Time Riders. Wrota Rzymu

Cykl: Time Riders (tom 5)
Wydawnictwo: Zielona Sowa
raven

Liam O’Connor powinien utonąć w 1912 roku. Maddy Carter powinna zginąć w katastrofie lotniczej w 2010 roku. Sal Vikram powinna spłonąć w pożarze w 2026 roku. Cała trójka dostała drugą szansę. Nie umarli, ale zostali zwerbowani do tajnej organizacji, której celem jest ochronić świat przez złymi skutkami podróży w czasie. Projekt Exodus – misja polegająca na przeniesieniu 300 Amerykanów z 2070...

Liam O’Connor powinien utonąć w 1912 roku.
Maddy Carter powinna zginąć w katastrofie lotniczej w 2010 roku.
Sal Vikram powinna spłonąć w pożarze w 2026 roku.

Projekt Exodus – misja polegająca na przeniesieniu 300 Amerykanów z 2070 roku do roku 54 n.e., aby zniszczyli Cesarstwo Rzymskie – zakończył się katastrofą. Połowa z nich dotarła na miejsce siedemnaście lat wcześniej, podczas panowania Kaliguli.
Liam udaje się w przeszłość, chcąc dowiedzieć się czegoś więcej. Kiedy jednak Maddy i Sal usiłują uciec przed brygadą wysłaną, by dopaść ich drużynę, wszyscy Jeźdźcy w Czasie zostają uwięzieni w starożytnym Rzymie.
Uzbrojony w wiedzę z przyszłości, Kaligula jest teraz silniejszy niż kiedykolwiek. Biuro terenowe pozostało bez opieki, a drużyna jest w wielkim niebezpieczeństwie – czy w takiej sytuacji Jeźdźcy w Czasie zdołają wrócić do 2001 roku i zawrócić historię na właściwy tor?

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Grzegorz książek: 291

Amerykański sen w starożytnym Rzymie

„Time Riders. Wrota Rzymu” to pełna akcji powieść przygodowa. Wydawnictwo Zielona Sowa prezentuje już piątą część serii. Po pobycie wśród dinozaurów, bieganiu po lesie z Robin Hoodem i walce z nazistami, przyszedł czas na podbój starożytnego Rzymu.

Powieść od razu wrzuca czytelnika w wir kłopotliwych zdarzeń, z początku trudno jest się odnaleźć w plątaninie czasów, cyborgów zwanych jednostkami pomocniczymi i głównych bohaterów, jednak czytając stronę za stroną powoli wszystko zaczyna się klarować.

To powieść o tym, jak „amerykański sen” nie wychodzi nikomu na dobre, bo kiedy szalony cezar Kaligula, zostaje oczarowany przybyszami z przyszłości, nie może wróżyć to nic dobrego… Rzym popada w ruinę, Kaligula w nabożne szaleństwo, a Amerykanie znikają…

Ludzkość doprowadziła do zagłady własną planetę i jedynym sposobem na przetrwanie gatunku jest „przewrót czasowy” i podróż do 54 r. n.e. Jednak nic nie poszło tak jak miało, wyprawa o nazwie EXODUS zakończyła się katastrofą i pomóc już może tylko tajna organizacja Jeźdźców w Czasie.

Naruszenie historycznej drogi czasowej diametralnie zmieniło przyszłość, zostawiając po Nowym Jorku jedynie zarośniętą puszczę i tutaj na dobre do powieści wkraczają bohaterowie Liam, Maddyi Sal wraz z cyborgowym towarzyszem Bobem. Jedynym sposobem na przywrócenie równowagi w przyszłym świecie, jest podróż do starożytnego Rzymu i odkrycie przyczyny takich zmian...

To powieść, prosta, szybka, dynamiczna i pełna akacji, nie sposób się z nią nudzić. Może nie jest zbyt głęboka, ale przynajmniej efektowna. Ja tego typu powieści nazywam książkami kinowymi, bo fabuła niemal pisana jest pod dyktando filmów akcji.

W przygotowaniu jest już szósty tom i jak zapowiada wydawca, wydarzy się w nim „coś wstrząsającego, co zmieni wszystko”. Warto się zatem na ten wstrząs przygotować, czytając wcześniejsze części.

Grzegorz Śmiałek

Kotkad | 2015-09-05
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 05 września 2015

"Time riders" to cykl fantastyki, o którą pyta mnie praktycznie każdy widząc książkę w moich rękach. Pytania są z rodzaju "Chyba lubisz fantastykę?", "Pewnie ciężko by mi się czytało bo nie lubię fantastyki?", " Podróże w czasie?"

