Wschód, zachód

Wydawnictwo: Rebis
East, West

W świecie Salmana Rushdiego rikszarz, poświęciwszy swą męskość dla marzenia o tranzystorowym radiu, staje się gwiazdą filmową; cudowny włos Proroka karze lichwiarzy i rabusiów; indyjscy dyplomaci rozmawiają językiem bohaterów "Star Trek", a Hindusi z Cambridge uczą się o guru od szalonego Anglika. "Wschód, Zachód", zbiór opowiadań, barwnych i subtelnych jak perskie miniatury, świadczy, że...

"Wschód, Zachód", zbiór opowiadań, barwnych i subtelnych jak perskie miniatury, świadczy, że Salman Rushdie wciąż jest niedościgłym czarodziejem słowa. Mimo wiszącej nas nim krwawej fatwy, autor "Szatańskich wersetów" dowodzi swego nieposkromionego humoru i uroku jednego z największych gawędziarzy naszych czasów.

[Dom Wydawniczy Rebis, 1997]

literatkakawy | 2014-02-09
Przeczytana: styczeń 2014

"Wschód, zachód" jest zbiorem dobrym. Opowiadania, pomimo poruszanych w nich nieraz dość trudnych tematów, napisane są w sposób lekki (nie mylić z zabawnym), bez niepotrzebnego patosu. Każde z nich stanowi odrębną całość, nie powiązaną w żaden znaczący sposób z pozostałymi, jak to chociaż ma miejsce w przypadku krótkich form Amosa Oza. Na niekorzyść zbioru działają jednak opowiadania tworzące cykl „Zachód”, które, choć same w sobie są interesujące, to jednak zaburzają spójność książki, co nieco utrudnia odbiór całości. Szkoda, że autor nie wpadł na pomysł, by w chociaż jednym opowiadaniu opisać np. dzieje Brytyjczyków, których różne koleje losu sprowadziły do Indii. Mimo to całość polecam, zwłaszcza ze względu na te niewielkie, acz znaczące, migawki z życia społeczności indyjskiej.

Więcej: http://literatkakawy.booklikes.com/post/783914/wschod-zachod

Malvy | 2014-09-19
Przeczytana: 19 września 2014

Trudno ocenić tę pozycję. Były tu lepsze i zdecydowanie złe momenty. Część dotycząca wschodu jest całkiem, całkiem, da się przeczytać. Przy Zachodzie autor chyba gubi się za bardzo. "Yorick" to wg mnie porażka. Natomiast przy opowiadaniu o Izabeli, królowej Hiszpanii nawet trochę się pośmiałam. Ogólnie, autora miejscami nieźle poniosła wyobraźnia. Najbardziej jednak podobał mi się "Fan" z części wschodnio-zachodniej, być może dlatego, że był najbardziej rzeczywisty. Czy polecam ? Myślę że lepiej poświęcić swój cenny czas na inne, ciekawsze pozycje.

Malini | 2014-10-25
Przeczytana: 24 października 2014

Książka jest zbiorem opowiadań podzielonych na trzy części: WSCHÓD, ZACHÓD oraz WSCHÓD, ZACHÓD. W każdej części autor umieścił po trzy opowiadania.
Najbardziej podobała mi się część WSCHÓD oraz opowiadanie "Fan" z części WSCHÓD, ZACHÓD. Pozostałe były dla mnie raczej nudne (nie moje klimaty).
Ogółem książkę oceniam jako dobrą, właśnie ze względu na część WSCHÓD oraz zachwycający styl pisania autora.

MadameShepard | 2014-03-01

Dziewięć opowiadań, a co jedno to ładniejsze. Piękny melanż Wschodu i Zachodu, napisany w uczuciowym, eleganckim stylu. Majstersztyk.

jo2 | 2012-11-30
Przeczytana: listopad 2012

Po przeczytaniu opisu książki znajdującego się na okładce, spodziewałam się czegoś więcej. Pomysł na opowiadania niezły. Niestety, żadnych barw ani wielkiej subtelności w nich nie znalazłam. Z dziesięciu opowiadań na dłużej zapamiętam pierwsze: "Dobra rada jest cenniejsza od rubinów" oraz piąte: "Na aukcji rubinowych pantofelków". Z tego drugiego, zdaniem, które w moim przekonaniu jest jego esencją i najbardziej zapadło mi w pamięć jest: „I tak w tym aukcyjnym tyglu gaśnie czar kuzynki Gale”.

Dwie gwiazdki, za dwa ciekawe opowiadania.

Maja | 2016-07-27
fiurka85 | 2016-04-19