Wyzwanie czytelnicze LC

Seria: Seria Amerykańska
Wydawnictwo: Czarne
literatura faktu
Ag2S

23 września 1960 roku John Steinbeck wraz ze swoim pudlem Charleyem wybrał się na wyprawę po Ameryce, by na nowo przyjrzeć się swojemu krajowi i jego mieszkańcom. Pięćdziesiąt lat później, z dokładnością co do godziny, Geert Mak wyrusza z dawnego domu Steinbecka w podróż śladami pisarza i jego psa, by obejrzeć Stany Zjednoczone z perspektywy roku 2010. Jak przez pół wieku zmieniły się amerykańskie miasta i miasteczka? Czego pragną i o czym marzą dziś Amerykanie? Co pozostało z mitu Ziemi Obiecanej? Czy to w Ameryce jest teraz centrum świata? Co w XXI wieku łączy Europę i Amerykę?

Tak jak Steinbeck Geert Mak unika utartych szlaków. Jego opowieść z podróży to kalejdoskop historii i wrażeń. Mila za milą przemierza ziemniaczane pola Main i niekończące się prerie Środkowego Zachodu, zasiada do stołu z rolnikami, rybakami i nauczycielami, zagląda na lśniące przedmieścia, mija zabite deskami sklepy. Wytrwale szukając korzeni tego kraju, który od wieków porywa wyobraźnię.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarne, 2014

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Oficjalna recenzja
Monika książek: 1342

„A na tylnym siedzeniu noblista…”

„Śladami Steinbecka” Geerta Maka to reportaż o dwóch Amerykach. Tej steinbeckowskiej z roku 1960 - potężnej, jednorodnej, ciut naiwnej, pastelowej, czasów cadillaca eldorado, gdzie wiara w 'american dream' jest wiarą dominującą i niezachwianą. I tej drugiej, współczesnej, pióra holenderskiego reportera i historyka – silnie pluralistycznej, naznaczonej kryzysem, lękiem i nadzieją. Mak, który wyrusza dokładnie 50 lat po amerykańskim nobliście, skrupulatnie i sprawnie konfrontuje obie te rzeczywistości. Próbuje, podobnie zresztą jak autor „Gron gniewu”, dotrzeć do jądra „amerykańskości”, wszystkimi zmysłami zrozumieć i pojąć Stany Zjednoczone Ameryki. I jakże wspaniale mu się to udaje. Na boga! Wspaniale!

I’m still a Man. Damn it! - powie 58-letni Steinbeck do swojej trzeciej, ukochanej żony Elaine. Zmęczony, siwiejący już pisarz doskonale zdaje sobie sprawę z upływającego czasu. Marzy o ostatniej, wielkiej przygodzie. Pragnie udowadniać sobie i innym, że na wiele go stać, że nie powiedział ostatniego słowa – i to zarówno w sferze literackiej, jak i poza nią. Zieloną półciężarówką wyrusza więc w podróż po Ameryce. Towarzyszy mu ukochany pies Charley. Plan jest ambitny a trasa wyczerpująca. Potem syn Steinbecka John junior powie: Jesteśmy z Thomem przekonani, że nigdy nie rozmawiał z żadnym z tych ludzi. Siedział tylko w tym swoim samochodzie i pisał ten cały shit. Efektem końcowym podróży będzie książka „Podróże z Charleyem. W poszukiwaniu Ameryki”. Wydawnictwo, w którym się ukaże zaliczy ją do literatury non-fiction – zmęczony Stainbeck nie będzie oponować. Później badacze, w tym Mak, stwierdzą, że w tekście jest wiele przekłamań, że tekstowi zasadniczo bliżej do obszaru fikcji. Lecz nie prawdopodobieństwo zdarzeń jest najważniejsze, lecz fakt, że książka zostanie przyjęta dość dobrze, i to zarówno przez krytyków, jak i czytelników (co wyjątkowo rzadkie dla prozy Steinbecka). Cztery miesiące po premierze „Podróży z…” autor otrzyma Literacką Nagrodę Nobla.

