Nowe życie

Tłumaczenie: Anna Polat
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Yeni Hayat
powieść turecka

Przeczytałem tę książkę pewnego dnia i całe moje życie zmieniło się. Obsesja na punkcie przeczytanej książki sprawia, że dwoje studentów stambulskiej politechniki, Osman i piękna Canan udaje się w niebezpieczną podróż po tureckiej prowincji. Szukając najgłębiej skrywanych tajemnic książki, a przy okazji także zaginionego ukochanego Canan, bohaterowie wpadną w wir sensacyjnych przygód. Staną w...

Przeczytałem tę książkę pewnego dnia i całe moje życie zmieniło się.

Obsesja na punkcie przeczytanej książki sprawia, że dwoje studentów stambulskiej politechniki, Osman i piękna Canan udaje się w niebezpieczną podróż po tureckiej prowincji. Szukając najgłębiej skrywanych tajemnic książki, a przy okazji także zaginionego ukochanego Canan, bohaterowie wpadną w wir sensacyjnych przygód. Staną w obliczu morderstwa, tajemnych stowarzyszeń i katastrofalnych wypadków autobusowych, zetkną się także z antytureckimi spiskowcami i tajnymi agentami. Po tej wyprawie życie Osmana nie będzie już takie samo.

"Nowe życie" łączy konwencję powieści drogi ze sprawnie napisanym thrillerem, pełnym suspensów i zagadek. Jest jedną z najlepiej sprzedających się książek Orhana Pamuka. Kiedy "Nowe życie" pojawiło się w tureckich księgarniach, zaintrygowani czytelnicy zaczęli dzwonić do wydawcy, pytając o tytuł cudownej książki, która miała odmienić ich życie. Powieść sprzedała się w nakładzie dwustu tysięcy egzemplarzy, rekordowym jak na kraj, w którym nie wykształciła się tradycja czytania. To najszybciej sprzedająca się książka w historii tureckiego księgarstwa. Bestseller wszech czasów.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2008

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Wojciech Gołębiewski | 2014-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2014

KOSZMAR!!! Przeżyłem KOSZMAR, który zaczął się od lektury opisu tej książki na „moim” portalu „lubimy czytać”. Portal podaje jako żródło opisu Wydawnictwo Literackie 2008. I to - „LITERACKIE” - woła o pomstę do nieba!!. Dowiedziałem się z niego, że oprócz katastrof i wypadków, istnieją „katastrofalne wypadki” oraz, że książka jest pełna „SUSPENSÓW”.Do tej pory przekonany byłem, że suspensa czyli kara kościelna ew. prolongata, zwłoka, w dopełniaczu liczby mnogiej brzmi SUSPENS; no cóż, pomyślałem, może to jeden ze strasznych „amerykanizmów” zachwaszczających język polski, wywodzący się od „suspense” znaczącego- zawieszenie, niepewność, ale z kontekstu można wysnuć przypuszczenie, że zdolnemu Panu Redaktorowi /albo Pani/ chodzi o podejrzenie /SUSPICION/ bądż zaskoczenie /SURPRISE/.

Następnie, wyczytałem w anglojęzycznej Wikipedii, że Pamuk od wielu lat jest ...

książek: 1991

Zacytuję w tej opinii pewnego pisarza, który w kwestionariuszu KSIĄŻEK na pytanie, którego autora wspomina jako duże rozczarowanie czytelnicze odpowiedział, że na Orhana Pamuka "więcej się nie da nabrać". I to chyba najlepsze określenie moich uczuć odnośnie 'Nowego życia'. I nic więcej nie ma do dodania.

Iza | 2016-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2016

Nie umiem ubrać w słowa tego, jak bardzo się zawiodłam.
Zewsząd docierały do mnie pochlebne opinie o tym autorze.
Podobno cokolwiek bym nie przeczytała, co wyszło spod jego pióra, będę zachwycona.
Jednak nie.
Z zasady nie zmuszam się do czytania. Książki to dla mnie przyjemność, nie męka. Więc jeśli coś mnie nudzi lub irytuje to odkładam to na półkę. Właśnie tak skończyła się moja przygoda z Nowym życiem.
Byłam naprawdę pozytywnie nastawiona do tej powieści. Z entuzjazmem czytałam pierwsze strony... To co stało się później to jakiś koszmar.
Akcja rozwleczona w nieskończoność.
Pseudofilozoficzne opisy uczuć bohatera i postrzegania przez niego świata.
Tak pseudofilozoficzne, że momentami niezrozumiałe.
Złożone, zawiłe zdania, które trzeba czytać wielokrotnie by zrozumieć ich sens. Autor chyba na siłę chciał stworzyć mądry tekst.
Drogi Autorze... Nie tędy droga.
Podczas czytania zastanawiałam się czy to ja jestem tak głupia, że nie rozumiem o co chodzi w tej książce... Czy to ta...

Nie pamiętam, kiedy jakaś książka tak mnie zmęczyła i znudziła. Jestem rozczarowana, bo inne powieści Pamuka przeczytałam jednym tchem i z zainteresowaniem.
Tę odkładam na półkę po dwóch miesiącach zmagań - z nadzieją, że może kiedyś do niej wrócę...

astaldohil | 2011-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2011

Książka pełna odniesień, których nie umiem wychwycić. Idei, których nie rozumiem. Z fabułą, której nie ma. Z nawiązaniami do innych książek, których nie czytałem. Z bohaterem, który mnie irytuje. Oparta o filozofie, których nigdy pojąć nie zdołam. A wszystko na tle obcej mi historii i kultury, pełniących tu - jak mniemam - kwestię kluczową. Tak, tak książka - w przeciwieństwie do książki o tym samym tytule, która znacząco wpłynęła na życie głównego bohatera - mojego życia z pewnością nie odmieni. I - jak można odczytać powyższego wyliczenia jej "mankamentów" - z pewnością nie jest to wina jej autora, ale niedojrzałego doń czytelnika.

