Pochłaniacz

Cykl: Cztery żywioły Saszy Załuskiej (tom 1)
Wydawnictwo: Muza
1 422
1 046
zapach, zbrodnia

Inne wydania

Zima 1993. Tego samego dnia, w niejasnych okolicznościach, ginie nastoletnie rodzeństwo. Oba zgony policja kwalifikuje jako tragiczne, niezależne od siebie wypadki. Wielkanoc 2013. Po siedmiu latach pracy w Instytucie Psychologii Śledczej w Huddersfield na Wybrzeże powraca Sasza Załuska. Do profilerki zgłasza się Paweł „Buli” Bławicki, właściciel klubu muzycznego w Sopocie. Podejrzewa, że jego...

Wielkanoc 2013. Po siedmiu latach pracy w Instytucie Psychologii Śledczej w Huddersfield na Wybrzeże powraca Sasza Załuska. Do profilerki zgłasza się Paweł „Buli” Bławicki, właściciel klubu muzycznego w Sopocie. Podejrzewa, że jego wspólnik - były piosenkarz i autor przeboju "Dziewczyna z północy" - chce go zabić. Załuska ma mu dostarczyć na to dowody. Profilerka niechętnie angażuje się w sprawę. Kiedy jednak dochodzi do strzelaniny, Załuska zmuszona jest podjąć wyzwanie. Szybko okazuje się, że zabójstwo w klubie łączy się ze zdarzeniami z 1993 roku, a zamordowany wiedział, kto jest winien śmierci rodzeństwa. Jednym z kluczy do rozwiązania zagadki może okazać się piosenka sprzed lat.

źródło opisu: http://muza.com.pl/

źródło okładki: http://muza.com.pl/

Oficjalna recenzja
Ewa-Książkówka książek: 642

Nowa powieść Katarzyny Bondy: styl, klimat i klasa

Odkąd poznałam Lisbeth Salander z trylogii Stiega Larssona, zaczęłam bardziej cenić powieści, w których pierwszoplanowym bohaterem jest kobieta. Męskie postaci często są sztampowe, powtarzalne i z reguły autor musi porządnie wysilić się, by jego bohater nabrał wyrazu i wyróżniał się w tłumie innych. Z kobiecymi postaciami jest często nieco inaczej – wystarczy wyposażyć je w odpowiedni poziom inteligencji, niekrzykliwą, acz wpadającą w oko urodę i osolić trudną przeszłością, a reszty dopełni skomplikowana natura samej płci. To z reguły wystarczy, by bohaterka powieści zapadła w pamięć i wzbudzała w czytelniku jakiekolwiek emocje (bo i te negatywne są w tym przypadku wartościowe).

Dlatego też bardzo ucieszyłam się, gdy dowiedziałam się, że główną postacią najnowszej powieści Katarzyny Bondy pt. „Pochłaniacz” jest właśnie kobieta – nietuzinkowa, inteligentna, z solidnym bagażem doświadczeń życiowych oraz niecodzienną profesją. Sasza Załuska, bo o niej mowa, jest profilerką. Jej zadaniem jest tworzenie profili czy portretów nieznanych sprawców przestępstw. Potrafi określić wiek, płeć a czasem nawet miejsce zamieszkania przestępcy. Właśnie wróciła do Polski po kilkuletniej nieobecności spowodowanej dość prężnie rozwijającą się karierą w jednym z brytyjskich instytutów. Mimo że początkowo ma zupełnie inne plany i nie zamierza zajmować się tym, co przez długi czas było dla niej chlebem powszednim, to nieoczekiwana i dobrze płatna oferta skłania ją do zmiany zdania.

Ze świata...

Ze świata interesów, pieniędzy, nocnych klubów i piosenkarzy-celebrytów trafia do brudnego świata mafii, gangsterskich porachunków i ludzi z gruntu fałszywych. Stąd zaś krótka droga wiedzie do dobrze jej znanych realiów policyjnych, które były dla niej codzienną normą, kiedy jeszcze pracowała w CBŚ. Zmagania ze zleceniem nie są jedynymi obecnymi w jej życiu – demonem, który towarzyszy jej na każdym kroku jest obezwładniający nałóg, który zwalcza od lat, a który wciąż nie daje o sobie zapomnieć.

