Wrota Rzymu

Okładka książki Wrota Rzymu Alex Scarrow
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Wrota Rzymu
Alex Scarrow Wydawnictwo: Zielona Sowa Cykl: Time Riders (tom 5) fantasy, science fiction
Time Riders (tom 5)
Zielona Sowa
2014-05-30
2014-05-30

Amerykański sen w starożytnym Rzymie

Świetna kontynuacja przygód jeźdźców w czasie, czyta się kapitalnie, oczywiście bez znajomości poprzednich części bez sensu.
T razem odwiedzi starożytny Rzym i poznajemy tutejszą kulturę o naprawdę nie jest kolorowo..
No ale trzeba przeczytać.
Gratulacje panie Scaroow
20 27 sanato

No ale trzeba przeczytać.
Gratulacje panie Scaroow
20 27 sanato

Na półkach: , , , , , , , ,

To już 5 część tej serii, opowiadająca o starożytnym Rzymie. Część jest lepsza od trzeciej i czwartej - dowiadujemy się czegoś nowego, ale nadal pozostają tajemnice, jakich do tej pory nie odkrywamy.
Spodobało mi się to, że Liam, Maddy i Sal wylądowali wszyscy razem na pewien okres w Rzymie, zamiast tego, że tylko jedno z nich odbyło podróż - jak to było w poprzednich częściach. Więc 5 część różni się od swoich poprzedniczek.
Dzieje się także o wiele więcej akcji - bohaterowie dowiadują się, że ktoś zlecił ich zabić. Oczywiście nie wiedzą, kto i dlaczego, co ma się okazać dopiero w następnych częściach.
Książka była ciekawa, tylko cały czas chciałam się jak najszybciej dowiedzieć odpowiedzi na te wszystkie pytania, jakie pojawiły się już w trzeciej części. Mimo wszystko podobała mi się, uważam, że moja ocena jest adekwatna do jej treści.

Maddy, Sal i Liam. Tak różna od siebie trójka nastolatków została zwerbowana do Tajnej Agencji, która ma za zadanie strzec historii. Zapytacie dlaczego? Bo każda, nawet mała ingerencja człowieka w bieg historii może przynieść fatalne skutki. Fale czasu, które diametralnie zmieniają świat.
Ludzie od zawsze byli zachłanni. Pochłaniali sobą wszystko i w ogromnych ilościach, próbując nagiąć wszelkie granice. A to prowadzi tylko do jednego. Do globalnej katastrofy. Zagłady ludzkości. Prowadzi do 'Pandory'.

"Wrota Rzymu" to już piąta część przygód Liama, Maddy i Sal- "Time Riders-ów", czyli Jeźdźców w czasie.

Kiedy sięgnąłem po pierwszą część tej serii, pomyślałem: "wow, jaka ta książka jest dobra!". Z perspektywy czasu widzę, że ta część jest jak dla mnie średnia i dość długo mi się ją czytało, mogę powiedzieć że nawet męczyło. Szczerze mówiąc nie mam bladego pojęcia dlaczego, ale to pewnie dlatego, iż miałem bardzo dużo obowiązków na głowie, przez co i mało czasu na czytanie. Pomijając te moje wszystkie "małe uwagi" książka ta zawiera wiele ciekawych wątków.

Trójka przyjaciół poznała już świat dinozaurów, Robin Hooda i nazistów, aż wreszcie przyszedł czas na starożytny Rzym.
Główną akcją jest naprawa błędu podczas projektu Exodus, dzięki któremu 300 Amerykanów miało przenieść się do 54 roku naszej ery i zapobiec zagładzie ludzkości, ale przez pomyłkę wiele osób zginęło, a ci którzy przeżyli znaleźli się w roku 37 za rządów strasznego cesarza Kaliguli.
Drugim ważnym tutaj wydarzeniem jest zaplanowany atak jednostek bojowych na bazę jeźdźców, przez co cała trójka zostaje uwięziona w Rzymie.

W tomie tym pojawiło się dużo nowych postaci, które "dość" namieszały, ale gdyby nie to, to książka byłaby nudna.

Podsumowując, jak już napisałem powyżej "Wrota Rzymu" nie przypadły mi do gustu, aczkolwiek nie mogę powiedzieć, że były nudne. Myślę, że zrobię sobie przerwę od tej serii, ale kiedyś do niej na pewno wrócę.

Nie wiem, jak on to robi, ale każdy kolejny tom jest naprawdę niezły. Mowa o autorze, oczywiście.
Tym razem Troje podróżników wpada w znacznie większe kłopoty niż zazwyczaj. Liam nie trafia może w tak odległe rejony historii jak poprzednio, bo "zaledwie" do starożytnego Rzymu, za to w czasach panowania Kaliguli. Za to Sal i Maddy muszą walczyć nie tylko z kolejnymi falami czasu, zmieniającymi ich rzeczywistość, ale też z nasłanymi na nie zabójcami.
Wiem, że się powtarzam z opisem z okładki, ale nie chcę nikomu popsuć lektury ujawniając zbyt wiele zbyt wcześnie.
W sumie - polecam, czytajcie!

