Chłopcy z Placu Broni

1 672
1 339
A Pal utcai fiuk
SP1

Niezwykle popularna książka, klasyka literatury węgierskiej. Dzieje gromadki chłopców – uczniów budapesztańskiego gimnazjum – którzy gorąco pokochali swój plac zabaw i bronili go przed napaścią rówieśników z innej szkoły. Autor podkreśla szczególnie takie walory jak honor, odwaga, poczucie obowiązku.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Łokieć_Pana_D | 2016-04-27

Syn ze śliwą do domu zawitał. "Starsi koledzy" - wyjaśnił. Nerw mi drgnął. Syna mi biją. Żony wzrokiem uspokojony postanowiłem nie mordować od razu. Wyjaśnić, do zwierzeń młokosa skłonić. "Nie tato, nie bili mnie jako mnie, stuknęli tylko jako pierwszaka. To co innego". Słucham zdumiony. "To nie osobiście, zostaw tato".
Przypomniał mi się Nemeczek. U Molnara fabuła biegnie inną ścieżką. Morał podobny. Przynajmniej ja tak czytam. Zachowaj honor. Daj ofiarę gdy trzeba. Nie pękaj.
Płakałem kiedyś przy tej historii. Była jak moja. Bliska fabułą i czuciem. Przy niej nie było wstydu łez ocierać. Nawet chłopakowi. Nigdy nie byłem na tyle odważny. Gdzie tam mi do Nemeczka. Może i do syna brakuje. Ale tę książkę dostanie ode mnie.

Mikael95 | 2013-12-09
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Lektury
Przeczytana: marzec 2007

Zdecydowanie najlepsza lektura szkolna i jednocześnie jedna z moich ulubionych książek. Piękna opowieść o przyjaźni, męstwie, honorze, pełna świetnych wzorców zarówno dla dzieci, jak i tych starszych czytelników.

Jedna z niewielu książek, którą przeczytałem więcej niż raz, kilka razy wracałem do tej lektury i mogę uczciwie powiedzieć, że z każdym razem podoba mi się coraz bardziej. Dzięki tej powieści narodziła się moja miłość do języka węgierskiego i samego kraju.

Akcja powieści rozgrywa się pod koniec XIX wieku, w Budapeszcie, najważniejsze wydarzenia rozgrywają się na tytułowym Placu Broni.
To miejsce jest świadkiem niezwykłej walki dwóch przeciwnych grup chłopców o miejsce, które znaczy dla nich więcej niż zwykły plac dziecięcych zabaw.
Zakończenie wzruszające, szkoda mi najmężniejszego spośród chłopców, reszta bohaterów też sympatyczna, zwłaszcza udana kreacja przywódcy, Janosza Boki.

Kto nie czytał, niech żałuje, bo zdecydowanie warto zapoznać się z tym tytułem.

nO_nAmE | 2014-10-26
Przeczytana: 22 października 2014

Świetna książka, napisana prostym językiem co czyni ją piękną.
Jest to wzruszająca opowieść o Nemeczku oraz jego kolegach, którzy przeżywają rozmaite przygody.
Uważam iż jest to jedna z najlepszych lektur jakie przeczytałem.
Książka opowiada też o przyjaźni, zdradzie, męstwie i patriotyźmie chłopców broniących swojej ziemi - Placu Broni.
Polecam, jeśli ta książka leży u was na półce nie patrzcie na nią obojętnie.

PABLOPAN | 2015-07-10

Jedna z piękniejszych książek przeczytanych przeze mnie w młodości. Okazuje się, że głęboki sens można przekazać w prostych zdaniach. Wzruszająca i niezapomniana. Z wielką chęcią wróciłbym do niej teraz, ale trochę obawiam się, czy nie przyniesie mi to rozczarowania. Zdecydowanie polecam!

