Nie pozwól mi odejść

Tłumaczenie: Małgorzata Żbikowska
Wydawnictwo: Jaguar
Don't Let Me Go
Kasia

Były tancerz z Broadwayu, cierpiący na agorafobię Billy Shine przez ponad dekadę nie opuścił swojego domu. Życie i ludzi obserwuje przez okno. I choć zna swoich sąsiadów - piękną manikiurzystę Rayleen, samotną starszą panią Hinman, byłą narkomankę Eileen i jej dziewięcioletnią córkę Grace czy złego na cały świat pana Lafferty'ego, większość z nich nigdy go nie widziała. Gdy kilka metrów od...

Gdy kilka metrów od jego patio, na schodkach prowadzących do rodzinnego domu zaczyna przesiadywać mała Grace, zdenerwowany zmianą w naturalnym porządku rzeczy mężczyzna zbiera się na odwagę i pyta ją, dlaczego przesiaduje na ulicy.
Jeśli będę siedzieć w środku, nikt nie zauważy, że mam kłopoty. I nikt mi nie pomoże - wyjaśnia dziewczynka.
Ta odpowiedź na zawsze zmieni życie Billy'ego.
"Znakomita książka!" - New Books Review
"Oryginalna i cudowna" - The Sun

źródło opisu: Wydawnictwo Jaguar, 2014 r.

źródło okładki: http://wydawnictwo-jaguar.pl/

Monika | 2015-04-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 17 kwietnia 2015

Najpierw był film "Podaj dalej", później książka pod tym samym tytułem. Zachwyciłam się wówczas pisarstwem Autorki. Emocje aż kipią z kart jej powieści! Teraz sięgnęłam po książkę "Nie pozwól mi odejść", którą Autorka ponownie mnie uwiodła. Wiem, że sięgnę również po inne powieści Pani Catherine. I wam również to zalecam :)

"Nie pozwól mi odejść" to książka przepełniona ludźmi i uczuciami. Nie są to bohaterowie silni i bezwzględni, nie znajdziecie w tej książce twardzieli. Wręcz przeciwnie - raczej zbiór osób połamanych przez los, uszkodzonych przez życie, mieszkających w biednej dzielnicy i tak fantastycznie odradzających i zmieniających się pod wpływem jednej małej dziewczynki i swoim nawzajem. Powieść jest kwintesencją człowieczeństwa, przyjaźni i zwykłej dobroci.

Oczywiście bardzo polecam!

Anna | 2016-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2016

"Przeprosiny nic nie znaczą, jeśli nie zamierzasz przestać robić tego, za co przepraszasz. Słowa to za mało. Można mówić je w nieskończoność."

Zwyczajna kamienica, w której mieszkają ludzie nie interesujący się specjalnie sąsiadami, żyjący swoim życiem, swoimi sprawami. Wszystko zmienia się, gdy mieszkańcy dowiadują się o losie dziesięcioletniej Grace, córce mieszkającej w suterenie narkomanki. Wspólnymi siłami zaczynają pomagać zaniedbywanej dziewczynce i przy okazji sobie nawzajem; Billy - chory na agorafobię, nie wychodzący z domu od 12 lat, uczy ją stepowania, Reyleen oferuje jej nocleg, ktoś inny odprowadza do szkoły. Ale czy to pomoże matce dziewczynki zerwać z nałogiem, czy uzmysłowi jej, że może stracić córkę, która pozbawiona rodzicielskiej opieki może trafić do rodziny zastępczej? A może w swych "odlotach" nie widzi tego, może czuje się zwolniona z obowiązku opieki nad dzieckiem?
Inteligentna i nad wyraz dojrzała Grece obmyśla plan, który konsekwentnie, przy udziale...

książek: 1976
Danoncia | 2015-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2015

