahern to młoda kobieta, mimo to wszystkie jej powieści sat moim zdaniem niezwykle dojrzałe. Dojrzałe i lekkie jednocześnie, dzięki czemu wręcz się je pochłania, a oderwanie się od nich może stanowić problem dla wielu.
"Pora na życie" to historia, która podkreśla wartość życia. Mimo lekkiej treści skłania nas do zastanowienia się nad własnym postępowaniem, skłania nas do refleksji i przemyślenia pewnych spraw. Uświadamia nam jak jedno drobne kłamstwo, może zmienić się w prawdziwą lawinę, z którą w pewnym momencie ciężko się uporać. Pokazuje nam jak czyste przyzwyczajenie - do czegoś, bądź do kogoś - może wywrócić nam życie do góry nogami, sprawić że przestaniemy być szczęśliwi. Za to uwielbiam panią Ahern. Po odłożeniu na półkę napisanej przez nią książki, wciąż się o niej myśli.
Polecam tą książkę każdemu. Życie mamy tylko jedno, warto je wykorzystać.

Moonwalk_EM | 2018-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2017

Jedno kłamstwo, drugie, a później to już leci cała litania. Lecz nie na darmo mówi się, że kłamstwo ma krótkie nogi, a im jest ich więcej, tym gorsze skutki. Czy Lucy, główna bohaterka o tym nie wie?
Nie wie, dlatego spotka się ze swoim życiem. Czy z własnej nieprzymuszonej woli? Nic podobnego... bo kto by chciał zmieniać swój "idealnie stworzony światek"?
Czy zirytowana i zniechęcona Lucy zauważy jak bardzo fałszywym je stworzyła?
Ciepła, humorystyczna powieść. Nie tylko dostarczy sporej dawki śmiechu, ale może czasem pozwoli spojrzeć na swoje własne życie z drugiej strony, obserwatora.

renka | 2018-05-16
Przeczytana: 16 maja 2018

Ne spodziewałam się aż tak dobrej książki pod płaszczykiem niby zwykłej obyczajowej opowiastki. Czyta się bardzo lekko, ale książka skłania do refleksji nad świadomością i wartością a także niepowtarzalnością własnego życia! Świetna i urocza, śmieszna i wzruszająca! Serdecznie polecam!!!

Mr_Compatible | 2018-05-12

Lekka, przyjemna, na letni wieczór, z przymróżeniem oka. Trochę prawdy, trochę bujdy, trochę akcji. Fajna propozycja.

Ev_leena | 2018-04-11
Przeczytana: 10 kwietnia 2018

To moja trzecia książka autorki, i...to chyba do trzech razy sztuka. Ta spodobała mi się najmniej;) Z książkami Ahern mam tak, że pomimo, że jakoś wybitnie mnie nie porywają, to jak się już zacznie czytać, to okazuje się, że mają w sobie coś. Coś, co sprawia, że człowiek przerzuca te kartki. Do ostatniej strony.

Na "Porę na życie" czaiłam się dłuższy czas. Od dawna wisiała na liście "chcę przeczytać". Po przeczytaniu jej stwierdzam, że gdybym jednak po nią nie sięgnęła, to też nic wielkiego by się nie stało :D Nie mniej jednak będąc świeżo po lekturze, postanowiłam sporządzić swoją opinię.

Czytając opis na okładce spodziewałam się czegoś "wow".
Lubię kiedy książka posiada swego rodzaju baśniowość, jest na pograniczu fantasy. Tutaj jednak nie dostałam tego, na co liczyłam. Trochę się przeliczyłam, bo mimo że pomysł miał potencjał, to jednak całokształt mnie nie urzekł. Stąd dość niska ocena. Nie będę raczej rozpisywać się na temat treści, i streszczać przygód panny...

Pola | 2018-03-18
Na półkach: Przeczytane, 2018

Lekka opowieść, wciągająca od pierwszych strona :)
Spodobała mi się główna bohaterka zwłaszcza jej sarkastyczne podejście do "życia".. ;) Czyta się szybko i w pewnym momencie uświadamiamy sobie, aby się cieszyć z tego co mamy :)

Aneta | 2018-01-04

Przed życiem można uciekać zaniedbywać je bądż się przed nim chować ale ono zawsze nas odnajdzie i upomni się o "chwilę" uwagi bo z racji swojej natury pragnie być doskonale tak jak my jesteśmy wyjątkowi w swojej indywidualności dlatego wspiera nas właśnie wtedy gdy jesteśmy zagubieni czy tego chcemy czy nie.