The Songs You've Never Heard

HarperYA!
2024-04-11
2024-04-11
Anna Klingofer-Szostakowska

Piękna, mieniąca się w świetle pastelowa okładka, a w środku przyjemna, ale zarazem przejmująca historia, skrywane uczucia, życie wśród fałszu i pozorów, zaniedbanie rodzicielskie, to chyba idealna aluzja do tego, by nie oceniać nikogo powierzchownie, po pozorach, by powstrzymywać się od bezpodstawnej krytyki, która przecież może zniszczyć komuś życie! Ta wyjątkowa opowieść o pasji do muzyki mistrzowsko ukazuje cienie sławy, jakie odbijają się na wszystkich członkach rodziny, choć w każdego uderzają w zasadzie z innej strony. Czy będąc siostrą sławnego muzyka można znaleźć prawdziwą przyjaciółkę? Czy ujawnienie swojego talentu muzycznego będzie zdradą wobec brata? A wreszcie, jak odważyć się na miłość w świecie opartym na obłudzie, pozorach i starannym przywdziewaniu masek?

To wspaniałe, że pod postacią przyjemnej, lekkiej i jakże angażującej opowieści o pasji, przemyconych zostało tak wiele życiowych lekcji, które trafiają do najciemniejszych zakamarków czytelniczego serca. Nie sposób nie kibicować naszym bohaterom, a liczne wstawki w postaci oryginalnych list czy wiadomości tekstowych sprawiają, że stają się oni nam wyjątkowo bliscy.

Płynęłam po kolejnych stronach z zapartym tchem, chłonęłam słowa z wypiekami na twarzy i długo zastanawiałam się nad hejtem, jaki w ostatnich czasach przybiera coraz rozmaitsze formy i staje się problemem zbyt często spotykanym. To zjawisko niemal powszechne, a w związku z tym, że jest postrzegane jako bezkarne, oprawcy stają się wyjątkowo okrutni, dlatego takie pozycje nakreślające problem są bardzo potrzebne i dodają otuchy!

„The Songs You've Never Heard” to słodko-gorzka opowieść o pasji do muzyki, ukazująca niełatwe życie popularnych osób, ale również przejmująca historia o prawdziwej przyjaźni, skomplikowanych relacjach rodzinnych, jak i o pierwszej miłości. Przeszywająca na wskroś, a jednak napawająca nadzieją, smutna, lecz niesamowicie klimatyczne, a miejscami wyjątkowo zadziorna, wstrząsająca, fundująca lawinę skrajnych emocji, choć przecież zarazem kojąca i otulająca niczym puchaty koc. Ta książka Was zahipnotyzuje! Polecam gorąco!

Książka wciągnęła mnie od pierwszej strony. Pod pokrywą lekkiej powieści dla młodzieży odkryłam wiele motywów, które również dorosłemu czytelnikowi dadzą dużo do myślenia. Historia jest ciepła i szybko się przez nią płynie. Od wewnątrz obserwujemy świat branży muzycznej i rodziny tkwiącej w samym jego centrum. Wydawać by się mogło, że sława i pieniądze przynoszą więcej korzyści niż problemów, ale Meg pokazuje czytelnikowi, że wszystko co z zewnątrz wygląda idealnie, w czterech ścianach może być piekłem. Dziewczyna zmaga się z brakiem przyjaciół. Każdy kto do niej się zbliży, szuka tylko drogi do jej brata. Staje się ona przez to oschła i trzyma innych na dystans. Dodatkowo przyćmiona blaskiem brata, wokół którego kręci się cały świat, łącznie z rodzinami, sprawia, że boi się ona choćby wspomnieć, że również kocha muzykę.

Po poznaniu Alany powoli obserwujemy zmiany, jakie zachodzą w Meg. Zyskuje ona przyjaciółkę, która jest nią szczerze zainteresowana i chętnie pomaga jej w spełnieniu marzeń. Nie jest to przyjaźń bez skazy, ma swoje wzloty i upadki, ale uczy czytelnika jak przezwyciężać problemy i jak nie rezygnować z siebie oraz swoich umiejętności.