Ksychopata | 2015-10-08
Przeczytana: 30 września 2015

Przyjaźń, honor, odwaga, godność

Wartości, które dzisiaj blaknął z każdym dniem coraz bardziej. Tracą na swym znaczeniu.
Świat dzisiaj goni za zupełnie czymś innym. Pieniądze, popularność i władza. Za tym właśnie goni. To stanowi sens dzisiejszej rzeczywistości

"Chłopcy z placu broni" Ferenca Molnara w Polsce są książką kultową, znaną niemal każdemu. Wpisana na stałe w program lektur szkolnych, o dziwo uwielbiana przez uczniów. Ciężko jest znaleźć kogoś, kogo ta książka nie urzekłaby, nie zachwyciła.
Z lekturą tej książki mierzyła się w szkole nawet moja mama, ba nie mówiąc już o moim dziadku.
Wrażenia, jakie daje ta historia, ta niezwykła opowieść przechodzi z pokolenia na pokolenie. To jest jedna z niewielu lektur, jakie przeczytałem. Wiedziony w tamtym czasie interesującą fabułą, nie miałem większych oporów, by zacząć czytać. Nie żałowałem żadnej minuty przeznaczonej na tę książkę. Trzeba jeszcze dodać, że wtedy, gdy chodziłem jeszcze do szkoły czas przeznaczałem na...

| 2015-09-05

Są książki, których być może nie czyta się z zapartym tchem, lecz po ich skończeniu na stałe wpisują się na listę utworów niezapomnianych. Do takich dzieł można śmiało zaliczyć powieść węgierskiego pisarza, Ferenca Molnára: „Chłopcy z Placu Broni”, która po raz pierwszy została wydana w 1907 roku i od tego czasu nadal podbija serca czytelników na całym świecie. O jej wartości na pewno świadczy fakt, że została zaliczona do światowego kanonu literatury dla dzieci i młodzieży i stała się podstawą nie jednej, a kilku ekranizacji filmowych.
Akcja powieści przenosi czytelnika pod koniec XIX wieku, do Budapesztu, gdzie mieści się Plac Broni, ulubione miejsce zabaw grupy chłopców, którym przewodniczył rozważny i spokojny Janosz Boka. Dziecięca fantazja zmienia to miejsce w prerię, na której rozmieszczone są fortece, zbudowane na sągach drzewa. Chłopcy uczą się męstwa, lojalności wobec siebie, posłuszeństwa, a przede wszystkim swoiście pojmowanego patriotyzmu, ponieważ ukochany Plac jest...

Przeczytałam tę książkę jakoś w gimnazjum, potem znowu do niej wróciłam. Nigdy nie miałam problemu z czytaniem lektur, bo kocham czytać, ale zawsze mówi się, że lektury czytać ciężko. No cóż. Ta była wyjątkowo dobra! Tak przeżywałam, płakałam jak bóbr, gdy umarł Nemeczek... Wtedy tak mnie to wzruszyło, że bardzo długo pamiętałam o tej książce. :) Pewnie jeszcze do niej wrócę, żeby odświeżyć wrażenie, które pozostało. Piękna historia o dzielnym chłopcu.

Danway | 2011-12-21
Przeczytana: 1993 rok

Niezapomniana i niesamowita powieść opowiadając o grupie przyjaciół, którzy jako miejsce wybrali sobie Plac Broni... To jednak początek zawiłych perypetii chłopców, którzy muszą stoczyć bój o Plac z inną grupą zwaną Czerwone Koszule...

Wówczas na pierwszy plan wysuwa się legendarny już Nemeczek, dla którego najważniejszymi rzeczami na świecie były przyjaźń, lojalność, honor... Od tego niepozornego chłopca można się naprawdę sporo nauczyć, że w imię przyjaźni i miłości nie istnieją żadne granice...

Jest to momentami łzawa powieść, ale na pewno nie można przejść obok niej obojętnie... Refleksja po lekturze nasuwa się sama... Tej książki nie można nie przeczytać... Zdecydowanie polecam...

Alieonora | 2011-10-13

Lektura? Chyba najlepsza, dotychczas przeze mnie czytana
Książka dla chłopców? Absolutnie nie.
Magiczna? Nie, wzruszająca prostotą.
I tak strasznie chwytająca za serce, że na końcu nie można powstrzymać łez.