Pochłaniacz. Część II

Cykl: Cztery żywioły Saszy Załuskiej (tom 1) | Seria: Mistrzynie Polskich Kryminałów
Wydawnictwo: Muza
1 513
1 132
Paulina

źródło okładki: Muza

Paco | 2015-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2015

Nie wierzę.
Jak nas tu tysiące. Żebyśmy gdzieś, czasami , nawet przelotnie, potajemnie nie zamarzyli.
O napisaniu książki. Wydaje się dość proste. Patrząc na Bondę.
39,99 poproszę :) Za co.
Na początek za nazwisko ( sympatyczne skojarzenia). Za panią na okładce. Jej oczy wyglądają jak milion dolarów. Za kredyt zaufania względem młodej, pięknej i NASZEJ pisarki.
Boks. Będę punktował.
Dość długo szedłem obok. Nie po tym torze. Nie było feerii barw. Poznałem wszystkie odcienie szarości. Tylko szarości :( Miałem za to do czynienia z feerią kolidujących sformułowań, typu : ,, fachowo wyjęła ostrze, sama się przy tym raniąc,, ???
Zadałem sobie pytanie. Co mi daje czytanie. Odpowiedź. Oderwanie się od dnia powszedniego. Odcięcie od newsów w brukowcach. Tej rzeczywistości nie trzeba kreować. Wystarczy sięgnąć po pierwszą lepszą bulwarówkę, czy inny szmatławiec, bazujący na ludzkich emocjach. A tu u wywołanej pani Bondy, to myśl przewodnia. Ręce mi opadły. Na szczęście wyprowadziła...

emindflow | 2014-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2014

Nie wierzcie reklamom.
Balon oczekiwań związanych z tą książką mogę porównać jedynie z tym, który towarzyszy każdemu kolejnemu występowi naszej wspaniałej reprezentacji piłkarskiej. Niestety, efekt okazał się podobny.
Doceniam ogrom pracy, jaki włożyła autorka. Ale cóż z tego, że mamy tu dopieszczone w detalach działania techników policyjnych, że odnajdujemy w fabule znajome z kronik kryminalnych wydarzenia i osoby. Autorce zupełnie nie udało się zbudować jakiegokolwiek napięcia, dlatego lektura jest pozbawiona emocji, co w tym gatunku literatury jest niewybaczalne.
Całość zdominowana jest przez chaos i totalnie zakręconą, pozbawioną płynności narrację, która dla mnie okazała się po prostu męcząca i z trudem dobrnąłem do końca.
To nie jest ten rodzaj powieści kryminalnych, który wbija mnie w fotel i nie pozwala odłożyć lektury na później. Nie lubię książek, w których przez 600 stron wszyscy kręcą się bezradnie w kółko, aby na ostatnich kilkudziesięciu mogło cudownie prawie...

Pirate_Ship | 2018-02-22
Przeczytana: 10 lutego 2018

Dawno nie czytałem tak lichej powieści pozbawionej sensu, to istny kogel – mogel, groch z kapustą, postaram się w kilku słowach uzasadnić dlaczego tak uważam, z pewnością nie wszyscy się z moją oceną zgodzą, ale takie są moje wrażenia i odczucia po przeczytaniu tej książki ale do rzeczy:

W mojej ocenie książce brakuje wyrazistości, napisana jest bez polotu, charakterystyka postaci jest przesadnie rozbudowana, akcja powieści toczy się ospale bez emocji, panuje w niej przeogromny chaos, mnogość użytych imion, nazwisk, pseudonimów, ksywek i tak można by wymieniać bez końca, wszystkie te elementy sprawiają że książka jest nudna, bezwartościowa i przytłaczająca.
Książka okazała się największym rozczarowaniem w moim czytelniczym życiu, dawno nie czytałem tak dramatycznie kiepskiej i bezwartościowej powieści.

Miałem ogromny problem przebrnąć przez pierwsze 100 stron, a to już źle wróżyło na samym początku czytania, moje obawy z każdą przeczytaną strona rosły i w pewnym momencie...

wiech | 2018-05-11
Przeczytana: 11 maja 2018

Wielkie rozczarowanie !
Zygmunt Miłoszewski napisał: zapamiętajcie to nazwisko.
Zapamiętam – i będę omijać szerokim łukiem.
Panie Zygmuncie, bardzo Pana lubię, ale nie polubię tej „królowej polskiego kryminału”. Dlaczego włożył jej Pan koronę na głowę? !
Ta książka to jeden wielki chaos. Jedno wielkie zagmatwanie. Zero napięcia, zero emocji, zero wartkiej akcji. Za to mnóstwo niepotrzebnych wątków, mnóstwo zawiłych historii, za dużo postaci, za dużo nazwisk, pseudonimów… gubiłam się.
Nie zachwycił mnie styl autorki. Nie oczarowała główna bohaterka. Ślimaczyła się akcja. Kilka razy miałam ochotę przerwać czytanie i rzucić tę „cegłę” w kąt.
Dlaczego tego nie zrobiłam? !!! – Jestem masochistką?

Ela | 2014-07-05
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 05 lipca 2014

Powieść obyczajowa z życia policjantów, gangsterów i ich ofiar. Kryminałem nie ośmielę się tej książki mianować.

Wielu bohaterów, z których każdy musi być dokładnie przedstawiony i przeanalizowany, dużo wątków pobocznych, mnóstwo wiadomości o pracy policji sprawiają, że akcja toczy się ospale i na koniec książki słabo się pamięta, od czego się to wszystko zaczęło. Książkę czyta się nawet z zainteresowaniem, ale jest to zaciekawienie typu „jak autorce uda się to wszystko powiązać”. Bo dreszczyku emocji tu się nie doświadczy. Zerowe napięcie – to chyba główna wada tej książki. Za to dużą zaletą są odniesienia do aktualnych wydarzeń i układów w naszym kraju, które da się tu bez trudu odnaleźć.

