Odrazka

Henry Clarke (1889-1931): irlandzki artysta okresu secesji. Pochodził z rodziny o tradycjach rzemieślniczych i artystycznych, wspólnie z bratem odziedziczył po ojcu pracownię witraży. Autor ponad stu trzydziestu witraży oraz cenionych, wznawianych do dziś ilustracji do książek, między innymi "Fausta" Goethego, baśni Andersena i Perraulta, poezji Swinburne'a. W 1919 roku po raz pierwszy ukazało...

W 1919 roku po raz pierwszy ukazało się jedno z największych dzieł Clarke'a: ozdobiony jego ilustracjami zbiór opowiadań Edgara Allana Poe "Tales od Mystery and Imagination". W Polsce obaj wizjonerzy spotykają się w jednej książce po raz pierwszy.

źródło opisu: Wydawnictwo Vesper, 2012

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Grot | 2016-12-08

Trzeci tom wyraźnie najsłabszy jeśli chodzi o opowiadania. Składa się z kilku głównie prześmiewczych, satyrycznych historyjek. Z krótkich tekstów warto zwrócić uwagę na „W bezdni Maelstromu” o niebezpiecznym norweskim prądzie morskim, który może nawet zabić.

Na szczęście poza lekkimi nowelkami jest także wspaniała powieść „Przygody Artura Gordona Pyma”. Wyśmienita przygoda morska! Groza, psychologia, przyjaźń, tubylcy w jednym. Pamiętam, gdy po raz pierwszy czytałem tę powieść to po prostu nie mogłem się oderwać od lektury. Sam król przedwojennego horroru H.P. Lovecraft bardzo wysoko cenił sobie ten utwór.

Przy_kawie_z_ksiazka | 2017-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2017

Znajdziemy tu kilka fantastycznych opowieści, krótkich lecz wciągających. Ciekawe i tajemnicze postacie sprawią, że ciężko będzie oderwać wzrok od książki. Na uwagę zasługuje klasyczny język autora, który znakomicie dodaje niepowtarzalnego jej uroku. Jest to trzeci i ostatni tom serii, a ja wciąż mam ochotę na więcej Edgara Allana Poe.

Książka jest idealna na melancholijne dni, kiedy nie mamy okazji przeczytać niczego wciągającego. Książka zawiera ilustracje wykonane przez Harry`ego Clarka, który jest irlandzkim artystą okresu secesji. Pochodzi on z rodziny o rzemieślniczych i artystycznych tradycjach, razem z bratem odziedziczył po ojcu pracownię witraży. Jest autorem ponad stu trzydziestu witraży, a także cenionych i wznawianych po dziś ilustracji do książek, m.in. "Fausta"Goethego, baśni Andersena, poezji Swinburne`a.

Już tradycyjnie jak to jest w książkach Poe, aby zrozumieć treść trzeba się mocno skupić. Język jakim posługuje się autor jest dość specyficzny, więc niektórzy...

Basia | 2016-09-02

Opowieści związane z przygodami na morzu zdecydowanie lepiej opisane i bardziej wciągające - zwłaszcza "Opowieść Artura Gordona Pyma z Nantucket". Polecam.

sobi940 | 2017-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2017

Nie jest to najlepszy tom z całego cyklu E.A.Poe, ale zdecydowanie najbardziej równy pod względem opowiadań :)

michal3 | 2016-04-29
Przeczytana: 27 kwietnia 2016

Trochę mnie Poe zmęczył. Nie to, że książka nieciekawa czy trudny język... po prostu zabrakło motywów sprawiających, że "zatonąłbym" w lekturze. Nie mogłem się wczuć w historie. Trochę szkoda, bo podróż statkiem Gordona Pyma tak szybko z mojej głowy nie uleci. Również historie o lotach balonem bardzo dobre, ale bez błysku.

Odrazka | 2014-01-02
Na półkach: Przeczytane, Niedoczytane, 2014