Choć może to wyglądać co najmniej dziwnie, to właśnie ta słaba strona Saszy – alkoholizm – sprawiła, że wyjątkowo mocno polubiłam tę bohaterkę. Fakt, znów mamy do czynienia z policjantem (w tym przypadku byłym), który tkwi w szponach uzależnienia – to już było tysiące razy – ale to, co Saszę wyróżnia – to wola walki, siła i chęć do życia w trzeźwości. Oczywiście ma chwile zwątpienia, nie jest człowiekiem ze stali, ale mimo to dalej walczy, nie poddaje się. Nie pokazuje siebie jako osoby uzależnionej, która ma wszystko i wszystkich gdzieś, dla której liczy się tylko alkohol, nie robi z siebie pośmiewiska, nie sprawia, że wszyscy wokół jej nienawidzą. Pokazuje drugą, znacznie lepszą stronę osoby uzależnionej, tę, którą chciałabym widzieć u każdego mierzącego się z tym problemem w życiu rzeczywistym.

Jak pewnie łatwo wywnioskować z moich powyższych peanów, mocną stroną „Pochłaniacza” są dobrze skonstruowane postacie, które przede wszystkim urzekają realizmem i naturalnością. Kolejny plus – to szczegółowość autorki. Całość fabuły utkana jest ze skrzętnie dobranych detali, które w odpowiednim momencie doskonale zgrywają się ze sobą i łączą w spójną całość. Nie da się też nic zarzucić Katarzynie Bondzie pod względem obrazu zaplecza pracy policyjnej i obowiązków profilera – widać jak na dłoni, że pisarka profesjonalnie podeszła do tematu.

Niektórym książka może się wydawać zbyt rozwlekła, a może nawet przegadana, jednak ja uważam to bardziej za jej zaletę niż wadę, bo dzięki temu bardzo łatwo wpaść w klimat powieści i jej specyficzne tło. Poza tym – to pierwszy tom tetralogii, więc musi dawać solidne podstawy, co Bondzie udało się osiągnąć w bardzo dobrym stylu.

Czekałam z niecierpliwością na nową powieść tej pisarki i moje oczekiwanie zostało sowicie wynagrodzone naprawdę udanym tytułem, który ma dobry styl, klimat i klasę – zupełnie jak sama autorka. Polecam!

Ewa Szczepańska

Paco | 2015-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2015

Nie wierzę.
Jak nas tu tysiące. Żebyśmy gdzieś, czasami , nawet przelotnie, potajemnie nie zamarzyli.
O napisaniu książki. Wydaje się dość proste. Patrząc na Bondę.
39,99 poproszę :) Za co.
Na początek za nazwisko ( sympatyczne skojarzenia). Za panią na okładce. Jej oczy wyglądają jak milion dolarów. Za kredyt zaufania względem młodej, pięknej i NASZEJ pisarki.
Boks. Będę punktował.
Dość długo szedłem obok. Nie po tym torze. Nie było feerii barw. Poznałem wszystkie odcienie szarości. Tylko szarości :( Miałem za to do czynienia z feerią kolidujących sformułowań, typu : ,, fachowo wyjęła ostrze, sama się przy tym raniąc,, ???
Zadałem sobie pytanie. Co mi daje czytanie. Odpowiedź. Oderwanie się od dnia powszedniego. Odcięcie od newsów w brukowcach. Tej rzeczywistości nie trzeba kreować. Wystarczy sięgnąć po pierwszą lepszą bulwarówkę, czy inny szmatławiec, bazujący na ludzkich emocjach. A tu u wywołanej pani Bondy, to myśl przewodnia. Ręce mi opadły. Na szczęście wyprowadziła...

emindflow | 2014-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2014

Nie wierzcie reklamom.
Balon oczekiwań związanych z tą książką mogę porównać jedynie z tym, który towarzyszy każdemu kolejnemu występowi naszej wspaniałej reprezentacji piłkarskiej. Niestety, efekt okazał się podobny.
Doceniam ogrom pracy, jaki włożyła autorka. Ale cóż z tego, że mamy tu dopieszczone w detalach działania techników policyjnych, że odnajdujemy w fabule znajome z kronik kryminalnych wydarzenia i osoby. Autorce zupełnie nie udało się zbudować jakiegokolwiek napięcia, dlatego lektura jest pozbawiona emocji, co w tym gatunku literatury jest niewybaczalne.
Całość zdominowana jest przez chaos i totalnie zakręconą, pozbawioną płynności narrację, która dla mnie okazała się po prostu męcząca i z trudem dobrnąłem do końca.
To nie jest ten rodzaj powieści kryminalnych, który wbija mnie w fotel i nie pozwala odłożyć lektury na później. Nie lubię książek, w których przez 600 stron wszyscy kręcą się bezradnie w kółko, aby na ostatnich kilkudziesięciu mogło cudownie prawie...

allison | 2015-03-01
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 28 lutego 2015

Było to moje pierwsze spotkanie z kryminałem pani Bondy - bardzo udane i zachęcające do sięgnięcia po jej inne książki.
Powieść mnie pochłonęła do tego stopnia, że nie potrafiłam się od niej oderwać - dzięki temu tytuł nabrał dla mnie nowego znaczenia:).

