Pacyfik i Eurazja. O wojnie

Seria: Biblioteka Jedwabnego Szlaku
Wydawnictwo: Wydawnictwo Asian Century
kakadu80

Niewykluczona jest niestety wojna dominacyjna, która z pewnością byłaby najpoważniejszym i największym konfliktem w świecie od czasu II wojny światowej. Jest to ważne dla Polski, członka NATO, bliskiego sojusznika USA, geograficznego sąsiada Rosji, położonego na planowanej trasie chińskiego Nowego Jedwabnego Szlaku, która – chcąc nie chcąc – będzie rachowana w kalkulacji układu/bilansu rywalizujących sił. W tym kontekście chciałem wyciągnąć lekcje z polskiej przeszłości i zrozumieć prawdziwe przyczyny rywalizacji dominacyjnych, by – jeśli to możliwe – uniknąć złych decyzji w obliczu ewentualnego konfliktu.

źródło opisu: http://www.polska-azja.pl/dr-jacek-bartosiak-pacyf...(?)

źródło okładki: http://www.polska-azja.pl/dr-jacek-bartosiak-pacyf...»

Pawel_N | 2016-10-12
Przeczytana: 12 października 2016

Na początek, odjąłem jedną gwiazdkę za karę bo przyszła ta książka do mnie po 1,5 miesiąca oczekiwania.
A teraz do rzeczy: podobnie jak autor jestem prawnikiem, nie jestem ani politologiem ani historykiem, więc nie potrafię ocenić książki z punktu widzenia politologicznego czy stosunków międzynarodowych, ale skoro recenzentem pracy doktorskiej na podstawie której opiera się ta książka był prof.Góralczyk to chyba jednak mamy do czynienia z wartościową i bardzo dobrą pracą o sporym ciężarze popularnonaukowym. I o to chyba chodzi.
Chciałbym na momencik zatrzymać się przy rozdziale I tej książki. To jest rozdział, który powinien być już obowiązkowy na poziomie szkoły średniej by wreszcie porzucić te nasze romantyczne wierzby płaczące, Szopena, Słowackiego i "imię jego to 44". To rozdział, który na sucho i bezlitośnie pokazuje, jak ważne jest położenie geograficzne położenie danego państwa, jak bardzo to determinuje historię i ruchy dyplomatyczne i jak bardzo wpływa na tak zwaną...

SlawekAUO | 2016-10-03
Przeczytana: 02 października 2016

Książkę polecam każdemu, kto chciałby popatrzeć na otaczający nas świat z nieco większej perspektywy niż nasze bohaterskie powstania, racje, sprawiedliwość itp. To wszystko może i pomaga przetrwać sytuacje ekstremalne, ale przewodnikiem w codziennej pracy jest marnym.

Jak wspomina autor praca ta miała być dla niego intelektualnym egzaminem dojrzałości i chyba wszyscy możemy sobie życzyć takich prac egzaminacyjnych. Jeśli chodzi o literaturę w języku polskim książka ta stanowi kamień milowy, a zapowiadane w przedmowie wydanie angielskie ma duże szanse zabłysnąć poza granicami Polski. Po 4 latach słuchania wykładów Pana Bartosiaka w internecie można teraz zaopatrzyć się w książkę, która stanowi nie tylko esencję tych wykładów, ale i ich rozszerzenie. Tak jak zaznaczono w przedmowie przy opracowaniu tak obszernym ciężko zachować spójność, ale w tym przypadku niemal się to udało.

Autor pewnie wolałby konstruktywną krytykę zamiast pochwał, ale niestety mogę zaoferować jedynie dwie...

Koval | 2016-10-24
Przeczytana: 24 października 2016

"Wojna jest najważniejszą sprawą państwa, podstawą życia i śmierci, drogą do przetrwania lub zagłady. Z tego powodu należy ją uważnie analizować."
Tekst otwierający „Sztukę wojny” Sun Tzu zdaje się przyświecać całej dziedzinie geopolityki, której jednym z propagatorów jest Jacek Bartosiak. Autor od jakiegoś czasu gości w różnych mediach, bierze udział w konferencjach tematycznych oraz występuje na wielu kanałach YouTube dzieląc się wiedzą, obserwacjami i wnioskami dotyczącymi szeroko pojętej światowej geostrategii. Książka „Pacyfik i Eurazja. O wojnie” stanowi pewne podsumowanie, w którym zawarto mnóstwo informacji o najważniejszej współczesnej konfrontacji na linii USA-Chiny. Od razu trzeba zaznaczyć, że publikacja jest pionierska. O ile temat samej geopolityki pojawia się w dziełach polskich autorów już od czasów Dwudziestolecia i próbuje się przebić do głównego nurtu wraz z charakterystycznymi definicjami jak Heartland czy Rimland, o tyle nikt jeszcze nie napisał książki o Azji...