Mak, podobnie zresztą jak autor „Myszy i ludzi”, przemierza prowincje Ameryki i na niej głównie skupia swoją uwagę. Krok po krok, kilometr po kilometrze wprowadza nas w jej rzeczywistość, okraszając wszystko sporą dawką historii. Erudycja Maka jest niedościgniona - niewolnictwo, egalitaryzm, południowo-północne zróżnicowanie Stanów, Wietnam, Irak i Afganistan… Trudno szukać tematu, którego nie poruszyłby reporter. Podróż trasą Steinbecka zdaje się być tylko pretekstem do opisania współczesnej kondycji tegoż niezwykłego i fascynującego państwa.

Świetny, nad wyraz rzetelny, pochłaniając i niemożliwy do przeoczenia reportaż.

Monika Długa

Marcin | 2016-05-08

Reportaż literacki na najwyższym poziomie, rzecz godna polecenia tak miłośnikom Ameryki, jak i miłośnikom reportażu w ogóle. Podążając śladami Johna Steinbecka (nie do końca konsekwentnie) autor wyruszył w podróż po Stanach Zjednoczonych kilkanaście lat później. Książka jest świadectwem doświadczeń tej eskapady oraz towarzyszących jej przemyśleń. Dużo tu historii i polityki, wiele kwestii takich jak rasizm, dawniejsze i obecne ruchy religijne czy kwestia przyczyn amerykańskiego zaangażowania w świecie. Przewijają się tu liczne odwołania do innych autorów, najliczniejsze dotyczą rzecz jasna Steinbecka i jego "Podróży z Charleyem", zaraz na drugim miejscu jest Alexis de Tocqueville wraz z jego nieśmiertelnym dziełem "O demokracji w Ameryce", w końcu także Graham Greene i jego "Spokojny Amerykanin" (przy okazji polecam wyśmienitą ekranizację z Michaelem Cainem w roli głównej). Ameryka w wydaniu Geerta Maka to kraj wewnętrznie zróżnicowany, daleki od popularnego niegdyś w naszej części...

| 2015-04-26

Znakomity reportaż. Nawet chwilami suche opisy nie są w stanie wytrącić z czytelniczego zachwytu i pochłaniania jednej informacji za drugą. A jest ich całkiem sporo. Historia przez duże H, i ta pomniejsza, lokalna, z której Ameryka nie bardzo jest dumna i pamiętać o niej nie chce. Wspomnienia, notatki podróżników jeszcze z XVIII w. Rozmowy z prostymi mieszkańcami, którzy nie potrafią się odnaleźć w polityczno-gospodarczym obłędzie.

Geert Mak ruszył śladami Steinbecka, chcąc porównać jak bardzo zmienił się ten kraj w ciągu pół wieku, ujrzeć na nowo to, na co patrzył jego poprzednik. Tak jak Steinbeck szukał wówczas swojej Ameryki lat 30., biedy i prostoty życia, i nie potrafił rozpoznać tego nazbyt nowoczesnego kraju, galopujących zmian społecznych i obyczajowych, tak Geert Mak natrafia na często tragiczne pozostałości sukcesu, konsumpcyjnego pędu i absurdalnie wypaczonych wartości, z których tak dumni byli pierwsi osadnicy. Porównując to także z naszym europejskim podwórkiem,...

