Piąta fala

Wydawnictwo: Otwarte
The 5th Wave
postapokalipsa, dystopia, inwazja
a_iwka

Pierwsza fala przyniosła ciemność. Druga odcięła drogę ucieczki. Trzecia zabiła nadzieję. Po czwartej wiedz jedno: nie ufaj nikomu. Wystarczyły cztery fale kosmicznej inwazji, by z siedmiu miliardów ludzi ocalała zaledwie garstka. Przemierzająca zgliszcza Ameryki Cassie próbuje uciec od istot, które tylko wyglądają jak ludzie. Zabijają wszystkich, z dnia na dzień zmniejszając garstkę...

Pierwsza fala przyniosła ciemność.

Druga odcięła drogę ucieczki.

Trzecia zabiła nadzieję.

Po czwartej wiedz jedno: nie ufaj nikomu.

Przemierzająca zgliszcza Ameryki Cassie próbuje uciec od istot, które tylko wyglądają jak ludzie. Zabijają wszystkich, z dnia na dzień zmniejszając garstkę ocalałych. Cassie wie, że pozostać żywą oznacza pozostać samotną. To się zmienia, gdy poznaje Evana Walkera. On może być jej ostatnią nadzieją na przetrwanie… albo zagrożeniem. Czy Cassie powinna mu zaufać? Czy zdąży odnaleźć sprzymierzeńców, zanim piąta fala położy kres ludzkości?

Na podstawie powieści "Piąta fala" powstał film w gwiazdorskiej obsadzie. W rolę Cassie wcieliła się Chloë Grace Moretz, znana polskim fanom między innymi z filmu "Zostań, jeśli kochasz".

źródło opisu: www.otwarte.eu

źródło okładki: www.otwarte.eu

Fragment książki

mclena | 2015-11-19
Przeczytana: 18 listopada 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Zanim Cię znalazłem, sądziłem, że jedynym sposobem na przetrwanie jest znalezienie czegoś, dlaczego warto żyć. To nieprawda. Żeby przetrwać, trzeba znaleźć coś, dla czego warto umrzeć."

CUDOWNA!

Książka przedstawia głównie losy Cassie i Bena, którzy to wraz z cała ludnością ziemską zostają zaskoczeni przez inwazję obcych. Przybysze przepuszczaja przez ziemię po kolei poszczególne fale, które po czwartej serii unicestwiły aż 98% populacji. Ci którzy przetrwali szukaja pomocy, lecz nie maja pojęcia gdzie jej szukać, gdyż z biegiem czasu wychodzi na jaw straszna prawda - obcy są w niektórych z nich. Jaką mają więc pewność, że nie spoglądają własnie w oczy wroga?

Mimo iż nie przepadam szczególnie za typowym sience-fiction, to tutaj jestem zdecydowaną fanką! Może dlatego, że nie wybiega ona aż tak mocno w przyszłość, gdzie wyprawa na marsa, to jak wakacje na Teneryfie, ale nie tylko. Do książki popchnęła mnie zbliżająca się ekranizacja, której premiera przypada na Styczeń 2016 i...

"Pierwsza fala: ciemność - warknęłM. - Druga fala: powódź. Trzecia fala: zaraza. Czwarta fala: uciszacze. Co dalej, Evan? Czym jest piąta fala?"

Kolejna ksiażka, która zawładnęła całym światem. Która nadała nowy wyraz literaturze.

"Obcy to kretyni."

Cassie. To ona jako jedna z nielicznych przetrwała. Młoda dziewczyna przemierza niebezpieczny świat wraz z karabinem na ramieniu i miśkiem pod pachą, czekając na piątą falę.

Zagłada. Już nic nie jest takie jak kiedyś. Nagle wszystko przestało działać. Urządzenia, ludzie... Tylko nieliczni zostali. Tylko nieliczni przeżyli. Choroby, morderstwa, samobójstwa.

Cassie oddzielona od brata, patrząc na śmierć swego ojca, przyrzekła sobie, że odnajdzie swojego młodszego braciszka. Po drodze spotyka Evana, który pomaga jej i się nią opiekuje, gdy zostaje postrzelona. Ale jakis wewnętrzny głos karze dziewczynie uciekać.

Natomiast po drugiej stronie Sam (brat Cassie) i Ben (chlopak w którym dziewczyna przed falami była szaleńczo zakochana)...

„Trudno zaplanować coś na przyszłość, kiedy przyszłość okazuje się zupełnie inna od tego, co zaplanowałeś.”