Kontynuacja przygód Jeźdźców w Czasie. Tym razem starożytny Rzym i nowoczesny projekt Exodus, który ma za zadanie stworzyć nową przyszłość. Jak to wpłynie na historię? Na istnienie ludzi, świata? Czy Liamowi, Maddy i Sal, wraz z Bobem, uda się przywrócić prawidłowy bieg historii?
Polecam, akcja się toczy i wchłania, starożytne czasy z punktu widzenia Jeźdźców, są niezwykle inspirujące :D

Alex Scarrow zaczynał jako grafik, po czym zdecydował, że zostanie projektantem gier komputerowych. W końcu dojrzał i został pisarzem. Napisał wiele popularnych thrillerów oraz kilka scenariuszy, ale to pisanie dla młodzieży pozwala mu do woli cieszyć się pomysłami i koncepcjami, którymi bawił się podczas tworzenia gier. Mieszka w Norwich z synem Jakubem, żoną Frances i dwoma bardzo grubymi szczurami.*

Naukowcy z 2070 roku chcą przenieść 300 Amerykanów do roku 54 n.e. Coś im nie wyszło, bo część z nich zginęła, a pozostali przenieśli się do trzydziestego siódmego roku naszej ery. Liam cofa się w przeszłość, by zorientować się w sytuacji. Ktoś wysłał na nich ludzi, którzy mieli ich dopaść. Jeźdźcy w Czasie zostają uwięzieni w Rzymie. Kaligula, cesarz, który panował w tamtych czasach zdobywa wiedzę, która pomoże jemu pokonać wszystkich. Czy Jeźdźcy w Czasie wrócą do 2001 roku i wszystko naprawią?

Głównymi postaciami są te same postacie, które spotykamy w poprzednich tomach, więc nie będę ich opisywał, bo to byłoby bez sensu (zerknijcie do recenzji wcześniejszych tomów).

Utwór ten pokazuje wizję przyszłości, która ma może się zrealizować. Chodzi tu o przeludnienie świata i próbę znalezienia sposobu, który mógłby to jakoś naprawić.

Książka ta bardzo mi się podobała. Akcja momentami trzyma mocno w napięciu, od początku dużo się dzieje, są momenty tajemnicze, a autor nie raz mnie zaskakiwał. Jest to najlepsza część, bo we wcześniejszych pojawiał się pewien schemat, mianowicie pojawiał się problem, Jeźdźcy w Czasie jechali do miejsca, w którym doszło do zmiany historii, ratowali świat. W tym tomie zostało to trochę zmienione, bo pojawiły się nowe postacie, które namieszały (i to mocno),dzięki czemu jest jeszcze ciekawiej. Bardzo spodobał mi się pomysł na osadzenie akcji w starożytnym Cesarstwie Rzymskim. Autor opisał starożytny Rzym, ludzi i ich pewien zwyczaj, co w pewnym sensie pozwoliło mi przenieść się do tamtych czasów.

Tak jak czwarta część, ta również uczy czytelnika.

Jedyną wadą książki jest to, że znalazłem kilka literówek, aczkolwiek nie za bardzo rzucają się one w oczy i nie utrudniają czytania. Wspominam o tym, by nikogo nie zaskoczyło to, że są literówki (rozumiem, że korektorzy nie mają łatwej pracy, a popełniać błędy to rzecz ludzka, dlatego korekta książki nie wpływa na moją ocenę utworu).

Podsumowując tę krótką recenzję (nie chcę napisać więcej, bo boję się, że zacznę spoilerować) szczerze polecam Wam ten utwór oraz całą serię. Zniecierpliwiony czekam, aż sięgnę po szósty tom.

Za przekazanie książki do recenzji dziękuję Wydawnictwu Zielona Sowa.

Tytuł: „Time Riders. Wrota Rzymu”
Tytuł oryginału: „Time Riders. Gates of Rome”
Autor: Alex Scarrow
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Cykl: Time Riders (tom V)
Tłumaczenie: Karol Sijka
Data wydania: 30.05.2014
Liczba stron: 449
ISBN: 978-83-7895-923-6

* Źródło – książka.

Zachęcona przez córkę sięgnęłam po serię i nie żałuję, polubiłam bohaterów, fabułę i sposób zobrazowania wydarzeń dostosowany do młodego czytelnika. Napisana przystępnie i ciekawie, a jednocześnie zachęcająco do śledzenia dalszych zmagań członków agencji. Spodobał mi się pomysł, aby każdy tom dotyczył innego okresu historii, dzięki temu podróże w czasie nabierają dodatkowego smaczku, a i książki mają swój indywidualny klimat. Seria z pewnością dostarczy rozrywki młodzieży gustującej w fantastyce.

