Pasje utajone

biografia, autobiografia, pamiętnik
2020-03-11
Henryk Krzeczkowski
Stone Freud psychoanaliza

"Pasja życia" tego samego autora bardzo mnie wciągnęła, natomiast "Pasje utajone" czytało mi się już zdecydowanie trudniej. Głównie dlatego, że Freud mnie irytuje - narcystyczny, nieporadny, zaborczy. Interesujące jest to, że możemy poznać proces powstawania psychoanalizy od początku, od pierwszych myśli Freuda o tym i myślę, że ze względu na to, warto się z tą pozycją...

Nie jest to łatwa biografia, nie porywa tak, jak Pasja życia, ale warto po nią sięgnąć, gdyż to najprostszy sposób by poznać tę postać, jego życie i historię psychoanalizy. Historia napisana dość kazuistyczne, życie przeplata się z ciekawymi, jednak według mnie zbyt często przytaczanymi przykładami przypadków badanych przez Freuda.

To byla druga ksiazka tego autora, ktora przeczytalem, teraz po latach mam je juz chyba prawie wszystkie u siebie. Jako sie rzeklo tytul czytalem juz dawno, ale pamietam swietne wrazenie, ktore na mnie wywarl, to samo, ktore towarzyszylo mi przy pozniejszych pozycjach. Szczegol, detal, dokladnosc- to wszystko sa znaki rozpoznawcze autora. Warto polecac, warto przeczytac

Kolejna świetna książka Irvinga Stone przedstawiająca biografię Zygmunta Freuda z niesamowitym stone'owskim pietyzmem.
Polecam!

wiem że jest to dość stronnicza fikcja literacka ale czytało mi się ją bardzo dobrze. świetne oddane realia xix wieku, klasa społeczna oraz początki leczenia psychicznego.

Bardzo szczegółowo wnika w atmosferę epoki. Opowieść o ciekawym człowieku. Jestem wdzięczna za przybliżenie postaci. Jak dla mnie trochę za dużo szczegółowych opisów przypadków pacjentów. Wartościowa pozycja.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jaki był Zygmunt Freud na co dzień? Dlaczego zainteresował się pacjentami klinik psychiatrycznych i poświęcił szmat życia na opracowanie leczenia, które miało im pomóc? Czy kiedykolwiek przechodził małżeński kryzys lub nie radził sobie z wychowaniem dzieci? Na te pytania książka Stone'a nie odpowiada, a wyłania się z niej bohater-pomnik, który niemal zawsze postępuje...

Oj ciężko szła zbeletryzowana biografia Zygmunta Freuda, oj ciężko.
Po lekturze nie zmieniłem zdania co do świata psychiatrii, jest on wciąż tajemniczy i spowity gęstą mgłą niejasności.
Obiektywnie uważam, że tylko dzięki geniuszowi Stone`a udało się przebrnąć wszystkie rozdziały, choć przyznam również, że odliczałem strony do końca.

Nie polecam jako pierwszej biografii...

Bardzo wciągająca książka, po części ze względu na arcyciekawą postać Freuda, po części - Irving Stone naprawdę jest genialny w biografiach. W przypadku Freuda, o którym w zasadzie każdy coś wie, świetnie pokazane jest dojście do podstaw psychoanalizy, które dodatkowo okraszone jest mnóstwem dokładnie analizowanych przypadków.
Ilość informacji o Freudzie, po części...

Irving Stone sprawił, że biografie stały się moimi ulubionymi książkami.
Dlatego polecam ją czytelnikom, którzy z jakiegoś powodu rzadko po nie sięgają.Dla mnie powoli kończy się lista książek, które napisał pan Stone także dla mnie.Polecam tę biografię osobom,które cenią sobie ludzi wytrwałych,ambitnych,pracowitych, nie poddających się, wytrwale dążących do celu.Taki był...

• Chcę w prezencie
  • Biografie