Całą recenzje przeczytasz tutaj: https://popkulturowcy.pl/2024/05/06/the-songs-youve-never-heard-recenzja-ksiazki/

🎤 🎧 Jak radzicie sobie po majówce? Nie ukrywam, że dla mnie powrót do rzeczywistości był trochę bolesnym procesem. Z tego powodu chciałam, aby następna książka w mojej literackiej przygodzie była czymś delikatniejszym. Z tego powodu zdecydowałam się zostać w temacie muzyki i złapałam za najnowszą młodzieżówkę od HarperYA! o nazwie The Songs You've Never Heard (co sądzicie o nietłumaczonych tytułach zagranicznych?) - powstaje tylko pytanie, czy aby na pewno trafiłam na coś lekkiego.

🎤 🎧 Książka porusza problemy, z którymi identyfikować może się każdy nastolatek posiadający rodzeństwo. Meg McCarthy od zawsze żyje w cieniu swojego brata Caspara, który jest gwiazdą popu. Dziewczyna jest wziętą influencerką lecz mimo wszystko jej sukcesy przy sukcesach brata w oczach rodziców są spytane na drugi bądź nawet dziesiąty plan. Bohaterka nie jest zadowolona ze swojego położenia. Wręcz dosłownie twierdzi, że utknęła w objęciach klątwy sukcesu rodzinny McCarthy. Mimo wielu sukcesów Meg jest wiecznie porównywana do swojego brata, przez to ma wrażenie, że jest wiecznie niewystarczająca, nie dosyć dobra, aby radzić sobie z atakami hejterów i rozczarowań rodziców. Wszystko to owocuje faktem, że bohaterka głęboko chowa w sobie swoją wielką miłość do muzyki — nawet najbliższe jej osoby nic o tym nie wiedzą, bo przecież i tak zostałaby porównana do Caspara.

🎤 🎧 Po drugiej stronie osi całej fabuły stoi Alana - dziewczyna nie jest wielką gwiazdą lecz w niczym jej to nie przeszkadza. Śpiewa, wtedy kiedy chce i jak chce, jej pewność siebie oddaje strój, charakter i szeroki promienny uśmiech. Co może wyniknąć z faktu, że te dwie tak różne od siebie młode kobiety w końcu się spotkają?

🎤 🎧 Muszę się wam przyznać, że pierwsza część książki mnie zwyczajnie wynudziła. Bardzo trudno było mi wkręcić się w świat i poczuć wartości prezentowane przez bohaterów. Zwyczajnie nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że gdzieś już to wszystko czytałam a w zamian zjadam trochę odgrzewany kotlet z zamrażarki lat dziewiędziesiątych. Na szczęście po pewnych kluczowych wydarzeniach książka bardzo ładnie nabiera tępa i pięknie zaciera nieco średnie pierwsze wrażenie. Na szczęście całość ubogacają piękne wstawki na temat muzyki, które mam wrażenie, że będą zdolne poruszyć absolutnie każdego.

🎤 🎧 W końcu książka porusza tak ważne tematy dla nastolatków, presja rodziców i otoczenia, niespełnione ambicje oraz walka o akceptację społeczeństwa. Dzięki temu każdy empatyczny czytelnik prędzej czy później zażyje się z bohaterami i uwrażliwi na ich radości i smutki.
To dzięki temu przez ostatnią część książki przez ten tekst płynie się z ogromną przyjemnością.

Podsumowując.
Czy książka jest warta uwagi? Jasne, ale niewiele w waszym literackim życiu zmieni.
Przy głębszym poszperaniu na pewno znajdziecie ciekawsze pozycje. Jeżeli jednak jesteście fanami muzyki i aktu tworzenia jako takiego — wtedy naprawdę warto to przeczytać.

