Trylogia „Niezgodna”

Okładka książki Trylogia „Niezgodna” Veronica Roth
Okładka książki Trylogia „Niezgodna”
Veronica Roth Wydawnictwo: Amber literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Divergent Trilogy
Amber
2014-11-18
2014-11-18
Maciej Nowak-Kreyer, Daniel Zych, Marta Czub, Ewa Ratajczyk
dystopia ya niezgodna zbuntowana wierna roth

Okładka książki Kobold Guide to Worldbuilding, Volume 2 Keith Baker, Tobias S. Buckell, Banana Chan, Kate Elliott, Shanna Germain, Jeff Grubb, Gabe Hicks, Rajan Khanna, Ken Liu, Monty Martin, Kelly McLaughlin, Coral Alejandra Moore, Veronica Roth, Michael E. Shea, Gail Simone, Andrea Stewart, James L. Sutter, Ashley Warren
Kobold Guide t... Keith Baker, Tobias...
Okładka książki Forward. Stories of Tomorrow Blake Crouch, Nora K. Jemisin, Veronica Roth, Amor Towles, Paul Tremblay, Andy Weir
Forward. Stori... Blake Crouch, Nora ...

Na półkach: , , , , , , ,

Trylogia "Niezgodna" długo leżała na moim regale w oczekiwaniu na przeczytanie. Przyznaję, że najpierw obejrzałam filmy, więc książkę cały czas odkładałam na później myśląc, że przecież po filmach historię już znam, więc niewiele nowego mogę się dowiedzieć z książek. Jednakże pewnego dnia doszła do mnie informacja, że trzeci tom tej trylogii został podzielony na dwa filmy, przy czym ten drugi nigdy nie powstał i to dało mi tego niezbędnego kopa do przeczytania całej trylogii, aby poznać właściwe zakończenie. Czytało mi się to bardzo szybko, dość lekka książka o świecie dystopijnym. Cała historia zaczyna się w Chicago, zamkniętym mieście podzielonym na frakcje, gdzie każdy ma swoje miejsce. Jednakże nie oznacza to, że ludzie nie mają wpływu na to w której frakcji chcą żyć - młodzi ludzie po skończeniu 16 lat przechodzą tzw. test predyspozycji, a następnie podczas ceremonii wybierają frakcję do której chcą należeć, co oznacza, że niekoniecznie idą do tej frakcji w której się urodzili. I tak też podczas testu predyspozycji Beatrice Prior - nasza główna bohaterka, dowiaduje się, że pasuje do 3 frakcji, czyli jest Niezgodna, co nie jest mile widziane w społeczeństwie....
Bardzo ciekawa historia, szybko się ją czytało, zdecydowanie każdy kto obejrzał filmy powinien ją przeczytać, gdyż może zostać nieźle zaskoczony.

,,Niezgodna" to historia, która wciąga i trzyma w napięciu do samego końca. Ludzie żyją w mieście powstałym na ruinach Chicago. Na podstawie selekcji są przydzielani do jednej z pięciu frakcji. Są to altruizm, nieustraszoność, erudycja, prawość i serdeczność W tym wszystkim znajduje się Beatrice, bohaterka, która musi wybrać swoją przynależność do jednej z pięciu frakcji, reprezentujących różne wartości i sposoby życia. Po dokonaniu wyboru Tris stanie się celem niebezpiecznych intryg i układów, a walka o przetrwanie stanie się jej codziennością. Sprawy komplikuje dodatkowo to, że tak naprawdę nie pasuje do żadnej frakcji. Ludzi takich jak ona nazywa się Niezgodnymi. Rządzący za wszelką cenę będą starali się wyeliminować niepasujący do ich poukładanego świata kawałek.

Mogłoby się wydawać, że w tak sztywnym świecie gdzie panują tak rygorystyczne reguły nie ma miejsca na zabawę, przyjaźń, a nawet na miłość. Nic bardziej mylnego. W tej książce dość ważną rolę odgrywa właśnie miłość i więzi z innymi ludźmi, które okazują się najsilniejsze gdy właśnie powstają w tak trudnych warunkach.

Książka ,,Niezgodna" , której autorką jest Veronica Roth to emocjonująca, wciągająca i przede wszystkim mądra historia. Autorka stworzyła świat, w którym młodzi ludzie muszą dokonać trudnego wyboru, wybrania jednej frakcji jako swojej przynależności. Jednak ta pozorna prostota jest tylko pozorna- każda frakcja kryje w sobie wiele tajemnic i konfliktów, a życie w każdej z nich ma swoje zalety i wady.

