Wschód, zachód

Wydawnictwo: Rebis
East, West

W świecie Salmana Rushdiego rikszarz, poświęciwszy swą męskość dla marzenia o tranzystorowym radiu, staje się gwiazdą filmową; cudowny włos Proroka karze lichwiarzy i rabusiów; indyjscy dyplomaci rozmawiają językiem bohaterów "Star Trek", a Hindusi z Cambridge uczą się o guru od szalonego Anglika. "Wschód, Zachód", zbiór opowiadań, barwnych i subtelnych jak perskie miniatury, świadczy, że...

"Wschód, Zachód", zbiór opowiadań, barwnych i subtelnych jak perskie miniatury, świadczy, że Salman Rushdie wciąż jest niedościgłym czarodziejem słowa. Mimo wiszącej nas nim krwawej fatwy, autor "Szatańskich wersetów" dowodzi swego nieposkromionego humoru i uroku jednego z największych gawędziarzy naszych czasów.

[Dom Wydawniczy Rebis, 1997]

gwiazdka | 2017-06-07
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 07 czerwca 2017

„Wschód, zachód” to dla mnie pierwsza próbka twórczości Salmana Rashdie. No i próba wypadła niezbyt pomyślnie. Wielokrotnie powtarzałam, że nie jestem miłośniczką opowiadań, więc już na starcie książka dostała ode mnie minusa. Dalej było różnie, tak naprawdę tylko trzy pierwsze opowiadania mogłyby się jeszcze wybronić, bo coś z nich wyniosłam- jakiś obraz tegoż Wschodu, który jest dla mnie bardzo egzotyczny, bo nieznany. Dalej jest już znacznie gorzej. Opowiadania w części „zachodniej” to jakiś bezsensowny bełkot i tutaj moja ocena spadła diametralnie. Ostatnia część- zderzenie dwóch światów- może być, ale mnie niczym nie zaciekawiła, bardzo mało treści, za mała wyrazistość postaci, zero emocji. W sumie wyszło mi, że jest przeciętnie.
Pierwsza książka S. Rashdie mnie nie zniechęciła, ale też nie jestem zachwycona autorem, szansę być może jeszcze dostanie.

Mamerkus | 2017-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2017

Jakiś dziwny eksperyment Salmana. Zbiór głównie nieudanych opowiadań, teoretycznie tematycznych, w praktyce pokręconych i z lekka grafomańskich. Oczywiście, jak to w każdym zbiorze, są rzeczy lepsze i gorsze, tyle że jako całość się to nie klei.
Opowiadania Wschodnie trzymają poziom typowej literatury baśniowo-realistycznej Rushdiego i tu jest dobrze.
Totalna porażka ma miejsce w Opowiadaniach Zachodnich i w dwóch z trzech Opowiadań Wschodnio-Zachodnich (wyjątkiem jest dobry "Fan"). Nie wiem, co to miało być z pastiszem "Hamleta", motywem Kolumba, czy też Startrekowymi wtrętami. Ni to ciekawe, ni to zabawne, trąci grafomaństwem, o co nigdy bym nie podejrzewał takiego wirtuoza jak Rushdie. Tym bardziej mnie te pseudo opowiadanka pejoratywnie zaskoczyły. Mam nadzieję, że to tylko taki drobny wypadeczek przy pracy.

Malvy | 2014-09-19
Przeczytana: 19 września 2014

Trudno ocenić tę pozycję. Były tu lepsze i zdecydowanie złe momenty. Część dotycząca wschodu jest całkiem, całkiem, da się przeczytać. Przy Zachodzie autor chyba gubi się za bardzo. "Yorick" to wg mnie porażka. Natomiast przy opowiadaniu o Izabeli, królowej Hiszpanii nawet trochę się pośmiałam. Ogólnie, autora miejscami nieźle poniosła wyobraźnia. Najbardziej jednak podobał mi się "Fan" z części wschodnio-zachodniej, być może dlatego, że był najbardziej rzeczywisty. Czy polecam ? Myślę że lepiej poświęcić swój cenny czas na inne, ciekawsze pozycje.

MadameShepard | 2014-03-01

Dziewięć opowiadań, a co jedno to ładniejsze. Piękny melanż Wschodu i Zachodu, napisany w uczuciowym, eleganckim stylu. Majstersztyk.

kulturanka | 2014-02-09
Przeczytana: styczeń 2014

"Wschód, zachód" jest zbiorem dobrym. Opowiadania, pomimo poruszanych w nich nieraz dość trudnych tematów, napisane są w sposób lekki (nie mylić z zabawnym), bez niepotrzebnego patosu. Każde z nich stanowi odrębną całość, nie powiązaną w żaden znaczący sposób z pozostałymi, jak to chociaż ma miejsce w przypadku krótkich form Amosa Oza. Na niekorzyść zbioru działają jednak opowiadania tworzące cykl „Zachód”, które, choć same w sobie są interesujące, to jednak zaburzają spójność książki, co nieco utrudnia odbiór całości. Szkoda, że autor nie wpadł na pomysł, by w chociaż jednym opowiadaniu opisać np. dzieje Brytyjczyków, których różne koleje losu sprowadziły do Indii. Mimo to całość polecam, zwłaszcza ze względu na te niewielkie, acz znaczące, migawki z życia społeczności indyjskiej.

Więcej: http://literatkakawy.booklikes.com/post/783914/wschod-zachod

Malini | 2014-10-25
Przeczytana: 24 października 2014

Książka jest zbiorem opowiadań podzielonych na trzy części: WSCHÓD, ZACHÓD oraz WSCHÓD, ZACHÓD. W każdej części autor umieścił po trzy opowiadania.
Najbardziej podobała mi się część WSCHÓD oraz opowiadanie "Fan" z części WSCHÓD, ZACHÓD. Pozostałe były dla mnie raczej nudne (nie moje klimaty).
Ogółem książkę oceniam jako dobrą, właśnie ze względu na część WSCHÓD oraz zachwycający styl pisania autora.

jo2 | 2012-11-30
Przeczytana: listopad 2012

Po przeczytaniu opisu książki znajdującego się na okładce, spodziewałam się czegoś więcej. Pomysł na opowiadania niezły. Niestety, żadnych barw ani wielkiej subtelności w nich nie znalazłam. Z dziesięciu opowiadań na dłużej zapamiętam pierwsze: "Dobra rada jest cenniejsza od rubinów" oraz piąte: "Na aukcji rubinowych pantofelków". Z tego drugiego, zdaniem, które w moim przekonaniu jest jego esencją i najbardziej zapadło mi w pamięć jest: „I tak w tym aukcyjnym tyglu gaśnie czar kuzynki Gale”.

Dwie gwiazdki, za dwa ciekawe opowiadania.

Maja | 2016-07-27
fiurka85 | 2016-04-19