Death in Midsummer and Other Stories

opowiadania, japonia
klasyka
angielski
Pat

Nine of Mishima's finest stories were selected himself for translation in this book; they represent his extraordinary ability to depict, with deftness and penetration, a wide variety of human beings in moments of significance. Often his characters are sophisticated modern Japanese who turn out to be not so liberated from the past as they had thought. Also included is one of Mishima's "modern No plays," remarkable for the impact which its brevity and uncanny intensity achievement.

źródło opisu: www.ndbooks.com

źródło okładki: www.ndbooks.com

Dociekliwy_Kotek | 2019-05-19
Przeczytana: kwiecień 2019

Mnie wystarczy pomachać przed nosem czymkolwiek, co miało styczność z pisarstwem Yukio Mishimy, a odłożę wszystkie inne książki i zajmę się tylko tą jedną. I nie ma znaczenia, że połowę opowiadań znam z innych tomów: ten wybór jest szczególny, bo dokonał go sam autor. Dla mnie wystarczająca rekomendacja.

Na ten tomik składa się 10 utworów, z których sześć ("Zimny płomień", "Przejść wszystkie mosty", "Miłość Wielkiego Kapłana świątyni Shiga", "Umiłowanie ojczyzny", "Śmierć w środku lata" i "Perła") znane są polskiemu czytelnikowi w przekładzie Henryka Lipszyca.

Cztery pozostałe utwory to portretujące młode powojenne pokolenie Japończyków "Three million yen"; przewrotne "Swaddling clothes" i niezwykle subtelne, gorzkie "Thermos bottles" (i jest to Mishima Yukio w najlepszym stylu, niezwykle spostrzegawczy, wrażliwy na detale i delikatny). Całości dopełnia "Dojoji", współczesna wersja dramatu opartego na klasycznej sztuce teatru no - to z kolei jest Mishima w "najlepszym...

deadDrGibarian | 2014-06-01
Przeczytana: 29 maja 2014