To trzecia przeczytana przeze mnie książka Katarzyny Bondy. Rozumiem, że autorka ma pomysł na coś nowatorskiego, że chce wprowadzić na polski rynek kryminał innego typu. Rozumiem i doceniam. Domyślam się także, że „Pochłaniacz” jako pierwszy tom cyklu ma dokonać ekspozycji bohaterki, tematu,...

allison | 2015-03-01
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 28 lutego 2015

Było to moje pierwsze spotkanie z kryminałem pani Bondy - bardzo udane i zachęcające do sięgnięcia po jej inne książki.
Powieść mnie pochłonęła do tego stopnia, że nie potrafiłam się od niej oderwać - dzięki temu tytuł nabrał dla mnie nowego znaczenia:).

Intryga jest spiętrzona, zawiła, a klucz do niej tkwi w przeszłości - lubię takie układanki, więc podczas czytania byłam bardzo usatysfakcjonowana.
Oprócz kryminalnych wątków mamy tu sporo informacji o prywatnym życiu głównej bohaterki - to kolejne połączenie, które cenię w tego typu literaturze.

Autorce udało się nie tylko zaciekawić kryminalnymi aspektami; interesujące są kwestie społeczne, związane z transformacją ustrojową po 1989 roku. Intrygujące okazują się też powiązania między światem przestępczym, policją, prokuraturą i sądownictwem - opisane w sposób wiarygodny i przekonujący, jednocześnie dający wiele do myślenia na temat świata, w którym żyjemy.

Zakończenie zaskakuje i zaostrza apetyt na kolejne tomy serii....

Strega | 2014-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2014

Ogrom pracy wykonanej przez autorkę nie przełożył się na jakość książki. Jak dla mnie, jest to co najwyżej przeciętnie dobry kryminał. Z jednej strony mamy dużą dbałość o szczegóły, dopracowane dialogi, a z drugiej - strasznie rozwlekłą, chaotyczną akcję, na dodatek bez tej iskry, która nie pozwala odłożyć książki na bok, dopóki nie skończy się czytać.
Część wątków jest mało przekonująca, być może bez tych wszystkich pogmatwanych historii "Pochłaniacz " byłby bardziej wciągający. Niemniej jednak, ponieważ jest to pierwsza część z profilerką Saszą Załuską, sięgnę po kolejne części z nadzieją, że będzie lepiej.

| 2018-02-11
Przeczytana: luty 2018

„Pochłaniacz” Katarzyny Bondy mnie nie pochłonął, dałem się zwieść reklamom, marketingowi oraz promocji książki i autorki, którą notabene okrzyknięto królową polskiego kryminału, nie wiedzieć czemu. Całe szczęście że mam już tę lekturę za sobą, bowiem książka okazała się największym rozczarowaniem w moim czytelniczym życiu, dawno nie czytałem tak dramatycznie kiepskiej i bezwartościowej powieści.

Na samym wstępie napiszę, że miałem ogromny problem przebrnąć przez pierwsze 100 stron, a to już źle wróżyło na samym początku czytania, moje obawy z każdą przeczytaną strona rosły i w pewnym momencie chciałem książkę nawet odłożyć uznając, że ta lektura nie jest dla mnie. Z uwagi iż jestem z natury cierpliwy i jak dotychczas nic nie czytałem Pani Katarzyny Bondy, a ponadto długo polowałem na tę książkę w mojej miejskiej bibliotece uznałem, że dam jej szanse, przeczytam i zmuszę się choćby po to, aby wyrobić sobie własne zdanie na jej temat.

W mojej ocenie...

Wioleta Sadowska | 2014-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2014

"Zło nie istnieje. To tylko pojemny worek, do którego można wrzucić tabu – wszystko, co ciemne, niedotykalne i niezrozumiałe".

Głośno zrobiło się o tej książce, jeszcze przed jej premierą. Jeden z poczytnych polskich pisarzy – Zygmunt Miłoszewski stwierdził nawet, że Katarzyna Bonda to "królowa polskiego kryminału". Cóż, do tej pory jedyną królową polskiego kryminału była dla mnie Joanna Chmielewska i myślę, że jej pozycja jest nadal niezagrożona. Nie oznacza to oczywiście, że kryminał Bondy jest kiepski – jest bowiem nawet całkiem niezły.

Katarzyna Bonda to scenarzystka i dokumentalistka, z wykształcenia dziennikarka. Pracowała w "Super Expressie", "Newsweeku czy "Wprost", była sprawozdawcą sądowym, tworzyła również krótkie formy telewizyjne dla Telewizji Polskiej. Jako pisarka zadebiutowała powieścią kryminalną wydaną w 2007 r. pt. "Sprawa Niny Frank", która została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru. Jest również twórczynią portalu o pisaniu i szkoły kreatywnego...

kajsa | 2015-08-16
Przeczytana: 07 sierpnia 2015

Wielkie rozczarowanie.Spodziewałam się inteligentnego kryminału z wartką akcją,otrzymałam zaś chaotyczną,pełną niepotrzebnych wątków pobocznych opowieść o złych policjantach powiązanych ze światem przestępczym.
Postać profilerki Saszy Załuskiej też nie wzbudziła zachwytu.Jak dla mnie jest przerysowana i nieprzekonująca.Najbardziej boleję nad tym,że podczas czytania najzwyczajniej w świecie ogarniały mnie znużenie i apatia, a tak chyba nie powinno się dziać podczas lektury kryminału.Nie przyznam więc korony i berła Katarzynie Bondzie.