Mała Doboszka

Wydawnictwo: Świat Książki
The Little Drummer Girl
mała doboszka john carre

Inne wydania

Trzymająca w napięciu historia pięknej aktorki Charlie, wciągniętej do współpracy z izraelskim Mosadem. Kobieta ma posłużyć za przynętę, która umożliwi schwytanie groźnego palestyńskiego terrorysty, udając przyjaciółkę jednego z jego kolegów. Wkrótce zadanie zaczyna ją przerastać, bo nie jest łatwo stać się nagle kimś zupełnie innym.

Anika | 2012-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2012

Książka opowiada historię młodej aktorki, która zostaje zwerbowana przez wywiad izraelski. dziewczyna ma pomóc agentom MOSADU w odnalezieniu i zlikwidowaniu palestyńskiego terrorysty. Bohaterka zakochana w izraelskim szpiegu perfekcyjnie odgrywa powierzoną jej rolę, jednakże płaci za to ciężkim załamaniem psychicznym i nie wiemy, czy kiedykolwiek otrząśnie się z traumy, którą przeżyła.
Snując swoją opowieść autor ukazuje przyczyny konfliktu izraelsko-palestyńskiego i motywy zbrojnych działań zarówno jednej jak i drugiej strony.
Książka na pewno warta przeczytania, bo zmusza nas do naprawdę głębokiej refleksji nad istotą i sposobem działań tajnych służb, nad tym, jak daleko możemy się posunąć w walce o wolność, ideały, honor, ojczyznę, w imię lojalności wobec drugiego człowieka, aby nie stracić istoty człowieczeństwa i pozostać w zgodzie z samym sobą.
Przyznam się, ze pierwsza połowa książki trochę mnie nudziła i chciałam nawet odłożyć powieść na półkę. Na szczęście tego nie...

sola255 | 2014-12-31
Na półkach: Sensacja, Przeczytane
Przeczytana: 31 grudnia 2014

Terroryzm zjawisko znane każdemu . Z tej książki wiem jedno terroryzm ma tylko jedno oblicze - zło.Nieważne jakiej stronie będziemy kibicować , jak istotne są motywy , uciekając się do terroryzmu efekt bedzie zawsze taki sam- zbrodnia.
A jesli juz w rozgrywki uwikła sie zwyczajna osoba ( i to zupełnie z osobistych pobudek)zapłaci straszną cenę , po- już nic nie będzie takie samo . Ba.. świat nie będzie już taki sam. Kto chce przekonać sie dlaczego? Proszę przeczytać np tą książkę.

Książka mistrza literatury szpiegowskiej, ale trochę inna, bardziej o terroryzmie, o konflikcie arabsko-izraelskim, no i bez George Smileya, bo wywiad brytyjski w tej książce nie występuje, jest za to wywiad izraelski. Na plan pierwszy wysuwa się psychologia, cały intryga polega na tym żeby wciągnąć do służby szpiegowskiej młodą angielską aktorkę a potem ją wykorzystać. Są tam sceny fascynujące, np. gdy w czasie przesłuchania zdzierają z aktoreczki kolejne warstwy kłamstw. I też jest to książka o miłości, która pojawia się przy okazji szpiegowania. I oczywisvcie centralny temat Le Carre’a: cena jaką płaci jednostka za wciągnięcie do brudnej roboty szpiegowskiej. Niestety cena wysoka, bo tam nie jak u Bonda, człowiek zostaje głęboko emocjonalnie zraniony i musi lizać rany bardzo długo. Znakomita rzecz, świetnie napisana.

bekjef | 2014-01-24
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Moim zdaniem to trudny autor, długo czytałem tą książkę, najdłużej ze wszystkich. Jest naprawdę rewelacyjna, ale wymaga koncentracji i "wolnego" umysłu. Jak jestem zmęczony i przybity wole coś lżejszego i tu pojawia się Akunin.

Agro | 2013-01-19

Nie powala na kolana. Trochę mnie wynudziła lektura tej powieści. Zabrakło jej czegoś jakiejś iskry która by to wszystko rozpaliła.. Charlie irytująca do szpiku kości, mało pasuje to całej akcji szpiegowskiej..Tylko dla fanów Le Carrea.

Helen Remington | 2013-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2013

Po lekturze innej książki tego autora (mianowicie 'Z przejmującego zimna') obiecałam sobie że nie sięgnę więcej po żadną książkę Le Carre, ale sama nie wiem co mnie podkusiło do zakupu tej książki. Doceniam całą intrygę, jak najbardziej realistyczne ukazanie 'świata' szpiegów, i postaci z krwi i kości, ale tu nic się nie dzieję, ledwo zmęczyłam Małą Doboszkę, na plus zaliczam to że byłam ciekawa zakończenia, ale niestety powieść nie powala na kolana.

Paweł | 2016-12-08
Przeczytana: 2010 rok