In the Afterlight

Cykl: Mroczne umysły (tom 3)
Wydawnictwo: Disney, Hyperion
angielski
Olga

Ruby can't look back. Fractured by an unbearable loss, she and the kids who survived the government's attack on Los Angeles travel north to regroup. With them is a prisoner: Clancy Gray, son of the president, and one of the few people Ruby has encountered with abilities like hers. Only Ruby has any power over him, and just one slip could lead to Clancy wreaking havoc on their minds. They are...

They are armed only with a volatile secret: proof of a government conspiracy to cover up the real cause of IANN, the disease that has killed most of America's children and left Ruby and others like her with powers the government will kill to keep contained. But internal strife may destroy their only chance to free the "rehabilitation camps" housing thousands of other Psi kids.

Meanwhile, reunited with Liam, the boy she would-and did-sacrifice everything for to keep alive, Ruby must face the painful repercussions of having tampered with his memories of her. She turns to Cole, his older brother, to provide the intense training she knows she will need to take down Gray and the government. But Cole has demons of his own, and one fatal mistake may be the spark that sets the world on fire.

źródło opisu: Disney Hyperion, 2014

źródło okładki: www.hyperionbooks.com

Początkowo miałam obawy co do tej książki, ponieważ trochę czasu minęło odkąd czytałam poprzednie części i dość słabo pamiętałam szczegóły, ale mój strach był absolutnie nieuzasadniony, ponieważ szybko wkręciłam się na powrót w świat mrocznych umysłów, wszystko co konieczne zostało przez autorkę bardzo subtelne przypomniane w książce.

Jednakże nie do końca wiedziałam, czego się spodziewać po zakończeniu tej historii, a samą końcówkę bardzo łatwo było przewidzieć i taka też była, oczywista i przewidywalna. Trochę mnie nudziły zawirowania uczuciowe pomiędzy Ruby a Liamem, cieszę się, że wróciła Zu, Vida się rozkręca i staje się wręcz sympatyczna, ale pomimo tego, że czytało się gładko i naprawdę szło się wciągnąć w akcję, ja jestem zawiedziona. Mianowicie moją ulubioną postacią w tej opowieści był Cole, więc kto przeczytał książkę, ten wie, jak ogromne jest moje rozczarowanie! Tym bardziej, że od początku książki Cole był jakby głównym bohaterem, obok Ruby, więc to, jak potoczyły...

Gabriela P | 2015-05-11
Przeczytana: 05 maja 2015

Recenzja nie zawiera spoilerów.

Nie lubię ostatnich tomów. Ich czytanie to katorga, bo wiem, że później co najwyżej zostaną mi krótkie opowiadania, ale historia, która zdobyła moje serce już się skończyła. Trzeba się rozstać z bohaterami, porzucić tak wytrwale poznawany świat i choć wiem, że zawsze mogę do niego wrócić, wiem również, że już nigdy nie będzie tak samo jak za pierwszym razem.

„Po zmierzchu” Alexandry Bracken to trzeci i ostatni tom serii „Mroczne umysły”. Serii dla mnie wyjątkowej, bo jednej z tych, która na nowo przyciągnęła mnie do literatury młodzieżowej. I choć nigdy nie była dla mnie idealna, to jednak miała coś w sobie wyjątkowego.

Długo się zastanawiałam jak przybliżyć fabułę trzeciego tomu w taki sposób, by nie zdradzić zbyt wiele i w końcu doszłam do wniosku, że to niewykonalne. Nie dla tych, którzy w ogóle nie mieli jeszcze styczności z tą serią. Postanowiłam więc tego nie robić, korzystając z krótkiego opisu wydawcy.

„Mam na imię Ruby. Nie mogę...

maggie | 2015-05-17
Przeczytana: 22 kwietnia 2015

Zawiodłam się. O ile pierwszą część pochłonęłam, drugą czytałam z zaciekawieniem, to do trzeciej musiałam się trochę przymuszać.
Ruby, a zwłaszcza Liam byli irytujący, książkę ratowali Vida z Cole'm, no i oczywiście Pulpet.
Teoria niezwykłości dzieciaków jak dla mnie trochę naciągana. Kończąc książkę nie czułam tego charakterystycznego dreszczu, który pojawia się, gdy rozstaje się z dobrą książką/cyklem. A mogło być pięknie...
No i na dodatek zginął mój ulubiony bohater :(

Hybrisa | 2015-05-28
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2015
Przeczytana: 28 maja 2015

Po spektakularnych "Mrocznych umysłach" i nie najgorszej kontynuacji w postaci "Nigdy nie gasną" spodziewałam się finału, który powaliła mnie na kolana i nie pozwoli szybko się podnieść. Niedoczekanie. Autorka zgubiła gdzieś pasję, która towarzyszyła jej przez pierwsze dwie części i nie do końca miała pomysł na dalszy ciąg.
Akcji jest zdecydowanie za mało. W rzeczywistości oscylujemy pomiędzy kilkoma wydarzeniami, wątki są bardzo okrojone i ograniczone, a bohaterowie balansują pomiędzy byciem nudnym, a irytującym. Moja ulubiona postać - Clancy, całkowicie zlał się z tłem i stracił na ostrości. Liczyłam również na ciekawy motyw z Cole'm, ale... to chyba jednak zrodziło się tylko w mojej głowie.
Ze wszystkich niedociągnięć najgorszy jest finał. W pierwszej chwili myślałam, że brakuje w mojej książce kilku stron... ale niestety nie. Dobrze zapowiadające się zakończenie zostało urwane w najlepszym momencie i wiele rzeczy zostało nie wyjaśnionych. Czyżby brak pomysłu ze strony autorki...