Książka ''Nie pozwól mi odejśc'' zachęca już sama okładka .
Smutna dziewczynka siedząca gdzieś na ulicy, zastanawiamy się co się stało, dlaczego Ona jest taka smutna?
Czytając krok po kroku dowiadujemy się wszystkiego i zakochujemy w tej małej dziewczynce , jej szczerość wzrusza Nas i rozśmiesza :)
Powieśc pisana prostym językiem, i dobrze bo myślę,ze w ten sposób dotrze do większej ilości osób .
Mądra i pouczająca książka o przyjazni, miłości, samotności , i o tym ile znaczy dla człowieka drugi człowiek i jak bardzo może pomóc wyzwolić się z leków, a przecież wszyscy mamy jakieś lęki.
Polecam

Madi | 2017-05-03
Na półkach: Przeczytane, Obyczajówka, 2017
Przeczytana: 03 maja 2017

Choć książka napisana jest prostym ,wręcz nawet można by powiedzieć dziecięcym językiem,to wcale nie porusza łatwego tematu.
Jest przesiąknięta emocjami,a wszyscy bohaterowie,to pokrzywdzeni przez los mieszkańcy biednej dzielnicy,mieszkający ze sobą po sąsiedzku w jednej kamienicy.Są to ludzie borykający się z uzależnieniem,agorafobią,samotnością i innymi osobistymi demonami.
Jednak za przyczyną jednej małej 9 letniej dziewczynki ich los zostaje odmieniony.
Jest to mądra i wzruszająca powieść o pięknej przyjaźni,przyjaźni obcych sobie ludzi,którzy potrafili się zjednoczyć dla dobra małej dziewczynki.

Liza | 2015-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2015

Książka "Nie pozwól mi odejść" to historia o przezwyciężaniu strachu i nałogów, o smutnej samotności. Billy zanim zdecydował się porozmawiać z dziewczynką siedzącą na schodach przed wejściem do ich kamienicy, raczej wegetował niż żył. Zmęczony bezsennymi nocami, z poczuciem bezużyteczności i agorafobią, która sprawiała, że nie opuszczał swojego mieszkania, czuł, że przegrał swoje życie. Jednak dorosłe pytania Grace, jej odwaga i sposób bycia zwracają uwagę nie tylko Billy’ego, lecz także pozostałych mieszkańców kamienicy, w której dziewczynka mieszka razem z matką- narkomanką. I wtedy coś się zmienia… Znika obojętność, sąsiedzi na zebraniach zwoływanych przez Grace dzielą się swoimi sekretami, osobistymi tragediami, których skutkiem jest samotność. Zaczynają pokonywać swoje własne lęki, rozmawiać ze sobą i troszczyć się o siebie.

A teraz kilka słów na temat tego, co mogłoby zostać wykonane lepiej. Moim zdaniem, historia wygląda jakby nie miała początku, pewne zdarzenia pisarka...

Magdalena T | 2016-01-07
Przeczytana: 31 grudnia 2015

„Nie pozwól mi odejść” to książka o trudnej tematyce, z bohaterami, którzy borykają się z własnymi problemami i zamykają się w swoich mieszkankach. Tak naprawdę są dorośli, a boją się czegoś innego. Ogarnia ich samotność, która wnika do ich serc. Jednak jest to też opowieść o rzadko spotykanej przyjaźni, otwartości, zainteresowaniu i szukaniu sposobów na uratowaniu sytuacji bez pomocy oziębłych kruczków prawnych. To historia dziewczynki potrzebującej pomocy i dorosłych, którzy również jej potrzebują. W momencie, gdy w ich życiu pojawia się Grace wszystko się stopniowo zmienia… Jest to książka, która mimo wszystko ma w sobie dużą dawkę optymizmu.

Teresa | 2018-04-23

Powieść o wielkiej rodzącej się przyjażni miedzy małą dziewczynką która ma kłopoty ze swoją matką a byłym tancerzem który choruje na agrofobię.Ta przyjażn zmienia ich i wszystko wokół.Bohaterowie tej powieści są pełni życia i tacy bardzo realni że nie sposób im nie kibicować czy nie współczuć.W moim odczuciu jest to powieść optymistyczna, mądra ,wartościowa skłaniająca do refleksji '' Dobrze jest mieć kogoś, kto na tobie polega, bo pewnego dnia ty będziesz musiał na nim polegać. Wystarczy, że powiesz: "Nie daję rady i potrzebuję twojej pomocy '' Polecam.