Meg żyje w cieniu swojego brata Caspara, który jest gwiazdą popu. Nawet jej rodzice skupiają się bardziej na sławnym bracie, a ona zostaje zepchnięta na drugi plan. Dziewczyna jest influencerką, a każda marka chce z nią współpracować, w końcu jej brat to wielka gwiazda. Pomyślicie, że to przecież idealne życie, nie? Dziewczyna dostaje za darmo wszystko, co tylko chce, wystarczy, że pokaże to w Internecie, czego chcieć więcej? No właśnie to tak nie do końca, jak może się wydawać. Meg nie czuje się z tym dobrze, uważa, że znalazła się w pułapce rodzinnej marki McCarthy. Ciągle jest porównywana do brata i nękana przez internetowych hejterów. Ukrywa przed światem swoją miłość i talent do muzyki. Nawet jej najbliżsi nie wiedzą, jaki sekret skrywa.

Pierwszy raz spotkałam się z taką książką. Tutaj muzyka gra główne skrzypce i nawet na moment nie została zepchnięta na bok, co jest mało spotykane. Owszem, są inne wątki, ale wszystko kręci się w koło nutek. Polubiłam zarówno Meg, chociaż na początku się na to nie zapowiadało, a także Alanę, która odegrała ważną rolę w tej historii, nie tylko jako nowa przyjaciółka Meg, ale także osoba, która najbardziej ją wspierała, podczas odkrywania kart.

Lekturę czyta się szybko, dzięki temu, że mamy tu krótkie rozdziały, które poruszają trudne tematy. Mamy tu między innymi doskonały przykład tego, do czego może doprowadzić hejt w sieci. Pamiętajmy, że po drugiej stronie monitora też jest człowiek, który ma uczucia i chociaż potrafi wiele znieść, jego tama może w końcu pęknąć.

Według mnie jest to świetna młodzieżówka. Bez dwóch zdań jest to historia, po którą mogą sięgać młodsze osoby. Ta pozycja otwiera oczy na wiele kwestii. Widzimy jak bohaterowie przekraczają swoje granice, jak przełamują bariery. Znajdziemy tu także rozterki miłosne, które okazywane są w różny sposób.

Polecam Wam sięgnąć po ten tytuł, chociaż początkowo nie zapowiadało się na tak dobrą historię, okazuje się, że z czasem taka właśnie wyszła. Dajcie zanurzyć się w świecie pełnym muzyki.

Początek książki był trochę nudny, ale z każdą kolejną stroną lubiłam tą książkę coraz bardziej. Szczególnie podobały mi się piękne opisy muzyki. Wydawało mi się, że na prawdę ją słyszę. W książce było kilku bohaterów, może nawet zbyt wielu. Czasami wydawało mi się, że gubię się i nie wiem kto jest kim. Najbardziej jednak polubiłam główną bohaterkę. Bardzo barwna postać.

A zatem mogę z całą pewnością polecić książkę. Jeżeli kochasz muzykę i jest ona Twoją pasją koniecznie musisz przeczytać. Jeżeli nie to również warto, książka jest dobrym pomysłem na wolny weekend i na pewno wprowadzi Cię w dobry nastrój .

A...

Niesamowicie trudna historia. Historia Meg naprawdę mnie przejęła, to jak w cieniu brata, gwiazdy pop, musiała zmagać się z całym hejtem, jako ta gorsza, mniej utalentowana, znana tylko dlatego, że jest bratem znanej gwiazdy. Niesamowita historia o walce o swoje marzenia!

Egzemplarz książki otrzymałam od wydawnictwa w zamian za recenzję.
Wydawnictwo nie miało wpływu na treść i formę recenzji.

Różowa błyszcząco-mieniąca się okładka książki
"The Songs You've Never Heard"
zupełnie nie koresponduje z tym, co znalazłam po jej otwarciu.
Tymczasem jest to najlepsza powieść, jaką przeczytałam w tym roku!

To porywająca powieść o pasji!
O pasji tworzenia i miłości do muzyki.
Napisały ją znawczynie muzycznego show-biznesu:
Becky Jerams - piosenkarka, kompozytorka i pisarka
oraz Ellie Wyatt - muzyczka i kompozytorka.

