Głowa. Instrukcja użytkowania

poradniki
Zwierciadło
2016-09-14
2003-12-01
efektywność inteligencja kreatywność poradnik praca zawodowa psychologia percepcji psychologia w biznesie rozwój intelektualny rozwój osobisty umysł zarządzanie czasem

Poradnik myślenia i działania

Rzadko sięgam po literaturę dla młodzieży, bo młodzieżowe czasy mam już dawno za sobą. A jeśli już, to z sentymentu zabieram się znowu za książki Niziurskiego, Bahdaja albo po szalone przygody Tomka Wilmowskiego, których cała seria stoi na honorowym miejscu mojej biblioteki.

Nie zabrałbym się za tę akurat książkę, gdybym wiedział, że należy ona do gatunku poradników dla młodzieży. Dowiedziałem się o tym zresztą dopiero na ostatnich stronach, gdzie autor wspomina o adresatach swojej pracy.

Podoba mi się, jak dorośli ludzie traktują swoich młodszych braci i siostry poważnie. Zadają dzieciom pytania, nie występują z pozycji wszechwiedzącego autorytetu, nie pouczają i nie karcą bez potrzeby, po to tylko, aby zaznaczyć swoją wyższość. Ta książka mówi o poważnych rzeczach dość poważnym językiem. Za nic nie przypomina literatury młodzieżowej.

Czesław Bielecki to z zawodu architekt, z serca i powołania – wróg komunizmu i działacz opozycyjny w PRL-u i – w końcu – z poczucia misji – polityk i poseł w III RP. Prawicowiec, ale ten prawdziwy, liberalny. Swego czasu działacz i poseł z ramienia PiS, co dobitnie udowadnia, że w każdej partii można znaleźć kogoś z głową na karku.

Właśnie o głowie napisał Bielecki książkę. Napisał o tym, jak realizować życiowe cele, używając do tego myślenia. Nie jest to tak oczywiste, jakby się mogło wydawać w czasach, gdy ludzie osiągają sukcesy na różnych polach, za bardzo nie fatygując do tego celu swoich intelektów.

Bielecki nie jest idealistą, Don Kichotem, bo jako artysta-architekt, biznesmen, bojownik o wolność i jako polityk osiągnął niezaprzeczalne sukcesy. Postanowił więc podzielić się z młodszymi tym, w jaki sposób do tego doszedł.

Opowiadając o tym, stosuje bliską mi metodę analityczną. Wywód jest uporządkowany, a jednocześnie pełen polotu i dygresji, jeśli są one pomocne. Ta umiejętność wynika zapewne z architektonicznego powołania autora. Jest to zawód, który wymaga od człowieka bycia jednocześnie artystą i umysłem ścisłym.

A więc czytałem tę książkę w przekonaniu, że jest to lektura dla mnie – osoby mającej ogromne kłopoty z upartym dążeniu do celu, z systematycznością, z konsekwencją, z wiarą w osiągnięciu sukcesu. Więc robiłem notatki, wracałem do niektórych fragmentów, myślałem, jak przekuć te porady na własne życie.

„Głowa. Instrukcja użytkowania” adresowana jest do ludzi, którzy, w porównaniu ze mną, mają te ponad ćwierć wieku więcej czasu na wyciśnięcie z ich soczystych umysłów tej całej śmietanki, która dostarczy im spełnienia marzeń. Ja mogę tylko o tym marzyć, wyżymując z pomarszczonej jak rodzynek łepetyny pojedyncze, brunatne i oleiste kropelki, tego, co może kiedyś miało jakąkolwiek wartość i mogło się do czegokolwiek przydać.

I tym optymistycznym akcentem – kończę! Powodzenia, odwagi, ale wszystko – z głową!

Sporo ciekawych nawiązań do praktycznego życia i sytuacji z doświadczeń Autora. Podobała mi się czytelna segregacja wszystkich elementów zarządzania głową, podział na krótkie podrozdziały. Czasami trudna do zrozumienia.

,,Wystarczy, że osiągniesz to, co możliwe, nie marnując własnych szans'' (230 s.)

,, Sztuka rozmowy wprowadza nas w życie społeczne. Trzeba tak słuchać partnera, żeby chciał nam coś powiedzieć, i tak mówić do niego żeby chciał nas słuchać. Prawdziwa rozmowa jest więc sztuką nadawania i odbierania na odpowiedniej częstotliwości. jest też umiejętnością wczuwania się w emocje i myśli drugiej osoby. Otwierając się na racje naszego rozmówcy, zakładam, że może nas pozytywnie zaskoczyć, że na wymianie myśli możemy zyskać'' (51)

Książka przedstawia pogląd autora o tym jak łączyć myślenie z działaniem. Nie jest to jednak typowa książka o samorozwoju jakich pełno - ma podbudowę filozoficzną. Niestety moim zdaniem autor z jednej strony wskazuje o tym aby komunikować się w taki sposób aby był zrozumiały dla odbiorcy, wskazuje o tym aby wyrażać się jak najkrócej (bez straty sensu / jakości) a jednocześnie odnoszę wrażenie, że książka jest nieco przegadana.
Wreszcie same życiowe wybory autora (z ostatnich lat) powodują, że nie jestem przekonany czy rzeczywiście sam stosuje się do zawartych w niej porad.