Anna-mojeksiążki | 2014-09-17
Przeczytana: 17 września 2014

Okładka książki "Nie pozwól mi odejść" i jej opracowanie graficzne, skojarzyło mi się z książkami Albatrosa - biały brzeg, charakterystyczna okładka. A okazało się, że tak wygląda nowa seria obyczajowa wydawana przez Wydawnictwo Jaguar. I jeszcze okazało się, że książki są znakomite :)

Powieść "Nie pozwól mi odejść" zrobiła na mnie duże wrażenie i wzbudziła wiele refleksji. Bohaterką jest mała dziewczynka z problemami, która tak wiele umiała zmienić w otaczających ją ludziach. Grace ma 9 lat i mieszka z mamą, która jest alkoholiczką i narkomanką. Kobieta, kiedy jest "czysta" dba o swoją córeczkę i bardzo ją kocha. Jednak ostatnio tych momentów jest coraz mniej, bo nałóg okazuje się silniejszy. Mała jest bezsilna, ale postanawia działać. Siada na schodach przed domem i siedzi - czeka na reakcję. W jej mądrej główce rodzi się myśl, że jeśli wyjdzie na dwór to ktoś to zauważy i jej pomoże. I tak też się dzieje.
Na parterze mieszka Billy Shine, cierpiący na agorafobię były tancerz,...

MoniS | 2015-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2015

'Nie pozwol mi odejsc' to ksiazka ktora wzywala mnie do siebie od pierwszej sekundy, kiedy tylko zobaczylam ja na tym portalu.
Tytul, niepokojaca okladka, troche mniej opis, wszystko do mnie przemawialo kuszac - Przeczytaj mnie! I jak sie tu dlugo opierac? Zwlaszcza, kiedy wchodzac do biblioteki, tam jest ONA, piekna, pachnaca, calkowicie nowiutka:)
Trudno mi jednoznacznie okreslic moje uczucia po przeczytanniu tej powiesci. Poczatek byl dla mnie troche dziwny, dosc nietypowy. Co dokladnie bylo dziwne w nim nie umiem okreslic, ja go tak odebralam. Do jednej trzeciej ksiazki nie wiedzialam czy tak naprawde ona mnie bardzo wciaga czy raczej hipnotyzuje. Hipnotyzowala. Wsiakalam w nia i wsiakalam i nawet sie nie zorientowalam kiedy pokochalam wszystkich bohaterow na tyle, ze chcialam byc tam razem z nimi. Uczestniczyc w ich zyciu, nieraz bolesnym i pelnym samotnosci, wkoncu pelnym nadziei i dobrych zmian. Jest cos takiego w tej ksiazce, cos ulotnego, jakby spiewala do nas a my...

pawba | 2014-11-30
Na półkach: Przeczytane, Wyzwanie 2014
Przeczytana: 30 listopada 2014

Dałam tyko 7 gwiazdek, ale może to za mało. Mam mieszane uczucia po jej przeczytaniu. Język książki wydawał mi się bardzo prosty, wiele dialogów, więc jakby lektura dla młodego czytelnika. Zdanie zmieniłam po przeczytaniu całości. Problemy tu pokazane to - samotność ludzi, ich kłopoty, uzależnienia, trudności w kontaktach z innymi, problemy z własnymi słabościami. A w tym wszystkim mała dziewczynka - tak otwarta, bezpośrednia i powodująca, że ludzie dorośli zaczynają otwierać się na innych. Jedno działanie na zasadzie domina powoduje, że ludzie mieszkający obok siebie nagle otwierają drzwi swoich domów i "drzwi swoich serc". Cudowna, pełna wzruszeń książka. Polecam!