Wszystkie te pytania spowodowały że najwyższy czas abym cykl wam poleciła.

Moje spotkanie z "Time riders" zaczęło się od recenzji pierwszego tom dla wydawnictwa "Zielona sowa" podczas konkursu.

Pierwszy tom „Time riders. Jeźdźcy w czasie” Aleksa Scarrowa to książka, po którą sięgnęłam ze względu na tematykę, ale również ciekawą okładkę jak i poczytność książki. Sam autor zanim odnalazł się na polu pisarstwa i zaczął osiągać sukcesy, był gitarzystą i twórcą gier komputerowych. W 2006 roku zajął się na poważnie pisarstwem a od 2010 roku stopniowo tworzył nagradzaną serię „Time riders.”

Tematyka książki to podróże w czasie. Czy o podróżach w czasie napisano już wszystko? Nie!
Dopóki chociaż cień szansy na stworzenie wehikułu jest wśród naukowców,...

Izabela Pycio | 2015-10-06
Przeczytana: 05 października 2015

Zachęcona przez córkę sięgnęłam po serię i nie żałuję, polubiłam bohaterów, fabułę i sposób zobrazowania wydarzeń dostosowany do młodego czytelnika. Napisana przystępnie i ciekawie, a jednocześnie zachęcająco do śledzenia dalszych zmagań członków agencji. Spodobał mi się pomysł, aby każdy tom dotyczył innego okresu historii, dzięki temu podróże w czasie nabierają dodatkowego smaczku, a i książki mają swój indywidualny klimat. Seria z pewnością dostarczy rozrywki młodzieży gustującej w fantastyce.

zaczytanywksiazkach | 2016-05-17

Alex Scarrow zaczynał jako grafik, po czym zdecydował, że zostanie projektantem gier komputerowych. W końcu dojrzał i został pisarzem. Napisał wiele popularnych thrillerów oraz kilka scenariuszy, ale to pisanie dla młodzieży pozwala mu do woli cieszyć się pomysłami i koncepcjami, którymi bawił się podczas tworzenia gier. Mieszka w Norwich z synem Jakubem, żoną Frances i dwoma bardzo grubymi szczurami.*

Naukowcy z 2070 roku chcą przenieść 300 Amerykanów do roku 54 n.e. Coś im nie wyszło, bo część z nich zginęła, a pozostali przenieśli się do trzydziestego siódmego roku naszej ery. Liam cofa się w przeszłość, by zorientować się w sytuacji. Ktoś wysłał na nich ludzi, którzy mieli ich dopaść. Jeźdźcy w Czasie zostają uwięzieni w Rzymie. Kaligula, cesarz, który panował w tamtych czasach zdobywa wiedzę, która pomoże jemu pokonać wszystkich. Czy Jeźdźcy w Czasie wrócą do 2001 roku i wszystko naprawią?

Głównymi postaciami są te same postacie, które spotykamy w poprzednich tomach, więc...

Tygi | 2016-01-06
Przeczytana: 31 grudnia 2015

Projekt Exodus miał być wielkim sukcesem ratującym gatunek ludzki i planetę przed nieumyślnym działaniem nas samych. Grupa naukowców, polityków i innych ważnych osobistości ma zostać przeniesionych w czasie z roku 2070 do roku 54 by zapobiec zagładzie. Jednakże konieczność przyspieszenia terminu realizacji projektu powoduje, że połowa uczestników ginie, a ci którzy przeżyli przenoszą się 17 lat wcześniej niż planowano. W Rzymie rządzi cesarz Kaligula uważany przez historyków za szaleńca i wariata. Uczestnicy projektu postanawiają wykorzystując przywiezioną ze sobą technologię przekonać go, że są bogami w ludzkich ciałach. Wywołało to falę czasu przez którą Liam i Bob udają się do Rzymu.
Maddy i Sal, które pozostały w 2001 roku zostają zaatakowane przez 6 nieznajomych jednostek pomocniczych. Dziewczyny zmuszone są opuścić biuro terenowe i dołączyć do reszty drużyny w 54 roku n.e. Pobyt tam jest okazją do zastanowienia się nie tylko nad kwestią jak wrócić do domu i przywrócić...

Kacper kp120 | 2017-12-30
Przeczytana: 18 października 2017

"Wrota Rzymu" to już piąta część przygód Liama, Maddy i Sal- "Time Riders-ów", czyli Jeźdźców w czasie.