Opowieść skupia się na losach Tris i ukazuje jej wewnętrzne zmagania się z lojalnością wobec rodziny, życia oraz przede wszystkim z samą sobą, Autorka zręcznie przeplata wzruszające momenty z dynamicznymi scenami akcji które trzymają czytelnika w niepewności aż do samego końca.
,,Niezgodna" to książka dla młodzieży, ale zdecydowanie nie tylko - tematyka, która porusza jest uniwersalna i dotyczy każdego, kto kiedykolwiek musiał stawić czoła trudnym decyzjom.
Gorąco polecam przeczytać książkę, ponieważ właśnie dzięki niej możemy się dowiedzieć co tak naprawdę oznacza bycie niezgodnym.

Przebrnąłem przez ten cyrk tylko dlatego bo jestem upartym typem. Relajce między bohaterami jak z 90210, utopia tak naciągana (rozwalmy frakcje, założymy nową o nazwie bezfrakcyjna),a potem kiedy im dalej w las...... boooom, wielki brat patrzy [facepalm]. Ale jego też załatwimy. Każda część trylogii oparta na ty samym szkielecie. I te nużące opisy, które nic nie spajają w tym tworze. Rozumiem, literatura młodzieżowa. Ale nie róbmy z młodzieży debili, poradzą sobie z ambitniejszym i mniej bezpiecznym tekstem. Ten zakrawa o Trudne Sprawy.

Ciekawa historia .

Ciekawa historia .

2069

Książka „Trylogia „Niezgodna” Veronici Roth to podróż do Chicago, w którym funkcjonują trakcje, a dokładnie pięć: Altruizm (bezinteresowność),Nieustraszoność (odwaga),Erudycja (inteligencja),Prawość (uczciwość),Serdeczność (życzliwość).
Każdy szesnastolatek przechodzi test predyspozycji, a potem w krwawej ceremonii musi wybrać frakcję. Ten, kto nie pasuje do żadnej, zostaje uznany za bezfrakcyjnego i wykluczony. Ten, kto łączy cechy charakteru kilku frakcji, jest NIEZGODNY – i musi być wyeliminowany. Dzień, kiedy szesnastoletnia Tris dokonała wyboru, powinien zostać uczczony świętowaniem przez frakcję, do której przystąpiła – jednej z pięciu, jakie istnieją w zniszczonym katastrofą Chicago. Zamiast tego zakończył się tragedią. Przejście z Altruizmu do Nieustraszoności zburzyło jej świat, pozbawiło rodziny, zmusiło do ucieczki, ale i połączyło z Tobiasem. Od tamtej chwili walka frakcji przerodziła się w otwartą wojnę. A podczas wojny trzeba stanąć po jednej ze stron. Wybory są jeszcze bardziej dramatyczne – i jeszcze bardziej nieodwołalne. Zwłaszcza dla Tris, NIEZGODNEJ, która wciąż zmaga się z natrętnymi pytaniami o konsekwencje swojej decyzji, z żalem i wyrzutami sumienia, swoją tożsamością i lojalnością, polityką i miłością. Lecz wstrząsające nowe odkrycia i zmieniające się sojusze sprawią, że musi ujawnić prawdę o sobie. Nawet jeśli miałaby stracić wszystko. A żeby ocalić tych, których kocha, musi złamać niewzruszone reguły swojego bezwzględnego świata.
Serdecznie polecam.
Lubię wracać do trylogii, którymi zainteresowałam się kilka lat temu.

Na początku planowałam ocenić każdą część po kolei, ale jednak "zbuntowałam się" I postanowiłam ocenić wszystko jako całość, skoro całość mam w jednym egzemplarzu. Jednak po zakończeniu ostatniego tomu, nie jestem pewna, czy to była taka świetna decyzja. Myślę, że głównie dlatego, że trylogia "Niezgodna" to równia pochyła. Co tom, coraz gorzej. Moje myśli zaczynały się od "całkiem fajne", poprzez "co tu się odjaniepawla",kończąc na "autorce już się chyba nie chciało". Poza tym, cały czas miałam z tyłu głowy, że pewne rzeczy trzeba przeczytać wtedy, kiedy jest o nich głośno. Nie ukrywajmy, w literaturze trendy szybko się zmieniają i książka o postapokaliptycznym świecie już się tak dobrze nie sprzedaje. A ta książka była w swoim czasie głośna. Podejrzewam też, że w pewnym sensie jestem też na nią za stara i dostrzegam więcej nieścisłości, niż gdybym miała ją przeczytać te 10 lat temu.

Wraz z siostrą zastanawiałyśmy się, którą frakcję byśmy wybrały, gdybyśmy były zmuszone wybierać. Okazało się to bardzo trudne, bo żadne w pełni nam nie odpowiadały, ale obie uznałysmy, że na pewno nie Nieustraszeni. Dlatego, że choć autorka chciała ich pokazać jako wyluzowanych i wolnych ludzi, to zgodnie stwierdziłyśmy, że wyszła z tego banda Maszjakiśproblemów i co to nie oni.

