Balzac. Biografia

Wydawnictwo: W.A.B.
Balzac: Der Roman Seines Leben
Balzac
Pistacia

Honoré de Balzac był tytanem pracy, pisał po dwanaście godzin dziennie, stojąc przy pulpicie i wypijając morze kawy. Zajmował się także robieniem interesów, ale że nie miał do nich szczęśliwej ręki – nieustannie tonął w długach. Przy tym wszystkim cenił sobie luksus i prowadził bujne życie towarzyskie. W swoich książkach krytykował stany niższe, jednak zecerzy składający jego książki czytali je z zachwytem. Elity nie chciały przyjąć go w swoje szeregi, nie dostał się do Akademii, nie wybrano go posłem. Kościół katolicki, któremu pragnął służyć, wpisał wszystkie jego książki na indeks. Niedługo po ślubie z ukochaną, Polką Eweliną Hańską, zaczął podupadać na zdrowiu. Zmarł w wieku zaledwie 51 lat, wyczerpany postępującą chorobą serca. Stefan Zweig w niezwykle żywy i ciekawy sposób opisuje historię życia i twórczości wielkiego pisarza. Ukazuje potęgę geniuszu Balzaka i jego ludzkie słabości.

[opis wydawcy]

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

sylabo | 2016-01-13
Przeczytana: 12 stycznia 2016

„Balzac” jest biografią człowieka, której autor stawia przede wszystkim na psychologię. Bo jak inaczej wytłumaczyć czytelnikowi takie sprzeczności jak powodzenie finansowe i sławę z sylwetką „wiecznego bankruta”? Jak pojąć postać z nieomylną intuicją budującą swoich bohaterów ku uciesze i uznaniu czytelników, która ilekroć projektuje interesy, zajmuje się wcieleniem iluzji w życie, ponosi klęskę. Dzięki solidnym podwalinom dzieła, czytelnik zyskuje znacznie więcej niż mógłby początkowo oczekiwać. Barwny, lekki i zwięzły styl, nieintencjonalne chyba(?) akcenty humorystyczne – wszystko to równomiernie rozrzucone, niby od niechcenia, przekonuje czytelnika od pierwszych stron.
Los zamyka przez pisarzem możliwość korzystnego ożenku i karierę polityczną,. Odcina również od pomyślności jego projekty spekulacji gruntami, drukarni, zecerni, hodowli ananasów wreszcie kopalni srebra. Daje mu krótkotrwałe epizody dziennikarskie - podczas jednego z...

Henry Rackham | 2014-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2014

Genialna biografia o genialnym twórcy. Życie człowieka żyjącego w świecie własnej nieokiełznanej wyobraźni, przenoszący do rzeczywistości swoje marzenia, plany i miłości. Ale jak to w życiu bywa, realny świat nie dorasta do naszych fantazji. Balzac był bardziej prawdziwy w świecie swoich powieści, niż w życiu codziennym. Wieczny utracjusz, marny biznesmen, i nieszczęśliwie zakochany w kobietach, które traktowały go niczym trefnisia.
Stefan Zweig stworzył dzieło które chwyta za serce, pozwala przeżywać wzloty i upadki Mistrza literatury. A sam koniec biografii jest wzruszający i w niezbyt różowych barwach odmalowuje naszą rodaczkę Ewelinę Hańska. Jak dla mnie jego nazwisko na pewno będę wymawiał HONORE DE BALZAC :)

Adam | 2012-11-22
Przeczytana: 19 listopada 2012

Zaskakująco (jak ja często zaczynam od tego słowa ostatnimi czasy) ciekawa i dobrze napisana rzecz. Czyta się niczym powieść. Ale chyba nie dla miłośników Balzaka bo wychodzi na to że bywał często, przepraszam za dosadność stwierdzenia, durniem, erotomanem i kłamcą. Miłośnicy niech się zastanowią, czy chcą sobie zburzyć obraz wielkiego pisarza.

Chuko Jang | 2014-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2014

Książka biograficzna napisana lekko i przyjemnie. Zweig ma dla mnie przyjemnie pióro, bardzo praktyczne i informacyjne. Nie czułam się zmęczona szczegółami, za to czułam się "uczona". Balzac rósł w moich oczach i czułam że go rozumie, jego rozterki, jego sposób myślenia. Podziwiam jego opór przy byciu sobą całe życie, nie poddając się naciskom innym by się zmienił, mimo iż bycie sobą nie zawsze mu się opłacało.
Jest to książka do której będę wracać, chociażby po to by przypomnieć sobie jakie życie warto wieść i że nieszczęścia będą Cię ścigać nawet kiedy masz rację.