Na początku trochę raził mnie angielski tytuł,
ale nieprzetłumaczenie go współgra z piosenkami,
których słowa również nie zostały przetłumaczone,
a których można posłuchać na stronie wydawnictwa: harpercollins.pl

Bo to powieść o piosenkach i śpiewająco-piszących nastolatkach,
i o tym, żeby wierzyć w to, co się kocha i robić to, co się kocha.
To także powieść o lękach, kompleksach, przyjaźni, wsparciu
i potrzebie wiary we własne zalety, atuty i możliwości.
O inspiracji, presji, rywalizacji, zazdrości, hejcie.

W tle zauroczenie. Chociaż zauroczona nie nazwałaby tego tłem ;-)

Bohaterkami są dwie zupełnie różne dziewczyny, które kochają muzykę:
Meg - przyciągająca wzrok siostra słynnego brata, pozująca do zdjęć w modnych ciuchach
oraz duża, krągła, ciepła Alana z "ogromnym, promiennym, czerwonym uśmiechem".

Meg żyjąca w cieniu brata i niezauważana przez rodziców,
pisząca do szuflady, zakompleksiona i bojąca się porównań,
dla ludzi z zewnątrz jest opryskliwa i odpychająca.
To jej tarcza. Bo sparzyła się zbyt wiele razy.

I prostolinijna, dobroduszna i wylewna Alana,
odważna, śpiewająca dla siebie i dla innych,
rozmowna, rozdająca wszystkim uśmiechy,
chociaż i jej życie nie oszczędzało.

Dwie różne dziewczyny i wspólna pasja!
Co z tego wyniknie? Co na to brat Meg?

Od chwili, gdy one się poznały, ja nie mogłam już odłożyć książki,
chociaż i wcześniej mnie intrygowała i świetnie mi się ją czytało,
a fluidy między nimi przenikały do świata rzeczywistego
i chciało mi się razem z nimi śpiewać, cieszyć, smucić się, być.
To jedna z takich książek, które wciągają czytelnika w świat emocji bohaterów!
Historia wydaje się taka prawdziwa, a Meg i Alana są takie autentyczne.

Polecam starszym nastolatkom i młodym dorosłym!

Cudownie jest móc czytać!
Cudownie, że są takie książki.

Egzemplarz książki otrzymałam od wydawnictwa w zamian za recenzję.
Wydawnictwo nie miało wpływu na treść i formę recenzji.

Różowa błyszcząco-mieniąca się okładka książki
"The Songs You've Never Heard"
zupełnie nie koresponduje z tym, co znalazłam po jej otwarciu.
Tymczasem jest to najlepsza powieść, jaką przeczytałam w tym roku!

To porywająca powieść o pasji!
O pasji...

Zanurzając się w stronach ,,The Songs You’ve Never Heard”, znajdziesz się w sercu wzruszającej opowieści o sile przyjaźni, odwadze odkrywania siebie i walczeniu z własnymi demonami. W książce, udaje się stworzyć misternie splecioną sieć relacji między bohaterami, która trzyma czytelnika w napięciu od pierwszej strony do ostatniej.

Główną osią fabuły jest historia Meg McCarthy, która staje w cieniu sławy swojego brata, borykając się z poczuciem niezauważenia i brakiem wiary we własne umiejętności. Jednakże, gdy spotyka Alane Howard, autorkę piosenek, która emanuje pewnością siebie i akceptacją samej siebie, Meg zaczyna odkrywać swój własny potencjał.

Książka mistrzowski sposób porusza tematy takie jak traktowanie przez rodziców, presja sukcesu oraz dążenie do akceptacji społecznej. Czytelnik będzie mógł przeżyć razem z bohaterami ich radości, smutki, zwycięstwa i porażki, odkrywając w miarę czytania nowe aspekty własnej osobowości i relacji z innymi. Jednym z największych atutów tej książki jest jej autentyczność - postaci są pełnokrwiste i rzeczywiste, ich uczucia i wybory są zrozumiałe i głęboko ludzkie.