Koncertowy przykład trylogii która z naprawdę dobrego, solidnego poziomu z każdą kolejną częścią leci jakościowo coraz bardziej w dół, efektownie upadając do słabego, roczarowującego poziomu. Fajnie, że jest to spięte w jedną książke, jest to wtedy bardziej widoczne.

Trylogia „Niezgodna” Veronica Roth
Pierwsze zetknięcie z fantastyką. Pierwsza trylogia przeczytana przeze mnie. Czytałam ją dosyć dawno, jednak nie łatwo zapomnieć o Beatrice i cudownym „Cztery”. (To ten moment kiedy możemy na same wspomnienie o tym przystojniaku chwilę powzdychać :D ) Trylogia sama w sobie jest według mnie pouczająca, ciekawa, intrygująca. Autorka potrafi zaciekawić i zachęcić do siebie czytelnika.
Mimo elementów nierealnych seria ta nie jest skierowana jedynie do młodszych czytelników. Przez nagromadzone dawki emocji, adrenaliny i akcji doskonale sprawdzi się jako lektura dla starszych odbiorców. Przemiana głównej bohaterki – Tris – to to, co podobało mi się w „Niezgodnej” najbardziej. Wraz z nią czytelnik mógł przeobrażać się z nastolatki w silną, odważną, dorosłą kobietę. Kolejna odsłona #girlpower! :) Dzięki książce zauważamy również, że mimo młodego wieku jesteśmy czasami zmuszeni do podjęcia trudnych decyzji, nasze wybory wpływają kolejno na naszą przyszłość. Wyborom Beatrice zawsze towarzyszy miłość do bliskich, zrozumieniu i mądrości. Wiele pozytywnych cech odnajdziemy również w pozostałych bohaterach wykreowanych przez autorkę. Ogromny plus Roth zdobywa ode mnie za to, że nie bała się uśmiercić niektórych ważnych osób. Ukazuje nam tym samym zachowanie bohaterów po stracie bliskich, ukochanych. Ukazuje ból i cierpienie, ale także to, że nie możemy się poddać, tylko kroczyć dalej, mimo wszelkich słabości i trudów. Zastrzeżenia? Po pierwsze to, że momentami zachowanie Tris było irytujące, niektóre akcje za bardzo podkoloryzowane. Drugi i trzeci tom trylogii już według mnie nie porywa tak czytelnika jak ten pierwszy.
Veronica Roth ma bardzo ciekawy styl pisania, przez jej dzieła się „płynie”. Mimo, iż jest wiele opinii o podobieństwie do „Igrzysk Śmierci” ja osobiście uważam, że zarówno jedna jak i druga seria mają w sobie odmienne „to coś”.
Zachęcam wszystkich do zapoznania się z historią Beatrice, Cztery i innych. Odprężycie się przy tej serii, trochę pofantazjujecie i rozmarzycie, bo tak jak wspominałam „Cztery” zdobywa nie jedno kobiece serduszko.

Trylogia „Niezgodna” Veronica Roth

Trudno zapomnieć o tej książce tak po prostu. Czasami są takie powieści, które wchodzą w nasze życie i już do końca będą nam towarzyszyć ze swoją mądrością.

Po pierwsze bardzo się cieszę, że ta książka została wydana w całości. I to pomimo dość nieporęcznej objętości. Pierwsza część, czyli „Niezgodna” jest wciągająca, zaskakująca, frapująca, ale dopiero wraz z kolejnymi tomami tworzy niepowtarzalną powieść. Najbardziej urzekła mnie przemiana głównej bohaterki. Od dziewczyny, nastolatki, która dokonuje trudnego, niecodziennego wyboru, po niemalże dorosłą kobietę podejmującą trudne decyzje, oparte na miłości, zrozumieniu i mądrości. Dojrzewanie głównych bohaterów, w którym uczestniczymy strona po stronie, to dla mnie główny atut tej książki. Jeśli zaś chodzi o świat przedstawiony to jest ciekawy, lecz niedopracowany. Dlatego czasami trzeba przymknąć oko, nie kłócić się z autorką o prawdopodobieństwo wydarzeń, lecz przyjąć je na wiarę i kontynuować lekturę. Doceniłam jeszcze jedną rzecz. Pisarka nie boi się trudnych rozwiązań. Jeśli postaci powieści porywają się na niebezpieczną akcję, to niektórzy z nich giną, a ci którzy pozostali, muszą się nauczyć jakoś z tą stratą żyć. Ocena końcowa – mocna czwórka, zwłaszcza za ostatni tom.

• 2015
  • 2017