Intryga jest spiętrzona, zawiła, a klucz do niej tkwi w przeszłości - lubię takie układanki, więc podczas czytania byłam bardzo usatysfakcjonowana.
Oprócz kryminalnych wątków mamy tu sporo informacji o prywatnym życiu głównej bohaterki - to kolejne połączenie, które cenię w tego typu literaturze.

Autorce udało się nie tylko zaciekawić kryminalnymi aspektami; interesujące są kwestie społeczne, związane z transformacją ustrojową po 1989 roku. Intrygujące okazują się też powiązania między światem przestępczym, policją, prokuraturą i sądownictwem - opisane w sposób wiarygodny i przekonujący, jednocześnie dający wiele do myślenia na temat świata, w którym żyjemy.

Zakończenie zaskakuje i zaostrza apetyt na kolejne tomy serii....

Ela | 2014-07-05
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 05 lipca 2014

Powieść obyczajowa z życia policjantów, gangsterów i ich ofiar. Kryminałem nie ośmielę się tej książki mianować.

Wielu bohaterów, z których każdy musi być dokładnie przedstawiony i przeanalizowany, dużo wątków pobocznych, mnóstwo wiadomości o pracy policji sprawiają, że akcja toczy się ospale i na koniec książki słabo się pamięta, od czego się to wszystko zaczęło. Książkę czyta się nawet z zainteresowaniem, ale jest to zaciekawienie typu „jak autorce uda się to wszystko powiązać”. Bo dreszczyku emocji tu się nie doświadczy. Zerowe napięcie – to chyba główna wada tej książki. Za to dużą zaletą są odniesienia do aktualnych wydarzeń i układów w naszym kraju, które da się tu bez trudu odnaleźć.

To trzecia przeczytana przeze mnie książka Katarzyny Bondy. Rozumiem, że autorka ma pomysł na coś nowatorskiego, że chce wprowadzić na polski rynek kryminał innego typu. Rozumiem i doceniam. Domyślam się także, że „Pochłaniacz” jako pierwszy tom cyklu ma dokonać ekspozycji bohaterki, tematu,...

książek: 1967
Strega | 2014-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2014

Ogrom pracy wykonanej przez autorkę nie przełożył się na jakość książki. Jak dla mnie, jest to co najwyżej przeciętnie dobry kryminał. Z jednej strony mamy dużą dbałość o szczegóły, dopracowane dialogi, a z drugiej - strasznie rozwlekłą, chaotyczną akcję, na dodatek bez tej iskry, która nie pozwala odłożyć książki na bok, dopóki nie skończy się czytać.
Część wątków jest mało przekonująca, być może bez tych wszystkich pogmatwanych historii "Pochłaniacz " byłby bardziej wciągający. Niemniej jednak, ponieważ jest to pierwsza część z profilerką Saszą Załuską, sięgnę po kolejne części z nadzieją, że będzie lepiej.

awiola | 2014-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2014

"Zło nie istnieje. To tylko pojemny worek, do którego można wrzucić tabu – wszystko, co ciemne, niedotykalne i niezrozumiałe".

Głośno zrobiło się o tej książce, jeszcze przed jej premierą. Jeden z poczytnych polskich pisarzy – Zygmunt Miłoszewski stwierdził nawet, że Katarzyna Bonda to "królowa polskiego kryminału". Cóż, do tej pory jedyną królową polskiego kryminału była dla mnie Joanna Chmielewska i myślę, że jej pozycja jest nadal niezagrożona. Nie oznacza to oczywiście, że kryminał Bondy jest kiepski – jest bowiem nawet całkiem niezły.

