Pochłaniacz

Okładka książki Pochłaniacz Katarzyna Bonda Patronat LC
Okładka książki Pochłaniacz
Katarzyna Bonda Wydawnictwo: Muza Cykl: Cztery żywioły Saszy Załuskiej (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Cztery żywioły Saszy Załuskiej (tom 1)
Muza
2014-05-21
2014-05-21
kryminał literatura polska policja polski kryminał Sasza Załuska śledztwo zabójstwo zbrodnia
Inne

Oficjalne recenzje i

Nowa powieść Katarzyny Bondy: styl, klimat i klasa

Link do recenzji

666 428 114

W popularnym trójmiejskim klubie dochodzi do morderstwa. Śledczy mają tylko poszlaki. Najmocniejszą z nich jest zostawiony przez sprawcę zapach.

W całą sprawę, wbrew swojej woli, zostaje wciągnięta była policjantka i profilerka, Sasza Załuska, która dopiero co wróciła z Anglii. To na jej barkach ciąży obowiązek sporządzenie profilu sprawcy.

Sprawa komplikuje się, gdy na jaw wychodzi powiązanie z mafijnymi porachunkami z lat 90. oraz śmiercią nastoletniego rodzeństwa.

To nie było moje pierwsze spotkanie z twórczością Katarzyny Bondy. Sześć lat temu miałem przyjemność czytać "Okularnika" i mogę stwierdzić, że Bonda ma niezwykły dar mieszania czasowych linii fabularnych. Akcja opisana w latach 90. bardzo dobrze zazębia się z wydarzeniami nam współczesnymi.

Sama kryminalna zagadka jest skonstruowana niczym misterna wycinanka.

Lektura jednak nie jest lekka. Czytałem tę książkę na raty i za każdym razem było mi ciężko wciągnąć się w akcję. Jednak, kiedy już to się udało, to nie mogłem się oderwać.

Sprawa komplikuje się, gdy na...

Nuda, rozciągnięta do granic możliwości. Z książki powinno się wywalić połowę stron (a nawet 3/4) i wtedy może dałoby się to czytać z przyjemnością. Oczywiście główna bohaterka musi być alkoholiczką przez co mamy dodatkowy bezsensowny wątek. Jest to moja druga książka Bondy i mam nadzieję ostatnia. Nie polecam.

Za długa. Za dużo bohaterów, którzy jeszcze mają przezwiska. Ja się pogubiłam.

Za długa. Za dużo bohaterów, którzy jeszcze mają przezwiska. Ja się pogubiłam.

Zakończenie bardzo naciągane, książka przedłużana na siłę..

Zakończenie bardzo naciągane, książka przedłużana na siłę..

Szału nie ma.

Szału nie ma.

2014

Początek był, w mojej ocenie, kiepski stylistycznie. Historia od razu wydała mi się ciekawa, ale bardzo ciężko było mi przejść do płynnego czytania. Odczuwałam pewnego rodzaju zaburzenia rytmu tekstu.
Dlatego tak dużo czasu zajęło mi czytanie "Pochłaniacza", a przez to też zdążyłam pogubić się w bohaterach. A przynajmniej tak myślałam. Jak się pod koniec okazało - nic nie było tak oczywiste, jakby się mogło wydawać.

Fabularnie powieść podobała mi się i nie mogłam się oderwać od lektury. Bardzo lubię, gdy przeszłość wpływa na przyszłość. Główna bohaterka została przedstawiona bardzo realistycznie - razem ze swoimi problemami. Nawet pozostałych bohaterów polubiłam, bo u Bondy nic nie jest czarne albo białe.

Na szczęście z czasem tekst stał się płynniejszy i szybko poznałam rozwiązanie zagadki.

nie za długa, wciągająca, chyba najlepsza z cyklu.

nie za długa, wciągająca, chyba najlepsza z cyklu.

Bonda to też nowa jakość. W końcu to nowa jakość, bo kryminał nie jest dla niej pretekstem a sednem. Wciągający, trzymający w napięciu, zaskakujący - to wszystko da się powiedzieć o Pochłaniaczu. Ale jest coś jeszcze, rzadko spotykane w polskim kryminale - realizm wynikający ze świetnej dokumentacji. Zupełnie jakby Bonda pracowała jako śledczy, jako profiler, ale także jakby miała relacje kryminalistów z pierwszej ręki. Bardzo fajny audiobook, zapowiada się super seria. Dla kogoś, kto lubi kryminały polecam, bardzo dobrze się słucha.

Ogólnie książka mnie bardzo wciągnęła. Pomysł na fabułę bardzo ciekawy. Spodobał mi się. Wielowątkowość i rozbudowana historia jak dla mnie na plus.
Ale...
Czytało się ciężko. W książce pojawia się bardzo duzo osób. Nawet w drugiej połowie książki miałam sytuacje, w której zastanawiam się kto to jest? I potrzebowałam chwili, aby sobie przypomnieć. Pojawiały się wątki, które wogle nie miały wpływu i znaczenia dla głównej fabuły, a były dość rozbudowane. Oprócz tego mnostwo zawiłości, powiązań.. dynamicznego śledztwa też tam nie znajdziecie :)
Jednak wkręciłam się w historie i na szczęście nie porzuciłam książki.
Zdecydowanie polecam dla osób, które lubią bardzo długie i zawiłe historie.
Ja z przyjemnością sięgnę po kolejny tom.

Ale...

To moje pierwsze spotkanie z Autorką.

Zapowiadało się interesująco i fabuła miała potencjał, jednak już w połowie zaczęła mnie męczyć i nudzić. Przegadana, ilość bohaterów momentami nie do ogarnięcia. Chwila rozproszenia i nie wiesz kto jest kim. Długa i ciągnie się niemiłosiernie. Na razie straciłam ochotę do przeczytania kolejnych tomów...

To moje pierwsze spotkanie z Autorką.