Co do końcówki już daje się wyczuć inne pióro. Na początku myślałam że wydaje mi się, gdyż mogłam kończyć lekturę tylko podczas krótkiej podróży autobusem z i do pracy, jednakże dodatek "posłowie" wyjaśnił mi że jednak moje oko się nie myli. Końcówka zdaje się być napisana bardzo ogólnikowo i szybko. Ryszard Friednethal złożył książkę do wydania i ostatnie rozdziały były kończone przez niego. Mimo to książka ma dla...

Konkwistadorrr | 2012-12-21
Przeczytana: 2009 rok

Bardzo dobra pozycja jeżeli się chce poznać życie takiego znanego i dobrego pisarza jakim był Balzac. Czyta się to "jednym tchem" i jeżeli ktoś jest zmuszony do oderwania się od lektury to na pewno nie jest to łatwe. Opisane słabostki, wady, ale także i zalety tego XIX wiecznego pisarza powodują, że łatwo się utożsamić z bohaterem. Mnie najbardziej zaciekawiło w tej biografii to, że nie zdawałem sobie sprawy jakim płodnym pisarzem (w znacznej mierze ilościowym) był Balzac. Do tego jego podejście do prób zarabiana pieniędzy na biznesach jakie wymyślał. Generalnie nic mu się nie udawało, to nie był typ kapitalisty, ale czytając o jego próbach to naprawdę godne podziwu, że się nie poddawał, ale co gorsza wniosków chyba nie wyciągał.
Poza tym kiedy już pisał to w sposób całkiem ciekawy - tylko w nocy i do tego litry kawy, a dzień zamienił właśnie na noc, co mu się w późniejszym czasie mocno na zdrowiu odbiło. Podsumowując - świetna biografia, ale należy też pamiętać, że pisał ją nie...

Joanna Topolska | 2013-08-23
Przeczytana: 03 września 2013

Cóżeś waść jadał, gdzieżeś Ty sypiał! Napisanie całej Komedii ludzkiej to tak karkołomny pomysł, że na samą myśl bym się zmęczyła.A on tu jedna książka, tam sto. Kim trzeba być żeby tak pisać (i to hurtowo)??Chcę wiedzieć chcę chcę i się dowiem już za jakieś 39,99 !!

Żył tak niesamowicie, że jego książki są tylko próbą odbicia tego. Niestety nie umiał sam posłużyć się radami, jakich udzielał bohaterom swoich książek i chyba sam nie widział, że popełniają oni jego własne błędy. I tak jak wielu z tych, których sam stworzył, zmarł nieszczęśliwy.

Jeśli o samą książkę chodzi, trochę widać w niej uwielbienia autora do Balzaca. Nawet jeśli pozwoli sobie na krytykę jego zachowania, zaraz go tłumaczy, jego geniusz pisarza przedkłada w każdym miejscu nad jego chciwość i krótkowzroczność w życiu.Niesamowite.

zyta | 2014-07-25
Przeczytana: 23 lipca 2014

Wielki pisarz, tytan pracy i jednocześnie zagubiony człowiek. Duży wpływ na jego twórczość i życiowe wybory miało nieszczęśliwe dzieciństwo. Szczerze mówiąc, jako człowiek był fatalny, egoista, marzyciel, narcyz, kłamca.Warto jednak przeczytać ten życiorys, wtedy lepiej rozumie się jego twórczość i docenia geniusz i niesamowitą pracowitość.

Agata | 2012-12-08
Przeczytana: 28 listopada 2012

Błyskotliwa, ciekawa i inspirująca powieść, której zarys napisało życie wielkiego pisarza a w genialne ramy oprawił ją Stefan Zweig. Dla autora życie Balzaka było inspiracją, materiały do napisania tej biografii zbierał całe życie, lecz nie zdążył jej wydać. Została ona opublikowana po śmierci Zweiga.

Co do samego Balzaka, być może był kłamcą, arysokratomanem i erotomanem, ale uważam, że jego życie i niektóre cechy charakteru są godne podziwu i naśladowania. Nie należy zapominać o tym, że był również tytanem pracy, który dążył w sowich powieściach do doskonałości.

Z chęcią polecę tę genialnie napisaną biografię wszystkim!

Bjjkot | 2012-12-26

Geniusz nie może być "normalnym" człowiekiem. Uwielbiam Balzaca jeszcze bardziej! To był niezły ananas. Taki drań, ale pełen uroku. Natomiast sama książka nudnawa, tylko dla fanów Balzaca.

Katarzyna Kunowska | 2014-09-14

Dobrze napisana, szczegółowa biografia. Dla fanów Balzaca pozycja obowiązkowa.