Katarzyna Bonda to scenarzystka i dokumentalistka, z wykształcenia dziennikarka. Pracowała w "Super Expressie", "Newsweeku czy "Wprost", była sprawozdawcą sądowym, tworzyła również krótkie formy telewizyjne dla Telewizji Polskiej. Jako pisarka zadebiutowała powieścią kryminalną wydaną w 2007 r. pt. "Sprawa Niny Frank", która została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru. Jest również twórczynią portalu o pisaniu i szkoły kreatywnego...

gwiazdka | 2016-01-22
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane
Przeczytana: 22 stycznia 2016

No i „Pochłaniacz” mnie pochłonął. Czytało mi się rewelacyjnie i szybko pomimo ponad sześciuset stron. Akcja dopracowana, może chwilami trochę za bardzo zagmatwana, tak że musiałam na chwile wracać do poprzednich miejsc, żeby mi się w głowie uporządkowało, ale w ogólnym rozrachunku wszystko raczej logiczne i sensowne. Za to z wielkim rozmachem oraz niewielkim tłem obyczajowym. I jak przystało na prawdziwy kryminał, w kilku miejscach autorka mnie porządnie zaskoczyła. Poza tym lubię klimat, jaki Bonda wyczarowuje w swoich powieściach, bohaterowie też mi pasują. W moim odczuciu połowa amerykańskiej sensacji wysiada przy tej pisarce. Ze swojej strony bardzo polecam.

kajsa | 2015-08-16
Przeczytana: 07 sierpnia 2015

Wielkie rozczarowanie.Spodziewałam się inteligentnego kryminału z wartką akcją,otrzymałam zaś chaotyczną,pełną niepotrzebnych wątków pobocznych opowieść o złych policjantach powiązanych ze światem przestępczym.
Postać profilerki Saszy Załuskiej też nie wzbudziła zachwytu.Jak dla mnie jest przerysowana i nieprzekonująca.Najbardziej boleję nad tym,że podczas czytania najzwyczajniej w świecie ogarniały mnie znużenie i apatia, a tak chyba nie powinno się dziać podczas lektury kryminału.Nie przyznam więc korony i berła Katarzynie Bondzie.

Tomek | 2014-05-18
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, E-book
Przeczytana: 18 maja 2014

Jeśli czytanie przeszkadza ci w robocie to rzuć robotę!!
Taka myśl towarzyszyła mi podczas lektury najnowszej powieści Katarzyny Bondy, zatytułowanej „ Pochłaniacz”. Stwierdziłem jednak, że pracować trzeba, choćby po to, aby było za co książki kupować. Ku mojej rozpaczy nikt nie wymyślił jeszcze zawodu „czytacz”. Tak więc cierpiałem, bo w robocie czytać nie mogłem, a poza książką, przez te kilka dni, o niczym innym nie mogłem myśleć.
Kiedy na początku 2013 roku kończyłem czytać „Florystykę”, stwierdziłem, że Katarzyna Bonda powieścią tą zawiesiła tak wysoko literacko-warsztatową poprzeczkę, że ciężko będzie jej samej i komukolwiek ją przeskoczyć. Nie zdawałem sobie jednak sprawy, że autorka, pisząc kolejny kryminał, przejdzie gładko ze skoku wzwyż do konkurencji zwanej skokiem o tyczce. Tworząc i dając czytelnikom „Pochłaniacz”, zostawiła innych autorów kryminałów daleko w tyle. Ja w tej chwili nie obawiam się powiedzieć, że reszta naszych rodzimych „kryminalistów”, może Pani...

Mariusz | 2014-06-10
Na półkach: Kryminały, Przeczytane
Przeczytana: 10 czerwca 2014

Mam już trochę lat, setki przeczytanych książek a nadal daję się nabrać specom od marketingu. Jeżeli Katarzyna Bonda to "królowa kryminału" to znaczy że konkurencja wśród autorek kryminałów stoi w Polsce na niskim poziomie.
Dobry w tej książce jest opis technik kryminalistycznych, język używany przez policjantów. Sama zagadka też niczego sobie. Ale brak tu przede wszystkim suspensu, nieoczekiwanych zwrotów akcji. Taki zwykły, przeciętny kryminał.

Nagrodzone książki w 2015

Kolejny rok zbliża się do końca, najwyższy czas zrobić jakieś małe podsumowanie. Dzisiaj przypomnimy wam książki-laureatki najważniejszych polskich nagród literackich. We wszystkich wywiadach autorzy zawsze podkreślają, że nagroda literacka, czy to przyznana przez zawodowe jury czy przez grono czytelników, to dla nich wyróżnienie i bardzo przyjemna rzecz.

Sasza jedzie do Łodzi

Katarzyna Bonda, okrzyknięta przez Zygmunta Miłoszewskiego królową polskich kryminałów, zdradziła, że akcja jej najnowszej książki – mowa tutaj o trzecim tomie przygód Saszy Załuskiej – będzie rozgrywać się w Łodzi.