Mateusz | 2017-01-18
Przeczytana: 17 stycznia 2017

Sporo już zostało o tej książce powiedziane. Od siebie dodam tylko tyle, że Pan Jacek Bartosiak potrafi w czytelny i nieemocjonalny sposób pisać o polityce, świecie i zmianach jakie w nich zachodzą. Dobrze wiedzieć co dzieje się wokół nas i dobrze poznać zdanie kogoś kto podchodzi do tematu a chłodno, bez standardowej polskiej quasi martyrologii, zakompleksienia.

Cayman | 2017-09-26
Przeczytana: 26 września 2017

Nie będę wysilał się na recenzję tej książki, ponieważ zrobiła to już z dobrym skutkiem kilka osób przede mną. Chciałbym tylko zwrócić uwagę na dwa aspekty, które rzucają mi się w oczy po jej przeczytaniu.
1) Jeśli ktoś interesuje się geostrategią i geopolityką, sięgnął po tę książkę zapewne znając dokonania Jacka Bartosiaka. Stąd też temat, opis sytuacji i wyciągnięte wnioski go nie zaskoczą.
2) Dla osób interesujących się historią, a zaczynających swą przygodę z geopolityką jest to lektura obowiązkowa, ponieważ zmienia patrzenie na historię, z punktu widzenia romantycznego, jakiego uczą nas w szkołach, na realistyczny, z chłodnym, naukowym podejściem. Pomimo, że książka jest głównie opisem bieżącej sytuacji na Świecie, pokazuje nam dlaczego wydarzenia, które wydarzyły się wiele lat/wieków wcześniej potoczyły się tak, a nie inaczej.

Sebastian | 2017-08-27

najbardziej poczytny doktorat III RP :)
ale trzeba oddać, że Jacek Bartosiak dokonał epickiej i fantastycznej w efekcie pracy analizując zderzenie Chin i USA.
rzadka u nas sytuacja, gdy próbuje się dokonać globalnych analiz o fundamentalnym znaczeniu i wychodzi aż tak dobrze.
brawo, czekam na następne pozycje Panie Mecenasie.

MrWolf | 2018-10-07
Przeczytana: 07 października 2018

Książka ta jest kamieniem milowym w polskiej literaturze dot. geopolityki i czasów współczesnych. Bardzo szczegółowo przedstawia czytelnikowi w którym miejscu (jako ludzkość) się znajdujemy obecnie i co nas w najbliższych dekadach może czekać - bo to właśnie wydarzenia na Pacyfiku będą czynnikiem wiodącym dla wydarzeń na całym świecie.

Pod względem technicznym książka jest fatalnie zredagowana, mimo że tematyka jest dla mnie ciekawa to czyta się ją trudno, momentami przymuszałem się do kontynuowania lektury co zdarza mi się na prawdę rzadko. Widać gołym okiem że redakcja książki odbywała się 'na kolanie' i to jeszcze w biegu o czym wielokrotnie mówił nie raz sam autor. Jest to największa wada tej pozycji i dlatego odejmuję jedną gwiazdkę.

Książkę tę polecam każdemu kto interesuje się geopolityką, kto jest ciekawy co czeka nas w przeciągu 10-30 lat oraz tym, którzy myślą że wszystko na świecie dzieje się z przypadku ;)

Magnat | 2016-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2016

Rozczarowanie 2016.....Felietony i wywiady z Panem Jackiem to zupelnie inny poziom niz slowo pisane....Nic nowego, za to "nowoczesny żargon" slöw takich jak projekcja sily...a2ad...pivot...kalibracja...majäcy chyba podkreslic intelekt autora i sile ksiäzki..."Chces podkreslic swe walory i zablysnäc profesjonalizmem,uzywaj egzotycznych slöw by przygniesc rozmöwce..."
Rozdzial za rozdzialem powielanie tego samego. Bardziej polecam spotkania na yt.
Plus jedynie za pokazanie stosunku Japonii i USA przed wojnä.

jssnapiecek | 2018-10-19
Przeczytana: 2016 rok

Książka potrzebna i niepotrzebna zarazem. Potrzebna - bo dyskusja na temat geopolityki w Polsce praktycznie nie istniała przed Jackiem Bartosiakiem. Niepotrzebna natomiast - bo całą treść, i to w lepszej formie, autor zaprezentował już wcześniej podczas wykładów dostępnych na Youtube. I znów potrzebna - bo jednak legitymizuje postać autora w oczach społeczeństwa, dzięki czemu z poziomu youtubera i niezależnego eksperta awansuje do wyższej ligi: pisarza i poważnego autorytetu. Lecz z drugiej strony chyba jednak wciąż nieco niepotrzebna - bo czytelnicy w większości rekrutują się z szeregów fanów i miłośników autora, którzy przecież omawiane kwestie znali już z jego wykładów, a książkę kupili nieco z fetyszu. I wreszcie - chyba jednak potrzebna - bo sprzedała się w astronomicznym nakładzie.

Na pewno książka mogłaby być napisana lepszym stylem, bo aktualny jest niechlujny. Treść i myśl autora pozostaje jednak niezmiennie na wysokim poziomie - nawet kiedy się powtarza.

Wojtek | 2018-08-01
Przeczytana: 2018 rok

Świetna i wartościowa książka. Trochę trzeba się orientować w polityce i historii, wtedy jest łatwiejsza.