"Time riders" to cykl fantastyki, o którą pyta mnie praktycznie każdy widząc książkę w moich rękach. Pytania są z rodzaju "Chyba lubisz fantastykę?", "Pewnie ciężko by mi się czytało bo nie lubię fantastyki?", " Podróże w czasie?"

Wszystkie te pytania spowodowały że najwyższy czas abym cykl wam poleciła.

Moje spotkanie z "Time riders" zaczęło się od recenzji pierwszego tom dla wydawnictwa "Zielona sowa" podczas konkursu.

Pierwszy tom „Time riders. Jeźdźcy w czasie” Aleksa Scarrowa to książka, po którą sięgnęłam ze względu na tematykę, ale również ciekawą okładkę jak i poczytność książki. Sam autor zanim odnalazł się na polu pisarstwa i zaczął osiągać sukcesy, był gitarzystą i twórcą gier komputerowych. W 2006 roku zajął się na poważnie pisarstwem a od 2010 roku stopniowo tworzył nagradzaną serię „Time riders.”

Tematyka książki to podróże w czasie. Czy o podróżach w czasie napisano już wszystko? Nie!
Dopóki chociaż cień szansy na stworzenie wehikułu jest wśród naukowców, dopóki nie dostaniemy stu procentowego zaprzeczenia możliwości podróżowania w czasie, dopóty pisarze będą tworzyć swoje wehikuły, swoich podróżników i swoje alternatywne odgałęzienia czasu i taki właśnie alternatywny świat stworzył Aleks Scarrow.

Bohaterami książki są młodzi ludzie z różnych epok czasowych Liam O’Connor steward z Titanica z 1912 roku. Maddy Carter młoda dziewczyna z zainteresowaniami technicznymi z 2010 roku oraz Sal Vikram z 2029 roku. Każde z tych młodych ludzi spotykamy po raz pierwszy w chwili zagrożenia życia. Titanic tonie, w samolocie Maddy za chwilę wybuchnie bomba a Sal ma zginąć w pożarze. W ostatnim jednak momencie Foster, tajemniczy człowiek każdego z nich chwyta za rękę… i budzą się jak z koszmaru w tajemniczym magazynie w 2001 roku. Po co się tu znaleźli, jaki będzie ich dalszy los o tym opowie wam niezwykle fascynująca lektura pierwszego tomu „Time riders”.

Co wam mogę zdradzić? Będzie ciekawie, będzie groźnie i zupełnie inaczej niż w dotychczasowych opowieściach o podróżach w czasie. Aleks Scarrow stworzył zupełnie nowy wymiar podróży w czasie, zaczarował mnie nimi i wciągnął w ten świat bez reszty. Akcja w odróżnieniu od dużej większości podobnych lektur tej tematyki nie dotyczy ratowania ukochanych, szukania liczb wygranych w toto lotka, a pilnowania „właściwej” osi czasu. Autor umiejscawianie bohaterów w wydarzeniach które są dla historii świata niezwykle istotnymi i odwraca je do góry nogami. Scarrow wreszcie też tworzy jednostkę pomocniczą, kim lub czym ona jest tego wam już nie zdradzę, nie mniej pomysł jest jak dla mnie trafiony w dziesiątkę.

Wspomniałam że autor wrzuca naszych bohaterów w różne ważne wydarzenia czasowe a jakie? Odpowiem trochę naokoło: Zastanawialiście się coby było gdyby Hitler wygrał II wojnę światową, co by było gdyby wśród dinozaurów był gatunek z odrobiną inteligencji który miałby od kogo się uczyć? Co byście zmienili w historii Roobin Hooda, a kogo usunęlibyście w czasach wojny secesyjnej? A w jakim okresie Rzymu chcielibyście zamieszać? Kogo spotkać, komu odebrać władzę, a komu ją dać?
Zdecydowanie Alex Scarrow ma masę pomysłów i nie waha się przelać je na karty powieści.
Z przyjemnością sięgnę po kolejny tom i z przyjemnością cykl wam polecę. Zresztą sami oceńcie jak wam się powieść podoba!!!

Wszystkie te pytania spowodowały że najwyższy czas abym cykl wam poleciła.

Moje spotkanie z "Time riders" zaczęło się od recenzji pierwszego...

Jak dotąd najmniej podobała mi się właśnie ta część. Mam tylko nadzieję, że kolejność tomów nie idzie w parze z coraz gorszymi historiami. Liczę, że przy szóstym tomie to się naprawi, bo zamierzam czytać dalej :)

• 2015

Dodaj cytat z książki Wrota Rzymu