Podsumowując, ,,The Songs You’ve Never Heard” to nie tylko lektura, to doświadczenie. To historia, która dotknie serca każdego czytelnika, sprawiając, że zastanowi się nad własnymi marzeniami, relacjami i postrzeganiem samego siebie. Bez wątpienia polecam tę książkę wszystkim poszukującym nie tylko rozrywki, ale także inspiracji i mądrej refleksji.

Główną osią fabuły jest historia Meg...

Jeśli szukacie książki, którą czyta się błyskawicznie, a historia jest totalnie otulający, milusia, wywołująca uśmiech, ale jednocześnie wartościowa i mądra – to właśnie znaleźliście. Ta pozycja ma tak niesamowity vibe… Jest tak klimatyczna, przywołująca w myślach lato, oprószona muzyką i radością, że trudno to opisać. Czułam problemy bohaterów na własnej skórze, miałam ochotę na nich nawrzeszczeć i ich przytulić. Nie czułam się jakbym czytała książkę, lecz jakbym słuchała piosenki. To piękna opowieść dla osób wrażliwych, która mówi o sile więzi rodzinnych, o dorastaniu i o życiu w cieniu kogoś bliskiego. Uwielbiam historię, którą stworzyła autorka i przez moment poczułam się znowu młodsza o dziesięć lat. To jest cudownie młodzieżowe! Pisarka świetnie uchwyciła to co w duszy gra osobie nastoletniej, próbowała porównać jej myślenie z myśleniem osoby dorosłej. Wytykając błędy bohaterom, tak naprawdę napisała piękną lekcje życia. Naprawdę duża polecajka dla wszystkich, którzy szukają wartościowej i dojrzałej historii. Bardzo podobało mi się także rozłożenie na czynniki światła mediów, nieustających fleszy czy show biznesu. Autorka pokazuje z czym wiąże się sława i co tak naprawdę trzeba dla niej poświęcić.

Mag jest siostrą sławnego brata. Czuje się niezauważona, mimo że sama, także pisze piosenki i tworzy muzykę. Ukrywa swój talent, boi się ujawnienia, jest nieustannie porównywana. Pewnego dnia spotyka Alane, dzięki niej zaczyna powoli rozumieć, że i ona ma prawo spełniać swoje marzenia.

Jedna z piękniejszych i mądrzejszych młodzieżówek jakie czytałam w swoim życiu! (+15) Piękna historia w pięknej szacie graficznej. Dla młodych ludzi, którzy są zagubieni, czują się niepewnie, którzy szukają swojej drogi w życiu. Porusza mnóstwo różnych problemów, które dotyczą nastolatków, takich jak kompleksy, przełamywanie barier, przekraczanie swoich granic, asertywność, hejt w internecie czy życie na świeczniku. Napisana z wielką wrażliwością! Rzecz o akceptacji, relacjach z rodzeństwem, relacjach rodzinnych i pielęgnowaniu szczerości. O prawdziwej pasji i oddanej przyjaźni.

Meg McCarthy jest TYLKO siostrą sławnego brata, mimo że sama jest influencerką i to rozpoznawalną, właśnie dzięki Casparowi, gwieździe popu. Tak naprawdę czuje się zagubiona w swoim życiu, jakby była zamknięta w jakiejś bańce, w której centrum jest jej brat. A ona nie chce już być oceniana poprzez pryzmat rodzinnej marki. Ukrywa swoją miłość do muzyki, swój talent. Boi się odrzucenia i tego co powiedzą inni. Poznaje Alany, radosną dziewczynę pełną energii, która też zmaga się ze swoimi kompleksami, gdyż jest dość puszystą dziewczyną. Ich spotkanie odmieni ich los, wpłynie nie tylko na ich przyszłość, ale na charakter i świadomość tego, kim są i kim chcą się stać!

Rozczulająca historia o przełamywaniu barier, o odwadze bycia kim się chce i o spełnianiu marzeń! Także o miłosnym zauroczeniu i pierwszych motylach w brzuchu. Rozczulająca i otulająca, budująca nadzieję i piękny wizerunek przyjaźni opartej na takiej samej wrażliwości i pasji do muzyki. 8,5/10

• Harpercollins
  • Przeczytane e-booki