Książka ta zdecydowanie pozytywnie mnie zaskoczyła. Myślałam, że to będzie mega poważna literatura o inwazji obcych na Ziemię, a otrzymałam coś z bardzo dużą dawką humoru, pozytywnej energii, ale to nie znaczy wcale, że nie było dramatycznie, bo były momenty, które podnosiły ciśnienie, a do oczu napływały łzy, wszystkich emocji było odpowiednio i tak jak lubię. Styl autora, jego swoboda i lekkość pisania - dla mnie genialna, wyraziści bohaterowie, a do tego akcja, akcja i jeszcze więcej akcji, nie nudziłam się ani przez chwilkę.

Cała inwazja kosmitów na naszą planetę nie była dla mnie jakoś specjalnie oryginalna, nie mogłam się oprzeć wrażeniu, że widziałam już podobne schematy (chociażby w filmie „Coś” Carpentera), ogólnie wiele skojarzeń przechodziło przez moją głowę w trakcie czytania, że Reznik jest zrobiony na wzór Hartmana z „Full Metal Jacket” i cały ogrom innych...

myślnik | 2013-09-14
Przeczytana: 12 września 2013

Rick Yancey przyłożył mi broń do piersi i strzelił,rozrywając moje serce na wiele krwawych kawałków...
Druga zimna lufa przy skroni...po kolei...czy równocześnie...bez znaczenia.
Przestałam istnieć kiedy echo wystrzału niosło się głuchą falą.
Rozpadłam się,a jednak nadal byłam sobą.
Umarłam,a ciągle żyłam.
Nie można zapomnieć tego kim się było.
Co się czuło.
Tego nie da się zapomnieć,tych słów nie da się zapomnieć.
Nawet jeśli zamkniesz oczy,a może zwłaszcza jeśli je zamkniesz "Piąta fala"pozostanie z tobą.

Rick Yancey mierzył w moje serca i strzelił,a na sekundę przed tym popatrzył mi głęboko w oczy i pewnie powiedział:
Wiesz dlaczego to robię.
Wiesz?
Abyś nigdy nie zapomniała co znaczy być człowiekiem!

G E N I A L N A!
Przeliteruje jeszcze raz,głośno i wyraźnie aby nie było wątpliwości...
G E - N I A - L N A!!!

Dobrze,że nie obgryzam już z nerwów paznokci,bo biedny by były te moje dłonie,oj biedne.
Nie streszczę wam fabuły,bo mam tylko emocje w sobie.
Jestem wirującą i...

annaroza | 2017-05-30
Na półkach: PLC, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 30 maja 2017

Najpierw widziałam film. Podobał mi się. Książka też. Zwłaszcza, że film ją dość wiernie odzwierciedla. Niewielkie zmiany w fabule wychodzą mu na dobre. Powieść dobra, wciąga i szybko się czyta. Choć to raczej pozycja, którą będzie zachwycać się młodzież. Co prawda fakt, że znałam fabułę, pozbawił mnie pewnych elementów zaskoczenia, ale za to książka lepiej wyjaśnia pewne sprawy, które trudno zaprezentować w filmie. Z pewnością będę chciała przeczytać pozostałe części trylogii.

Sargento_Garcia | 2014-11-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 15 listopada 2014

Musze się przyznać, że do tej książki podchodziłem z pewną dozą niepewności. Napisano już tyle pozycji o wszelkiego rodzaju inwazjach, że jakoś trudno mi było sobie wyobrazić iż można stworzyć jeszcze cos nowego.
„Piata fala” mną wstrząsnęła i całkowicie rozniosła na strzępy. Ta książka jest wprost GENIALNA! Wartka i rewelacyjnie przemyślana akcja wciągająca od pierwszej strony i trzymająca mocno za nabiał do ostatniej litery. Za każdym razem gdy zmuszony byłem przerwać jej czytanie od razu zaczynałem tęsknić.
Pomysł na inwazję zaczynającą się po cichu kilkanaście lat przed faktycznym pojawieniem się „statku matki” to istny majstersztyk autora. Każdy kolejny element inwazji jest idealnie zaplanowany w każdym szczególe zarówno taktycznym jak i czasowym:
- pierwsza fala – ciemność która cofnęła ludzkość do XVIII wieku

potem to już była tylko równia pochyła spychająca ludzi aż do czasów pierwotnych

- druga fala – powódź,
- trzecia fala – zaraza,
- czwarta fala -...