Weronika | 2015-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2015

Książka wciągnęła mnie całkowicie. nawet nie zauważyłam, kiedy ranek zamieniał się w noc. Czytając już ostatnie rozdziały, trudno było mi myśleć, że historia zaraz się skończy. Przecież nic tak nie drażni człowieka, jak przeczytanie ostatniego słowa książki, którą chciałoby się czytać w nieskończoność.

książek: 1959

"Kiedy przywieziono nas do Thurmond, padał deszcz.
Kiedy z niego wychodziłam, też padało".

Książka idealnie wpasowała się w mój gust.
Gdyby to było możliwe, dałabym 11 gwiazdek w ocenie.
To mówi samo za siebie.

Sophie | 2015-04-01
Przeczytana: 31 marca 2015

Wiele rzeczy w życiu książkowego mola jest naprawdę trudnych lub frustrujących: niemożność przeczytania interesującej nas pozycji, czekanie ponad roku na kolejną część serii i potem dylemat, czy czytać wszystko raz jeszcze, czy może wróci to do nas w czasie lektury, ale najgorsze jest chyba uczucie, gdy trzymamy w rękach ostatni tom lubianej serii i czujemy szczęście i ból; rozstania to nie łatwa rzecz!

Nadszedł czas na ostateczną próbę. Ruby wraz z tymi, którzy przetrwali rusza w stronę bezpiecznej kryjówki, która pozwoli im wreszcie skupić się na prawdziwej misji: uwolnieniu więzionych w obozach dzieci. Mimo tragedii, która ją dotknęła nie może oglądać się wstecz ani popełniać kolejnych błędów. Jeden fałszywy ruch, może sprawić, że świat, który zna stanie w ogniu.

"Czasami nie mogę uwierzyć, że przeżyliśmy to wszystko. Zastanawiam się, kiedy zaczęliśmy sięgać po broń, jakby to była najnormalniejsza rzecz na świecie. Muszę nauczyć pozostałe dzieciaki strzelać i nie mam pojęcia,...

Gray | 2014-11-21

Zdecydowanie najlepsza część z całej serii. Czytając kilka ostatnich rozdziałów czułam się jakbym jechała prosto w dół kolejką górską. Bardzo przywiązałam się do bohaterów, całość jest napisana w taki sposób, że bardzo łatwo zatracić się w tym świecie. Słowa nie tyle przewijały się na papierze, ile miałam wrażenie, że rzeczywiście uczestniczę w wydarzeniach, pobudzając wyobraźnię do tworzenia całego obrazu. Ilekroć odkładałam książkę, łapałam się na tym, że ponownie brałam ją do ręki, ciekawa, co zaraz się wydarzy i czując potrzebę ponownego wkroczenia do tego świata. Momentami trzymała w napięciu, innym razem roztaczała przed czytelnikiem przerażającą wizję brutalnego świata i ludzkiej obojętności na cierpienie innych, ale także koiła, wzruszała i bawiła. Cieszę się, że trafiła w moje ręce.

IsaX | 2015-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2015

Rewelacyjne zwieńczenie trylogii "Mroczne umysły". Nie mogłam doczekać się finału, ale jednocześnie byłam pełna obaw, bo niestety ostatnie części często pozostawiają wiele do życzenia, ale na szczęście nie tym razem.
Książka trzyma w napięciu od samego początku, a niektóre zwroty akcji są naprawdę zaskakujące. Bohaterowie ewoluowali na przestrzeni tych trzech tomów, Ruby z wystraszonej dziewczynki stała się pewną siebie, zdecydowana młodą kobietą, która potrafi walczyć o siebie i tych których kocha. Jedynie sama końcówka pozostawiła lekki niedosyt, bo chciałoby się jeszcze chwile pobyć z bohaterami, ale to już niestety koniec. Jak dla mnie najlepsza ze wszystkich części.
Polecam

| 2015-03-16
Przeczytana: 16 marca 2015

Przejdę do sedna - jestem totalnie rozczarowana!

Po tym jak zakończyła się druga część serii oczekiwałam naprawdę akcji, akcji i jeszcze raz akcji!

Co dostałam? Zero jakiejkolwiek akcji...

Czytając "Po zmierzchu" miałam wrażenie, że autorka chyba pisała ją "na odwal" aby tylko skończyć tę serię. Nie wysiliła się ani trochę i niczym nie zaskoczyła, niczym nie porwała. Dla mnie - flaki z olejem.
A bardzo szkoda! Bardzo kibicowałam Ruby i czekałam na odsiecz z prawdziwego zdarzenia!

Cóż, dla mnie powtórka z rozrywki jak z ostatnią częścią "Niezgodnej". Niestety.