Czesław Bielecki to polityk, architekt i jak na człowieka renesansu przystało, także i filozof. Pod wpływem obserwowania świata, zrodziły się w nim powody do bezkresnych przemyśleń, czego wynikiem zapewne jest książka porządkująca odpowiedzi na zadane obie pytania – Dlaczego? Jak? Po co?
Autor podzielił swoje refleksje na rozdziały i podrozdziały, dzięki czemu można bezproblemowo powrócić do szczególnie ważnych dla nas. Podrozdziały są krótkie, treściwe, skumulowane w swym przekazie i dobitności. Nazwałabym je poetycką konkretnością. Zdania zachwycają. Piękny język się w nich zawiera.
Rysunki do rozdziałów przykuwają uwagę i pozwalają powtórnie przejść przez proces analizy treści słów autora.
Każde zdanie z książki „Głowa. Instrukcja użytkowania” można byłoby wpisać w zbiór cytatów- takich, które dodają skrzydeł, rozumu, rozwiewają wątpliwości i tłumaczą mechanizmy i motywy ludzkiego myślenia i zachowań.
Ze sposobem myślenia Czesława Bieleckiego i obiorem rzeczywistości mogłabym się utożsamić. Jedynym minusem są wzmianki religijne.

Bielecki często porusza tematy związane z postawą inteligentów. To właśnie one i inne interesujące problemy skutecznie przykuwają uwagę czytelnika. Poradnik podzielony jest na równe czterdzieści krótkich rozdziałów, z czego każdy porusza inne, ale ciągle frapujące, zagadnienia. Wspaniałym dodatkiem są ilustrację Janusza Kapusty, potrafiącego zilustrować wiedzę przekazywaną przez Bieleckiego, zawierając w swoich grafikach esencję słów współczesnego człowieka renesansu. Także ćwiczenia będące uwieńczeniem każdego rozdziału sprawiają czytelnikowi wielką przyjemność, choć nie zawsze, bo niektóre zadania mogą wydawać się bezsensowne, a odnalezienie odpowiedzi na inne wymaga sporo czasu. Choć Czesław Bielecki w swojej instrukcji użytkowania głowy nie zawarł niczego odkrywczego, warto zapoznać się z jego poradnikiem. To zbiór komponentów sukcesu. Umiejętności, które często są przez nas pomijane, a nawet ich nie zauważamy. Polecam.

Więcej: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2016/10/instrukcja-obsugi-gowy.html#more

Czesław Bielecki - architekt, polityk, publicysta." Głowa. Instrukcja użytkowania" jest poradnikiem, w którym autor przekazuje czytelnikom swoje bogate doświadczenie życiowe, wynikające m.in. z działalności konspiracyjnej w latach osiemdziesiątych, pracy w zawodzie architekta, a także z aktywności politycznej. Autor opisuje swoją filozofię posługiwania się głową, od pomysłu do działania. W książce znajdziemy mnóstwo porad życiowych, skierowanych nie tylko do młodszych czytelników. Poradnik jest też kopalnią inspirujących cytatów. Adresowany jest do osób chcących mądrze zaprogramować samego siebie.
Znajdziemy też tam spis lektur, które autor poleca do przeczytania.
Książka Czesława Bieleckiego zawiera jego filozofię skutecznego działania dzięki optymalnemu wykorzystaniu umysłu. Sądzę, że każdy czytelnik znajdzie w niej coś interesującego dla siebie.

Ciekawe rozważania na temat tego jak funkcjonujemy i życiowych wyborów - również lektur. Garść porad doświadczonego człowieka. Czasem sprawy oczywiste, ale swym całościowym (totalnym) podejściem do tworzenia powoduje, że warto po nią sięgnąć. W środku różnego rodzaju gry myślowe - ćwiczenia, lista książek, jaką wg autora należy przeczytać z podziałem na przedziały wiekowe. Autor jest architektem, dramaturgiem, politykiem, pisarzem. Dla mnie współczesny człowiek renesansu.

Genialna książka dla każdego, cenny jest dodatek biblioteki jaką musisz mieć lub przeczytać; chcę do niej wrócić

• Do kupienia
  • Poradniki
  • Psychologia
  • Esej
  • Mądre, frapujące, błyskotliwe, z filozofią bliźniaczo podobną do mojego światopoglądu

Dodaj cytat z książki Głowa. Instrukcja użytkowania