Henry Rackham | 2014-05-28
Przeczytana: 25 maja 2014

Autor reportażu podróżuje po USA śladami Steinbecka z jego literacko opisanej podróży w książce „Podróże z Charleyem”. Historia noblisty jest tylko pretekstem do opisania Stanów Zjednoczonych dzisiaj, jak zmieniły się, gdy żył Steinbeck, oraz wraca do przeszłości, do pierwszych osadników osiedlających się w nowym świecie.
Książka pasjonująca, od strony historycznej i socjologicznej.
Widzimy jakimi ideałami kierowali się pierwsi Amerykanie, jak na przestrzeni lat tracili swoje obywatelskie państwo oddając je w ręce korporacji, sprzedajnych polityków i pseudo demokracji na najwyższym szczeblach władzy. Odczuwamy upadek Detroit, widzimy kraj niegdyś usiany licznymi farmami, teraz zagarnięty przez gigantyczne fabryki produkujące kukurydzę, oraz inne dotowane i modyfikowane rośliny. Słuchamy mieszkańców wymierających miasteczek, wierzących w ideały tworzące wielką Amerykę, kultywujących prawdziwą demokrację w małych społecznościach, gdzie nie pieniądz jest ważny, a wspólne dobro....

frotka | 2014-06-08
Na półkach: Przeczytane, 2014

Geert Mak rusza w 2010 roku śladami podróży po Stanach, która odbył w 1960 r. John Steinbeck. Jak się okazuje stało się to tylko pretekstem to pokazania zmian jakie dokonały się w tym wielkim i różnorodnym kraju na przestrzeni 50 lat.
Musiałam te książkę przeczytać. Wszak Steinbeck należy do moich ulubionych pisarzy, a temat Stanów jest dla mnie zawsze ciekawy.
Mak pokazuje nam Amerykę widziana oczami zafascynowanego, ale nie bezkrytycznie Europejczyka. Znajdziemy w tej książce mnóstwo ciekawych spostrzeżeń, informacji, przemyśleń i nawiązań do historii (sam Mak jest historykiem z wykształcenia). Ogrom wiedzy i erudycji autora budzi naprawdę mój podziw.
Jedna z najlepszych książek o Ameryce jaka ukazała się na naszym rynku.

| 2018-04-10

Dwóch podróżników, dwie Ameryki, dwa różne światy, dwie epoki.
Jeden cel - ciekawość i poszukiwanie odpowiedzi na liczne pytania.
Jeśli ktoś, tak jak ja, chce odbyć podróż śladami Steinbecka, to ta lektura jest doskonałym przewodnikiem po świecie pisarza.
Do tej pory znałam największe jego powieści. To na ich podstawie  wyrobiłam sobie intuicyjnie
opinię o Steinbecku. To dzięki nim stał się mi bliski. A książka Geerta Maka sprawiła, że postanowiłam z pełnym przekonaniem udać się w dalszą wędrówkę po zakamarkach duszy pisarza.

Andrzej | 2015-04-27
Przeczytana: 2015 rok

Rzadko kiedy zdarza się przeczytać tak dobrze napisany reportaż. Trudno nawet powiedzieć czy mamy do czynienia z reportażem. Jest to raczej wielki esej o Ameryce o jej wzlotach i upadkach, dość pesymistyczne (to mój jedyny "zarzut") rozliczenie się z mitem ziemi obiecanej... Steinbeck jest pretekstem, właściwie tytuł jest zwodniczy. Autor po prostu 50 lat później wyrusza śladami noblisty po Ameryce.

Trudno mnie - obywatelowi Europy Wschodniej, który jeszcze "załapał się" na ostatnie lata komunizmu w Polsce myśleć o Stanach Zjednoczonych jak o upadającym Cesarstwie Rzymskim. A taką tezę stawia Autor. Nie wprost, ale jednak. Z jednej strony porównując Zachód z okresu boomu lat 60 z Zachodem w XXI wieku borykającym się na wielu płaszczyznach z kryzysem trudno nie popaść w melancholię i pomyśleć, że "to se ne vrati" jednak z drugiej strony nieustanny transfer ludzi do Ameryki i Europy Zachodniej (w tym niżej podpisanego) zadaje kłam tezie autora.

