Złodziej i psy

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
اللص و الكلاب
powieść egipska
Feanor

Dramatyczne wydarzenia stanowiące kanwę tej sensacyjnej opowieści rozgrywają się zarówno w eleganckich dzielnicach Kairu położonych nad Nilem, jak i w domach biedoty wokół słynnej kairskiej cytadeli. Losy bohatera to alegoria odwiecznej konfrontacji jednostki ze społeczeństwem, osadzona w rzeczywistości egipskiej stolicy lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku, gdzie wszechobecna jest policja, a konflikty rozstrzygane są przemocą.

Said Mahran, były posługacz w domu akademickim, niespełniony samouk, cyrkowiec i wreszcie złodziej wspierający finansowo grupę studentów spiskujących przeciwko monarchii, trafia do więzienia. Na wolność wychodzi po obaleniu władzy w 1953 roku, opętany pragnieniem zemsty na niewiernej żonie i na kolegach, którzy go zdradzili. W ciągu kilku dni, w gorączkowej atmosferze lipca, mają rozstrzygnąć się jego losy.

źródło opisu: http://www.piw.pl/

źródło okładki: http://www.piw.pl/

Medellin | 2015-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2015

Bohater książki jest człowiekiem przegranym. Najpierw traci wolność, potem żonę, córkę, współpracowników i przyjaciół. Odzyskanie wolności, niestety, nie przynosi wiele dobrego w jego życiu, nie udaje mu się odzyskać miłości czy choćby życzliwości tych, których stracił. Nie poddaje się jednak, ale wybiera najgorszą drogę dalszego działania, jaką jest pogrążenie się w żądzy zemsty i zbrodni. To początek równi pochyłej.

Pomimo tego, że "Złodziej i psy" jest książką pesymistyczną, warto ją przeczytać choćby ze względu na opisy Kairu.

Monika | 2012-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2012

Długo zwlekałam z przeczytaniem tej książki. Jest to ostatnia z dotychczasowo przetłumaczonych na język polski powieści mojego ukochanego egipskiego Noblisty (nie ostatnia w sensie chronologicznym, ale ostatnia po którą ja sięgnęłam). Ostatnia na dzień dzisiejszy, ale mam nadzieję, że doczekam tłumaczenia innych Jego arcydzieł :)

Pafnucy | 2010-08-15

Książka ma swój klimat, wschodni zaśpiew i rytm. Postaci kreślone nie do końca przekonująco - główny bohater poraża np. naiwnością - ale genius loci: gorący Kair, piasek i wiatr pustyni robią pewne wrażenie. Mahfuzowi udaje się zagęścić akcję i, jak w najlepszych powieściach sensacyjnych, wywołać wrażenie matni, pułapki bez wyjścia. Dla bardzo leniwych czytelników - wyjściem jest krótkość fabuły i szczupłość książki. Nie zdążą zasnąć.

Arizu Velville | 2013-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2013

Jeśli chodzi o wkurzające postacie z poczuciem "świat jest taki niesprawiedliwy, wszyscy są źli, a ja jeden dobry i prawy", to Said ląduje u mnie w ścisłej czołówce. Trzydziestoletni facet wychodzi z więzienia, córka go nie kojarzy, żona go zostawiła, kumple się odwrócili, a chociaż miał wsparcie innych ludzi, to i tak postanowił samemu wymierzyć sprawiedliwość. A robił to wyjątkowo naiwnie i bezmyślnie. Właściwie większość jego poczynań była okropnie naiwna.

Książkę zmęczyłam, bo obiecałam sobie, że za wszelką cenę przeczytam wszystko, co jest u mnie na biblioteczce. Jednak nie jest to pozycja, do której wrócę. Ani nudny styl, ani niewciągająca historia, ani bezbarwne postacie mnie do niej nie przyciągną po raz drugi. Mówi się trudno.

Feanor | 2010-06-06
Przeczytana: 2008 rok

Jakoś nie mogę się przemóc do Mahfuza. Ja wiem, noblista, wybitny itd, ale niestety do mnie nie przemawia.
Tłumaczenia na polski niezłe, bo oryginał już totalnie nie do czytania.

jud123 | 2012-02-09

Książka z typowym arabskim klimatem. Wciągająca powieść, smaczek dla koneserów.

moniaL | 2016-09-23
Na półkach: Przeczytane, Afrykańskie, Nobel