Realizm magiczny, owszem, ale niewątpliwie tylko dla koneserów.

Izabela Pycio | 2015-05-04
Przeczytana: 15 kwietnia 2015

Książka nie należy do łatwych, potrzeba trochę czasu, aby się z nią zaprzyjaźnić czy choćby polubić. Często trzeba ponownie czytać fragmenty, aby wychwycić sedno. Niestety, nie przemówiła do mnie, nie zrozumiałyśmy się, ale za kilka lat przeczytam ponownie i może wtedy coś zaiskrzy.

książek: 2065
Jud | 2010-07-24

Jedyna jak dotąd książka Pamuka, przez którą nie mogłam przebrnąć. Zbit rozciągnięta, niezbyt wiarygodna.

Dominika | 2010-11-05
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 09 lipca 2010

Nie da się nie sięgnąć po książkę, którą wszyscy zachwalają. Nie da się przejść obojętnie obok okładki, na której zachęcające opinie łapią nas w sidła molikowania:

Ta powieść to jak Borges skrzyżowany z filmem "Podejrzani"... Można na punkcie tej książki dostać obsesji.
The Guardian

Dziwna, hipnotyzująca powieść... Raz bliższa intelektualnym paradoksom i zagadkom Borgesa, raz żywiołowa i liryczna niczym proza Marqueza.
Wall Street Journal

Głównym motywem Nowego życia jest książka. Książka, która wywraca świat młodego studenta- Osmana. Po jej przeczytaniu postanawia on bowiem porzucić rodzinę, przyjaciół i studia i wyrusza w podróż, aby odnaleźć miłość, sens życia i nowy, wspaniały świat. Szybko okazuje się jednak, że książka ma swe mroczne sekrety, a podążanie za nią grozi śmiertelnym niebezpieczeństwem.
Sam pomysł na fabułę jest całkiem niezły. Pachnie miłością, podróżami, tajemnicami, a nawet w pewnej części kryminałem. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie liryczno-...

książek: 2028
Monika | 2010-06-14
Przeczytana: 06 stycznia 2010

Powieść "Nowe życie" opowiada o niesamowitej sile płynącej z książki przeczytanej przez Osama studenta architektury w Stambule. Książkę napisał jego wuj. Książka zmieniła życie młodego studenta, a także jego przyjaciół z uczelni. Razem z piękną Cannan wyruszają w pełną niebezpieczeństw podróż, by odnaleźć 'nowe życie' i 'anioła', który był obiecany w owianej tajemnicą powieści. Niesamowita powieść, w której wątki i wspomnienia przeplatają się tworząc zaskakującą całość,a śmierć i miłość komponują się w barwach pędzących autobusów. Czytając ją zdawało mi się, że jestem tuż obok bohaterów, widzę śmierć w autobusowych kraksach, anioła, który jest równie piękny jak i okrutny. Czytałam ją jednak z wielkim mozołem, zbyt wiele myśli wpełzało w mój umysł i kazało choć na chwilę przerwać czytanie. Tempo tej powieści oszałamia, gubiłam się nieraz,a pełne ciepła i żywotności opisy, to to co najbardziej kocham u Pamuka. Tak, to nie jedyna powieść, którą spod Jego pióra udało mi się przeczytać,...

Anysta | 2014-03-20
Przeczytana: 20 marca 2014

Gdybym miała policzyć ile razy zasnęłam w trakcie czytania "Nowego Życia" to nie potrafiłabym się doliczyć takiej liczby. Trzy tygodnie prawdziwych męczarni...Ile fantastycznych książek mogłam przeczytać przez ten czas?
Było to moje pierwsze starcie z Pamukiem, i z tego co czytałam to chyba źle wybrałam. Jestem jedną z tych osób, które urzekł opis z tyłu książki, świetne rekomendacje na okładkach. I w takich chwilach nasuwa mi się na myśl "nie sądź książki po okładce".
Słowa, które cisną mi się na myśl na temat tej książki to: nuda, rozwleczone opisy, pogmatwana akcja, irytujący bohater, kompletny nonsens rozgrywającej się fabuły.
Jeżeli szukasz w tej książce przemyślanej powieści drogi, z głębokimi poruszającymi opisami, które trafiają do Ciebie, to w moim przekonaniu, wbrew pozorom, tu tego nie znajdziesz.

Literacki Horoskop LC – Książkowy Strzelec

Listopad w pełni, a to może oznaczać tylko jedno: czas na Strzelca, znak, którego kolorem jest złoto, a najlepszym dniem – czwartek. Jakimi pisarzami są osoby urodzone pod tym znakiem, a jakimi czytelnikami? Książki prawdę powiedzą. Zachęcamy do czytania charakterystyki i naszych wróżb dla wszystkich znaków na ten tydzień.

Orhan Pamuk przyjedzie do Polski

To będzie literackie wydarzenie roku. Noblista Orhan Pamuk spotka się z czytelnikami podczas tegorocznej edycji Festiwalu Conrada. Zapraszamy do Krakowa od 22 do 28 października.