Głowa. Instrukcja użytkowania

Wydawnictwo: Zwierciadło

„Pokazuję, jak najprościej organizować pracę własnego umysłu dla skutecznego działania. Słowem – jak programować samego siebie” – pisze Czesław Bielecki we wstępie oryginalnego poradnika, w którym uczy, jak połączyć dwie ważne funkcje naszego umysłu: myślenie i działanie. Oprócz krótkich, błyskotliwych, syntetycznych tekstów podsuwa Czytelnikowi konkretne ćwiczenia. I kanon lektur, od których również zależy nasze myślenie.

"Głowa. Instrukcja użytkowania" jest dla każdego, komu zależy na fachowości, rzetelności i rzeczywistych, a nie jedynie pozornych efektach działania. Może dlatego tak chętnie czytana jest i przez studentów, i przez inteligentne kobiety, i przez mądrych pracodawców. Kojarzenie, Decyzje, Sukcesy i porażki, Skuteczność, Twórczość i organizacja – to zaledwie kilka wybranych tematów tej książki – wszystkie teorie potwierdzone zostały przez realne życie, praktykowane przez autora. Nowe wydanie "Głowy..." poszerzone zostało o 10 rozdziałów, m.in. o współpracy, odpowiedzialności, intuicji, języku, standardach – i stanowi kompendium wiedzy o tym, jak myśleć, by skutecznie działać.

Książkę wzbogacają syntetyczne, dowcipne rysunki Janusza Kapusty.

Czesław Bielecki – architekt, pisarz, polityk. Autor książek: Wolność w obozie (jako Maciej Poleski), Mały konspirator (anonimowo, z Janem K. Kelusem i Urszulą Sikorską), Mały jawniak, Z celi do celi. Listy do żony, Gra w miasto, Plan akcji, Socland – Muzeum Komunizmu, Scenarzysta, Jest alternatywa. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Janusz Kapusta – światowej sławy grafik, ilustrator, malarz, scenograf teatralny. Odkrywca bryły K-dron. Od 1981 roku mieszka w Nowym Jorku. Autor książki Plus minus. Podręcznik do myślenia. Jego ilustracje publikowane są systematycznie m.in. w „New York Times”, „Washington Post”, „Wall Street Journal”, „Globe”, „Graphis”, „Print”, w „Rzeczpospolitej” i „Gazecie Wyborczej”.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Fragment książki

Oficjalna recenzja
magdaLena książek: 330

Poradnik myślenia i działania

„Głowa. Instrukcja użytkowania” to poradnik, którego autorem jest osoba nietuzinkowa, gdyż Czesław Bielecki to architekt, pisarz i polityk w jednym; swego czasu pełnił nawet funkcję doradcy Lecha Wałęsy. Autor w swojej książce próbuje – posiłkując się swoimi obserwacjami – odpowiedzieć na pytanie, jak myśleć, by działać skutecznie. Sprzeciwia się bezrefleksyjności w życiu, akcentuje ważność rozmów i mądrych lektur, podkreśla, że nawet nasze najlepsze cechy bez energii i woli działania są niewiele warte. Mówi o tym, jak porządkować życie i myślenie. Czesław Bielecki przytacza też wiele anegdot, które urozmaicają i objaśniają podstawową treść.

Książka składa się z czterech części: „Kim możesz być”, „Zarządzanie sobą”, „Rzemiosło życia”, „Nasz świat”. Zaś każda część zawiera podrozdziały. Po każdym podrozdziale pojawia się pytanie, na które możemy odpowiedzieć. Dodatkowo poradnik zyskuje na atrakcyjności dzięki rysunkom Janusza Kapusty, będącymi błyskotliwymi komentarzami do tekstu Czesława Bieleckiego. Na ostatnich stronach „Głowy. Instrukcji użytkowania” znajdziemy listę lektur, które najlepiej według autora przeczytać do dwudziestego roku życia. Lista zawiera głównie klasyków światowej literatury.

„Głowa. Instrukcja użytkowania” motywuje do działania – działania poprzedzonego refleksją – i porządkuje najistotniejsze pojęcia związane z naszym funkcjonowaniem w świecie. Kwestie, które porusza autor, zdają się oczywiste, co nie oznacza, że niewarte uwagi. Przecież właśnie o tym, co mniej lub bardziej oczywiste, często zapominamy.

Styl, którym posługuje się Bielecki, jest prosty, ale nie jest infantylny. „Głowa. Instrukcja użytkowania” to książka, którą czyta się szybko i z ciągłym zainteresowaniem, poradnik, do którego warto wracać co jakiś czas. Trzeba pamiętać, że autor nie posiada wykształcenia psychologicznego czy pedagogicznego, więc jego poradnik opiera się przede wszystkim na subiektywnych spostrzeżeniach i doświadczeniach. Książka adresowana jest głównie do lubiących i chcących myśleć nastolatków, choć dorośli również znajdą w niej coś dla siebie. W końcu „Głowa. Instrukcja użytkowania” radzi, jak wprowadzać w życie zmiany, mające je ulepszyć. A takich wskazówek i wsparcia potrzebuje od czasu do czasu każdy z nas.

