Akta Odessy

Albatros
2014-01-17
2014-01-17
Tomasz Wyżyński
SS nazizm spisek zbrodnia literatura angielska literatura brytyjska

Moja druga książka Fredericka Forsytha i powiem szczerze jak na razie najlepsza. Styl jak zauważyłem i co mi sie podoba, otacza nas zdarzeniami tak szczegółowymi , ze można je uznać za prawdziwe i na pewno tło przedstawionych historii są prawdziwe . Polecam serdecznie i zabieram sie do kolejnej ksiazki Fredericka.😎

Świetna ksiązka! Ileż nazistów uciekło nie ponosząc kary. Uciekali korzystając z pomocy byłych kolegów i latynoskich dyktatur. Mengele, Eichmann, Roschmann. Do dziś okrywa Odessę płaszcz tajemnicy. Choć Forsyth próbuje rozwikłać tę tajemnicę. Czy z sukcesem? Nie wiem, ale czyta się dobrze.

Powieść na faktach. Czy Odessa istniała? Nie wiemy na 100%, podobnie jak nie wiemy, czy szlak szczurów był organizacją. Ale fakt jest faktem, że naziści uciekali z Europy i korzystali z ochrony w różnych krajach. Książka interesująca! Polecam!

Przeczytałam będąc nastolatką. Zrobiła ogromne wrażenie – wkurzenie, że tylu nazistów uniknęło odpowiedzialności, że Niemcy chcący skazać winnego to pojedyncze przypadki, bo reszta chce nie pamiętać.

Mimo tego, że książka nie należy do najnowszych to jednak potrafi trzymać w napięciu nawet dziś.

Typowa klasyka sensacyjna . Pewnie do dnia dzisiejszego znajduje uznanie wśród czytelników . Dla mnie warta uwagi .

Frederick Forsyth wypracował swój styl pisania, który sam osobiście pokochałem. Od zawsze podobała mi się literatura dotycząca tematyki II wojny światowej. Wiadomo też, że zło zawsze przegrywa, tak jak to miało miejsce w przypadku III Rzeszy, czy teraz obecnie przywódca Rosji atakujący bezbronną i absolutnie na to nie zasługującą Ukrainę. Powieść powstała w czasach, kiedy Niemcy były podzielone na RFN i NRD. Akcja dzieje się w "nieco lepszej" części Niemiec czyli RFN w 1963 roku. Czy Edward Roschmann, jeden z największych hitlerowskich zbrodniarzy wojennych zostanie złapany? Czy uda się głównemu bohaterowi przeprowadzić śledztwo tak, by zakończyło się szczęśliwie?! Tego wszystkiego będziecie musieli dowiedzieć się sami, bo zakończenia wcale wam nie zdradzę. Polecam.

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy interesują się drugą wojną światową. Niektóre fragmenty opisują losy Żydów w obozach, więc czasem ciężko się to czyta, ale warto - zwłaszcza, że obraz nie jest w tej książce czarno-biały. Autor zwraca uwagę, do czego może dojść, jeśli winą obarczy się cały naród, zamiast konkretnych osób. A przecież to podejście, po kilkudziesięciu latach, jest wciąż żywe.

Dobry thriller historyczny, wciągający od pierwszej strony, bardzo podobało mi się zakończenie. W powieści znajdziemy wiele intrygujących zwrotów akcji, i doświadczymy napięcia jakie buduje autor tworząc przypadki ocalające głównego bohatera od śmierci. Świetnie wyreżyserowano również bohaterów. Powieść nie dość, że ciekawie się czyta, porusza również mało znane fakty historyczne, które aż proszą się o głębsze zainteresowani po przeczytaniu, co jest dla mnie dużym plusem, uwielbiam czytać książki z których czerpie wiedzę, i takie które intrygują mnie do poszukiwań, poznawania nowych faktów i historii.

Moje pierwsze spotkanie z Forsythem. Początek książki nie do końca zapowiadał co się będzie dalej działo, jednak im dalej - tym było lepiej. Przeczytałem z dużą przyjemnością, a lektira sprawiła, że zacząłem szukać w internecie informacji o bohaterach. Książkę szybko się czyta i na pewno jeszcze sięgnę po Forsythe'a.

• Sensacja
  • Frederick Forsyth