Patologia transformacji

historia
Poltext
2013-09-10
2012-01-01
przemiany kapitalizm postkomunizm ekonomia gospodarka reformy gospodarcze iii rp

Autor opisuje w jaki sposób doszło do transformacji po 89 roku i opisuje straty jakie poniósł naród polski dzięki takim "fachowcom" jak Balcerowicz.

Książka wybitna, istna piguła informacji. Dzień w dzień jej treść podnosiła mi ciśnienie i powodowała samoistne zgrzytanie zębami. Nasuwa mi się tylko cytat Lao Che z piosenki Hydropiekłowstąpienie: "A wyście to tak, po ludzku, po ludzku - spartolili." Teść to ciąg niekończących się złych wyborów -rządzących naszym krajem - po wyzwoleniu się spod władzy Kremla i jednoczesnym wpadnięciu w macki neokolonializmu. 20 lat wysysania krwi..... Polecam bo warto być świadomym.

Sięgnąłem po tę książki gdyż przede wszystkim zaciekawił mnie tytuł, dopiero potem opis. Ciekawią mnie dzieła publicystyczne dotyczące ekonomii, polityki, oraz historii. Okres tak zwanej przemiany ustrojowej, oraz Okrągłego Stołu uważam za jeden z większych szwindli w naszej historii (myślę, że nieprzypadkowo w szkole uczymy się na temat starożytnego Egiptu, Imperium Rzymskiego, czy Mezopotamii, jednocześnie pomijając historię Polski po II Wojnie Światowej, zazwyczaj nie starcza na to czasu, bo piramidy są ważniejsze). Dlatego też (oraz ze względu na wysoką średnią) sięgnąłem po tę książkę.
Początek książki jest ciężki, sporo tu definicji i nazewnictwa, potem czyta się już lepiej. Książka jest dość chaotyczna, autor przybliża nam przełom lat 80 i 90, czyli lata tak zwanego dzikiego kapitalizmu, kto wtedy miał głowę na karku, mógł się dorobić dużych pieniędzy, takie to były czasy.
Sama książka nie byłaby może tak zła jak wynika z mojej oceny, jednak w momencie gdy pojawiają się peany pochwalne pod adresem Lecha Wałęsa, uznałem że to dla mnie za dużo i stwierdziłem, że szkoda mojego czasu. Zresztą prezydent wypowiadający się po rozmowie z ekonomistą "nie wiem o czym ten facet mówił, ale to na pewno było interesujące", no cóż. Nieprzypadkowo na stare lata został człowiekiem- memem.
Bardzo rzadko zdarza mi się nie przeczytać książki do końca. Generalnie uważam, że można rozłożyć czytanie na dłuższy okres, ale jednak należy dobrnąć do końca.

Bardzo ciekawa książka podsumowująca cały okres od 1989 roku a więc tego bumu liberalizacji i neokapitalizmu w Polsce, który obraca się przeciwko nam. Niestety pracując od ponad 20 lat w tych firmach z kapitałem zagranicznym w Polsce i częściowo za granicą dostrzegam to o czym pisze autor. Do niczego z takim podejściem nie dojdziemy, a słowa J.Kaczyńskiego, że Polska dogoni "Zachód" za 10-15 lat jest czystą mrzonką i pustym hasłem. Nie ma takiej opcji. Jesteśmy po prostu ludem skolonizowanym czy tego chcemy czy nie. Brutalna prawda opisana jest w tej właśnie książce. Ze względu na wiek autora używa przy niektórych porównaniach trochę archaicznego i nomenklaturowego języka. Bardzo, ale to bardzo, warto tą książkę przeczytać.

Świetna książka. Mądrego zawsze warto poczytać :) "Plan Balcerowicza" rozłożony na łopatki, tak samo jak prywatyzacja w wykonaniu Lewandowskiego i ekipy. Autor bez ogródek obnaża całą prawdę o polskiej transformacji, o jej "elitach", patologii, korupcji i doprowadzeniu naszego kraju do nędzy, zamiast do bogactwa. Autor daje mocno do myślenia, aż człowiek się zastanawia dlaczego CI politycy siedzą jeszcze przy żłobie zamiast w więzieniu lub w co najmniej głębokim zapomnieniu. Polecam serdecznie.

pozostawiam tę książkę bez oceny, choć jest niezmiernie wartościowa. pozwala zrozumieć mechanizm, który rozwinięto nad naszym krajem i który potem starano się skrzętnie ukryć przed nami.
nie oceniam, bo myślę, że moja ocena nie ma znaczenia (a byłaby wysoka). na pewno jednak polecę tę książkę każdemu, bo jest napisana bezstronnie, choć mocno atakuje sprawców, warto też zauważyć, że jest mocno ad rem, a mało ad personam.

polecam szczerze i gorąco.

Jedna z książek, której przeczytanie zmienia ocenę rzeczywistości. Po tej lekturze inaczej widzę Polskę a.d. 2017 i niestety nie jest to lepsza optyka.

Wiele celnych punktów, ale mam wrażenie pewnego chaosu w tej książce i co chwila czytania jednego i tego samego w kółko.

Myślę, że dało się to skrócić do kilkunastu stron.

Myślę, że dało się to skrócić do kilkunastu stron.

Wspaniała książka dokumentująca najnowsze dzieje Polski z punktu widzenia prakseologa.
Niestety nie da się jej przeczytać za jednym zamachem. Zbyt bardzo przerażały mnie opisy zbrodni popełnionych na Polsce.

Książka z gatunku obowiązkowych - autor zwięźle i konkretnie przedstawia mechanizmy rynkowe i ekonomiczne zachodzące na przełomie lat 90-tych w Polsce, podpierając się przy tym mnóstwem danych i faktów. Oczywiście, pozostaje kwestia interpretacji tychże czynników, ale w teoriach profesora Kieżuna niełatwo znaleźć błędy poza zauważonym już przez większość założeniem siły gospodarki PRL-owskiej. Zdecydowanie warta uwagi.

• Ekonomia
  • Do kupienia
  • Polska

Dodaj cytat z książki Patologia transformacji