Jednak warto tą książkę...

nulla | 2017-01-16
Przeczytana: 08 stycznia 2017

Parę razy autor zwierza się czytelnikom, że znalazł w tej podróży więcej, niż się spodziewał, ruszając w drogę. I tak się dzieje również w przypadku czytelników tej książki.
Jako bardzo młoda dziewczyna przeczytałam "Podróże z Charleyem" i od tego czasu marzę o takiej podróży. Nie tylko po Stanach Zjednoczonych, ale w ogóle - o takim poznawaniu kraju. Sięgając po książkę holenderskiego dziennikarza, byłam więc przygotowana na "powtórkę z rozrywki", podróż sentymentalną, uwspółcześnioną wersję dzieła Steinbecka. Niewiele z tych oczekiwań zostało spełnionych.
"Śladami Steinbecka" oczywiście konfrontuje wizję Ameryki w oczach Steinbecka z Ameryką dzisiejszą, ale poza tym odsłania obraz pisarza - człowieka, który musi poddać się starości (a raczej musi pożegnać się z młodością), który zmaga się ze zbyt wysokimi wymaganiami wobec siebie, również stawianymi przez samego siebie, i który trochę oszukuje. Oprócz tego czytelnik otrzymuje skrótowo wyłożoną historię Stanów Zjednoczonych....

Gracjan Triglav | 2017-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2017

Śladami Steinbecka. W poszukiwaniu Ameryki (2012)

Rok 2010: USA w kryzysie. Holenderski dziennikarz wyrusza wraz z małżonką śladem wielkiej eskapady Steinbecka z 1960, sprawdzić co się zmieniło i w jakim kierunku zmierzają dzisiejsze Stany. (Obie wyprawy dzieli równo 50 lat). Bardzo dobra książka pełna ciekawie podanych informacji, mądrych refleksji, rozgrzebująca kluczowe wątki z historii USA; pięknie napisana i równie ładnie przełożona na polski przez Małgorzatę Diederen-Woźniak.

Rzecz godna polecenia każdemu kogo interesują amerykańskie realia i chciałbym mieć pod ręką opracowanie które przystępnie porusza przełomowe wydarzenia, umiejętnie łączy fakty i składnia do zastanowienia nad przyszłością.

Aby cieszyć się tą książką nie trzeba znać „Podróży z Charleyem” ani innych dzieł Steinbecka – Mak od nas tego nie wymaga. Jednak kiedy wraz z autorem cofamy się do poszczególnych wątków i cytatów (a wiemy o czym mowa), możemy odtworzyć sobie w pamięci charakterystyczne sceny, które...

SiMax | 2016-04-14
Przeczytana: 13 kwietnia 2016

Na takie książki po prostu warto czekać. Szczera i brutalna prawda na temat dwóch równoległych światów - Stanów z lat 60 jak i współczesnej Ameryki. Pomimo dwóch różnych postaw wobec podróży oraz oczekiwań z nią związanych, mimo ogromu zmian jakie zaszły na tym kontynencie są rzeczy, które nigdy się nie zmienią. A jest nią po prostu ludzka natura - nieustępliwa, lękliwa, agresywna...

Jarek1983 | 2015-03-19
Przeczytana: 19 marca 2015

Świetnie złożona i niebanalnie opisana historia USA. Punktem wyjścia jest twórczość Steibecka, a dokładnie powieść (a nie reportaż lub też literatura faktu - o czym się dowiemy z tej książki) "Podróże z Charleyem". Jeżdżący Holender Geert Mak przedstawia nam niejednorodny ani niejednostronny obraz USA w oparciu o dane naukowe, którymi pisarz John nie mógł dysponować. Nie ma co sobie truć głowy romantycznym sporem między uczuciami a szkiełkiem i okiem mędrca, bo nikt takiego sporu nie proponuje. Warto spojrzeć szerzej na rolę literata oraz reportażysty. Dla obu najważniejsza jest prawda i do przedstawienia takiej dążą bez względu na wszystko. Tyle z tej książki wynika w zakresie uniwersalizmu.
Co do realizmu to muszę pogratulować autorowi, który swoje wywody przedstawia w sposób złożony, ale przejrzysty i logiczny. O USA dowiadujemy się wielu rzeczy. Przynajmniej dla mnie, było parę odkryć i zaskoczeń jak np. raport o stanie infrastruktury z 2010 r. Niemniej autor przedstawia nam...