Magdalena Paździor

Happy Reader | 2016-09-24
Przeczytana: 20 września 2016

Czesław Bielecki - architekt, polityk, publicysta." Głowa. Instrukcja użytkowania" jest poradnikiem, w którym autor przekazuje czytelnikom swoje bogate doświadczenie życiowe, wynikające m.in. z działalności konspiracyjnej w latach osiemdziesiątych, pracy w zawodzie architekta, a także z aktywności politycznej. Autor opisuje swoją filozofię posługiwania się głową, od pomysłu do działania. W książce znajdziemy mnóstwo porad życiowych, skierowanych nie tylko do młodszych czytelników. Poradnik jest też kopalnią inspirujących cytatów. Adresowany jest do osób chcących mądrze zaprogramować samego siebie.
Znajdziemy też tam spis lektur, które autor poleca do przeczytania.
Książka Czesława Bieleckiego zawiera jego filozofię skutecznego działania dzięki optymalnemu wykorzystaniu umysłu. Sądzę, że każdy czytelnik znajdzie w niej coś interesującego dla siebie.

Lengua | 2014-07-03
Przeczytana: 01 lutego 2014

Ciekawe rozważania na temat tego jak funkcjonujemy i życiowych wyborów - również lektur. Garść porad doświadczonego człowieka. Czasem sprawy oczywiste, ale swym całościowym (totalnym) podejściem do tworzenia powoduje, że warto po nią sięgnąć. W środku różnego rodzaju gry myślowe - ćwiczenia, lista książek, jaką wg autora należy przeczytać z podziałem na przedziały wiekowe. Autor jest architektem, dramaturgiem, politykiem, pisarzem. Dla mnie współczesny człowiek renesansu.

Andrzej | 2016-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2016

Przepadam za esejami Bieleckiego. To inteligentny i z racji wykonywanego zawodu architekta- zdyscyplinowany eseista, czy szerzej – myśliciel. Jego intuicje oraz koncepcje cechuje prostota, konkret i dobra proporcja. „Głowa – instrukcja uzytkowania“ to uwagi o kondycji czlowieka i porady jak postępować by „kapitel ciała – głowa“ rzeczywiście pracował. By rozmowy między nami były nasycone treścią a nie były strumieniem świadomości, i tak dalej... Każdy rozdział jest grą z czytelnikiem, którą wieńczy krótkie i efektowne ćwiczenie intelektualne w stylu „Kim i gdzie chcesz być - pamiętając, kim możesz być – za dziesięć lat?“

„Glowę“ czytałem przede wszystkim z uwagi na wspomniany pierwszorzędny styl i błyskotliwe uwagi. Co do idei samouczka jestem raczej sceptyczny. By zastosować się do wszystkich, teoretycznie prostych a w praktyce nadzwyczaj efektywnych wskazówek autora trzeba by mieć olimpijską dyscyplinę. A to niemożliwe. Przynajmniej nie w moim przypadku.

Oskarżam naszą debatę...

Poppapraniec | 2016-10-18
Przeczytana: 18 października 2016

Bielecki często porusza tematy związane z postawą inteligentów. To właśnie one i inne interesujące problemy skutecznie przykuwają uwagę czytelnika. Poradnik podzielony jest na równe czterdzieści krótkich rozdziałów, z czego każdy porusza inne, ale ciągle frapujące, zagadnienia. Wspaniałym dodatkiem są ilustrację Janusza Kapusty, potrafiącego zilustrować wiedzę przekazywaną przez Bieleckiego, zawierając w swoich grafikach esencję słów współczesnego człowieka renesansu. Także ćwiczenia będące uwieńczeniem każdego rozdziału sprawiają czytelnikowi wielką przyjemność, choć nie zawsze, bo niektóre zadania mogą wydawać się bezsensowne, a odnalezienie odpowiedzi na inne wymaga sporo czasu. Choć Czesław Bielecki w swojej instrukcji użytkowania głowy nie zawarł niczego odkrywczego, warto zapoznać się z jego poradnikiem. To zbiór komponentów sukcesu. Umiejętności, które często są przez nas pomijane, a nawet ich nie zauważamy. Polecam.

Więcej:...

Czesław Bielecki to polityk, architekt i jak na człowieka renesansu przystało, także i filozof. Pod wpływem obserwowania świata, zrodziły się w nim powody do bezkresnych przemyśleń, czego wynikiem zapewne jest książka porządkująca odpowiedzi na zadane obie pytania – Dlaczego? Jak? Po co?
Autor podzielił swoje refleksje na rozdziały i podrozdziały, dzięki czemu można bezproblemowo powrócić do szczególnie ważnych dla nas. Podrozdziały są krótkie, treściwe, skumulowane w swym przekazie i dobitności. Nazwałabym je poetycką konkretnością. Zdania zachwycają. Piękny język się w nich zawiera.
Rysunki do rozdziałów przykuwają uwagę i pozwalają powtórnie przejść przez proces analizy treści słów autora.
Każde zdanie z książki „Głowa. Instrukcja użytkowania” można byłoby wpisać w zbiór cytatów- takich, które dodają skrzydeł, rozumu, rozwiewają wątpliwości i tłumaczą mechanizmy i motywy ludzkiego myślenia i zachowań.
Ze sposobem myślenia Czesława Bieleckiego i obiorem rzeczywistości mogłabym...

oikonomikos | 2012-08-07
Przeczytana: 31 lipca 2009

Genialna książka dla każdego, cenny jest dodatek biblioteki jaką musisz mieć lub przeczytać; chcę do niej wrócić

Bella | 2018-04-06
Wodzirej Barnaba | 2017-12-14