Obywatel_Śliwka | 2013-08-13
Przeczytana: 12 sierpnia 2013

Zazwyczaj dzieje się tak, że jedna powieść zapoczątkuje modę na pewien gatunek, a kolejne pisarczyny za dychę chcąc zarobić (tu od razu narzucają się takie nazwiska jak Fitzpatrick, Clare, Roth, i Liu) i zdobyć rzeszę fanów podążają za modą i odtwarzają pomysły innych tworząc swoje mierne imitacje oryginałów (często też niezbyt dobrych). Wyjątkiem od tego są dwa tematy: zombie i ufo. Nie ma takiego bestsellera młodzieżowego o tych istotach który zawładnąłby umysłami jak ‘’Igrzyska śmierci’’ lub ‘’Zmierzch’’. Liczyłem na to, że ‘’Piąta fala’’ będzie takim spóźnionym hiciorem o ufo. Czymś, co mną zawładnie, rozrzuci i wywali mój mózg do śmietnika. Że tak jak resztę, bo mimo iż książka ma premierę za chwię to już ma wielu czytelników, pochłonie mnie ten świat i sprawi, że będę ryczał wewnętrznie nad faktem, że nie ma jeszcze kontynuacji.

Zawiodłem się.

Pierwsze strony. Kilka. Kilkanaście. Kilkadziesiąt. Wstępu od groma. Ok. – myślę – autor tworzy coś fenomenalnego i chce wprowadzić...

Karolina Król | 2018-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2018

PIERWSZA fala przyniosła ciemność. DRUGA odcięła drogę ucieczki. TRZECIA zabiła nadzieję. Po CZWARTEJ wiedz jedno: NIE UFAJ NIKOMU! Rewelacyjna książka, bardzo prosto się ją czyta, wręcz połykałam ją. Ciekawe jest również to, że autor nie pokazuję tylko książki przez jednego bohatera, ale możemy poczuć i utożsamić się z każdym z nich. I tak mamy tutaj Cassie, Evana, Bena. Książka rozpoczyna się od fali pierwszej gdzie wysiada elektryczność, wszystko jest nie takie jak być powinno, ludzie nie widzą co mają o tym myśleć, uciekać, zostać? Nie mam pojęcia co ja zrobiłabym w takiej sytuacji, chyba bym uciekała.. ale dokąd? Skoro wszędzie jest mrok. Skoro chwilę po pierwszej fali spuszczają zarazę i ludzie zarażeni umierają, tylko uodpornieni mają szansę. Ale czy na pewno? Przecież to nie koniec. Czy również zaufałabym Evanowi, tak jak zaufała mu Cassie? Nie mam pojęcia. Musiałbym się nad tym głęboko zastanowić. Żaden wybór w tym czasie nie jest zły ani dobry, bo tak na prawdę wszystko...

Magnis | 2017-11-19
Przeczytana: 14 listopada 2017

Z pisarzem Rickiem Yancey spotykałem sie wielokrotnie, przy czytaniu przygód Alfreda lub powieść grozy Badacz potworów skierowanej nie tylko do młodzieży. Zawsze dobrze wspominam przygody z jego pisarstwem i dlatego przez dłuższy czas polowałem na Piątą falę. Tym razem autor postanowił sięgnąć po motywy inwazji obcych na Ziemie. Byłem bardzo ciekawy jak wypadnie książka, bo temat był eksploatowany wiele razy i miałem pewne obawy wobec dotyczące nie tylko historii, ale w ogóle do pomysłu czy wypali.

Po czterech falach inwazji i prób wytępienia ludzkości garstka osób, które przeżyły walczą o każdy dzień, aby przetrwać. Zniszczone i płonące metropolie, obozy dla tych co przetrwali, po bazy wojskowe zabiera czytelnika autor w podróż, gdzie każdy z bohaterów książki zastanawia się dlaczego kosmici próbują zniszczyć ludzkość. Przetrwanie w tych niebezpiecznych czasach dla ludzi stanowi walkę z groźnym przeciwnikiem, który może kryć się wszędzie.
Motywy w fantastyce o...

Martyna | 2015-06-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ukochane!

Ta książka jest niesamowita! Moje emocje podczas czytania były tak ogromne, że aż mnie rozpierało, śmiałam się jak jakaś nienormalna, aby za chwilę powstrzymywać płacz... Zupełnie zatraciłam się w tamtym świecie i losach bohaterów, jestem zauroczona, zafascynowana i absolutnie nie mogę się doczekać przeczytania następnej części! Co tu dużo mówić - dla takich książek warto czytać!
świat w książce poznajemy przede wszysytkim z perspektywy dwóch bohaterów - Cassie i Zombie. Uwielbiałam zarówno rozdzaiały poświęcone Cassie jak i te Zombiego , oboje wprost uwielbiam ! Niezwykle ciekawa jest tutaj różnorodność postaci i sposób w jaki się one uzupełniają a ich losy są ze soba powiązane... Jest to niezwykle wciągające, dosłownie nie możesz się doczekać kolejnych stron, nie wspominając o punkcie kulminacyjnym akcji, który dla mnie był poprowadzony genialnie :D
Dla mnie też ogromnym plusem jest tutaj świetny wątek romantyczny, co prawda niektórzy narzekają na kolejny trójkąt miłosny ale ja...