Kiedy sięgnąłem po pierwszą część tej serii, pomyślałem: "wow, jaka ta książka jest dobra!". Z perspektywy czasu widzę, że ta część jest jak dla mnie średnia i dość długo mi się ją czytało, mogę powiedzieć że nawet męczyło. Szczerze mówiąc nie mam bladego pojęcia dlaczego, ale to pewnie dlatego, iż miałem bardzo dużo obowiązków na głowie, przez co i mało czasu na czytanie. Pomijając te moje wszystkie "małe uwagi" książka ta zawiera wiele ciekawych wątków.

Trójka przyjaciół poznała już świat dinozaurów, Robin Hooda i nazistów, aż wreszcie przyszedł czas na starożytny Rzym.
Główną akcją jest naprawa błędu podczas projektu Exodus, dzięki któremu 300 Amerykanów miało przenieść się do 54 roku naszej ery i zapobiec zagładzie ludzkości, ale przez pomyłkę wiele osób zginęło, a ci którzy przeżyli znaleźli się w roku 37 za rządów strasznego cesarza Kaliguli.
Drugim ważnym tutaj...

Oliwia | 2018-02-23
Przeczytana: styczeń 2018

To już 5 część tej serii, opowiadająca o starożytnym Rzymie. Część jest lepsza od trzeciej i czwartej - dowiadujemy się czegoś nowego, ale nadal pozostają tajemnice, jakich do tej pory nie odkrywamy.
Spodobało mi się to, że Liam, Maddy i Sal wylądowali wszyscy razem na pewien okres w Rzymie, zamiast tego, że tylko jedno z nich odbyło podróż - jak to było w poprzednich częściach. Więc 5 część różni się od swoich poprzedniczek.
Dzieje się także o wiele więcej akcji - bohaterowie dowiadują się, że ktoś zlecił ich zabić. Oczywiście nie wiedzą, kto i dlaczego, co ma się okazać dopiero w następnych częściach.
Książka była ciekawa, tylko cały czas chciałam się jak najszybciej dowiedzieć odpowiedzi na te wszystkie pytania, jakie pojawiły się już w trzeciej części. Mimo wszystko podobała mi się, uważam, że moja ocena jest adekwatna do jej treści.

książek: 2052
rumiko | 2017-12-19
Na półkach: Przeczytane, Fantasy, Mix
Przeczytana: 17 grudnia 2017

Nie wiem, jak on to robi, ale każdy kolejny tom jest naprawdę niezły. Mowa o autorze, oczywiście.
Tym razem Troje podróżników wpada w znacznie większe kłopoty niż zazwyczaj. Liam nie trafia może w tak odległe rejony historii jak poprzednio, bo "zaledwie" do starożytnego Rzymu, za to w czasach panowania Kaliguli. Za to Sal i Maddy muszą walczyć nie tylko z kolejnymi falami czasu, zmieniającymi ich rzeczywistość, ale też z nasłanymi na nie zabójcami.
Wiem, że się powtarzam z opisem z okładki, ale nie chcę nikomu popsuć lektury ujawniając zbyt wiele zbyt wcześnie.
W sumie - polecam, czytajcie!

Muinice | 2018-02-05
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 31 stycznia 2018

Maddy, Sal i Liam. Tak różna od siebie trójka nastolatków została zwerbowana do Tajnej Agencji, która ma za zadanie strzec historii. Zapytacie dlaczego? Bo każda, nawet mała ingerencja człowieka w bieg historii może przynieść fatalne skutki. Fale czasu, które diametralnie zmieniają świat.
Ludzie od zawsze byli zachłanni. Pochłaniali sobą wszystko i w ogromnych ilościach, próbując nagiąć wszelkie granice. A to prowadzi tylko do jednego. Do globalnej katastrofy. Zagłady ludzkości. Prowadzi do 'Pandory'.

Hrabina_Star | 2016-12-02
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 01 grudnia 2016

Kontynuacja przygód Jeźdźców w Czasie. Tym razem starożytny Rzym i nowoczesny projekt Exodus, który ma za zadanie stworzyć nową przyszłość. Jak to wpłynie na historię? Na istnienie ludzi, świata? Czy Liamowi, Maddy i Sal, wraz z Bobem, uda się przywrócić prawidłowy bieg historii?
Polecam, akcja się toczy i wchłania, starożytne czasy z punktu widzenia Jeźdźców, są niezwykle inspirujące :D

Paula | 2017-01-04

Jak dotąd najmniej podobała mi się właśnie ta część. Mam tylko nadzieję, że kolejność tomów nie idzie w parze z coraz gorszymi historiami. Liczę, że przy szóstym tomie to się naprawi, bo zamierzam czytać dalej :)